AVAX (Avalanche) Nedir?

Avalanche’ın AVAX token’ına bakarken ayrıca konsensüs mekanizması, tokenomics ve diğer Layer-1 protokolleriyle nasıl karşılaştırıldığı hakkında bilgi edinin.

Oct 11, 2023
|

What Is Avalanche

Temel Çıkarımlar:

 • Avalanche, çevre dostu statüsünü korurken düşük ücretlere ve hızlı işlemlere öncelik veren bir Layer-1 blok zinciridir.
 • Blok zinciri saniyede 4.500 işlem (tps) gerçekleştirmekte ve bir işlemi iki saniyeden daha kısa bir sürede sonuçlandırmaktadır.
 • Avalanche’ın temelinde, son derece verimli olmasını sağlayan üç adet birlikte çalışabilir blok zinciri bulunmaktadır.
 • Avalanche kullanıcıları, kendi kural setlerine sahip olacak şekilde değiştirilebilen kendi Alt Ağlarını (blok zincirlerini) başlatabilirler.

Avalanche Nedir?

Avalanche, düşük ücretlere, hızlı işlemlere ve çevre dostu teknolojiye odaklanarak akıllı sözleşmeler kullanarak çalışan bir Layer-1 blok zinciridir. Avalanche, Eylül 2020’de ana ağını başlattıktan sonra Ava Labs tarafından aktif olarak geliştirilmektedir; herkesin kendi çok işlevli blok zincirlerini ve merkezi olmayan uygulamalarını (dapps) üretmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Avalanche Consensus, Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizmasını kullanan yeni, lidersiz bir blok zinciri oluşturmak için hem klasik mutabakatın hem de Nakamoto mutabakatının en iyi unsurlarını birleştirir.

Avalanche Nasıl Çalışır?

Avalanche, temel düzeyde çalışma şekli nedeniyle Ethereum’un bir dakikasının aksine iki saniyeden daha kısa sürede kesinliğe ulaşır. Avalanche birlikte çalışabilen üç blok zincirinden oluşmaktadır: Borsa Zinciri (X-Chain), Sözleşme Zinciri (C-Chain) ve Platform Zinciri (P-Chain).

 • X-Chain işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır; ana sorumluluğu Avalanche’ın kripto para birimi olan AVAX’ın gönderilmesine ve alınmasına yardımcı olmaktır.
 • C-Zinciri , herhangi bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) akıllı sözleşmesinin oluşturulmasına izin veren bir akıllı sözleşme zinciridir.
 • P-Zinciri , yeni Alt Ağların ve blok zincirlerinin oluşturulmasından ve izlenmesinden sorumludur. Aynı zamanda Avalanche doğrulama ve staking işlemlerinin gerçekleştiği yerdir.

AVAX Token Nedir?

AVAX, Avalanche blok zincirinin yerel tokenıdır ve sağladığı fayda nedeniyle Avalanche ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Token, işlem ücretlerini ödemek, stake etme yoluyla blok zincirini güvence altına almak ve Avalanche üzerine kurulu çoklu Alt Ağlar arasında işlem yapmak için kullanılır.

AVAX Token’ın Özellikleri ve Faydaları

Ödemeler: Avalanche, saniyede 4.500 işlemin (tps) gerçekleştirildiği merkezi olmayan, tamamen güvensiz platformunda binlerce işleme izin verir.

Staking: AVAX tokenı, doğrulayıcıların ödüller karşılığında belirli miktarda AVAX tokenını kilitlemesi gereken stake etme yoluyla ağın güvenliğini sağlamak için kullanılır; şu anda tüm AVAX tokenlarının %56,79 ‘u ağın güvenliğini sağlamak için stake edilmektedir.

Alt Ağlar ve Tokenler: Avalanche platformu, geliştiricilerin özel tokenlar ve blok zincirleri oluşturmasına olanak tanır. Avalanche üzerinde değiştirilemeyen tokenlar(NFT‘ler), dapp’ler ve çok daha fazlası oluşturulabilir ve AVAX tokenı ücretler ve abonelikler için kullanılabilir.

AVAX Tokenomik

Tedarik: AVAX’ın maksimum arzı adresinde sınırlandırılmıştır. 720,000,000.

Dağıtım, Avalanche tarafından yayınlandığı şekliyle:

 • AVAX tokenlerinin%50 ‘si staking ödülleri için ayrılmıştır.
 • 9,26 ‘sı Ava Labs’a; %7 ‘si topluluk ve gelişime ayrılmıştır.
 • 5 ‘i stratejik ortaklara tahsis edilmiştir.
 • 10 ‘u Ava Labs’in kurucu ve kurucu olmayan ekip üyelerine, dört yıllık bir hak ediş süresi ile tahsis edilmiştir.
 • 2,5 ‘i airdroplar için ayrılmıştır.
 • 0,27 ‘si test teşvik programları için ayrılmıştır.
 • 2,5 ‘i tohum satışına tahsis edilmiştir.
 • 3.5 ‘i özel satışa tahsis edilmiştir.
 • 10 ‘u kamu satışına tahsis edilmiştir.
 • 6,97 belirtilmemiştir.

AVAX ile Nasıl İşlem Yapılır?

Avalanche (AVAX), Crypto.com Uygulamasında listelenerek Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve sabit paranın büyüyen listesine katıldı.

Crypto.com App kullanıcıları AVAX ‘ı USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card’ı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla tüccarda harcayabilir. Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto.com Borsasında AVAX ticareti de yapabilirler.

Crypto.com Uygulamasını indirin ve bugün AVAX ticaretine başlayın.

Sonuç

Avalanche, yenilikçi tasarımı ve son derece hızlı işlemleriyle Layer-1 blok zincirlerine yeni bir bakış açısı sunuyor. Üç temel blok zinciri çok yönlülük sağlarken, AVAX token ekosistem içindeki çeşitli işlevleri desteklemektedir; ayrıntılı token dağılımı, bazıları tarafından büyümeyi ve topluluk katılımını sağlamak için dengeli bir yaklaşımın vurgulanması olarak görülmektedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

coins & tokens

Layer-1

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens