Bitcoin Ödemeleri: Lightning Network Nedir?

Lightning Network ve Bitcoin ile ödeme yapmak için nasıl kullanılacağı bu derinlemesine başlangıç kılavuzunda açıklanmaktadır.

Jan 15, 2024
|

Yıldırım Net Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

  • İlk olarak 2016 yılında tanıtılan Lightning Network, Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir Katman-2 ödeme protokolüdür. Bitcoin’in yerel akıllı sözleşme işlevselliğini kullanarak neredeyse anında ödeme yapılmasını sağlar.
  • Lightning Network, ana blok zincirine paralel işlemleri gerçekleştiren çok sayıda çift yönlü ödeme kanalından oluşmaktadır.
  • Bitcoin’in uzun blok oluşturma süresi, sınırlı verim ve yüksek işlem ücretleri gibi ölçeklendirme sorunlarını ele almayı amaçlamaktadır.

Bitcoin ile Kahve Satın Almak mı? Bitcoin’in Ölçeklenebilirlik Sorunu

Satoshi Nakamoto’nun 2008 yılında yayınlanan Bitcoin beyaz kitabı, merkezi olmayan ve güvene dayalı olmayan bir dijital ödeme sistemi olan ‘eşler arası elektronik nakit sistemi’ öngörüyordu. Ancak Bitcoin’in bu vizyona tam olarak ulaşabilmesi için üstesinden gelmesi gereken bazı dezavantajlar ve sınırlamalar var.

İş çıkış saatinde uzun bir kuyrukta sıkışmışken Bitcoin kullanarak bir fincan kahve almaya çalışan birini hayal edin. Bu pratik örnek anında iki sorun yaratmaktadır:

İlk olarak, sadece satın alma ve ödemenin gerçekleştiğinin onaylanması 10 dakika ila bir saat arasında sürebilir (kahve dükkanının kaç onay gerektirdiğine bağlı olarak).

İkinci olarak, işlem ücreti kahvenin kendi maliyetine yakın veya hatta daha yüksek olabilir. Bitcoin ile bu gibi işlemlerin hızlı ve ucuz bir şekilde gerçekleştirilmesini garanti etmenin bir yolu yoktur ve bu tür belirsizlikler Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak cazip bir seçenek olmaktan çıkarabilir.

Bitcoin’in bir ödeme sistemi olarak sınırlamaları şunlardır:

Nispeten uzun blok oluşturma süresi.

Bir işlemin blok zincirindeki bir bloğa eklenebilmesi için madencilik süreci aracılığıyla doğrulanması gerekir. Madenci doğrulaması, Bitcoin’in merkezi olmayan ve güvenli doğasının anahtarıdır, ancak bu aynı zamanda işlemlerin anlık olmadığı ve başarılı olduklarının onaylanmasının önemli miktarda zaman aldığı anlamına gelir. Aslında, yeni bir blok yaklaşık 10 dakika (ortalama olarak, yazım sırasında).

Sınırlı iş hacmi kapasitesi.

Karşılaştırmak gerekirse, Visa gibi büyük bir ödeme devi yaklaşık 24,000 ağında saniye başına işlem (tps) gerçekleştirirken Bitcoin blok zinciri yalnızca 7 tps’ye kadar işlem yapabilmektedir (yazım sırasında). Bir ödeme ağı olarak Bitcoin’in işlem hacmi, bu kadar büyük miktarlardaki işlemlerin üstesinden gelmek için çok düşüktür ve bu da yaygın kullanım için önemli bir engel olabilir.

Küçük ödemeler için orantısız derecede yüksek işlem ücretleri.

Bitcoin işlem ücretleri Nisan 2021’de 60 ABD Dolarının üzerine çıkmıştır. Bu bazılarına önemli bir miktar gibi görünmese de, tüccarlar Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye karar verirlerse, özellikle küçük alışverişlerde işlem maliyetlerinin sürdürülebilir kabul edilebilmesi için önemli ölçüde daha düşük olması gerekecektir.

Lightning Network bunun için oluşturuldu: Bitcoin’in başlangıçta öngörüldüğü gibi daha çok ‘dijital nakit’ gibi çalışmasını sağlar. Lightning Network, bir fincan kahve almak için yapılan küçük ödemeler gibi işlemlerin ana ağı atlamasına izin vererek, Bitcoin ağının merkezi olmayan ve güvenli doğasından faydalanmaya devam ederken, ağındaki neredeyse anlık, yüksek hacimli işlemleri büyük ölçekte işleyebilir.

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunu ve Lightning Network’ün durumu hakkında daha fazla bilgi için Crypto.com Research’ün derinlemesine, ayrıntılı Rapor.

Bitcoin Lightning Network Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, Lightning Network bir Katman-2 ödeme protokolü Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilen ve ödeme kanalları aracılığıyla katılımcılar için neredeyse anında ödeme yapılmasını sağlayan bir sistemdir.

Lightning Network, Bitcoin için bir ölçeklenebilirlik çözümü olarak tasarlanmıştır : Bitcoin ağ tıkanıklığını azaltmak amacıyla, Bitcoin mikro ödemelerini zincir dışında işlemek için ödeme kanallarını kullanır. Bu ödeme kanalları katmanı oluşturan şeylerdir.

Ödeme kanalı, ana blok zincirine paralel olarak çalışan zincir dışı bir ağdır. Buradaki fikir, bir işlem yapmak isteyen iki taraf arasında, bu ödeme kanalında yapılan işlemin temelde ana blok zincirini atladığı bir kanal kurmaktır. Bu, ana ağda (Bitcoin ağı gibi) küresel mutabakat ve onay olmadan birden fazla işlemin gerçekleştirilmesini sağlar. Sonuç olarak, işlemler neredeyse anında gerçekleşir ve ücretler son derece düşüktür.

Bir ödeme kanalındaki kullanıcılar istedikleri sayıda işlem yapabilir ve bu kanallar gerektiği kadar uzun süre çalışabilir. Bir ödeme kanalının ana ağa temas ettiği tek zaman, kanalın açılması ve sonlandırılmasıdır. Bir kanal kapatıldığında, katılımcıların en son ‘durumu’ – her iki tarafın da kanaldaki bilgilerin doğru olduğunu kabul ettiği bir ‘imza’ görevi gören zincir dışı bir işlem – tek bir işlemde birleştirilir ve bu işlem daha sonra ana ağa yayınlanır.

Hakkında daha fazla bilgi edinin blokzinciri çözümlerini ölçeklendirme.

Bitcoin ve Lightning Network’ün Kısa Tarihçesi

2016: Lightning Network konsepti ilk olarak Joseph Poon ve Thaddeus Dryja tarafından önerildi ve ağı geliştirmek için Lightning Labs’ı kurdular.

2017: Bitcoin için bir protokol yükseltmesi olan Segregated Witness(SegWit) başlatıldı ve Lightning Network’ün bir Layer-2 çözümü olarak tamamen etkinleştirilmesinde önemli bir kilometre taşı olarak kabul edildi. Bu yıl ayrıca Litecoin‘de, Bitcoin ağı dışındaki potansiyelini gösteren ilk Lightning ödemesi de gerçekleşti.

2018: Bir beta test aşamasından geçtikten sonra Lightning Network sonunda Bitcoin ana ağında yayına girdi.

Lightning Ağı Nasıl Çalışır?

Lightning Network, çalışabilmek için bir düğüm ağına ihtiyaç duyar, ve bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 16.000 aktif Lightning düğümü bulunmaktadır. Lightning’in Bitcoin’den temel farkı, küresel mutabakatın gerekli olmaması ve bunun yerine düğümlerin birbirleriyle özel olarak işlem yapmasıdır. Ağdaki transferleri ve ödemeleri gerçekleştirmek için Lightning düğümleri kanalları kullanır.

Adım 1: Bir Lightning kanalı açma

Diyelim ki Alice Bob’a Bitcoin ile ödeme yapmak istiyor. Bir ödeme kanalı oluşturmak için Alice veya Bob (ya da her ikisi) Bitcoin’i 2’ye 2 çoklu imza (multisig) cüzdanına yatırmalıdır. Bu, ana ağda kaydedilen zincir üzerinde bir ‘fonlama işlemi‘ yaratır; fonlar bu ortaklaşa sahip olunan multisig adresinde kilitlenir. Her iki tarafın da katkıda bulunduğu miktar ‘durum’ açılış kanalında gösterilir. Bu ilk açılış işlemi onaylandıktan sonra hemen işlem yapabilirler.

Adım 2: Lightning kanalında işlem yapma

Artık fon mevcut olduğuna göre, Alice ödemeyi Bob’a gönderebilir. Lightning Network, transferleri kolaylaştırmak için çift yönlü ödeme kanalları kullanır; bu da Bob’un isterse aynı kanaldan Alice’e de para gönderebileceği anlamına gelir.

Alice ve Bob arasındaki tüm işlemler akıllı sözleşmeler tarafından yürütülür ve her biri her işlemi imzaladığı sürece düşük ücretlerle zincir dışında yapılır (aksi takdirde işlem gerçekleşmeyebilir). Her bir tarafın özel bir anahtara sahip olacağı şekilde tasarlanmıştır ve kanaldaki fonların yeniden dağıtılması yalnızca her iki taraf da onaylandığında yapılabilir. Yapılan her işlem için kanalın bakiyesi de zincir dışında güncellenir.

Yukarıdaki örneği kullanarak, hem Alice hem de Bob bir kanal açtıktan sonra 1’er Bitcoin yatırdı. Zincir dışında gerçekleşen üç işlem vardı: 1) Alice, Bob’a 0,25 BTC transfer eder, 2) Alice, Bob’a 0,25 BTC daha transfer eder ve 3) Bob, Alice’e 1 BTC geri gönderir. Kanal kapatıldığında, kapanış işlemi bu önceki işlemleri dikkate alır ve her bir tarafın ödenmemiş bakiyesi ile güncellenir: Alice için 1,5 BTC ve Bob için 0,5 BTC.

Adım 3: Lightning kanalını kapatma

Bir kanal açmak için yapılan ilk fonlama işlemi gibi, bir Lightning kanalını kapatmak da bir zincir içi işlemdir. Taraflardan biri kanalı kapatmayı başlatabilir, ancak her iki tarafın da bu konuda hemfikir olması gerekir, ardından fonlar kendi cüzdanlarına geri gönderilir. Kanal başarıyla kapatıldıktan sonra, taraflar arasındaki dengeyi temsil eden tek bir işlem zincir üzerinde yayınlanır.

Yönlendirme ve Çok Taraflı İşlemler

Lightning Network’ün multisig ve akıllı sözleşme tasarımı, ağın karşı taraf riski olmadan bağımsız olarak çalışmasını sağlar ve bu da çok taraflı işlemler için kullanışlıdır. Örneğin, Alice Bob ile bir kanal açabilir, Bob’un da Carol ile bir kanalı vardır, Carol’un da Dave ile bir kanalı vardır. Ya Alice Dave’e para göndermek istiyorsa ama doğrudan bağlantılı değillerse? Bu durumda, ödeme Bob ve Carol üzerinden, onları ‘atlama’ olarak kullanarak yönlendirilecektir.

İki taraf kendi ödeme kanallarını kurdukları sürece, ödemenin alıcıya nasıl yönlendirileceğine ağın karar vermesine izin verebilirler. Lightning Network bunu mümkün kılmak için kaynak yönlendirme ve onion yönlendirme protokollerinin bir kombinasyonunu kullanır . Kaynak yönlendirme, düğümlerin ödeme rotaları üzerinde tam kontrole sahip olmalarını sağlar; soğan yönlendirme, bir düğümün en uygun yolu seçmesine izin verir Her bir atlamanın şifrelendiği en kısa rotayı ve daha düşük ücretleri sağlamak için.

Karma Zaman Kilidi Sözleşmeleri

Tüm bunlar, karma zaman kilidi sözleşmesi(HTLC) yardımıyla güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Basit bir ifadeyle, bir HTLC, alıcının belirli bir süre (veya blok yüksekliği) içinde belirli koşullar yerine getirildiğinde fonları almasını sağlayan akıllı bir sözleşme görevi görür. Bunu uygulamada görmek için Alice’i örnek olarak kullanalım ve Dave ile bir işlemin nasıl yapıldığını görelim (aşağıdaki şemaya bakın). Bu senaryoda Alice, Dave’e 10 blokluk bir geri ödeme zaman aşımı ile 1 BTC göndermek istiyor. Alice’in düğümü en uygun yola karar verir ve ücretleri hesaplar (örneğin, 1 BTC göndermek için 0,002 BTC ücret).

Ödeme Yönlendirme Nasıl Çalışır İnfografikleri

Çok Taraflı İşlemler: Bir Örnek

1. Dave sadece kendisinin bildiği bir ‘sır’ (R) yaratır ve bunun üzerinde bir hash fonksiyonu çalıştırarak bir hash (H) oluşturur ve bunu Alice’e gönderir.

2. Alice, fonları serbest bırakmak için önceden tanımlanmış koşulları karşılaması gereken bir HTLC kurar. Bu durumda Alice, Bob ‘a önümüzdeki 10 blok içinde sırrı (R) başarıyla sağlaması halinde 1,002 BTC ödemeyi vaat eder. Aksi takdirde, ödeme Alice’e geri aktarılır.

3. Bob, Alice tarafından kilitlenen 1,002 BTC’yi talep etmek için sırrı (R) bilmiyor, bu nedenle rota üzerinde ‘H’ karmasını çözmek için sırrı bilen birine (bu durumda Carol) 1,001 BTC taahhüt etmek için bir HTLC kurar. Bu HTLC’de Carol, takip eden dokuz blok içinde (R) sağlarsa 1,001 BTC ödeme alır; aksi takdirde fonlar Bob’a geri gönderilir.

4. Aynı şekilde Carol, Dave ile bir HTLC oluşturur ve Dave’ e takip eden sekiz blok içinde (R) sağlarsa 1 BTC ödenir; aksi takdirde fonlar Carol’a geri gönderilir.

5. Bu noktada Dave, Hash ‘H’yi çözmek için gizli ‘R’yi biliyor, böylece Carol’dan 1 BTC’lik ödemeyi almak için HTLC’nin kilidini açabilir. Dave fonları almak için sırrı kullanır kullanmaz, sır Carol için de kullanılabilir hale gelir.

6. Sırrı alan Carol, Bob tarafından gönderilen 1.001 BTC’nin kilidini açar ve bunu yaparak sırrı ona ifşa eder.

7. Son olarak Bob, Alice ile arasındaki kanaldan 1,002 BTC elde etmek için sırrı kullanır.

Karışık Zaman Kilidi Sözleşmeleri Neden Önemlidir?

HTLC’ler, Lightning Network’ü çalıştırmak için kilit öneme sahiptir 1) bir işlemde belirli koşulların karşılanmasını sağlayarak ağda güvene dayalı olmayan bir sistemi mümkün kılmak ve 2) ‘çok atlamalı’ işlemleri güvenli bir şekilde kolaylaştırmak. Alice için bu, Bob ve Carol’a aracı olarak güvenmek zorunda olmadığı anlamına gelir – protokol onun adına işi yapar ve Dave’in jetonları güvenli bir şekilde almasını sağlar; aksi takdirde, jetonlar otomatik olarak ona iade edilir.

Sonuç: Lightning Network’ün Bugünkü Durumu

Lightning Network’ün bugüne kadar umut verici olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, mükemmel değil.

İşte ana sorunları ve dezavantajları:

Ödeme yönlendirmesi ile ilgili sorunlar düğümlerin güvenilirliği ve kullanılabilirliğinden etkilenebilir (örneğin, yönlendirme düğümünün güvenilir yönlendirme için diğer iyi yönlendirme düğümlerine yeterli açık kanalı olmadığında). Ayrıca, tarafların bir sorun olduğunun farkında bile olmadan hatalı düğümleri kullanabilecekleri atfedilmemiş ödeme yönlendirme hatası da vardır.

Bir rotadaki kanallardan yeterli rota likiditesinin olmaması veya fon eksikliği, o kanaldaki ödemelerin başarısız olmasına neden olabilir. Bu durum özellikle daha büyük işlemler için geçerli olabilir.

Kötü niyetli bir grubun bir ağı tıkadığı ve bazı düğümleri kullanılamaz hale getirerek kendisine bağlı tüm kanallardan gelen fonları kilitlediği zombi saldırıları veya kederlendirme saldırıları gibi kritik güvenlik açıkları ve diğer güvenlik tehditleri mevcuttur. Ayrıca, diğerlerinin yanı sıra, çift harcama saldırısı potansiyeli de vardır (ağdaki kötü yapılandırılmış bir gözetleme kulesi, kötü niyetli aktörlerin aynı fonları birden fazla kez harcamasına izin verebilir).

Lightning Network’ün kusurlarına rağmen, son birkaç yıldaki gelişmelerin ve uygulamaların devam ettiğini belirtmek gerekir. MicroStrategy, 2023’ün başında Lightning Network çözümleri geliştirme planlarını açıkladı. Kısa bir süre önce dijital ödeme şirketi Strike, Lightning Network destekli havale hizmetlerini Filipinler’de kullanıma sundu.

Lightning Network, ekosistemini oluşturan yüzlerce şirket, proje ve uygulama ve bu alana tahsis edilen milyonlarca dolarlık sermaye ile büyümeye devam ediyor. Bitcoin alanındaki gelişmelerin çoğu Lightning Network aracılığıyla gerçekleştiğinden, önümüzdeki yıllarda bu ağın ilerlemeye devam etmesi ve sektör oyuncularının teknolojiyi ileriye taşımaya devam etmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens