Poligon (MATIC) Nedir?

Polygon’un MATIC token ile çok zincirli, Ethereum uyumlu bir blokzinciri ekosistemi oluşturma misyonu hakkında bilgi.

Sep 22, 2023
|

What Is Polygon

Önemli Çıkarımlar:

 • Eskiden Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum için ölçeklendirme çözümü olmayı amaçlayan, daha hızlı işlemlere ve daha düşük işlem ücretlerine olanak tanıyan bir blokzinciridir.
 • Matic Network, 2017 yılında Mumbai merkezli üç yazılım geliştirici tarafından kuruldu ve 2021 yılında Polygon olarak yeniden markalandı.
 • Polygon, işlemleri Layer-2’ler ve yan zincirler üzerinde gerçekleştirerek Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını ele almaktadır.
 • MATIC, Polygon ağının yerel token’idir. Stake ve gas ücretleri için kullanılır, ancak Polygon Labs’ın yerel token olarak MATIC’in yerini alacak olan POL olarak bilinen üçüncü nesil bir token önermesinin ardından değişecek.
 • Polygon 2.0, “İnternetin Değer Katmanı” olmayı hedefleyen bir ağ oluşturmak için dört katmandan oluşacak.

Polygon’a Giriş

Ethereum ile ilgili ölçeklenebilirlik sorunları çözme yarışı hiç bu kadar yakın olmamıştı; Polygon, Layer-2’ler (L2 ‘ler) ve yan zincirler dünyasının en büyük rakiplerinden biri. Eskiden Matic Network olarak bilinen Polygon, Ethereum’un yüksek gas ücretleri ve düşük işlem hızını ele almak için bir ölçeklendirme çözümü olarak ortaya çıktı.

Başlangıçta 2017 yılında Hindistan merkezli üç yazılım geliştirici tarafından kurulan Matic’in misyonu, esas olarak Ethereum’un altyapısını geliştirerek “daha iyi, açık bir dünya” yaratmaya yardımcı olmaktı.

Polygon Ağı Nedir?

Kısaca Polygon, Ethereum blokzinciri için çok zincirli bir ölçeklendirme çözümüdür. Birincil amacı, Ethereum ana ağının yanında çalışan bağımsız blok zincirleri olan yan zincirlerden yararlanarak Ethereum’da daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamaktır.

Bu önemli bir soruyu gündeme getirmektedir: Polygon bir Layer-2 mi yoksa bir yan zincir mi? Ya da her ikisi de mi? Polygon hem bir Layer-2 ölçeklendirme çözümü hem de Ethereum için bir yan zincir olarak özellikler göstermektedir:

 • Layer-2 Ölçeklendirme Çözümü: Başlangıçta MATIC, tıkanıklığı ve işlem ücretlerini azaltırken ana zincirin işlemlerini gerçekleştirmek için Ethereum’un üzerine inşa edilmiş bir Layer-2 ölçeklendirme çözümü olarak piyasaya sürüldü.
 • Yan Zincir: MATIC, Layer-2 özelliklerine ek olarak, ana zincirin yanında ayrı bir blokzinciri çalıştırarak Ethereum’un bir yan zinciri olarak da işlev görür. Bu, yan zincirlerin ayrı blok doğrulama süreçleri ile kendi konsensüs mekanizmalarına sahip olduğu anlamına gelir – ve en önemlisi: her yan zincir kendi güvenliğinden sorumludur.

Sonuç olarak Polygon, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarına tek bir Layer-2 veya yan zincirin ötesinde çözümler sunmuştur: Artık hepsi Ethereum’a bağlı birden fazla yan zincir ve Layer-2 protokolü içeren çok katmanlı bir ekosistem öngörüyor. Bu, geliştiricilerin ihtiyaçlarına uygun ölçeklendirme çözümünü seçmelerine olanak tanır.

MATIC Token Nedir?

Bunun merkezinde Polygon ağının yerel kripto para birimi olan MATIC token yer almaktadır. MATIC, bir değişim aracı ve yönetişim token’i olarak kullanılır ve ağ katılımcıları arasındaki işlemleri mümkün kılmanın yanı sıra stake ödüllerinin de varlık dağıtımını yapar. Dahası, MATIC, Polygon ağını güvence altına alan ve uyarlanmış Proof of Stake (PoS) algoritması aracılığıyla fikir birliği sağlayan ağın stake mekanizmasında esastır.

Polygon 2.0 Nedir?

Polygon2.0, kullanıcıların farklı teknolojileri aracılığıyla değer yaratabileceği, takas edebileceği ve programlayabileceği “İnternetin Değer Katmanı” olma vizyonuna sahip bir blokzinciridir.

Polygon, Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını erkenden tespit etmiş ve bunların üstesinden gelmek için çeşitli çözümler önermiş olsa da Polygon 2.0, kullanıcıların tek bir zincir kullanıyormuş gibi hissederken tüm ağ ile sorunsuz bir şekilde etkileşime girebilecekleri ZK destekli L2 zincirlerinden oluşan bir blokzincir ağı olarak tanımlanmaktadır.

Polygon 2.0 Nasıl Görünecek?

Polygon 2.0, aşağıdakileri içeren dört protokol katmanından oluşan bir grup protokolün sorunsuz bir şekilde birlikte çalışması için tasarlanmıştır:

 • Polygon 2.0 doğrulayıcılarının tüm yönlerini denetleyenStaking Katmanı , Ethereum ağında akıllı bir sözleşme olarak bulunmaktadır.
 • Interop katmanı, Polygon 2.0 ağında zincirler arası kesintisiz mesajlaşmaya olanak tanır; kullanıcılar gerçekte birden fazla zincir varken tek bir ağla etkileşime girdiklerini hissederler.
 • Polygon 2.0’ın blok üretimini sağlayanYürütme Katmanı , işlemleri gerçekleştirir.
 • Kanıtlama Katmanı, Polygon 2.0 üzerinde tüm zincirlerdeki tüm işlemler için kanıtlar üretmekten sorumludur.

Tokenomik olarak MATIC’ten POL’e şekil değiştirme

Polygon 2.0 geliştiricileri, Polygon 2.0 için MATIC’in yerine Polygon ağının yeni yerel token’i olarak “POL” ile yeni bir tokenomik model önerdiler. MATIC’ten POL’e geçiş önerisi 20 Temmuz 2023’te duyuruldu ve ne zaman tamamlanacağı konusunda kesin bir tarih verilmedi.

POL’nin ilk arzı, MATIC’ten 1’e 1 swap edilen 10 milyar token olacak ve MATIC sahiplerinin token’lerini MATIC’ten POL’e yükseltmek için dört yıl veya daha fazla süreleri olacak. whitepaper açıklamasına göre, 10 milyar token ile sabit MATIC arzının aksine, POL aynı başlangıç arzına sahip olacak, ancak önümüzdeki 10 yıl boyunca yıllık% 1 enflasyon oranına sahip olacak.

MATIC Alım Satımı Nasıl Yapılır

Polygon (MATIC), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve stabil kripto paranın büyüyen listesiyle birlikte Crypto.com App’te listelenmiştir.

Crypto.com App kullanıcıları, artık Polygon’u(MATIC) USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimleriyle satın alabilir ve Crypto.com Visa Kartı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla satıcıda alışveriş yapabilir. Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto.com Exchange üzerinden MATIC alım satımı da yapabilirler.

Bugün MATIC alım satımına başlamak için Crypto.com App’i indirin.

Sonuç

Polygon, Ethereum ana ağındaki yüksek işlem ücretleri ve yavaş işlem hızları gibi zorlukların üstesinden gelmek için farklı yaklaşımlar sunarak kendisini Ethereum’un ölçeklenebilirlik çözümlerinin ön saflarında konumlandırmıştır.

MATIC’ten POL’a geçiş, ağın blokzinciri endüstrisinin sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ileri görüşlü yaklaşımını sergiliyor. Sonuçta, Polygon ağının kullanıcıları bu geçişin doğru yönde atılmış bir adım olup olmadığına kendileri karar verecektir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir bilgi, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto para veya dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde veya vergi amaçlı ikamet ettiğiniz yargı bölgelerinde sermaye kazancı vergisi ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca bilgi amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Exchange ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Main App’ten farklıdır ve Crypto.com Exchange’deki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Exchange’e erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış bir yargı bölgesinde olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens