Liquid staking: Nedir ve Nasıl Çalışır?

Liquid staking, kullanıcıların halihazırda stake edilmiş tokenlara başka amaçlarla erişmesine olanak tanıyan devrim niteliğinde bir araçtır. Nasıl çalıştığını inceleyelim.

Nov 15, 2023
|

What Is Liquid Staking

Anahtar Çıkarımlar:

  • Liquid staking, kullanıcıların aynı anda diğer DeFi etkinliklerine katılırken Proof of Stake (PoS) blok zinciri ağlarında tokenları stake ederek ödüller almasına olanak tanır.
  • Liquid stake etme, kullanıcıların tokenları çözmeden likiditeye erişmeleri için daha fazla esneklik sunarak verimli sermaye tahsisi ve daha fazla fayda sağlar.
  • Ethereum, Avalanche, Polkadot, Cardano ve Cosmos gibi ağlarda likit staking protokolleri geliştirilmiştir.
  • Crypto.com, kullanıcıların çeşitli kripto para birimlerini yatırabilecekleri ve esnekliği korurken ödüller kazanabilecekleri kapsamlı bir likit stake platformu sunar.

Liquid staking Nedir?

Staking, kripto kullanıcılarının varlıklarından faiz kazanmaları için popüler bir stratejidir. Bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri ağındaki işlemlerin doğrulanmasını içerir. Şimdi ise likit staking adı verilen yenilikçi bir çözüm, kullanıcıların staking’e yaklaşımında devrim yaratıyor.

Bu makalede, likit staking’in nasıl çalıştığını ve kullanıcıların nasıl katılabileceğini açıklıyor, ayrıca likit staking’i destekleyen popüler kripto para birimlerini listeliyoruz.

Önce Temel Bilgiler: Staking Nasıl Çalışır?

Liquid staking konusuna girmeden önce, staking kavramını ve faydalarını anlayalım. Staking, doğrulayıcıların blok zinciri ağındaki blokları doğrulamak üzere rastgele seçilme şansı için PoS blok zincirinin yerel tokenını stake etmesini ifade eder. Teşvik olarak, doğrulayıcılar ek tokenlar şeklinde bir ödül kazanabilir. Staking, PoS blok zincirlerini güvence altına almak için çok önemlidir ve blok zincirinin güvenliğine katkıda bulunur.

Doğrulayıcıların kendi tokenlarını stake etmelerini zorunlu kılarak, onları ağın çıkarına en uygun şekilde hareket etmeye zorlar. Stake etmenin faydaları arasında ödüller sağlamak ve kullanıcıların ağın korunmasına ve güvenliğine yardımcı olmalarına izin vermek yer alır.

Liquid staking Nasıl Çalışır?

Liquid staking’de, bir PoS zincirinin yerel coinleri bir staking hizmet sağlayıcısına yatırılır ve konsensüs protokolüne katılan birçok doğrulayıcıdan birine devredilir. Hizmet sağlayıcı daha sonra likit sentetik token şeklinde bir ‘makbuz’ düzenler.

Liquid staking etme, token sahiplerinin stake edilmiş varlıklarından fayda elde etmelerine ve stake edilmiş varlıklarının diğer faaliyetler için kullanılmasına olanak tanıyarak geleneksel stake etme modelini daha da ileri götürür. Geleneksel stake etme yönteminde tokenlar bir kez stake edildikten sonra kilitlenir ve stake etme süresi sona erene kadar kullanılamaz ya da alınıp satılamaz. Bununla birlikte, likit stake etme ile token sahipleri, potansiyel olarak stake etme ödülleri almaya devam ederken, stake edilmiş varlıklarının değerinden yararlanmaya devam edebilir.

Liquid staking etme yeniliği, kullanıcılar için bir olasılıklar dünyası açarak, likiditeden vazgeçmeden potansiyel olarak stake etme ödülleri kazanmalarını sağlar.

Liquid staking’in Avantajları

Liquid staking geleneksel stake etme yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sunar.

İlk olarak, yatırımcılarına daha fazla esneklik sağlar. Token sahipleri, stake edilmiş varlıklarını diğer finansal faaliyetler için kullanabilmek suretiyle, tokenlarını ellerinden çıkarmaya gerek kalmadan likiditeye erişebilirler. Bu esneklik, daha verimli sermaye tahsisine ve sahiplerin stake edilmiş varlıklarından daha fazla fayda sağlamasına olanak tanır.

İkinci olarak, likit stake etme, stake etmenin fırsat maliyetini azaltabilir. Geleneksel stake etme yönteminde tokenlar belirli bir süre için kilitlenir ve kullanıcıların varlıklarını bu süreden önce açması engellenir. Likit stake etme, token sahiplerinin potansiyel olarak ödül kazanmaya devam ederken stake edilmiş varlıklarından değer elde etmelerini sağlayarak bu fırsat maliyetini ortadan kaldırabilir. Bu özellik, esnekliğe ve likiditeye erişime ihtiyaç duyan bireyler için stake etmeyi daha cazip bir strateji haline getirebilir.

Son olarak, likit stake etme kripto paraların büyümesini ve benimsenmesini teşvik edebilir. Token sahiplerine stake edilmiş varlıklarını teminat olarak kullanabilecekleri bir mekanizma sağlayarak likit stake kripto paraların kullanımını ve değerini artırır. Bu ek kullanım durumu, ekosisteme daha fazla katılımcı çekerek likiditeyi artırır ve kripto para piyasasının genel büyümesine katkıda bulunur.

Liquid staking’in Zorlukları

Liquid staking çok sayıda avantaj sunarken, bu araçla ilgili zorlukların da farkında olmak önemlidir.

Yarma

Stake teşvikleri cazip olsa da, doğrulayıcılar ağ performansını olumsuz etkileyebilecek kötü davranışlar için de cezalandırılabilir. Bu ceza, doğrulayıcının ağdan çıkarılması ve stake edilen tokenlarının bir kısmının alınmasıyla sonuçlanan ‘slashing’ olarak adlandırılır. Kullanıcılar kripto varlıklarını doğrulayıcılara yatırdıkça, doğrulayıcılar dikkatli seçilmezse fonları da kesinti riskine maruz kalabilir.

Merkezileştirme

Bir PoS ağında çoğunluk hissesine sahip olan tek bir protokol – kendi doğrulayıcıları ile – ağ üzerinde orantısız bir güce sahip olacak ve bu da merkezileşmeye yol açabilecektir. Örneğin, stake edilmiş ETH’nin yaklaşık üçte biri Lido’dadır: protokol etkilenirse, doğrulayıcılar da etkilenecek ve bu da daha geniş ETH ağını olumsuz etkileyebilecektir. Bu nedenle yaygın bir likit stake protokolleri ağı tercih edilir.

Yönetmelik

Ayrıca, kripto para birimlerini çevreleyen düzenleyici ortam sürekli olarak gelişmektedir. Bulunduğunuz yargı alanında staking’i etkileyebilecek yasal veya düzenleyici gelişmelerden haberdar olun.

Birkaç kripto para birimi, token sahiplerinin bu yenilikçi piyasa stratejisinden yararlanmasına olanak tanıyan likit stake protokolleri uygulamıştır. Öne çıkan örneklerden biri Ethereum’dur: ‘The Merge‘dan sonra blok zinciri bir PoS mutabakat mekanizması getirerek token sahiplerinin ETH adreslerini stake etmelerini ve varlıklarını kullanma esnekliğini korurken ödüller kazanmalarını sağladı.

Liquid stake etmeyi destekleyen bir diğer popüler kripto para birimi de Polkadot‘dur. Çok zincirli bir ağ olan Polkadot, kullanıcıların DOT tokenlarını stake etmelerine ve stake edilmiş varlıklarına erişmeye devam ederken ağın yönetişimine katılmalarına olanak tanır.

Likit stake etmeyi destekleyen diğer kripto para birimleri arasında Cardano, Avalanche ve Cosmos bulunmaktadır. Bu projelerin her biri likit staking için kendine özgü bir yaklaşım sunmakta ve yatırımcılara oyunun kurallarını değiştiren bu çözüme katılmaları için çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Crypto.com Uygulamasında Liquid staking

Crypto.com ile kullanıcılar, stake edilmiş sanal varlıklarını paketleyebilir ve tahakkuk eden stake ödüllerinden yararlanmaya devam eden bir makbuz jetonu alabilirler. Bu, kullanıcıların sanal varlıkları hala stake edilmiş durumdayken fonlarına erişmelerini sağlar.

Crypto.com şu anda sarılı CDCETH aracılığıyla ETH için likit stake etme imkanı sunmaktadır. Teknik dokümanı buradan okuyun.

Crypto.com Bahisli ETH (CDCETH)

Crypto.com Staked ETH (CDCETH), bir kullanıcının stake edilmiş Ether’ini (ETH) ve tahakkuk eden stake ödüllerini temsil eden bir makbuz belirtecidir. Crypto.com, bir kullanıcının stake edilmiş ETH’sini CDCETH’e saracak veya CDCETH’lerini dönüştürme ücreti olmadan stake edilmiş ETH’ye açacaktır.

Ödüllerin Alınması

Crypto.com’da ETH stake ederken ve hesaplarında stake edilmiş ETH tutarken, kullanıcılar yalnızca blok zinciri protokolüne dayalı olarak düzenli bir şekilde stake ödülleri alırlar. CDCETH adresini elinde bulunduranlar, CDCETH’in stake edilmiş ETH’ye dönüşüm oranındaki artış yoluyla yansıtılacak olan ek stake ödülleri alma hakkına sahiptir (ETH ödüllerini doğrudan hesaplarında almak yerine).

CDCETH sahipleri, CDCETH’lerini açarak ödüllerini kullanabilir ve daha sonra açma noktasındaki dönüşüm oranına göre stake edilmiş ETH alırlar. Dönüşüm oranı kazanılan ödüllerin bir sonucu olarak değiştiğinden, zaman içinde kullanıcının CDCETH’lerini açtığında daha fazla stake edilmiş ETH alması muhtemeldir.

Buna ek olarak, CDCETH, bir kullanıcının stake edilmiş ETH’sini ve tahakkuk eden stake ödüllerini temsil eden takas edilebilir bir makbuz belirtecidir.

Liquid staking etme, çoğu yargı alanında Crypto.com Uygulaması aracılığıyla kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Daha fazla ayrıntı için buraya.

Crypto.com App kullanıcısı değil misiniz? Bugün likit stake etmeye başlamak için Crypto.com Uygulamasını indirin.

Sonuç

Liquid staking etme, stake etmenin faydalarını likiditeye erişim esnekliğiyle birleştirerek kripto sahipleri için yeni olanaklar sunar. Stake edilen varlıklardan ek fayda sağlama becerisi daha fazla esneklik sağlar ve fırsat maliyetlerini azaltabilir.

Daha fazla proje likit staking uyguladıkça ve Crypto.com gibi borsalar bunu erişilebilir bir seçenek haline getirdikçe, likit staking’in geleceği umut verici görünüyor. Bununla birlikte, kullanıcıların kapsamlı bir araştırma yapması, ilgili riskleri anlaması ve gelişen düzenleyici ortam hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda, likit stake etme, kripto paraların dinamik dünyasında farklı fırsatları keşfetmek isteyen bireyler ve kurumlar için güçlü bir araç olabilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı alanınızda sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı sınırlamalarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış yargı bölgelerinde bulunmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens