Bitcoin’in Fiyatının Kısa Tarihi

BTC’nin fiyatı, madeni paranın 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana zirveler ve inişler yaşadı. Bitcoin’in fiyat geçmişine ilişkin bu kılavuzda iniş ve çıkışları hakkında her şeyi öğrenin.

Jan 25, 2024
|

Resim 37

Anahtar Çıkarımlar:

  • Bitcoin 2009 yılında 0 ABD$ değerinde piyasaya sürülmüştür. İnsanlar, jetonlardan paylarını almak için Bitcoin ağındaki jetonları (BTC) için büyük ölçüde madencilik yaptı.
  • Ancak BTC sadece dört yıl sonra 100 ABD dolarına ulaşmıştır. 2021 yılında BTC tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 68.789,63 ABD dolarına ulaştı.
  • Öte yandan BTC, tarihi boyunca vadilerden payına düşeni almıştır. Zamanın belirli noktalarında – 2018 ve 2022 dahil – %50’ye varan bir indirimle işlem görüyordu.
  • BTC’nin fiyatının bundan sonra nereye gideceğini kimse bilmiyor, ancak tokenlarını birkaç yıldır elinde tutan kararlı meraklılar cömertçe ödüllendirildi.

Bitcoin Fiyat Geçmişi

Resim 34
Bir bakışta Bitcoin’in fiyat geçmişi

Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin(BTC), Ocak 2009’da piyasaya sürülmeden önce 2008 yılında ‘Satoshi Nakamoto’ tarafından tasarlandı. Serbest bırakılması, blok zincirlerinin ve binlerce kripto para biriminin dünyaya girmesinin önünü açacaktır. BTC’nin fiyat yolculuğu başından beri oldukça olaylı olmuş, iniş ve çıkışlardan payına düşeni almıştır.

Yalnızca 2020 ve 2021 yılları boyunca BTC’nin fiyatı yeni zirvelere tırmanarak iki kez 60.000 ABD dolarını aştı ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Ancak, bu boğa koşusu sırasında fiyatların zaman zaman %50’ye varan oranlarda düştüğü anlar da oldu. Bununla birlikte, BTC’nin tarihi boyunca benzer yüksek fiyat dalgalanması örnekleri yaygın olmuştur.

BTC’nin yukarıdaki tarihsel fiyat tablosuna ilk bakışta, fiyatların kafiye veya sebep olmaksızın çılgınca sallandığı görülüyor. Özellikle kripto para sektörü bir bütün olarak son yıllarda olgunlaşmaya devam ettiğinden, bu gerçeklerden daha uzak olamazdı. Bu fiyat hareketlerini neyin yönlendirdiğini anlamak için BTC’nin en yüksek ve en düşük seviyelerine daha yakından bakalım.

Bitcoin ve nasıl çalıştığı hakkında her şeyi öğrenin Burada.

Bitcoin’in Zirveleri ve Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi

Resim 35
Bitcoin’in fiyat geçmişi: zirveler

BTC, 2009 yılında ilk kez basıldığından bu yana uzun bir yol kat etti. Bu ilk aşamada, herhangi bir değeri yoktu ve çoğu insan kripto para biriminden paylarını almak için bilgisayarlarında ‘madencilik‘ yaptı. Neyse ki bu durum uzun süre böyle devam etmeyecekti. Aşağıda BTC’nin üç tarihi zirvesine göz atın ve bu rallileri neyin motive ettiğini keşfedin:

100 ABD Dolarına Ulaşmak (2013)

31 Mart 2013’te BTC’nin değeri, önceki birkaç yıl boyunca tek ve çift haneli değerlerde işlem gördükten sonra ilk kez 100 ABD dolarına ulaştı. Bu noktada, olağan eşler arası (P2P) transferlere ek olarak, insanların BTC ticareti yapabileceği birkaç merkezi borsa (CEX) vardı. Birçok kişi de BTC’nin fiyatındaki bu yükselişin katalizörü olarak o dönemde Kıbrıs’ta yaşanan olaylara işaret etti.

İlk 10.000 ABD Doları (2017)

Benzer bir senaryo dört yıl sonra, 2017’nin sonlarına doğru da yaşandı. Kasım ayı sona ererken BTC, yıl boyunca istikrarlı bir şekilde yükseldikten sonra 10.000 ABD dolarına ulaştı. Daha fazla tüccar BTC’yi ödeme olarak kabul ediyordu ve finansal türev borsası operatörü CME Group bir ay önce bir BTC vadeli işlem piyasası başlatacağını duyurdu.

60.000 ABD Dolarını Aşma (2021)

Dünya 2021’de COVID-19 ile boğuşmaya devam ederken, BTC’nin fiyatı iki kez 60.000 ABD doları bariyerini aştı. O dönemde analistler, bu rekor kıran hareketin nedeni olarak ABD’nin büyük teşvik paketini gösterdi. Ayrıca BTC, Microsoft ve Starbucks gibi çok uluslu şirketler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki tüccarlardan kabul görmeye devam etti.

Tesla ve MicroStrategy gibi şirketlerin milyarlarca dolar değerinde BTC satın almasıyla Bitcoin’e yapılan kurumsal yatırım da 2021’de önemli ölçüde arttı.

Bitcoin’in En Düşük Değerleri

Resim 36
Bitcoin’in fiyat geçmişi: vadiler

Piyasadaki diğer tüm dijital veya geleneksel finans (TradFi) varlıklarında olduğu gibi, BTC’nin fiyatı da yıllar içinde bir dizi düşük noktaya ulaştı. Satın alınandan daha fazla varlık satıldığında fiyatların düşmesi yaygındır, ancak yukarıda belirtildiği gibi, BTC’nin% 50’ye varan bir indirimle işlem gördüğü zamanlar oldu. İşte en düşük vadilerinden üçü ve bunlara neyin sebep olmuş olabileceği:

0 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla (2009)

BTC’nin mütevazı başlangıcı için burada fiyat grafiklerine gerek yok. Bitcoin ağı Ocak 2009’da ilk kez başlatıldığında ve insanlar BTC için madencilik yaptığında, henüz kripto para birimine atanmış bir değer yoktu. Ancak o yılın Ekim ayında, Finlandiyalı yazılım geliştiricisi Martti Malmi 5.050 BTC’yi 5,02 ABD$ karşılığında takas ettiğinde işler değişecekti.

Freefalling Below US$10,000 (2018)

BTC’nin fiyatı Kasım 2017’de 10.000 ABD Dolarını aşarak 18 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.106 ABD Dolarına ulaşmış olsa da, 2018 boyunca düşüş eğilimi göstermiş, hatta o yılın Aralık ayında 3.421 ABD Dolarından işlem görmüştür. BTC’nin fiyat düşüşüne katkıda bulunan iki olay, Güney Kore’de bir kripto para birimi ticaret yasağı söylentileri ve Coincheck’in bir hack olayında 530 milyon ABD doları kaybetmesiydi.

Kripto Kışında 20.000 ABD Dolarına Ulaşmak (2022)

Kasım 2021, BTC’nin 60.000 ABD Doları ve üzerinde işlem gördüğü son zamandı… en azından şimdilik. BTC’nin fiyatı 2022 yılı boyunca düşerek Kasım 2022’de 16.602 ABD dolarına kadar gerilemiştir. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımları, sektördeki kötü aktörlerin açığa çıkması ve belirsiz bir küresel ekonomik iklim de dahil olmak üzere bir dizi olay bu ‘kripto kışına’ yol açtı.

Bitcoin’in Fiyat Geçmişi Üzerine Son Sözler

Bitcoin, kripto para birim ine – ve 7/24 ticarete – öncülük ederken tamamen yeni bir sektör yaratmasına rağmen, hala çok genç bir varlık olarak kabul ediliyor. Bitcoin’in yıllar içindeki büyük fiyat dalgalanmaları olağan bir durumdu ve dünya ekonomisini etkileyen olayların yanı sıra sektöre özgü gelişmeler de BTC’nin fiyatını belirgin bir şekilde etkiledi.

BTC’nin fiyat yolculuğunun nasıl ilerleyeceğini kimse bilmiyor, ancak COVID-19 ve küresel ekonomik fırtınaları atlatırken tokenlarını koruyan meraklılar ödüllendirildi. Tam olarak söylemek gerekirse, BTC’nin fiyatı Ocak 2020’den Nisan 2023’e kadar yaklaşık %341 oranında artmıştır. Tüm zamanların en yüksek fiyatından BTC’ye düzenli olarak DCA yapanlar bile artık mutlu kampçılar olacaktır.

Kripto para birimi endüstrisi büyüdükçe ve uluslar, şirketler ve bireyler tarafından daha geniş kabul görmeye devam ettikçe BTC’nin fiyatında daha birçok değişiklik olacaktır. BTC’nin fiyatının nereye gideceğini sadece zaman gösterecek.

Crypto.com ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır

BTC, Crypto.com Uygulamasından satın alınabilir. 20’den fazla fiat para birimini kullanarak kredi kartı veya banka havalesi ile Bitcoin satın almak için dakikalar içinde bir hesaba kaydolun. Crypto.com Uygulamasını indirin.

Alternatif olarak, Bitcoin Crypto.com Borsasında alınıp satılabilir. Kullanıcılar, derin likidite ve düşük ücretlerle BTC ticareti yapmak için Crypto.com Borsasına kripto yatırabilirler. Crypto .com Borsası için kaydolun.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens