Stellars’ın Lumen Token’ı (XLM) Nedir?

2014 yılında kurulan Stellar, hızlı, düşük maliyetli ve sınır ötesi işlemler için merkezi olmayan blok zinciri ağıyla bankaları, ödeme sistemlerini ve kullanıcıları sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamayı amaçlamaktadır.

Oct 26, 2023
|

What Is Stellar

Stellar (XLM) Nedir?

Alıntı: 2014 yılında kurulan Stellar, hızlı, düşük maliyetli ve sınır ötesi işlemler için bankaları, ödeme sistemlerini ve kullanıcıları merkezi olmayan blok zinciri ağıyla sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamayı amaçlamaktadır.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Stellar, hızlı, düşük maliyetli ve sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmayı amaçlayan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır.
 • Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından 2014 yılında kurulan Stellar’ın misyonu bankaları, ödeme sistemlerini ve bireyleri küresel ölçekte sorunsuz bir şekilde entegre etmektir.
 • Stellar, Bitcoin’in Proof of Work ve Ethereum’un Proof of Stake mekanizmalarından farklı olarak fikir birliği sağlamak için ‘Stellar Consensus Protocol’ (SCP) kullanmaktadır.
 • XLM, Stellar ağının yerel token’ıdır ve çoklu para birimi işlemlerine olanak tanır, likidite sağlar ve kullanıcıların ağ tekliflerini oylamasına izin verir.
 • XLM’nin ilk arzı 105 milyar token idi ve bunun 55 milyarı Stellar Geliştirme Vakfı tarafından yön değişikliğini işaret etmek üzere yakıldı.
 • Stellar ağı bağlamında bir ‘çapa’, geleneksel finans (TradFi) sistemleri ile Stellar blok zinciri arasında bir köprü görevi görür ve TradFi dünyası ile Stellar ağındaki kripto para birimleri arasında varlıkların değişimini ve transferini kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynar.

Stellar Nedir?

Stellar, zorlayıcı bir vizyona sahip merkezi olmayan bir blok zinciri ödeme ağıdır: hem geleneksel hem de merkezi olmayan ödeme sistemlerini tek bir birleşik platformda birleştirmek. 2014 yılında Jed McCaleb ve Joyce Kim tarafından kurulan Stellar, dünyanın dört bir yanından çeşitli para birimlerini gönderme ve alma sürecini basitleştirmek için oluşturuldu.

Stellar’ın bir ağ olarak nihai hedefi en iyi şekilde Stellar Geliştirme Vakfı tarafından tanımlanmaktadır: “Küresel finans kurumunun bugünkü yapılanma biçimine göre, insanlar tıpkı siyasi bir sistemin içine doğar gibi bir ekonominin içine doğuyor. Stellar bir çıkış yolu: insanların nerede yaşadıklarına bakılmaksızın dünya çapında, istikrarlı bir finansal ağa katılmalarını sağlıyor.”

2015 yılında Stellar, Stellar Consensus Protocol (SCP) olarak bilinen yeni bir mutabakat algoritması içeren yükseltilmiş bir protokol tanıttı.

Sorunsuz sınır ötesi ödemelere ek olarak, Stellar ağı kullanıcılara çeşitli finansal faaliyetler için çok yönlü bir platform sunuyor. Kullanıcılar, varlık ticareti yapmak ve token ihraç etmek için ağdan faydalanabilir ve bu da ağın kullanım alanını geleneksel ödemelerin ötesine taşır. Bu esneklik, Stellar’ı çok çeşitli finansal ihtiyaçlar için dinamik ve kapsayıcı bir çözüm haline getirmektedir.

Stellar Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in Proof of Work (PoW ) ve Ethereum’un Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizmalarının aksine Stellar, mutabakata varmak için güvenilir düğümlerden oluşan bir sistem kullanan federe bir mutabakat mekanizması olan ‘Stellar Mutabakat Protokolü’nü (SCP) kullanır. Stellar, insanların kripto para birimini fiat para birimine dönüştürmek ve transfer etmek için kullanabilecekleri, geleneksel finansal (TradFi) sistemlerden daha hızlı ve daha ucuz hale getiren açık kaynaklı, merkezi olmayan bir protokoldür.

XLM Token Nedir?

‘Lumen’ olarak da bilinenXLM, Stellar ağının yerel tokenıdır. Stellar blok zincirindeki işlemleri kolaylaştırarak bankalar, ödeme sistemleri ve insanlar arasındaki boşluğu doldurur ve sonuç olarak ucuz, hızlı ve erişimi kolay bir platform sağlar.

XLM Token’ın Özellikleri ve Faydaları:

 • Ağ ücretleri: XLM, Stellar ağındaki işlem ücretlerini ödemek için gereklidir. Temel ücret 100 strooptur(1 stroop = .0000001 XLM)
 • Sınır ötesi işlemler: Stellar ağının yerel tokeni olan XLM, XLM olarak ödenen bir ücret gerektiren çoklu para birimi işlemleri arasında bir köprü görevi görür.
 • Oylama gücü: XLM sahipleri belirli ağ değişiklikleri için oy kullanabilir ve SCP’de güvendikleri doğrulayıcıları seçebilirler.
 • Minimum bakiye gereksinimi: Stellar ağında hesap oluşturmak ve sürdürmek için XLM için minimum bakiye gereklidir. Bu, ağdaki hesapların kimlik doğrulamasına yardımcı olurken aynı zamanda spam’i de önler.
 • Likidite: XLM, ağda ihraç edilen varlıkların alınıp satılabildiği Stellar merkezi olmayan borsasına(DEX) likidite sağlar.

XLM Tokeninin Tokenomiği

Başlangıçta XLM, enflasyonist tokenomik mekanizma nedeniyle üretilen ek 5,4 milyar ile önceden çıkarılmış 100 milyar token arzı ile piyasaya sürüldü.

Daha sonra, Stellar Development Foundation CEO’su Denelle Dixon tarafından açıklanan bir topluluk önerisi aracılığıyla, 55 milyar token yandı, Bu da ilk arzın yarısından fazlasına denk gelmektedir.

Şu anki dolaşımdaki XLM arzı (bu yazının yazıldığı sırada) 28.058.817.226 token’dır.

XLM Token ile Nasıl Alım Satım Yapılır?

Stellar (XLM), Crypto.com Uygulamasında listelenerek Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve sabit paranın büyüyen listesine katıldı.

Crypto.com App kullanıcıları artık XLM ‘yi USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card’ı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla tüccarda harcayabilir. Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto .com Borsasında XLM ticareti de yapabilirler.

Crypto.com Uygulamasını indirin ve bugün XLM alım satımına başlayın.

Sonuç

Stellar, geleneksel finansal sistemleri merkezi olmayan sistemlerle sorunsuz bir şekilde birleştirme taahhüdüyle hareket eden dönüştürücü bir blok zinciri platformu olarak öne çıkıyor. Eşsiz mutabakat protokolü ve XLM tokeninin ayrılmaz rolü ile Stellar, küresel olarak bankalar, ödeme mekanizmaları ve insanlar arasındaki boşluğu doldurmaya devam ediyor.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

coins & tokens

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens