Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

CBDC fikri, kripto para birimlerinin kullanılmaya başlanmasından bu yana var olan bir fikirdir. Burada, onlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

Oct 28, 2022
|

merkez bankası dijital para birimi cbdc

Anahtar Çıkarımlar:

  • CBDC’ler, bir ülkenin itibari para biriminin dijital olarak yerel bir formu olarak vatandaşlara gelişmiş bir para sistemi sunmayı amaçlamaktadır.
  • CBDC artıları: Aracılıktan çıkarma, daha hızlı işlemler, daha düşük işlem maliyetleri, finansal katılım, yasa dışı faaliyetlerin izlenmesi ve gelişmiş vergi toplama süreçleri.
  • CBDC’nin potansiyel dezavantajları arasında merkezileşme ve gizliliğin azalması yer almaktadır.
  • CBDC’ler bir merkez bankası veya hükümet aracılığıyla uygulanarak çalışır. İki tür CBDC vardır: Toptan satış ve genel amaçlı.
  • Çin, Hindistan ve Bahamalar gibi ülkeler halihazırda çeşitli düzeylerde CBDC’ler başlatmıştır. Bazıları hala pilot test aşamasındayken, diğerleri tamamen uygulanmıştır.
  • CBDC’ler ve kripto para birimleri aynı değildir. Kripto para birimleri ademi merkeziyetçilik ve kendi kendini yönetme eğilimindeyken, CBDC’ler merkezi olarak kontrol edilir ve bir kişinin sahip olabileceği finansal gizlilik miktarını azaltabilir.

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) Giriş

Dünya, COVID-19 salgını ve dijital ödemelerin ana akım statüsüne ulaşmasıyla hızlanan, daha dijital bir yaşam tarzına doğru küresel bir değişim içinde. Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi(CBDC), sınır ötesi transferleri kolaylaştırarak daha kapsayıcı bir küresel finansal sistemin geliştirilmesini amaçlarından biri olarak benimseyebilir. CBDC fikri, 1989’da DigiCash ve 1996’da e-gold gibi dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesinden beri var. Ancak hükümetleri CBDC’ler konusunu yeniden ele almaya teşvik eden Bitcoin’in ortaya çıkışı olmasaydı CBDC’ler bu kadar ilgi çekmeyebilirdi.

CBDC Nedir?

CBDC, bir ülkenin itibari para biriminin dijital formudur. Bu tür para birimi bir merkez bankası veya hükümet tarafından çıkarılır. Bunlar kripto para birimleri gibi dijital para birimleri olsa da, onları farklı kılan farklılıklar ve yönler vardır.

Hükümetler genellikle CBDC’leri, vatandaşlarına daha iyi ve daha hızlı bir ulusal para sistemi sunmak için blok zinciri teknolojisini kullanmanın bir yolu olarak görüyorlar. Teorik olarak, bir CBDC, her şey dijital olarak ve gerçek zamanlı olarak doğrulandığı ve izlendiği için işlemleri fiat para biriminden daha hızlı işleyebilir.

CBDC’lerin Artıları

CBDC’lerin teoride bir ülkeye sağlayabileceği birçok olumlu fayda vardır. Finansal katılım ve teknolojik inovasyondan daha verimli işlemlere ve ekonomik büyümeye kadar, CBDC’lerin benimsenmesiyle potansiyel olarak ortaya çıkabilecek bazı avantajlar şunlardır:

Aracısızlaştırma CBDC’ler işlemlerin aracılara ihtiyaç duyulmadan gerçekleşmesine olanak tanır. Bu da, teorik olarak ödemeler veya para transferleri gibi işlemlerin daha hızlı ve gerçek zamanlı olarak yapılmasına olanak sağlayabilecek bankalara çok fazla güvenilmemesi anlamına geliyor.

Daha Hızlı İşlemler Tipik olarak, mal ve hizmetler için ödeme yaparken, hem tüccarlar hem de bireyler ödemelerin ve doğrulamaların zamanında tamamlanmasını bekler. Sorun, tüccarın ödemenin doğrulanmaması veya tamamlanmaması riskini üstlenmesi gereken yavaş bir ödeme süreci olduğunda ortaya çıkar. Teorik olarak işlemler neredeyse anında doğrulandığı için model bir CBDC bu riski ortadan kaldıracaktır.

Daha Düşük İşlem Ücretleri – Mevcut ödeme sistemlerini kullanmak için genellikle bir işlem ücreti ödenmesi gerekmektedir. American Express, Mastercard ve Visa gibi popüler ödeme sistemlerinin tümü, hizmetlerini kullanırken ücret talep etmektedir. Bir CBDC’nin uygulanmasına bağlı olarak, şu ana kadar başlatılan CBDC’lerin çoğu işlem ücreti uygulamadığından, herhangi bir ücret ödenmesi gerekmeyebilir.

Finansal Kapsayıcılık Bir merkez bankasında CBDC hesaplarının uygulanması, ülkenin herhangi bir vatandaşının veya yasal sakininin geleneksel bir banka hesabı oluşturma süreci olmaksızın ülkenin finansal sistemine erişmesine izin verebileceğinden finansal kapsayıcılığı teşvik edebilir.

Yasadışı Faaliyetlerin İzlenmesi Bir CBDC, bir merkez bankası tarafından ihraç edilen her birim dijital olduğu için fonları daha doğru bir şekilde takip edebilir, yani basımdan itibaren her işlemin dijital bir izi vardır ve ihraç eden merkez bankası tarafından takip edilebilir. Bu, suç faaliyetlerinin daha kolay tespit edilmesini sağlayabilir ve kara para aklama gibi suçların önlenmesine yardımcı olabilir.

İyileştirilmiş Vergi Toplama – Her şeyin takip edildiği bir CBDC ile vergi kaçırma ve kaçınma daha zor hale getirilebilir, bu da birisinin ister bir offshore banka hesabı olarak ister başka yollarla fonları gizlemesini çok daha zor hale getirir.

İşlem Kaydı – CBDC ile birlikte merkezi bir otorite tarafından kaydedilen dijital bir kayıt ve işlem kanıtı da gelir. İşlemin kaydı sayesinde, işlemin ilgili unsurları kaydedilip muhasebeleştirildiğinden, birine yanlış miktarda para üstü vermek gibi sorunlar tespit edilip düzeltilebilir. Ayrıca, bir suçun mağduru veya yanlışlıkla fon transferi yapan kişi, CBDC ile CBDC işlemini (fiat işlemine kıyasla) daha hızlı bir şekilde tersine çevirebilir ve fonlarını iade edebilir.

CBDC’lerin Eksileri

Yerinden Yönetim Eksikliği – CBDC’ler bir merkez bankası veya hükümet tarafından oluşturulduğundan, aynı zamanda merkezi olarak kontrol edilirler. Ademi merkeziyetçilik eksikliği büyük bir risk olarak görülebilir, çünkü tüm sistemin düzgün çalışmamasına neden olabilecek tek bir arıza noktası olduğu anlamına gelir.

Gizlilik Eksikliği – CBDC’ler için şu anda önerilen modellerde, merkezi otorite tüm işlemleri kaydettiği için her şey izlenir. Bazıları bunu bir sorun olarak görüyor çünkü hükümet veya merkez bankası her zaman kullanıcıların ne kadar parası olduğunu ve bunu neye harcadıklarını bilecektir.

CBDC’ler Nasıl Çalışır?

Bir veritabanının çeşitli günlük işlemlerle ilgili tüm bilgileri topladığı bir CBDC’yi uygulamak için bir merkez bankası veya hükümet gereklidir. Bu, prensip olarak, merkezi otoritenin her bir bireyin, şirketin veya kuruluşun herhangi bir zamanda CBDC’nin ne kadarına sahip olduğunu bildiği anlamına da gelecektir.

CBDC Türleri

Sadece toptan CBDC ‘ler Bu tür CBDC’ler, bir merkez bankasında rezerv mevduat tutmak için kullanan bankalarla birlikte uygulanır. Sadece toptan satışa yönelik bir CBDC, ödeme verimliliğini artırmaya yardımcı olur ve ayrıca merkez bankası rezervlerini desteklemek için bir yol olarak kullanılabilir. Bankaların kendi aralarında ve bir merkez bankasında parayı daha verimli bir şekilde hareket ettirmelerinin bir yoludur.

Genel amaçlı CBDC’ ler Genel amaçlı bir CBDC, merkez bankası tarafından genel nüfusa dağıtılır. Bu, daha popüler CBDC türlerinden biridir, çünkü genel nüfusa finansal katılımı teşvik etme amacına hizmet edebilir ve fiat para birimini ortadan kaldırarak kağıtsız bir toplumla daha fazla fayda sağlayabilir.

Hangi Ülkeler CBDC’leri Kullanıyor?

Birçok ülke şu anda CBDC’ler üzerinde çalışıyor olsa da, CBDC kurma sürecini fiilen başlatan sadece birkaç ülke var. İşte CBDC’lerin uygulanmasını araştıran bazı ülkeler:

Çin Çin dijital bir yuan uygulamak için çaba göstermeye devam ediyor. Şu anda pilot aşamasındadır ve resmi olarak başlatılmadan önce her şeyin yolunda olduğundan emin olmaya devam etmeyi planlamaktadır. Son olarak Çin, vatandaşların e-CNY’yi birçok yerel şehirdeki trenlerde, otobüslerde ve metrolarda kullanmasına izin vererek dijital renminbiyi (veya e-CNY) geliştirdiğini duyurdu.

Hindistan Hindistan CBDC için pilot testlere devam ediyor. Şu anki amaç üç adımda piyasaya sürmek ve Hindistan Merkez Bankası bazı kamu sektörü bankalarıyla testlere başlayacak. CBDC henüz tam olarak uygulanmamış olsa da, Hindistan pilot testlerinde oldukça ilerlemiş durumda.

Bahamalar – Bahamian Sand Dollar, Bahamalar’da başlatılan bir CBDC’dir. Bu CBDC şu anda perakende ve toptan satış uygulamaları için mevcuttur ve Bahamalar’da yaşayanlara daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçlamaktadır. Bahama Kum Doları, halkın kullanımına hazır olduğu ölçüde, dünya çapında en gelişmiş CBDC’lerden biridir.

CBDC’ler ve Kripto Para Birimleri – Aradaki Fark Nedir?

CBDC’ler kripto paraların temelini oluşturan aynı teknolojiden esinlenmiş olsa da, aynı değildir. Ana ayrımlardan biri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin en çok duyurulan özelliklerinden biri olan ademi merkeziyetçiliktir. Kripto para birimleri, prensip olarak, tek bir varlığa cevap vermez ve işlemler birçok farklı kişi, şirket ve kuruluş tarafından çeşitli derecelerde doğrulanır ve saklanır. Öte yandan, bir CBDC’nin temel özelliği bir merkez bankası veya hükümet tarafından yönetilmesidir.

Birçok kripto para birimi şeffaf ve izinsizdir. Ve birçoğu, her şeyin kaydedilebildiği halka açık blok zincirleri üzerinde çalışır, bu da kendi kendilerini yönetmelerine olanak tanır. Öte yandan, CBDC’ler büyük olasılıkla özel blok zincirleri üzerinde çalışır ve bir merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilir.

Kripto paralarda kullanıcılar kimliklerini açıklamak zorunda değildir ve bir dereceye kadar kendileri hakkında ne kadarını açıklayacaklarını seçebilirler. Bununla birlikte, bir CBDC ile, geniş kişisel kimlik bilgileri büyük olasılıkla merkez bankaları tarafından vergiler gibi kayıt tutma amaçları için gerekli olacak ve kataloglanacaktır.

Bazı kripto paralar, USDC’nin Amerikan Doları’na sabitlenmesi gibi itibari para birimlerine sabitlenmiştir. Ancak bir CBDC, dijital formdaki fiat para biriminin kendisi olduğu için fiat para birimine sabitlenmez. Yani bu durumda CBDC Amerikan Doları, basılı fiat Amerikan Doları ile aynı olacaktır.

Sonuç

Dünya daha dijital hale gelmeye devam ettikçe, hükümetlerin eğrinin önünde kalmanın bir yolu olarak CBDC’lere bakmaya başlaması şaşırtıcı değil. Bununla birlikte, CBDC’ler kripto para birimleriyle aynı değildir ve bu ayrıma dikkat edilmelidir. Gizlilik ve merkezileşme açısından ödünleşimler olsa da, CBDC’lerden elde edilebilecek finansal katılım gibi çeşitli faydalar vardır.

Artık CBDC’ler hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, kripto tokenler ve coin‘ler arasındaki fark hakkında daha fazla bilgi edinerek kendinizi daha da geliştirin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.


Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri düşebilir veya artabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens