Ethereum Nedir?

Bu makalede, Ethereum’un temellerini – nasıl çalıştığını, avantajlarını ve merkezi olmayan uygulamaların geleceği üzerindeki potansiyel etkisini keşfediyoruz.

Jun 21, 2023
|

Ethereum Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

 • Ethereum, akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına olanak tanıyan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı sağlamayı amaçlamaktadır.
 • Merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için dünyadaki en popüler platformlardan biridir ve bunların binlercesinin yanı sıra tokenler, borsalar ve araçlar barındırır.
 • Bitcoin ve Ethereum bazı benzerlikleri paylaşıyor, ancak ikisi arasında önemli farklılıklar var.
 • Bitcoin ağından farklı olarak, akıllı sözleşmeler Ethereum’daki tüm uygulamaların temel yapı taşlarıdır ve ağ etkileşimlerinin ve iş işlevlerinin güvene dayalı olmayan bir şekilde çalışmasına olanak tanır.
 • Ethereum’un geniş ve sağlam ağı, programlanabilirliği ve yüksek likiditesi avantajlarından sadece bazılarıyken, dezavantajları arasında ölçeklenebilirlik sorunları ve dalgalı işlem ücretleri yer almaktadır.

Ethereum’a Giriş

Ethereum kavramı 2013 yılında kurucuları Vitalik Buterin ve Gavin Wood tarafından geliştirilmiştir. Ağın kurucu ortakları Charles Hoskinson ve Anthony Di Iorio ile birlikte, Bitcoin’in yeteneklerinin ötesine geçen bir platform oluşturmak amacıyla 2015 yılında Ethereum ağını başlattılar. Ethereum’un temel amacı, geliştiricilerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı sağlamaktır.

Ethereum Nedir?

Bir blok zinciri ağı üzerine inşa edilen Ethereum, dijital para, akıllı sözleşmeler ve uygulamalar için küresel, merkezi olmayan bir platformdur. Akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların oluşturulmasına olanak tanıyan yerleşik Turing-tam programlama diline sahip bir blok zinciri sağlamayı amaçlamaktadır. Bu uygulamalar kişisel verilerin depolanması ve aktarılması, karmaşık finansal işlemlerin yürütülmesi ve akıllı sözleşmelerin yönetilmesi gibi çeşitli işlevleri yerine getirebilir.

Dünyanın en popüler platformlarından biri olan Ethereum blok zinciri binlerce oyunu, değiştirilebilir ve değiştirilemez tokenleri (NFT’ler), finansal uygulamaları, geliştirici araçlarını, merkezi olmayan otonom kuruluşları (DAO’lar) çalıştırmakta ve hatta diğer kripto para birimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ethereum’un yerel kripto para birimi, ağı güvence altına alan, gaz ücreti olarak hizmet veren ve Ethereum finansal sisteminin temelini oluşturan Ether(ETH) olarak adlandırılır.

Ethereum’un Blockchain Ağı ve Akıllı Sözleşmeleri

Blok zinciri ağı Ethereum’un işlevselliğinin merkezinde yer almaktadır. Ağın tüm işlem geçmişini kaydeden bir ‘defter’ görevi gören, merkezi olmayan, dağıtılmış bir sistemdir – ağ katılımcıları tarafından herkese açık olarak kullanılabilir. Bu defterin kopyaları, ağdaki işlemleri ve akıllı sözleşme verilerini doğrulamaktan ve kaydetmekten sorumlu olan ve düğüm adı verilen küresel bir bilgisayar ağına dağıtılır. Ek olarak, düğümler ağın durumundan sorumludur: üzerinde çalışan tüm akıllı sözleşmelerin ve uygulamaların mevcut bilgileri.

Akıllı sözleşmeler, Ethereum üzerinde çalışan tüm uygulamaların temel yapı taşlarıdır. Ethereum blok zinciri üzerinde kendi kendini yürüten sözleşmelerdir ve anlaşma şartları doğrudan koda yazılır, belirlenen koşullar karşılandığında otomatik olarak yürütülür. Akıllı sözleşmeler, ağ etkileşimlerinin ve iş fonksiyonlarının güvene dayalı olmayan bir şekilde ve aracılara ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlar.

Ethereum akıllı sözleşmelerinin nasıl çalıştığına dair bir başlangıç için Akıllı Sözleşmeler Nedir ve Nasıl Çalışır?

Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin ve Ethereum bazı benzerlikleri paylaşsa da – esas olarak blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş kripto para birimleridir – ikisi arasında önemli farklılıklar vardır.

Bitcoin başlangıçta merkezi olmayan bir ödeme ağı olarak tasarlanmıştı – doğal değeri kendi yerel tokeni olan BTC ile işlem yapmaktan kaynaklanıyor. Bir varlık olarak BTC, öncelikle sanal bir para birimi ve değer deposu olarak işlev görür.

Bu arada Ethereum ödemelerin ötesine geçiyor: Programlanabilir bir blok zinciri olarak, herkesin akıllı sözleşmeler yazmasına ve ağında dapp’ler oluşturmasına olanak tanır. Ağ performansı açısından, Ethereum’un saniye başına işlem (tps) ortalaması ~24 ‘tür (yazım sırasında) ve işlemleri Bitcoin’den (~7 tps) daha hızlı işlemektedir.

Blok oluşturma süresi de farklılık gösterir: Bitcoin’in 10 dakikalık doğrulama süresine kıyasla Ethereum’da yeni bloklar ~12 saniyede bir oluşturulmaktadır. Dahası, Bitcoin’in 21 milyon jetonluk bir sınırı varken, potansiyel Ether jetonlarının sayısında bir sınır yoktur.

Ethereum’un Faydaları

Ethereum, onu hem geliştiriciler hem de kullanıcılar için cazip bir platform haline getiren çeşitli avantajlar sunmaktadır:

 • Büyük ve sağlam ağ: Ethereum, küresel bir topluluk ile iyi kurulmuş ve test edilmiş bir ağa sahiptir. Aynı zamanda en büyük geliştirici topluluğuna ve blockchain ve kripto para alanındaki en kapsamlı dapp ekosistemlerinden birine sahiptir.
 • Programlanabilirlik: Ethereum’un programlanabilirliği, ağı iyileştirmek ve yenilikçi uygulamalar oluşturmak için yeni yollar arayan geniş bir geliştirici topluluğunu cezbetmektedir.
 • Yüksek likidite: Ethereum, piyasa değerine göre (Bitcoin’den sonra) ikinci en büyük kripto para birimidir ve giderek artan kripto para borsaları, ticaret platformları ve aracı kurumlar listesiyle uyumluluğu sayesinde yüksek likiditeye sahiptir.

Ethereum’un Dezavantajları

Sayısız faydasına rağmen Ethereum’un bazı dezavantajları da vardır:

 • Ölçeklenebilirlik: Ağdaki işlem hacmi yıllar içinde arttıkça, ağın hızı ve boyutu giderek daha sınırlı hale gelmiştir. Devam eden ölçeklenebilirlik sorununu ele almak için, Katman-2 blok zincirleri ve toparlamalar gibi yeni ölçeklendirme çözümleri ortaya çıkmıştır.
 • İşlem maliyetleri: Ethereum’un popülaritesi ve büyüyen ekosistemi, zaman zaman kullanıcılar için maliyetli olabilen dalgalanan gaz ücretleriyle sonuçlandı.
 • Merkezileşme ve sansür: Bazı eleştirmenler Proof of Work (PoW ) modelinden Proof of Stake (PoS) modeline geçişin Ethereum ağını daha fazla merkezileşmeye ve sansür riskinin artmasına yol açtığını savunmaktadır.

Ethereum 2.0: Merkezi Olmayan Uygulamalar için Yeni Bir Dönem

2022’deki The Merge sırasında Ethereum, platformun mutabakat mekanizmasını PoW’dan PoS’a geçirdi. Ethereum’daki işlemler artık, işlem doğrulama sürecine katılmak için kripto paranın bir kısmının kilitlenmesini içeren staking yoluyla doğrulanmaktadır. Bu değişiklik, daha önce pahalı kripto madenciliği ekipmanı işleten ve büyük miktarda enerji tüketen madencilere olan ihtiyacı ortadan kaldırdı.

Yükseltme daha önce ‘Ethereum 2.0‘ olarak anılıyordu; ancak bu, yeni bir ağın başlatılmasından ziyade bir ağ yükseltmesi olduğunu yansıtmak için aşamalı olarak kaldırıldı. Birleştirme Ethereum yol haritasının sadece bir parçasıdır; ağ gelecekte Ethereum’un uzun vadeli başarısı için gerekli olan birden fazla yükseltmeden geçecektir.

Ethereum Nasıl Satın Alınır

Ethereum satın alırken, kullanıcıların aslında Ethereum ağında kullanılan Ether (ETH) satın aldıklarını unutmamak önemlidir. Popülerliği göz önüne alındığında, ETH satın almak kolaydır. Sadece şu adımları izleyin:

 • Bir kripto para hizmeti seçin: Herkes doğrudan kripto cüzdanlarından veya borsalardan (merkezi veya merkezi olmayan) ETH satın alabilir. Crypto.com Borsası ve Crypto. com Uygulaması, kripto para alım satımı için popüler seçeneklerdir.
 • Bir ödeme yöntemi seçin: ETH alımlarını finanse etmek için nakit para yatırın veya bir banka hesabı/banka kartı bağlayın. Kullanıcılar satın alma işlemi yapmak için Apple Pay veya Google Pay gibi diğer ödeme yöntemlerini de kullanabilirler.
 • ETH satın alın: Yatırılan fonları kullanarak mevcut fiyattan ETH satın alın.
 • Bir cüzdan kullanın: ETH’yi olası saldırılara veya hırsızlığa karşı korumak için güvenli bir dijital cüzdana veya soğuk cüzdana aktarın.

Kripto para satın almaya ilişkin adım adım kılavuzumuzu inceleyin: Kripto Para Nasıl Satın Alınır .

Sonuç – Ethereum Satın Almaya Değer mi?

Ethereum satın almak, sanal para birimi olarak değeri, daha fazla insan Ethereum dapp’lerini kullandıkça ETH için artan talep potansiyeli ve ağda devam eden platform iyileştirmeleri ve sürekli yenilik gibi çeşitli nedenlerden dolayı cazip bir teklif olabilir. Bununla birlikte, ETH veya diğer kripto para birimlerinden önemli bir satın alma işlemi yapmadan önce, özenli davranmak ve doğru araştırma yapmak zorunludur.

Sonuç olarak Ethereum, dapp’lerin ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesinde önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir. Blockchain üzerinde merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı oluşturmaya yönelik yenilikçi yaklaşımı, teknolojiyle etkileşim kurma ve işlem yapma şeklimizi değiştirme potansiyeline sahiptir. Ethereum gelişmeye ve büyümeye devam ettikçe, platformun dapp’lerin geleceğini ve daha geniş blockchain teknolojisi dünyasını nasıl şekillendirdiğini izlemek heyecan verici olacaktır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens