Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Bu adım adım kılavuz ile Bitcoin satın almanın ve elde tutmanın temellerini öğrenin.

Jan 25, 2024
|

Btc Nasıl Satın Alınır

Anahtar Çıkarımlar:

 • Bitcoin alımları aracı kurumlar, borsalar ve eşler arası pazar yerleri aracılığıyla yapılabilir.
 • Bitcoin satın almak için yaygın ödeme yöntemleri banka havaleleri, kredi/banka kartları ve diğer kripto para birimleridir.
 • Bitcoin ticareti yaparken, alıcılar hedefleri için doğru stratejiyi belirlemelidir.
 • Satın alınan bitcoinlerin nerede saklanacağı da dikkate alınmalıdır; soğuk ve sıcak cüzdanların her birinin artıları ve eksileri vardır.
 • Sektördeki gelişmeler ve trendler konusunda güncel kalmak, kripto para piyasasına katılırken bilinçli ve güvenli kararlar alınmasına yardımcı olur.

Giriş

Kripto para biriminin benimsenmesi, 2009 yılında Bitcoin’in yaratılmasından bu yana yıldan yıla hızlanıyor. Dünya genelinde 425 milyonu aşkın kripto para sahibinin (bu yazının yazıldığı sırada) 219 milyonu her şeyi başlatan coin’in sahibidir.

Bitcoin, üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan bir kişiden diğerine gönderilebilen merkezi olmayan bir dijital para birimidir. İşlemleri doğrulayan ve güvence altına alan bir madenci ağı tarafından desteklenir ve işlem geçmişi değişmez bir kamu defterine kaydedilir.

Bitcoin’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için bu Üniversite makalesi.

Bitcoin topluluğuna katılmak isteyenlerin, ilk satın alımlarını yapmak söz konusu olduğunda çeşitli seçenekleri vardır:

 • Aracı kurumlar, alıcılar ve satıcılar arasında bir aracıdır ve kripto para portföyü oluşturmak için verimli bir platform sağlar. Genellikle faiz getiren hesaplar gibi başka finansal hizmetler de sağlarlar. Crypto.com Uygulaması, 80 milyondan fazla kullanıcının güvendiği bir aracı kurumdur ve yeni başlayanların kripto yolculuklarına başlamaları için harika bir yerdir.
 • Merkezi borsalar, kullanıcıların dijital para birimlerini birbirleriyle takas etmelerine olanak tanır. Genellikle deneyimli kripto para kullanıcıları veya kurumları için kaldıraçlı veya otomatik ticaret gibi gelişmiş özellikler sunarlar.
 • Merkezi olmayan borsalar, kullanıcıların üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcı olmadan kripto para alıp satmasına izin verir, bu da kullanıcıların özel anahtarlarını yönetmekten sorumlu olduğu anlamına gelir. Crypto.com DeFi Wallet, kullanıcıların dijital varlıkları depolayabileceği ve satın alabileceği, ayrıca merkezi olmayan uygulamalara (dapps) erişebileceği gözetim dışı bir uygulamadır.

Merkezi ve merkezi olmayan kripto para platformları arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için Üniversitemizin Kripto DEX Nedir? başlıklı makalesi bilgilendirici bir okumadır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Crypto.com Uygulaması, Bitcoin de dahil olmak üzere 250’den fazla popüler kripto para birimini desteklemektedir ve kullanıcılar hızlı katılım süreci tamamlandıktan sonra satın almaya başlayabilir. Crypto.com Uygulamasını indirdikten sonra ilk adım, bir e-posta adresi ve telefon numarası sağlamanın yanı sıra kimlik doğrulamasını tamamlamayı gerektiren bir hesap oluşturmaktır. Bu KYC süreci yargı yetkisine göre değişir, ancak genellikle geçerli bir kimlik formu göndermeyi içerir.

Kimlik belgeleri doğrulandıktan sonra sıra ödeme yöntemine karar vermeye gelir. Crypto.com Uygulaması, kullanıcının bölgesine bağlı olarak fiat para birimlerini, kredi / banka kartlarını, Apple Pay, Google Pay ve diğer kripto para birimlerini destekler.

Banka Havalesi ile Bitcoin Satın Alma

Crypto.com Uygulamasında Bitcoin satın almanın en popüler yollarından biri, kullanıcıların en düşük ücretlerden yararlanmasına izin verdiği için fiat para birimini kullanmaktır. Kullanıcıların tek yapması gereken banka hesaplarından bir transfer başlatmaktır ve fonlar Fiat Cüzdanlarına alınacaktır.

Fiat Cüzdanlarına para yatırıldıktan sonra, kullanıcılar aşağıdaki adımları izleyerek Bitcoin satın almaya başlayabilirler:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Satın Al’a dokunun.
 2. Bir kripto para birimi seçin.
 3. Nakit altında, ilgili Fiat Cüzdanını seçin ve tekrar Satın Al öğesine dokunun.
 4. İşlem ayrıntılarını gözden geçirin ve Devam‘a dokunun.
 5. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Ödeme Yöntemleri: Kart ile Bitcoin Satın Almak

Kredi veya banka kartı ile Bitcoin satın almak, portföy oluşturmanın kolay ve hızlı bir yoludur. Crypto.com Uygulamasında, bir kart eklemek ve satın alma işlemini tamamlamak yalnızca birkaç dokunuş gerektirir:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Satın Al’a dokunun.
 2. Bir kripto para birimi seçin.
 3. Nakit altında Ödeme Yöntemi Ekle‘yi seçin.
 4. Ekrandaki talimatları izleyin ve kart bilgilerini ekleyin. (Yaklaşık 0,10 ABD Doları tutarındaki küçük bir miktar yedi güne kadar geçici olarak tutulacak, ancak tahsil edilmeyecektir). Tamamlandığında, Satın Al ekranına geri dönün.
 5. Bir kripto para ve satın alma tutarı seçin.
 6. Nakit altında, yeni eklenen kartı seçin.
 7. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Crypto.com Uygulamasında kartla alışveriş yapmanın avantajı, yeni kullanıcıların hesap kaydını tamamladıktan sonraki ilk yedi gün içinde %0 kredi/banka kartı ücreti ödemesidir.

Diğer Ödeme Yöntemleri

Fiat Cüzdan veya kredi/banka kartı kullanmanın yanı sıra, kullanıcılar Crypto.com Uygulamasında Apple Pay, Google Pay ve diğer kripto para birimleri ile Bitcoin satın alabilirler.

Apple Pay veya Google Pay’i bir ödeme yöntemi olarak eklemek, kredi kartı veya banka kartı eklemeye çok benzer:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Satın Al’a dokunun.
 2. Bir kripto para birimi seçin.
 3. Nakit altında Apple Pay veya Google Pay ‘i seçin, ardından tekrar Satın Al’a dokunun.
 4. İşlem ayrıntılarını gözden geçirin ve Devam‘a dokunun.
 5. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Bir değişim aracı olarak kripto paralar her zaman birbirleriyle takas edilebilir. Crypto.com App kullanıcıları harici bir cüzdandan Bitcoin yatırabilir ve bunu Bitcoin ve 250’den fazla diğer madeni parayı satın almak için kullanabilir. Şöyle yapacağız:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Satın Al’a dokunun.
 2. Satın almak için bir kripto para seçin.
 3. Kripto altında, satmak için bir kripto para seçin ve tekrar Satın Al öğesine dokunun.
 4. İşlem ayrıntılarını gözden geçirin ve Devam‘a dokunun.
 5. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Çeşitli ödeme seçenekleriyle Crypto.com Uygulaması, kullanıcıların varlıklarını büyütmelerini kolaylaştırır. Bitcoin ve diğer kripto paraları satın alma hakkında kapsamlı bilgi için Yardım Merkezini ziyaret edin.

Satın Alma Stratejileri

İnsanlar çeşitli nedenlerle Bitcoin satın alırlar. Bazıları, hiçbir kuruluşun arzına müdahale edemediği merkezi olmayan doğasından etkileniyor. Diğerleri Bitcoin’i enflasyona ve diğer piyasa risklerine karşı korunmak ya da para göndermek için kullanıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri kâr elde etme potansiyelidir.

Bitcoin ticareti yaparken, alıcıların hedeflerini dikkatlice değerlendirmeleri gerekir. Bunu yaparken, satın alımları için doğru stratejiyi belirleyebilirler.

Amaç alım satımsa, alıcı çıkış fiyatına veya Bitcoin’in satıldığı fiyata göre düşük bir giriş fiyatını (veya alım yapıldığında Bitcoin’in fiyatını) hedeflemelidir. Basitçe, düşükten alıp yüksekten satma stratejisidir. Mümkün olan en düşük fiyattan satın almak için ‘piyasayı zamanlamayı’ gerektirir, bu da riskli olabilir çünkü kimse piyasanın nasıl hareket edeceğini tahmin edemez. Ticaret araçlarının devreye girdiği yer burasıdır.

En Düşük Fiyattan Satın Alma

Crypto.com Uygulamasındaki Hedef Fiyat özelliği, kullanıcıların belirli bir fiyata ulaştığında Bitcoin için Alış ve Satış Emirleri vermelerine olanak tanır. Tercih ettikleri düşük fiyattan Bitcoin satın alabilir ve daha sonra fiyat hareketlerini takip etmek zorunda kalmadan otomatik olarak daha yüksek bir fiyattan satabilirler. Bu son derece yararlıdır çünkü – unutmayalım – kripto para birimi haftanın yedi günü, günde 24 saat işlem görür.

Dolar Maliyet Ortalaması

Alıcı HODL yapmak istiyorsa, giriş fiyatı o kadar önemli değildir. Ancak herhangi bir varlıktan toplu bir miktar satın almak riskli olabilir. Fiyat dalgalanmaları riskini en aza indirmek için alıcılar, zaman içinde düzenli aralıklarla daha küçük miktarlarda Bitcoin satın almayı içeren Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) stratejisini benimsemeyi düşünebilirler.

Crypto.com Uygulamasındaki Yinelenen Satın Alma özelliği, kullanıcıların tam da bunu yapmasına olanak tanır. Her seferinde 15 ABD Doları kadar az miktarda Bitcoin ve 160’tan fazla diğer madeni para satın alabilirler.

Kripto Nasıl Saklanır

Bitcoin satın alırken verilmesi gereken bir diğer karar da nasıl saklanacağıdır. Soğuk cüzdanlar, kripto paraya erişmek için kullanılan özel anahtarları tutan fiziksel, çevrimdışı cihazlardır. Yazılım saldırılarına karşı savunmasız değildirler ancak yeni başlayanlar için uygun olmayabilirler. Donanım cüzdanlarının artıları ve eksileri ve doğru olanı nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Sıcak cüzdanlar internete bağlıdır ve kullanıcının kripto para birimini ister harcama ister ticaret için olsun günlük olarak daha erişilebilir hale getirir. Güvenlikte sektör lideri olan Crypto.com Uygulaması gibi sıcak bir cüzdana karar verirken güvenlik, mevzuata uygunluk ve gizlilik akılda tutulmalıdır.

Crypto.com, dünyada bağımsız olarak değerlendirilen çeşitli sertifikalar alan ilk kripto para şirketidir. Şirket ayrıca, bir platformun tüm müşteri bakiyelerini karşılamak için yeterli varlığa sahip olmasını sağlamanın bir yolu olan Proof of Reserves ‘i (PoR) de yayınladı. PoR, tüm sürecin bütünlüğünü ve anonimliğini sağlamak için bağımsız bir denetçi tarafından yürütülmüş ve onaylanmıştır. Crypto.com’un kullanıcıları PoR raporunu görüntüleyebilir ve fonlarını buradan doğrulayabilir.

Bitcoin’i Güvende Tutmak

Kullanıcılar ayrıca hesaplarının güvenliğini daha da artırmak için ek önlemler alabilirler. İşte bazı en iyi uygulamalar:

 • İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve Kimlik Avı Önleme Kodu ayarlayın.
 • Şifreleri ve kimlik doğrulama kodlarını kimseyle paylaşmayın. Crypto.com bu bilgileri asla istemeyecektir.
 • Her zaman resmi Crypto.com web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret ettiğinizden emin olun.
 • Kimlik av ının e-posta, SMS ve sesli aramalar dahil olmak üzere herhangi bir iletişim kanalı üzerinden gerçekleşebileceğini unutmayın.
 • ‘Domuz kasaplığı’ ve ‘halı çekme’ iki yaygın kripto dolandırıcılığıdır. Onlar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.
 • Şüpheli iletişimleri [email protected] adresinden Müşteri Destek Ekibine bildirin.

Bitcoin Nasıl Satılır

Bitcoin aldıktan sonra Crypto.com App kullanıcıları her zaman diğer kripto para birimleri veya fiat para birimleri karşılığında satma seçeneğine sahiptir. Bir kripto para birimini satarak başka bir kripto para birimini nasıl satın alacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Sat ‘a dokunun.
 2. Satmak için bir kripto para seçin.
 3. Kripto altında, satın almak için bir kripto para seçin ve tekrar Sat öğesine dokunun.
 4. İşlem ayrıntılarını gözden geçirin ve Devam‘a dokunun.
 5. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Fiat para birimi karşılığında kripto para satma süreci yargı yetkisine göre değişir, ancak büyük ölçüde bu adımları gerektirir:

 1. Crypto.com Uygulaması ana ekranında Sat ‘a dokunun.
 2. Fiat’a dönüştürülecek bir kripto para seçin.
 3. Nakit altında, fiat’a dönüştürülecek tutarı girin.
 4. İşlem ayrıntılarını gözden geçirin ve Devam‘a dokunun.
 5. İşlemi bir parola veya biyometrik doğrulama ile onaylayın.

Fiat almak için Bitcoin ve diğer kripto paraların nasıl satılacağına ilişkin ayrıntılı kılavuzlar için Yardım Merkezini ziyaret edin.

Crypto.com Visa Card, kullanıcıların kripto paralarını satmamayı tercih etmeleri halinde harcamaları için ödüllendirici bir yol sunuyor. Kart sahipleri, harcamalarında %5’e varan geri ödemenin yanı sıra Spotify ve Netflix abonelik iadeleri, havaalanı bekleme salonu erişimi ve kart kademesine bağlı olarak sıfır yıllık ücret gibi birçok avantajdan yararlanabilirler. Bu popüler kripto bağlantılı kart hakkında bilinmesi gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Son Sözler – İlk Kez Bitcoin Satın Almak

Kripto para birimi işlemleri ve faaliyetleri, 2022’de kripto kullanımındaki %39’luk artış herhangi bir gösterge ise, yalnızca daha yaygın hale gelecektir.

Bitcoin’i ilk kez edinmek heyecan verici bir süreçtir. Devam etmeden önce riskleri göz önünde bulundurmak ve kapsamlı bir araştırma yapmak çok önemlidir. Sektördeki gelişmeler ve trendler konusunda güncel kalmak, kripto para piyasasına katılırken bilinçli kararlar alınmasına yardımcı olur. Ayrıca, haber kaynaklarını ve mevzuat değişikliklerini takip etmek fiyatların nasıl etkilenebileceği konusunda fikir verir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens