DeFi Nedir?

Merkezi olmayan finansın (DeFi) temellerine giriş ve yeni başlayanlar için uygun üç proje.

Jan 09, 2022
|

Defi Nologo

Kripto para, dijital nakit veya ödemelerin yeni bir versiyonundan çok daha fazlasına dönüştü. Blockchain’in küresel olarak erişilebilir, sansüre dayanıklı, durdurulamaz ve otonom platformu kullanılarak inşa edilen yeni bir finansal ekosistemdir.

Burada, merkezi olmayan finansın (DeFi) temellerini ve kullanıcıların kriptolarının tüm potansiyelini nasıl ortaya çıkarabileceklerini tanıtıyoruz.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Merkezi olmayan finansın kısaltması olan DeFi, herhangi bir merkezi otorite noktasına sahip olmayan finansal uygulamalar için kullanılan bir şemsiye terimdir.
 • Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) tipik olarak merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan bir uygulama türüdür; genellikle akıllı sözleşmelerle desteklenen açık kaynaklı yazılımlardır.
 • Merkezi olmayan borsa (DEX), kullanıcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan dijital varlıkları takas edebildiği eşler arası (P2P) bir pazaryeridir.

DeFi Nedir?

DeFi, standart merkezi finansal hizmetlere çok benzeyen hizmetlerin oluşturulmasını sağlayan bir blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir yazılım olan ‘merkezi olmayan finans’ın kısaltmasıdır – ademi merkeziyetçiliğin ek faydası ile. Bu, kullanıcıların banka gibi merkezi bir otorite yerine akıllı sözleşmeler ve kodlarla etkileşime girdiği anlamına gelir.

Örnek olarak, fazla sermayesini ödünç vermek isteyen bir kişi ile işi için borç para almak isteyen bir başka kişiyi düşünün. Geleneksel olarak, banka gibi merkezi bir finans kurumundan geçmeleri gerekirdi. Bunun da ötesinde banka, bireylerin hizmetler için uygun olup olmadığına karar verme yetkisine de sahiptir.

Ancak DeFi, hem borç veren hem de borç alanın yalnızca işlemin hüküm ve koşullarının önceden tanımlanmış olacağı bir akıllı sözleşme ile etkileşime girmesi gerektiğinden, tüm tartışma sürecini ortadan kaldırır. Bu, oldukça zorlu bir prosedürü tüm kullanıcılar için adil olan merkezi olmayan bir prosedüre dönüştürür.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (Dapps)

Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) özerktir ve DeFi’nin bel kemiğidir. Bu protokoller, kullanıcıların geleneksel bir merkezi finans kurumu yerine akıllı sözleşmelerin işi yapmasına izin vererek DeFi’nin potansiyelini ortaya çıkarmasına olanak tanır.

Sağlam bir DeFi ekosisteminin zorluğu, platformun güvenliğinin yanı sıra kullanımını da teşvik etmesi gerektiğidir. DeFi ekosistemini daha iyi anlamak için dapp’leri ve bu ekosistemde nasıl önemli bir rol oynadıklarını anlamak önemlidir.

Şunlar da ilginizi çekebilir DeFi Nasıl Kullanılır – Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz.

Dapps Nasıl Çalışır?

Dapp’ler genellikle -ama mutlaka değil- bir blok zinciri üzerinde çalışır ve arayüzleri bugün kullandığımız herhangi bir web sitesi veya mobil uygulamadan farklı görünmemelidir. Dapp’ler tipik bir uygulama ile aynı desteği sağlayabilir ve merkeziyetsizliğin tüm avantajlarından yararlanabilir.

Dapp’ler, Cronos veya Ethereum gibi mevcut halka açık blok zincirlerinin üzerinde çalışabilir ve bir blok zincirindeki veri veya bilgilerdeki herhangi bir değişiklik, tüm düğümlerin katılımını içerir. Tek bir kuruluşun bile ağda yayınlandıktan sonra durumu veya bilgileri silme veya değiştirme yetkisi yoktur. Bu şeffaflık, sansüre dayanıklı ve özerk olan dapp’lere tek bir hata noktası olmama avantajı sağlıyor.

Dapp’ler tipik olarak aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Veri ve bilgilerin tutulduğu halka açık ve merkezi olmayan bir blok zinciri (veya P2P ağı)
 • Kripto Para Birimleri
 • Açık kaynaklı yazılım
 • Herhangi bir değişikliğin genellikle bir hükümet sistemi veya merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) aracılığıyla kararlaştırıldığı topluluk oylama sistemi
 • Merkezi bir hata noktası yoktur; merkezi bir sunucunun olmaması nedeniyle kapatılamaz

Merkezi Olmayan Borsa (DEX) Nedir?

En yaygın dapp’lerden biri, herhangi bir DeFi ekosisteminin hayati bir parçası olan merkezi olmayan bir borsadır (DEX). DeFi içindeki temel işlevi kolaylaştırır: token takas etme yeteneği. DEX’ler kullanıcılara standart bir merkezi borsadan (CEX) daha merkezi olmayan bir hizmet sunar çünkü alım satımlara izin vermek için likidite havuzlarını kullanan Otomatik Piyasa Yapıcılarıdır (AMM).

Geleneksel emir defterlerinde, CEX işlemleri gerçekleştirmek için alıcıları ve satıcıları birbirine bağlar ve kullanıcılar yalnızca sağladığı tokenlere erişebilir. Oysa merkezi olmayan bir borsada, herhangi bir kullanıcı likidite sağlayabildiği için kullanıcılar neredeyse her tokena erişebilir.

Düzinelerce DEX’e tek bir uygulamadan erişmek için Crypto.com DeFi Wallet‘ı indirin.

Aşağıda Cronos blok zincirinde bulunan en popüler dapp’lerden bazıları yer almaktadır. Hepsine Crypto.com DeFi Cüzdanı aracılığıyla kolayca erişilebilir.

MM Finans

Genel Bakış

Platform: Cronos

Token: $MMF

Kategori: Otomatik Piyasa Yapıcı merkezi olmayan borsa

MM Finans Nasıl Çalışır?

Mad Meerkat Finance’in kısaltması olan MM Finance (MMF), Cronos blok zincirindeki önde gelen DEX’lerden biridir. Merkezi bir hizmet sağlayıcısı veya emir defteri eşleştirme mekanizması yoktur. Bunun yerine MM Finance, akıllı sözleşmeler kullanarak Cronos blok zincirindeki kripto para tokenleri arasındaki işlemleri otomatikleştiriyor. Likiditeyi, işlem ücretlerinden orantılı bir pay karşılığında sisteme token tedarik eden likidite sağlayıcılarından (LP’ler) bir havuzda toplar. MM Finance’in AMM kısmı borsaya likidite sağlanmasına olanak tanır ve otomatik ticaret yöntemleriyle çalışır.

MM Finance, Cronos blok zincirinde büyük hacimli işlemler gerçekleştiriyor ve kullanıcılar 20’den fazla farklı çiftlikten farklı verim çiftçiliği fırsatları bulabiliyor. MM Finance bir emir defterine sahip olmadığından, havuzlanmış likiditeye dayanır. Kullanıcılar, takas başına %0,17 oranında ücretlendirilerek oluşturulan ücretler şeklinde ödüller kazanmak için likidite sağlayabilir.

VVS Finans

Genel Bakış

Platform: Cronos

Belirteç: $VVS

Kategori: Otomatik Piyasa Yapıcı merkezi olmayan borsa

VVS Finans Nasıl Çalışır?

‘Çok, çok basit’ finans anlamına gelen VVS Finance, Cronos üzerinde çeşitli protokol türlerini kitlelere ulaştırmak için tasarlanmış bir dapp. Bu platform, kullanımı kolay bir arayüz aracılığıyla DeFi alanına bir geçit sağlama vizyonu üzerine inşa edilmiştir. Platformdaki kullanıcılar tokenleri takas edebilir ve minimum kayma ile ucuz işlem ücretleri öderken yüksek getiri elde edebilir.

VVS Finans, MM Finans gibi bir DEX’tir. Belirli dijital varlıkların fiyatını belirlemek için bir Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) kullanarak tokenomiklerine ince ayar yaptı. Bu sayede protokol, platformun uzun vadeli büyümesini ve sürdürülebilirliğini sağlamak için ekosistemdeki tüm tarafları teşvik etmektedir.

Lite belgesine göre, VVS’nin altı temel özelliği vardır:

 1. Bling Swap: Kullanıcıların daha iyi bir fiyat için çeşitli likidite havuzları arasında belirli tokenları takas etmesine olanak tanıyan algoritmik bir sistem.
 2. Likidite Sağlama: Kullanıcıların, orantılı sahipliğin kanıtı olarak bir CRC-20 LP jetonu karşılığında bir likidite havuzuna jeton yatırarak likidite sağlayıcısı (LP) olmalarını sağlar.
 3. Kristal Çiftlik: LP’ler, VVS jetonları almak için LP jetonlarını ‘Kristal Çiftlik’te stake edebilirler.
 4. Parıltı Madeni: LP olmayan kullanıcılar, ödül olarak VVS veya ortak jetonları almak için VVS jetonlarını stake edebilirler.
 5. İlk Mücevher Arzı: LP token ve VVS token sahiplerinin Cronos blok zinciri ekosistemindeki yeni proje tokenlerine erken erişimini sağlar.
 6. Analitik: Kullanıcılar, VVS Finans protokolünün analitiklerine ve verilerine erişebilir.

Tektonik

Genel Bakış

Platform: Cronos

Jeton: TONİK

Kategori: Merkezi olmayan para piyasası

Tectonic Nasıl Çalışır?

Tectonic, zincirler arası para piyasası hizmetleri sağlamayı amaçlayan bir DeFi protokolüdür. Cronos blok zinciri üzerine inşa edilen bu protokol, hem piyasa katılımcıları hem de kullanıcılar için borç verme ve borç alma sürecini basitleştirmeyi amaçlamaktadır.

Tectonic algoritması, kredi platformunu korumak için aşırı teminatlandırmaya dayanır. Daha doğrusu, platformun borçluların kilitlemesi gereken para miktarını belirlemek için bir teminat faktörü vardır. Her kripto para biriminin, bir kullanıcının ne kadar borç alabileceğini temsil eden farklı bir teminat faktörü vardır. Örneğin, wETH ‘in %75’lik bir teminat faktörü varsa, bu, kullanıcının kilitlenen her 1.000 $ için 750 $ değerinde kripto para ödünç alabileceği anlamına gelir. Ancak, her bir varlık için teminat faktörü değişebilir.

MMF, VVS, Tectonic ve diğer dapp’lerin tümüne şu yolla erişilebilir Crypto.com DeFi Cüzdan.

DeFi Üzerine Son Sözler

DeFi, dapps ve DEX’lere bu kısa girişte, insanların bir aracı olmadan eşler arası ticaret yapmasına olanak tanıyan yeni finansal sistemi tanıttık. DeFi gerçekten devrim niteliğinde ve özellikle de dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan bankasız ve geleneksel finans (TradFi) sisteminin dışında kalan kesim için büyük bir potansiyel sunuyor.

Geleneksel finansal sistemimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu makalelere göz atın paranin tanimi ve paranin tari̇hi̇.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens