Crypto.com’dan Satın Alabileceğiniz Tüm Yapay Zeka (AI) Tokenları

Crypto.com Uygulamasında ve Crypto.com Exchange ile satın alınabilecek tüm AI tokenlerinin tam listesi.

Apr 12, 2024
|

All Ai Tokens To Buy On Cdc Kv

Anahtar Çıkarımlar:

  • Şu anda Crypto.com üzerinden 20 yapay zeka (AI) tokenı satın alınabilmektedir.
  • Listede Render, Fetch.ai, The Graph ve NEAR Protocol gibi popüler tokenlar yer almaktadır.
  • AI anlatısını meme coinleri gibi diğer token kategorileriyle birleştiren CorgiAI gibi tokenlar da listede yer almaktadır.
  • Covalent, Arkham ve LimeWire gibi daha küçük piyasa değerine sahip tokenler de satın alınabilir.
  • Fiat para birimiyle AI tokenleri satın almak için Crypto.com Uygulamasını indirmeniz, KYC sürecini tamamlamanız ve hesabınızdan banka havalesi, kredi/banka kartı veya Apple Pay ile para çekmeniz yeterlidir.

Yapay Zeka Tokenları Nedir?

Bir kripto para projeleri kategorisi olan yapay zeka (YZ) tokenleri, YZ teknolojisinin gücünden çeşitli şekillerde yararlanmaktadır. Bunlar merkezi olmayan bilgisayar ağları, merkezi olmayan YZ pazarları, YZ destekli ticaret algoritmaları, YZ güdümlü merkezi olmayan otonom kuruluşlar (DAO’lar) ve diğerleri gibi YZ tabanlı projeler, uygulamalar ve hizmetler geliştirir veya bunları besler. Bu tokenler, YZ platformundaki işlemler için bir ödeme aracı veya sahiplerine yönetişim hakları vermenin bir yolu gibi farklı amaçlara hizmet eder.

Mevcut piyasa döngüsünde, blok zinciri ve yapay zekanın kesişimi temel olarak merkezi olmayan bilgi işlem, sıfır bilgili makine öğrenimi (zkML) ve merkezi olmayan yapay zeka aracıları kategorilerine girmektedir. Projelerin kapsamlı olmayan bir listesi ve ortaya çıkan diğer alt kategoriler aşağıda gösterilmiştir.

Bu tokenlerin birçoğu Crypto.com Uygulamasından ve Borsadan satın alınabilir. Aşağıda, şu anda mevcut olan AI ile ilgili tüm tokenlerin tam bir listesi bulunmaktadır.

Crypto.com’da Merkezi Olmayan Hesaplama Yapay Zeka Tokenleri

1. İşleme Belirteci (RNDR)

Sahnelerini işlemek için ek hesaplama gücüne ihtiyaç duyan içerik oluşturucular (müşteriler) için Render Network (RNDR) onları node operatörlerine (GPU işleme hizmeti sağlayıcıları) bağlar ve bu operatörler GPU gücü karşılığında RNDR tokenları alır.

2020 yılında faaliyete geçen Render Network, bekleme listesindeki 100.000’den fazla düğüm operatörüyle küresel çapta en büyük dağıtılmış GPU ağlarından birini sunuyor. Ağ, paha biçilmez bilgi işlem kaynakları sunan merkezi olmayan GPU’su sayesinde gelişmiş yapay zeka ve 3D işleme yeteneklerini kolaylaştırmaktadır. Bir ERC-20 tokenı olan, RNDR, hem içerik oluşturucular hem de node operatörleri tarafından ihtiyaç duyulan ağın operasyonları için çok önemlidir.

2. Akash Network (AKT)

Akash Network (AKT), Google ve Amazon Web Services (AWS) için alternatif arayan kullanıcılara merkezi olmayan işleme ve depolama sağlayan açık kaynaklı merkezi olmayan bir bulut bilişim platformudur. Makine öğrenimi GPU’ları için en çok aranan emtiaya merkezi olmayan ve açık erişim sağlamak üzere tasarlanmış bir yapay zeka süper bulutu olan Akash ML’ye sahiptir.

Aralık 2023’te Akash, ChatGPT modelinin açık kaynaklı bir versiyonu (Mistral-7B açık kaynaklı büyük dil modeli) üzerinde çalışan bir ChatGPT alternatifinin kendi versiyonu olan Akash Chat‘i tanıttı. AKT, Akash Network’ün ağ içinde yönetişim, güvenlik, teşvikler ve değer değişimi için kullanılan çokluhizmet belirtecidir.

3. Golem (GLM)

Golem Network (GLM), uygulama sahiplerinin ve kullanıcıların diğer sağlayıcıların makinelerinin kaynaklarını kiralayabilecekleri bir eşler arası (P2P) ağı kuran merkezi olmayan bir bilgi işlem pazarıdır. Vizyonunun bir parçası, küresel olarak dağıtılmış bir bilgisayar ağı aracılığıyla satın alınabilir bilgi işlem gücü sunacak küresel bir süper bilgisayar oluşturmaktır. Golem’in yeteneklerini göstermek için araştırmacılar, 11 milyardan fazla kimyasal reaksiyonu simüle etmek için 20.000 CPU çekirdeği kiralayabilmiştir.

Golem, ekosistemini genişletme ve açık kaynaklı geliştiriciler ve yapay zeka şirketleri için merkezi olmayan bir fiziksel altyapı geliştirme çabalarını, özellikle GPU Beta Test Programı aracılığıyla artırmaktadır.

GLM token, ağdaki ana ödeme yöntemi ve değer deposu olduğu için ağda hayati bir rol oynamaktadır. Ayrıca sağlayıcıları teşvik etmek için ödül sisteminde de kullanılır.

Crypto.com’da AI Ajan Tokenleri

4. Fetch.ai (FET)

Mart 2018’de faaliyete geçen Fetch.ai, blockchain ve yapay zeka gibi gelişmekte olan teknolojilerin araştırma ve dağıtımını hızlandırmada ön saflarda yer almayı hedeflemektedir. Çözümleri insanlar, kuruluşlar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) için tasarlanmıştır.

FET, Fetch.ai platformunun yerel kripto para birimidir ve kullanıcılar FET’i ağ işlem ücretlerini ve platformdaki hizmetleri ödemek için harcarlar; ayrıca Fetch.ai platformunun yönetiminde ve yönlendirilmesinde söz sahibi olma fırsatı için kendi FET’lerini stake edebilirler. FET’lerini stake eden kullanıcılar, yıllık %10’luk değişken bir faiz oranıyla faiz kazanırlar.

5. SingularityNET (AGIX)

SingularityNET (AGIX), ‘kendi kendini organize eden’ zeka ağları için tasarlanmış merkezi olmayan bir pazardır. Yapay zeka aracılarından oluşan bir ağın birbiriyle sorunsuz bir şekilde etkileşime girebileceği, geliştiricilerin halka açık API’si ve merkezi olmayan pazaryeri ile yapay zeka algoritmalarını kolayca yayınlamalarına ve bunlardan para kazanmalarına olanak tanıyan bir gelecek öngörmektedir.

AGIX, SingularityNET ağı içinde yönetişim, stake etme, teşvikler ve ödeme için kullanılan ağın yerel token’ıdır.

Crypto.com’daki Diğer Yapay Zeka Tokenleri

6. Grafik (GRT)

Graph (GRT), verileri daha erişilebilir hale getirmek için yapay zekayı kullanan popüler bir blok zinciri indeksleme protokolüdür. Grafik, verileri alt grafikler halinde dizinleyerek blok zinciri ağlarındaki aşırı veri yükü sorununu ele alır ve geliştiricilerin önemli bilgilere erişmesini kolaylaştırır. Yerel AI tokenı olan GRT, 3,09 milyar doların üzerinde (Nisan 2024 itibariyle) bir piyasa değerine sahiptir.

7. NEAR Protokolü (NEAR)

NEAR Protokolü, saniyede 100.000 işleme (tps) kadar ulaşabilen, topluluk tarafından işletilen bir bulut bilişim platformu olarak NEAR Collective tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca insan tarafından okunabilir adreslere ve merkezi olmayan uygulama (dapp) geliştiricileri için daha kolay bir işe alım sürecine sahiptir.

Yerel token, NEAR, platformun ekosistemi içinde temel değişim aracı olarak hizmet eder ve esas olarak doğrulayıcıları tarafından stake etmek için kullanılır; NEAR, ağa hizmet etmeleri karşılığında bu doğrulayıcılara ödül olarak dağıtılır.

8. İnternet Bilgisayarı (ICP)

Internet Computer (ICP), bireysel bilgisayarların gücünü kesintisiz bir evrende birleştiren halka açık bir blok zinciri ağıdır. Internet Computer Protocol (ICP) olarak bilinen gelişmiş bir merkezi olmayan protokol üzerine inşa edilmiş akıllı sözleşmelere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştır. Yerel tokenı olan ICP, birden fazla işlevi olan bir yardımcı program tokenıdır.

Bir yönetişim jetonu olarak, bu yönetişim haklarını kullanmak için stake edilebilir. Bir yardımcı token olarak, ‘döngü’ elde etmek için yakılabilir; bu, teneke kutu akıllı sözleşmelerinde hesaplama ve depolama için gaz görevi görür. Buna ek olarak, bu hesaplama ve depolamayı sağladıkları için ‘düğüm makinesi’ sağlayıcılarını ödüllendirmek için de basılabilir. Son olarak, ICP tokenları merkeziyetsizleştirme takaslarına katılmak için kullanılabilir.

9. Okyanus Protokolü (OCEAN)

Ocean Protocol (OCEAN), gizliliği korurken büyük ölçekli veri paylaşımının kilidini açmak için yapay zekadan yararlanıyor. Platform, merkezi olmayan blok zinciri tabanlı bir pazar aracılığıyla veri tüketicileri ile veri sağlayıcıları arasında bağlantı kurar. veri setlerinin ve veri hizmetlerinin tokenlaştırılması, veri sağlayıcılarının verilerinden para kazanmasına ve tüketicilerin değerli bilgilere erişmesine olanak tanır. Projenin yerel yapay zeka token’ı OCEAN, pazardaki işlemleri mümkün kılmaktadır.

10. Echelon Prime (PRIME)

Prime token (PRIME), gelişmekte olan yapay zeka dünyası ile blok zinciri teknolojisi arasında köprü kurmak üzere tasarlanmış yenilikçi bir projenin merkezinde yer almaktadır. Bu proje, çeşitli sektörlerdeki kullanıcıların yapay zekanın gücünden merkezi olmayan ve erişilebilir bir şekilde yararlanmasını sağlayarak yapay zeka araçlarına ve hizmetlerine erişimi demokratikleştirmeyi amaçlamaktadır.

Prime token (PRIME), ekosistemi içinde birincil değişim aracı olarak işlev görerek işlemleri kolaylaştırır, katkıları ödüllendirir ve yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını teşvik eder. Bu, yalnızca YZ teknolojilerinin daha yaygın bir şekilde benimsenmesini teşvik etmeyi değil, aynı zamanda YZ ilerlemelerinin faydalarının daha geniş bir toplulukta paylaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

11. OriginTrail (TRAC)

OriginTrail (TRAC), veri sağlayıcılarını, yaratıcılarını, sahiplerini ve bilgi arayanları kolaylaştırılmış bir şekilde bir araya getirmek için benzersiz bir teknik yapıdan yararlanan merkezi olmayan bir bilgi merkezidir. TRAC tokenı, ağın ana hizmet tokenıdır ve ücret ödemek, değer göndermek, veri sağlayıcıları ve düğümleri tazmin etmek ve teminat olarak hizmet etmek için kullanılır.

12. CorgiAI (CORGIAI)

CorgiAI, topluluk oluşturmanın sınırlarını daha da zorlayacak araçlar oluşturmak için yapay zekadan yararlanan topluluk odaklı bir yapay zeka projesidir. Yapay zekanın kendisini geliştirmese veya ilerletmese de, proje mevcut piyasa döngüsündeki en popüler iki anlatıyı birleştirmeye çalışıyor: AI ve meme coinleri.

CORGIAI CorgiAI ekosisteminde kullanılan temel token’dır. Staking için ve CorgiAI’nin yol haritasındaki çok çeşitli özellikler için bir satın alma jetonu olarak kullanılır. Tokenların bir kısmı da gelecekteki genişleme için Ethereum üzerinde ayrılmıştır.

13. Oasis Ağı (ROSE)

Oasis Network, Cosmos yazılım geliştirme kiti (SDK) kullanılarak oluşturulan, açık finans için gizlilik odaklı bir akıllı sözleşme ağıdır. Girişim, veri gizliliğini ve kullanıcı gizliliğini geliştiren uygulamaları ve kullanım durumlarını desteklemektedir. Oasis Network için yerel token olan ROSE, Oasis konsensüs katmanında ve ücret gerektiren akıllı sözleşme işlemlerinde stake ve delege etmek için kullanılır.

14. Numeraire (NMR)

2015 yılında başlatılan Numeraire (NMR), veri bilimcilerin ve geliştiricilerin finansal piyasalar için makine öğrenimi modelleri oluşturmasını sağlayan Ethereum tabanlı bir platformdur. Platform, veri bilimcileri ve makine öğrenimi geliştiricilerini doğru tahminler için yerel yapay zeka tokenı olan NMR ile ödüllendirmektedir. Bu tahminler daha sonra platformun borsa stratejisini beslemek için kullanılır.

15. Kovalent (CQT)

Covalent (CQT), Web3 adresindeki milyarlarca veri noktasına görünürlük kazandırmayı amaçlayan birleşik bir API’dir. Platform, blok zincirleri, veri akışları ve düğümleri dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelen verileri bir araya getirir. Covalent’in API’leri, bu verileri birleşik bir API arayüzü aracılığıyla müşterilere güvenilir bir şekilde sağlar. Projenin yerel AI token’ı CQT yönetişim, stake etme ve ağ erişimi sağlar.

16. AIOZ Ağı (AIOZ)

AIOZ Network (AIOZ), işbirliğine dayalı model eğitimi, güvenli veri yönetimi ve çığır açan dapp’lerin geliştirilmesini sağlayan ve tümü AIOZ Network tarafından desteklenen çok yönlü, merkezi olmayan bir yapay zeka bilgi işlem ekosistemidir. AIOZ, AIOZ Ağına güç veren Ethereum tabanlı bir token’dır.

17. Arkham (ARKM)

Arkham token (ARKM), Arkham Intelligence platformundaki merkezi olmayan yapay zeka aracıları ağına güç vererek çeşitli sektörlerde ve alanlarda veri odaklı içgörüler ve çözümler sağlar. Yerel token, ARKM, aracıları çalışmaları için ödüllendirmek ve platformun hizmetlerine ve özelliklerine erişmek için kullanılır. Ayrıca, token sahiplerinin yönetişim ve karar alma süreçlerine katılmalarına olanak tanıyarak platformun büyümesini ve gelişmesini teşvik etmek için tasarlanmıştır.

18. Alethea Yapay Sıvı Zeka Jetonu (ALI)

Alethea AI (ALI), doğal dil tanımlarından etkileşimli yapay zeka karakterleri üreten çok modlu bir yapay zeka sistemi olan CharacterGPT V2’nin geliştirilmesine öncülük etmektedir. Bu gelişmiş sistem, daha yüksek doğrulukta karakterlerin oluşturulmasını sağlarken anlama, üretme yeteneklerini ve çıktı çeşitliliğini artırır. Ayrıca Alethea AI, protokole yaptığı katkılar aracılığıyla yapay zekanın merkezi olmayan sahipliğini ve demokratik yönetişimini sağlamak için üretken yapay zeka ve blok zincirinden yararlanmaya kararlıdır.

ALI, Alethea protokolünün katılımcıları arasındaki işlemleri yönetmeye, düzenlemeye ve etkinleştirmeye hizmet eden Alethea’nın yerel ERC-20 yardımcı belirtecidir.

19. Sayılar Protokolü (NUM)

Numbers Protocol (NUM), yapay zeka odaklı şirketlere ve yaratıcılık araçlarına içerik doğrulama hizmeti sunuyor. Düşük maliyetli bir dijital kaynak altyapısı ve merkezi olmayan depolama yoluyla, dijital içeriğe olan güveni artırmayı ve içerikten para kazanmanın yenilikçi yollarını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. NUM, Numbers Protocol’ün yerel token’ıdır ve öncelikle Numbers mainnet ‘u güvence altına almak ve kullanıcıları içeriği iyi bir kaynakla arşivlemeye/doğrulamaya teşvik etmek için tasarlanmış bir yardımcı program token’ıdır.

20. LimeWire (LMWR)

LimeWire (LMWR) yapay zeka kullanarak içerik oluşturabileceğiniz, yayınlayabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir yerdir. LimeWire AI Studio, kullanıcıların jeneratif görüntüler, müzik ve ses oluşturmalarına ve tüm gelirin %90’ına kadarını alırken yarattıklarını LimeWire’da yayınlamalarına olanak tanır.

LMWR, LimeWire platformuna derinlemesine yerleştirilmiş ve milyonlarca kullanıcı tarafından LimeWire platformunda bir ödeme yöntemi olarak kullanılan bir ERC-20 yardımcı program belirtecidir. Ayrıca çeşitli ödül programlarına katılarak da kazanılabilir.

Yukarıdaki yapay zeka odaklı tokenlara ek olarak, Crypto.com ayrıca yapay zeka ile ilgili düzinelerce token daha listelemektedir. Bu protokoller oyun, DePIN ve fitness gibi diğer anlatılara dayansa da, AI sistemlerini desteklemek veya protokolleri için AI’dan yararlanmak üzere tasarlanmıştır. Bunlar arasında Injective (INJ), Streamr (DATA), DIA (DIA), Step App (FITFI) ve çok daha fazlası bulunmaktadır.

Crypto.com ile Yapay Zeka Tokenleri Nasıl Satın Alınır

Crypto.com ile AI token satın almak kolaydır. Render, Fetch.ai, Internet Computer, The Graph ve yukarıda belirtilen diğer tüm AI tokenleri Crypto.com Uygulamasında listelenmiştir.

AI tokenlarını USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimleriyle satın alabilir veya BTH, ETH, SOL, USDC ve 250’den fazla diğer kripto para birimleriyle takas edebilirsiniz.

Bugün AI tokenleri satın almaya başlamak için Crypto.com Uygulamasını Apple App Store veya Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirin. Buradan, tamamlanması yalnızca birkaç dakika süren kayıt işlemine yönlendirileceksiniz.

Kaydolduktan sonra hesabınızı banka havalesi, Apple Pay veya kredi/banka kartı ödemesi yoluyla doldurabilirsiniz. Banka havalelerinin işleme alınması birkaç iş günü sürebilirken, Apple Pay ve kredi kartı ödemeleri saniyeler içinde işleme alınır ve ilk AI token satın alımınız için kullanıma hazır hale gelir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

ai tokens

coins & tokens

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens