Uniswap (UNI) Nedir?

Merkezi olmayan alım satım için Otomatik Piyasa Yapıcı modelini ve likidite havuzlarını kullanan Ethereum blok zincirindeki bir borsa olan Uniswap hakkında bilgi edinin.

Nov 10, 2023
|

What Is Uniswap

Temel Çıkarımlar:

 • Uniswap, Ethereum üzerine inşa edilmiş, Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) modelini kullanan merkezi olmayan bir borsadır (DEX).
 • Uniswap üzerindeki işlemler, geleneksel emir defterleri yerine likidite havuzlarına karşı yapılır.
 • Uniswap V2, V2 işlemleri için %0,3 ücret alırken, Uniswap V3 daha esnek bir ücret yapısına sahiptir.
 • Protokolün yönetişim tokeni olan UNI, sahiplerinin protokolde uygulanacak değişiklikleri oylamasına olanak tanır.

Uniswap Nedir?

Uniswap, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsadır ( DEX). Alıcıları satıcılarla eşleştirmek için bir emir defterine dayanan merkezi borsaların (CEX’ler) aksine, Uniswap, Otomatik Piyasa Yapıcı modelinden (AMM) yararlanan bir DEX olarak çalışır. Bu, kullanıcıların diğer kullanıcılar tarafından yatırılan fonların bir koleksiyonu olan bir likidite havuzuna karşı işlem yaptığı anlamına gelir.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap’in AMM modeli için çeşitli özellikler vardır. Aşağıda nasıl çalıştığının bir dökümü bulunmaktadır:

 1. Likidite Havuzları: Uniswap, özünde likidite havuzlarına ya da kullanıcılar (likidite sağlayıcıları ya da LP’ler olarak da adlandırılır) tarafından akıllı sözleşmelere yatırılan kripto para koleksiyonlarına dayanır. LP’ler yatırdıkları kripto paralar karşılığında havuza yaptıkları katkıyı temsil eden likidite tokenları alırlar.
 1. Alım satım: Bu alım satım yönteminde, bireyler alım satım emirlerini eşleştirmek yerine bir alım satım başlatırken doğrudan likidite havuzuyla etkileşime girer. Her bir işlem için fiyat, havuzdaki iki varlığın oranına göre algoritmik olarak belirlenir.
 1. Fiyat Belirleme: Uniswap, bir likidite havuzundaki iki tokenın miktarlarının çarpımının sabit kaldığı anlamına gelen ‘sabit ürün’ formülünü kullanır.
 1. Ücretler: Ücretlerle ilgili olarak, Uniswap V2’de her işlem için sabit bir %0,3 ücret vardır. Bununla birlikte, Uniswap V3, toplanan ücretlerin ilgili havuzdaki tüm likidite sağlayıcıları arasında dağıtıldığı daha uyarlanabilir bir ücret yapısını benimser. Bu, kullanıcıların likidite sağlamaları için bir teşvik görevi görür. Ayrıca, likidite havuzuna katkıda bulunan kullanıcılar da bu ücretlerin bir kısmını alırlar, bu da stake edilen havuz paylarıyla orantılıdır.
 1. Takas: Kullanıcılar, çift için bir likidite havuzu olduğu sürece herhangi bir ERC-20 tokenını bir diğeriyle takas edebilir. İki token arasında doğrudan havuz yoksa, Uniswap takası birden fazla havuz üzerinden yönlendirebilir (örneğin, Token A’dan ETH’ye ve ardından ETH’den Token B’ye).

Uniswap’in basitliği, izinsiz ve merkezi olmayan doğasıyla birleştiğinde, onu Ethereum blok zincirindeki merkezi olmayan finans(DeFi) ekosisteminin en tanınmış platformlarından biri haline getirmiştir.

UNI Token Nedir?

UNI, Uniswap’in yerel yönetişim tokenıdır. Aşağıda UNI tokeninin ve amacının bir özeti yer almaktadır.

UNI Token’ın Özellikleri ve Yardımcı Programları:

 • Yönetişim: UNI tokeninin birincil işlevi yönetişim içindir. UNI sahipleri Uniswap protokolünde değişiklik yapılmasını oylayabilir veya önerebilir. Bu, kodundaki değişiklikleri, ücret yapısını ve Uniswap’in gelecekteki stratejilerini içerir.
 • Likidite Madenciliği: Piyasaya sürülmesinin ardından UNI tokenları, Uniswap’teki belirli havuzlara likidite sağlamaları için teşvik olarak kullanıcılara dağıtılmıştır. Kullanıcıları likidite sağladıkları için ödüllendirerek token dağıtmanın bu yöntemi ‘likidite madenciliği’ veya ‘yield farming’ olarak bilinir.
 • Hazine: UNI token arzının bir kısmı, Uniswap ekosistemine fayda sağlayan daha fazla geliştirme, hibe, ortaklık ve diğer girişimleri finanse etmek için kullanılabilecek Uniswap hazinesi için ayrılmıştır.

Özünde UNI token, Uniswap ekosisteminde bir hisseyi temsil eder. Uniswap, yönetişimi merkezsizleştirerek ve UNI sahiplerinin ellerine bırakarak gerçek anlamda topluluk odaklı bir platform olmayı hedeflemektedir.

UNI Tokenomik

UNI’nin maksimum 1 milyar token arzı vardır ve hepsi oluşum aşamasında basılmış olup dört yıl boyunca erişilebilir hale gelmiştir. Uniswap protokolü şu ana kadar 753.766.667 tanesini piyasaya sürmüştür. İlk dört yıllık tahsisat aşağıda gösterilmiştir:

 • 60.00% Uniswap topluluk üyelerine (600,000,000 UNI).
 • 21,266 ‘sı dört yıllık 212.660.000 UNI hak ediş ile ekip üyelerine ve gelecekteki çalışanlara.
 • 180.440.000 UNI’lik dört yıllık hak ediş ile yatırımcılara%18,044.
 • 6.900.000 UNI’lik dört yıllık hak ediş ile danışmanlara%0,69.

UNI ile Nerede İşlem Yapılır

Uniswap ( UNI ), Crypto.com Uygulamasında listelenerek Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para ve sabit paranın büyüyen listesine katıldı.

Crypto.com App kullanıcıları artık UNI ‘yi USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card’ı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla tüccarda harcayabilir. Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto .com Borsasında UNI ticareti de yapabilirler.

Bugün UNI ticaretine başlamak için Crypto .com Uygulamasını indirin.

Sonuç

Uniswap, benzersiz AMM modeliyle DeFi alanında devrim yarattı ve kullanıcıların kripto para ticareti yapmaları için merkezi olmayan ve izinsiz bir platform sağladı. Geleneksel borsaların aksine, emir defteri olmadan çalışır ve kullanıcılar doğrudan likidite havuzlarına karşı işlem yapar. Yerel yönetişim tokenı UNI, platformla ilgili önemli kararlara katılmasına izin vererek topluluğu güçlendirir. Likidite madenciliği yoluyla dağıtımı, kullanıcıları platformun likiditesine katkıda bulunmaya teşvik eder.

Genel olarak, Uniswap’in yenilikçi yaklaşımı ve topluluk odaklı ethosu, DeFi ekosisteminde lider olarak yerini sağlamlaştırmıştır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

AMMs

coins & tokens

Liquidity Pool

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens