Ethereum Birleşmesi Nedir?

Ethereum Birleşmesi, kripto tarihinde en çok beklenen olaylardan biridir. Ne olduğu, neden gerekli olduğu ve The Merge’in karşılaşabileceği zorluklar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sep 14, 2022
|

ethereum birleştirme

Anahtar Çıkarımlar:

 • Ethereum Birleşmesi (The Merge veya Ethereum 2.0 olarak da bilinir) Ethereum blok zincirinin mutabakat mekanizmasının Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) geçişidir.
 • The Merge’in savunucuları bunun enerji tüketimini azaltmasını, ademi merkeziyetçiliği artırmasını ve ölçeklenebilirliği geliştirebilecek, işlem hızlarını artırabilecek ve gaz ücretlerini düşürebilecek gelecekteki yükseltmeler için zemin hazırlamasını bekliyor.
 • Geliştiriciler The Merge için 15 Eylül 2022 gibi yumuşak bir hedef tarih belirlediler, bu nedenle takvimlerinizi işaretleyin.
 • Bununla birlikte, PoS ilk kez bu kadar büyük ölçekte kullanılacağından, Birleştirme gecikme olasılığı da dahil olmak üzere bazı zorluklarla karşı karşıyadır.

Birleştirme Nedir?

Daha önce Ethereum 2.0 olarak adlandırılan Merge, merakla beklenen Ethereum blok zincirinin Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizmasının Proof of Stake’e (PoS) geçişi. PoW ve PoS, işlemleri içeren blokları blok zincirine eklemenin yanı sıra işlemlerin doğru olduğunu doğrulamak ve bir fikir birliğine varmak için kullanılan mekanizmalardır. En popüler iki blok zinciri olan Bitcoin ve Ethereum şu anda PoW mekanizmasını kullanmaktadır.

 • PoW, madencilerin işlem içeren bloklar üretmek için hesaplama gücünü kullanarak birbirleriyle rekabet etmesini içerir. Bu, çok yoğun enerji gerektiren özel bilgisayar donanımı kullanarak karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözmeyi gerektirir. Bulmacayı çözen ilk madenci yeni bir blok oluşturur ve blok zincirinin yerel paralarıyla (Ethereum’un durumunda ETH) ödüllendirilir. PoW’un ana dezavantajları, PoS ile karşılaştırıldığında daha az ölçeklenebilir olması ve daha yoğun enerji tüketmesidir.
 • PoS, yeni bloklar önermek ve işlemleri doğrulamak için madenciler yerine doğrulayıcıları kullanır. Bu sürece katılmak için doğrulayıcıların teminat olarak bir miktar yerel madeni para yatırması gerekir.
 • Yeni bloklar oluşturmak için rekabet etmek yerine, hangi doğrulayıcının yeni bir işlem bloğu önereceğini bir algoritma seçer. Ardından, belirli sayıda başka doğrulayıcı da işlemlerin doğru olduğunu doğruladıktan sonra, işlem blokları blok zincirine gönderilir. Doğrulayıcılar daha sonra yerel madeni paralarla ödüllendirilir. Doğrulama yapmayanlar (örneğin çevrimdışı kalarak) veya kötü niyetli işlemleri doğrulayanların yatırdıkları teminatlar ellerinden alınabilir.

Ethereum’un PoS’a geçişi The Merge olarak adlandırılıyor çünkü pratikte Ethereum geliştiricileri Ethereum’un ana ağını (PoW olan) Beacon Chain (geliştiricilerin geçişi kolaylaştırmak için kurdukları ayrı bir PoS blok zinciri) ile birleştirdiğinde gerçekleşecek.

Birleştirme

Birleşme Neden Gerekli ve Etkisi Ne Olacak?

Geliştirilmiş Ölçeklenebilirlik için Zemin Hazırlama

 • Blockchain’in kutsal kâselerinden biri, Blockchain Trilemma ‘yı kırmaktır; bu teori, blockchain ‘lerin aşağıdaki üç özellikten (güvenlik, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik) yalnızca ikisine ulaşabileceğini, üçüne birden ulaşamayacağını söyler.

Hakkında daha fazlasını okuyun Blockchain Trilemma.

 • Ethereum şu anda ölçeklenebilirlik sorunlarıyla boğuşuyor – daha fazla kullanıcıya ulaşmak için tartışmasız en önemli faktör. Kriptonun giderek daha fazla benimsenmesi ve Ethereum blok zincirini kullanan merkezi olmayan uygulamaların (dapps) ( DeFi, NFT’ler, Metaverse ve GameFi ile ilgili olanlar gibi) muazzam büyümesi nedeniyle işlemler arttı.
 • Ancak Ethereum’un ağ kapasitesi, yavaş işlem hızları nedeniyle buna ayak uyduramadı. Ortaya çıkan ağ tıkanıklığı da gaz ücretlerinin (Ethereum’un işlem ücretleri) hızla yükselmesine yol açarak insanların büyük çoğunluğunun blok zincirini kullanmasını pratik olmaktan çıkarmıştır.
 • PoS’a geçiş, işlem hızlarını önemli ölçüde artırması ve gaz ücretlerini azaltması beklenen sharding gibi gelecekteki yükseltmeler için gerekli ilk adımdır. Bu nedenle Birleşmenin, Ethereum blok zincirinin ölçeklenebilirliğini geliştiren adresinde yeni bir bölümün açılışı olması umuluyor.

Enerji Tüketimini Azaltır

 • PoW’un aksine, PoS ile daha az enerji tüketilir çünkü çok sayıda madencinin büyük miktarda elektrik gerektiren bilgisayarlar kullanarak birbirleriyle rekabet etmesini gerektirmez.
 • Ethereum Vakfı’na göre, PoS’a geçiş Ethereum blok zincirinin enerji tüketimini yaklaşık olarak azaltmasına neden olacak 99.95%.

Kriptoda enerji tüketimi hakkında daha fazla bilgi edinin Burada ve Burada.

Ademi Merkeziyetçiliği ve Güvenliği Geliştirir

 • The Merge’i destekleyenler, PoW ile karşılaştırıldığında PoS mekanizmasının doğrulayıcılar için daha düşük giriş engellerine sahip olması nedeniyle blok zincirinin ademi merkeziyetini ve güvenliğini artıracağını söylüyor. PoW, madencilerin pahalı bilgisayar donanımlarına (madencilik teçhizatı olarak da bilinir) yatırım yapmalarını ve blok oluşturan ilk madenci olmak için rekabet ederken yüksek elektrik maliyetlerine maruz kalmalarını gerektirdiğinden giriş için yüksek engellere sahiptir.
 • Daha düşük bir giriş engeli, birkaç doğrulayıcının doğrulama sürecine hakim olma riskini potansiyel olarak azaltacağından, güvenlik de artırılabilir.
 • Ancak muhalifler, teminat olarak daha fazla ETH yatıran doğrulayıcıların seçilme ihtimalinin daha yüksek olabileceğine, yani daha büyük ETH rezervlerine erişimi olanların bu nedenle doğrulama süreci üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağına dikkat çekiyor.

Arzı Potansiyel Olarak Etkileyerek ETH’nin Deflasyonist Olmasına Neden Olabilir

 • ETH coinlerinin arzı temel olarak iki karşıt güçten etkilenir: ETH ihracı (yeni ETH coinlerinin yaratılması) ve ETH’nin yakılması (mevcut ETH coinlerinin dolaşımdan kaldırılması).
 • Ethereum ana ağında PoW’un ve Beacon Chain’de PoS’un mevcut kullanımı, sırasıyla madencileri ve doğrulayıcıları ödüllendirmek için yeni ETH coinlerinin çıkarıldığı anlamına gelir. Ancak Ethereum blok zincirinin PoS’a geçişinden sonra PoW madencilik ödüllerine ihtiyaç kalmayacaktır. Bazı gözlemciler bunun toplamda daha az yeni ETH coin ihracıyla sonuçlanacağına ve dolayısıyla ETH’yi deflasyonist hale getirebileceğine, başka bir deyişle arzını zaman içinde azaltacağına inanıyor.

Zaman Çizelgesi: Birleşme Ne Zaman?

Merge yıllardır yapım aşamasındaydı ve geliştiriciler her adımda sorunları çözmek için çalışırken çeşitli yükseltmeler ve testlerle yavaş yavaş ilerliyordu. The Merge’e giden yolda önemli kilometre taşları şunlardır:

 • Aralık 2020’de Beacon Chain lansmanı
 • Ağustos 2021’de Londra hard forku
 • Altair yükseltmesi Ekim 2021’de
 • Arrow Glacier yükseltmesi Aralık 2021’de
 • Mart 2022’de fırın test ağı birleşmesi
 • Nisan 2022’de başlayan çoklu ana ağ gölge çatalları
 • Ropsten testnet Haziran 2022’de birleşiyor
 • Gray Glacier yükseltmesi Haziran 2022’de
 • Sepolia testnet Temmuz 2022’de birleşiyor
 • Goerli testnet Ağustos 2022’de birleşiyor

14 Temmuz 2022’de Ethereum geliştiricileri, Ethereum ana ağını Beacon Chain ile birleştirerek Ethereum blok zincirinin PoW’dan PoS’a geçmesi için Eylül 2022 gibi yumuşak bir hedef tarih açıkladılar.

Birleşmenin Zorlukları

Gelişim Zorlukları

 • Ethereum’un The Merge’de bu noktaya kadar kat ettiği uzun geliştirme yolunun da gösterdiği gibi PoS’un uygulanması zordur. 15 Eylül 2022, Ethereum geliştiricileri tarafından belirlenen yumuşak bir hedef tarihtir ve gecikmelerin hala duyurulması mümkündür.

Henüz Bu Kadar Büyük Ölçekte Savaşta Test Edilmedi

 • Diğer rakip blok zincirleri PoS kullanıyor olsa da, hiçbiri Ethereum blok zincirinin işlem etkinliğine sahip değildir. Dolayısıyla Birleştirme, PoS’un ilk kez bu kadar büyük ölçekte kullanılacağı bir süreç olacak ve her şeyin sorunsuz bir şekilde işleyip işlemeyeceği henüz belli değil.

Sonuç

Birleşme, Ethereum’un tarihinde şimdiye kadar yapılan en önemli yükseltme ve aynı zamanda kripto alanında en çok beklenen olaylardan biri. Destekçiler, Ethereum blok zincirinin temellerinde, ölçeklenebilirlik tartışmasız en önemlisi olmak üzere, önemli iyileştirmeler için zemin hazırlamasını bekliyor. Geliştiriciler 15 Eylül 2022 için yumuşak bir hedef tarih belirlediler, bu nedenle takvimlerinizi işaretleyin. Ancak gecikmeler yine de The Merge için bir risk oluşturabilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

Ethereum

ethereum 2.0

The Merge

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens