Ethereum vs Ethereum Classic – Aradaki Fark Nedir?

Aynı adı paylaşıyor olabilirler, ancak Ethereum ve Ethereum Classic birçok yönden farklıdır. İşte her iki zincirin karşılaştırması.

May 05, 2023
|

Ether Vs Etherclassic Otp 1

Anahtar Çıkarımlar:

  • Ethereum Classic(ETC), akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için kullanılan blok zinciri tabanlı, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ağdır.
  • Ethereum Classic, 2016 yılında DAO hacklendikten sonra oluşturuldu; 2015 yılında inşa edilen orijinal Ethereum platformunun devamı niteliğindedir. Ethereum (ETH) olarak adlandırılan yeni hard-forked zincir, Ethereum Vakfı tarafından sürdürülmektedir.
  • Ethereum ve Ethereum Classic arasında, özellikle piyasa değeri, mekanizmalar ve tasarım felsefesi ile ilgili birkaç temel fark vardır.
  • Ethereum daha popüler bir seçim olabilir, ancak hem Ethereum hem de Ethereum Classic, bugün piyasadaki belirli ihtiyaçlara ve kullanım durumlarına hitap eden kendi özelliklerine ve benzersiz konumlarına sahiptir.

Giriş

Bugün piyasadaki en büyük ikinci blok zinciri olan Ethereum, yaklaşık 192 milyar ABD doları piyasa değerine sahiptir (bu yazının yazıldığı sırada) ve hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için en güvenilir blok zincirlerinden biridir. Tasarımdaki selefi Ethereum Classic, ‘The Merge‘in 2022’de başarıyla tamamlanmasından bu yana ilgi çekmeye başladı. Ancak, kriptoda yeni olan herkes Ethereum Classic’e aşina değildir.

Ethereum Classic Nedir?

Ethereum Classic (ETC), bir blok zinciri defteri, yerel kripto para birimi ve zincir üzerindeki uygulamalar ve hizmetlerden oluşan bir ekosistemden oluşan blok zinciri tabanlı, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir ağdır. Vitalik Buterin tarafından tasarlanan ve 2015 yılında Ethereum Vakfı tarafından başlatılan bu zincir, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanıyan kanonik bir zincirdir.

Esasen Ethereum Classic, Ethereum’un önceden çatallanmış versiyonudur: 2015 yılında inşa edilen orijinal Ethereum’un bir devamıdır. Bugün bildiğimiz ve kısaca Ethereum olarak adlandırılan ağ, Ethereum (Klasik) ana ağ zincirinin çatallanma sonrası versiyonudur.

Ethereum Classic’in kökenleri, 2016 yılında blockchain çözümleri şirketi Slock.it tarafından başlatılan merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DA O) olan The DAO’nun milyonlarca dolarlık istismarına kadar uzanıyor. DAO, kripto tarihindeki en büyük kitlesel fonlama kampanyalarından biriydi ve 150 milyon ABD dolarının üzerinde eter topladı.

Kitlesel satış sırasında DAO’nun kodundaki güvenlik açıklarıyla ilgili endişeler dile getirildi ve kuruluşundan üç ay sonra DAO hacklendi. Saldırı esas olarak ‘özyinelemeli çağrılar’ kusurundan kaynaklanıyordu ve sonuç olarak yaklaşık 3,6 milyon ether (o sırada ~50 milyon $ değerinde) boşaltıldı.

Bu olay Ethereum’u sonunda hard fork yapmaya zorladı ve yeni zincir DAO saldırısından önceki orijinal zinciri geri alarak çalınan fonların %70 ‘ini geri yükledi. Yeni çatal, ticari marka sahibi Ethereum Vakfı tarafından Ethereum olarak markalandı ve orijinal çatal olmayan Ethereum ağı, sert çataldan sonra Ethereum Classic olarak yeniden markalandı.

Blok zincirlerinin değişmez ve sansüre dirençli olduğu düşünüldüğünden, hard fork o dönemde tartışmalara yol açmıştı. Ethereum Classic’in tanımlayıcı özelliklerinden biri de ‘Kod Kanundur’ kavramını benimsemesidir. Kripto para bağlamında, merkezi olmayan bir ağın kural ve düzenlemelerinin yalnızca altta yatan kod aracılığıyla uygulandığı ideolojiyi ifade eder.

Ethereum Classic’te, bir akıllı sözleşmenin kodunun “ağın dışından gelen geçersiz bir gücün aksine, zincir üzerindeki bir etkileşimin sonucunun nihai hakemi” olduğunu belirten temel ilkedir. Savunucuları bunu saf ve gerçekten merkezi olmayan bir sistemin gerekli bir bileşeni olarak görüyor ve bu nedenle bazıları Ethereum Classic ile Bitcoin arasında paralellik kuruyor.

Ethereum’un Ethereum Classic’ten Farkı Nedir?

Resim 4

İki ağ arasında aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli farklılıklar vardır:

  • Token. Ethereum ve Ethereum Classic iki ayrı blok zinciri olduğundan, her birinin kendi yerel tokeni vardır: Sırasıyla ETH ve ETC. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan ETH, bugün 192 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu arada ETC, yaklaşık 2,7 milyar dolar ile çok daha küçük bir piyasa değerine sahip. (Rakamlar yazım sırasında günceldir.)
Resim 2
Resim 3
  • Arz. Ethereum’un sabit bir arzı yoktur, Ethereum Classic ise sabit bir para politikası ve ömrü boyunca yaklaşık 210 milyon token ile sınırlı bir arz benimsemiştir.
  • Konsensüs mekanizması. Ethereum Classic sansüre karşı dirence öncelik verir ve blok zincirindeki işlemleri doğrulamak için madencilere dayanan Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizması altında kalmaya kararlıdır; karşılığında ödül olarak ETC alırlar. Bununla birlikte Ethereum, 2022 yılında Proof of Stake (PoS ) mekanizmasına geçiş yaptı ve bu da doğrulayıcılar olarak adlandırılan ağ katılımcılarının ödül alma yeteneklerini etkinleştirmek için tokenlarını stake etmelerine olanak tanıdı.
  • Tasarım felsefesi. Ethereum Classic’in yaratılmasına yol açan sert çatal, daha geniş kripto topluluğu içinde ideolojik bir tartışmayı ateşledi. ETC topluluğu, Ethereum Classic’in istismar da dahil olmak üzere her işlemi gösteren orijinal blok zincirini içerdiğine işaret ederek, blok zincirinin değişmez kalması ve asla değiştirilmemesi gerektiği fikrine sadık kaldığını savunuyor. Ancak bazıları için hard fork bir ‘kurtarma’ olarak görülüyordu ve değişmezlik kavramına aykırıydı. İlkeler açısından, Ethereum Classic ‘Kod Yasadır’ ilkesini izliyorsa, Ethereum’un felsefesi bu nedenle ‘sosyal kesme‘ olarak adlandırılabilir.

Ethereum ve Ethereum Classic’in Avantajları ve Zorlukları

Ethereum, zengin bir geliştirici topluluğu ve yıllar içindeki yenilikçi gelişmelerle piyasadaki en başarılı blok zincirlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. Merkezi olmayan finansmana (DeFi) hakim olmaya devam ediyor ve DeFi TVL’nin %60’ıŞubat 2023 itibariyle 700 ‘den fazla protokol ile yaklaşık 30 milyar dolar değerinde.

Ayrıca Ethereum, özellikle merkezi olmayan platformlar ve uygulamalar (dapps) başlatmak için geliştiriciler arasında tercih edilen blok zinciridir. Bununla birlikte, zaman içindeki bu büyüme önemli ölçeklenebilirlik sorunlarıEthereum’un bugün karşılaştığı başlıca zorluklardan bazıları olan yavaş ağ hızı ve yüksek gaz ücretleri de dahil olmak üzere. Ancak Birleştirme, bu sorunların ele alınmasına yardımcı olacak gelecekteki yükseltmeler için zemin hazırladı.

Ethereum Classic topluluğu, ağı ‘Bitcoin, ancak akıllı sözleşmelerle’ olarak tanıtıyor. Ethereum Classic, Ethereum’un akıllı sözleşme işlevselliği ve programlanabilirliği ile değişmezliğe bağlı kalırken Bitcoin’in yönetişim ve ekonomik ilkelerini somutlaştırır.

Ancak Ethereum Classic de zorluklar ve dezavantajlarla karşı karşıyadır. Birincisi, özellikle PoW blok zincirleri için ortak bir sorun olarak kabul edilen %51 saldırıları nedeniyle güvenliğin ağda bir sorun olmaya devam etmesi muhtemeldir. Bazı geliştiriciler, 2020’de ağa yapılan bir dizi %51 saldırının ardından Ethereum Classic’e olan güvenini kaybetti.

Aynı zamanda, PoW mutabakat mekanizmasının madencilik prosedürü nedeniyle daha az çevre dostu olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, Ethereum Classic Ethereum ile aynı kökene sahip olduğundan ölçeklenebilirlik sınırlamalarına da sahiptir: ağ saniyede yalnızca 12 ila 15 işlem (tps) gerçekleştirebilir, bu da hız ve ölçeklenebilirliğin giderek daha önemli hale geldiği bir pazarda dezavantaj olabilir. Platformu destekleyen kullanıcı ve geliştiricilerin eksikliği de ağın yeni güncellemeler ve gelişmeler için bastırmasını zorlaştırabilir.

Dahası, Ethereum Classic ekosistemi, daha az geliştirici ve daha düşük piyasa değeri ile önemli ölçüde daha küçük ve daha az canlıdır. DeFi TVL’si 354.000 $ (yazım sırasında) ve sadece beş protokolü var. Ancak The Merge’den sonra birçok kripto madencisi Ethereum Classic’e geçti ve ağın ilgi odağı haline gelmesine yardımcı oldu: Ethereum Classic hashrate’i The Merge’in ardından %280 artış göstererek madencilerin blok zincirine ne ölçüde göç ettiğinin altını çizdi.

Sonuç – Ethereum Classic Hakkında Farklı Olan Nedir?

Ethereum’u mevcut yol haritasında daha fazla yükseltme bekliyor. Ethereum Classic’in şu anda resmi bir yürütme yol haritası olmadığından, geleceği o kadar net değil. Bununla birlikte, hem Ethereum hem de Ethereum Classic, bugün piyasadaki belirli ihtiyaçlara ve kullanım durumlarına hitap edebilecek kendi özelliklerine ve benzersiz konumlarına sahiptir.


Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens