2023’te Bilinmesi Gereken En İyi Web3 Tokenları

Gelecek yıllarda merkezi olmayan ekosistemi yeniden tanımlayabilecek, kripto dünyasında gelecek vaat eden Web3 tokenlerini keşfedin.

Aug 25, 2023
|

2023 Yılında Bilinmesi Gereken En İyi 10 Web3 Tokenı

Anahtar Çıkarımlar:

  • Web3 belirteçleri, merkezi olmayan internet ve Metaverse entegrasyonunda yeni bir çağa işaret ediyor.
  • Merkezi olmayan yönetim, güvenlik ve ölçeklenebilirlik Web3 tokenleri için çok önemli özelliklerdir.
  • Kullanıcılar, gelecek vaat eden büyüme beklentilerine sahip çeşitli Web3 tokenlerini dikkate alarak ticaret portföylerini çeşitlendirebilirler.
  • Web3 tokenleri yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmelerine ve internetin bu yeni çağındaki büyümeden potansiyel olarak faydalanmalarına yardımcı olabilir.

Giriş

Merkezi olmayan bir internetin ve Metaverse’nin geleceğini şekillendiren ve 2023’te yatırımcılara potansiyel fırsatlar sunan gelecek vaat eden Web3 tokenlerini keşfedin. Aşağıda 2023’ün en ilgi çekici Web3 tokenlarından bazılarını özetliyoruz.

1. Kusama (KSM)

Kusama, Substrate çerçevesi kullanılarak ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş, ölçeklenebilir bir blockchain ağıdır. İnovasyon için bir oyun alanı olarak oluşturulan Kusama, ekiplerin ve geliştiricilerin bir parachain oluşturup dağıtmasına veya Polkadot’un yönetişim, staking , aday gösterme ve doğrulama işlevlerini deneyimlemesine olanak tanır. Yerel token KSM, işlem ücretlerini ödemek, yönetişime katılmak veya doğrulayıcı olmak amacıyla staking yapmak için kullanılır.

2. Puantiyeli (NOKTA)

Polkadot , blok zincirlerin birbirine bağlanmasını ve veri paylaşmasını sağlayarak merkezi olmayan bir ağ oluşturan çok zincirli, ölçeklenebilir bir teknolojidir. Projenin metodik markalaması ve konumlandırması, onu destekleyen güçlü bir ekip ve merkezi olmayan finans ( DeFi ) endüstrisindeki çok sayıda ortaklığıyla Polkadot, Web3 alanında gelecek vaat eden bir token olarak görülüyor.

3. Örgü (AR)

Arweave , zaman kısıtlaması olmaksızın sonsuz depolama kapasitesi sağlayan merkezi olmayan bir veri depolama platformudur. Proje, kullanıcıların herhangi bir bilgiyi, uygulamayı veya geçmişi değiştirmeden saklamasına olanak tanıyarak veri saklamayı sağlar. AR belirteçleri, ağa katkıda bulunan ve veri depolayan kullanıcılara ödüllendirilir. Piyasa değeri 348 milyon ABD Doları olan bir AR tokeninin maliyeti şu anda 5 ABD Doları civarındadır.

Chainlink , gerçek dünya verilerini çeşitli blok zincirlerindeki akıllı sözleşmelere bağlayan, bunların işlevselliğini artıran ve dinamik çıktıların dahil edilmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Chainlink’in yerel tokenı olan LINK, kripto para piyasasında önemli bir konuma sahiptir ve güçlü bir topluluk desteğine sahiptir. Chainlink’in öncü teknolojisi ve Chainlink Staking’in piyasaya sürülmesi, 2023 için ilgi çekici bir Web3 tokeni oluşturuyor.

5. Dosyacoin (FIL)

Filecoin, Web3 ekosisteminin merkezi olmayan depolama ağı olarak hizmet vermektedir. Pasif ödüller kaynağı sağlarken merkezi bulut depolamaya güvenli bir alternatif sunar. Kullanıcılar sabit disklerindeki depolama alanını kiralayarak FIL tokenleri kazanabilirler. Filecoin’in büyümesi ve geleneksel depolama ortamını bozma potansiyeli, onu 2023’te izlenecek bir Web3 tokeni haline getiriyor.

6. Teta (THETA)

Theta Network, kullanıcıları bant genişliğini ve bilgi işlem kaynaklarını paylaşmaları için ödüllendiren merkezi olmayan bir video yayın platformudur. Evden çalışma yönündeki küresel trend ve bilgi işlem gücüne olan talebin artmasıyla birlikte Theta, pazarın ve kullanıcıların ilgisini çekti ve bugüne kadar en hızlı büyüyen Web3 projelerinden biri oldu.

7. Helyum (HNT)

Helium , IoT cihazları için eşler arası (P2P) Wi-Fi erişimi sağlayan merkezi olmayan bir kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) ağıdır. Ağ, ‘insan destekli bir ağ’ oluşturmayı hedefliyor ve kullanıcılar, ağ altyapısı sağlayarak HNT tokenlerini çıkarabiliyor. Yenilikçi yaklaşımı ve küresel Wi-Fi kapsama alanıyla Helium, 2023 için gelecek vaat eden Web3 tokenlarından biri olarak kabul ediliyor.

8. Akı (FLUX)

Flux , kapsamlı bir merkezi olmayan hizmetler paketi ve özelleştirilebilir BaaS (Hizmet olarak Blockchain) çözümleri sunan merkezi olmayan bir bulut altyapısıdır. Yerel belirteci FLUX’tan yararlanarak kullanıcılar, Web3 uygulamalarını çeşitli ağlar üzerinde geliştirebilir ve dağıtabilir. Flux’un büyüyen topluluğu ve artan sayıda merkezi olmayan uygulamalar ( dapp’ler ), onu Web3 ortamında popüler kılmaktadır.

9. Audius (SES)

Audius , ünlü sanatçıların ve risk sermayesi şirketlerinin ilgisini çeken, merkezi olmayan, topluluğa ait, blockchain destekli bir müzik akışı platformudur. Spotify gibi geleneksel platformlara daha açık ve sanatçı dostu bir alternatif olan Audius, sanatçıların çalışmalarını özgürce dağıtmasına, yayınlamasına ve para kazanmasına olanak tanıyor. Hızla büyüyen kullanıcı tabanıyla Audius, 2023’te gelecek vaat eden bir Web3 tokenidir.

10. Temel Dikkat Jetonu (BAT)

Basic Attention Token , hem içerik sağlayıcılara hem de kullanıcılara fayda sağlayarak çevrimiçi reklamcılık deneyiminde devrim yaratmayı hedefliyor. BAT, Brave tarayıcısıyla kullanılmak üzere oluşturulmuş, istenmeyen reklamları varsayılan olarak engelleyen ve güvenilir ortakların reklamlarını görüntülemeyi tercih eden kullanıcıları BAT ile ödüllendiren Ethereum tabanlı bir tokendir. Dijital pazarlama sürecini kolaylaştıran ve daha iyi bir gezinme deneyimi sunan BAT, dikkate alınması gereken en iyi Web3 tokenidir.

11. Canlı Eş (LPT)

Livepeer , merkezi olmayan video akışını desteklemek için tasarlanmış bir Web3 belirtecidir. Livepeer, blockchain’in merkezi olmayan yapısından yararlanarak kullanıcıların içerikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarına ve içerikleri daha verimli bir şekilde paylaşmalarına olanak tanıyor. Projenin ölçeklenebilirlik ve yönetişime odaklanması ve Katman-2’ye geçme planları, LPT’yi 2023’te potansiyel büyüme fırsatlarına sahip bir Web3 tokeni haline getiriyor.

12. Kadena (KDA)

Kadena , en ileri verimliliği, İş Kanıtı (PoW) güvenliğini ve akıllı sözleşme teknolojisini kullanarak küresel finansal sistemleri geliştirmek için tasarlanmıştır. Platformun örgülü zincir teknolojisi, saniyede 480.000’e kadar işlem (TPS) işleme kapasitesiyle aynı kaynakları kullanırken verimliliği korur. KDA tokenı, Kadena’nın blok zincirindeki işlemlerde ve madenciler için ödül olarak kullanılıyor.

Crypto.com ile Web3 Tokenlarının Ticareti Nasıl Yapılır?

Çeşitli Web3 tokenleri ve diğer kripto para birimlerinin alım satımı için kullanıcı dostu ve güvenli bir platform sunan Crypto.com Uygulaması ile alım satım yapmak kolaydır. Uygulamayı indirmeniz, bir hesap oluşturmanız ve gerekli kimlik doğrulama adımlarını tamamlamanız yeterlidir.

Bir hesap oluşturulduktan sonra kullanıcılar para yatırabilir ve tercih ettikleri Web3 tokenlarının alım satımına başlayabilirler.

Sonuç

Merkezi olmayan internet ve Metaverse gelişmeye devam ettikçe Web3 tokenleri bu ekosistemlerin geleceğini şekillendirmede çok önemli bir rol oynayacak. Yatırımcılar, 2023’ün en iyi Web3 tokenlerini keşfederek portföylerini çeşitlendirebilir ve bu yeni internet çağının sunduğu büyüme fırsatlarından potansiyel olarak yararlanabilirler.

Web3 token alım satımına başlamak için Crypto.com Uygulamasını bugün indirin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com’un herhangi bir madeni para, token veya diğer kripto varlıklarının ticaretini, satın alınmasını veya satılmasını talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlık alım satımından elde edilen getiriler, yargı alanınızda sermaye kazançları vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığını değerlendirirken mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve gerekli özeni göstermeniz çok önemlidir, çünkü tüm alım satımların sorumluluğu tamamen size aittir.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens