Ethereum Nasıl Stake Edilir?

Crypto.com’da ETH stake ederek ve ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olurken ödüller kazanarak Ethereum’un potansiyelini ortaya çıkarın.

Jul 21, 2023
|

Ethereum staking dünyasına girmeye hazır mısınız? Kazançları en üst düzeye çıkarmak için nasıl çalıştığını, staking ödüllerini etkileyen faktörleri ve ETH’yi ne kadar süreyle stake edeceğinizi keşfedin.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Ethereum staking, ağın güvenliğini sağlamaya ve ödüller kazanmaya yardımcı olmak için ETH’yi akıllı bir sözleşmede kilitlemeyi içerir.
  • Doğrulayıcılar, Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizmasında, işlemlerin doğrulanmasında ve yeni blokların oluşturulmasında çok önemli bir rol oynar.
  • Aktivasyon ve çıkış sıralarının yanı sıra kayıp limiti, aktif bir doğrulayıcı olmak için gereken süreyi etkiler.
  • Staking ödülleri, stake edilen ETH miktarı, kesme cezaları ve piyasa oynaklığı gibi faktörlerden etkilenir.

Staking Nedir?

Proof of Stake ( PoS ), Ethereum tarafından dağıtılmış fikir birliğine ulaşmak için kullanılan bir fikir birliği mekanizmasıdır. Madencilerin ağa bağlılıklarını kanıtlamak için enerji harcadıkları Proof of Work’ün (PoW) aksine, PoS doğrulayıcıları sermayelerini ETH şeklinde kullanır. Bu stake edilmiş ETH, teminat görevi görür ve doğrulayıcılar dürüst olmayan veya ihmalkar davranırsa kesilebilir.

Doğrulayıcılar, işlemleri onaylamaktan, yeni blokların geçerliliğini kontrol etmekten ve ara sıra yeni bloklar oluşturmaktan ve yaymaktan sorumludur. PoS, iyileştirilmiş enerji verimliliği ve azaltılmış donanım gereksinimleri dahil olmak üzere PoW’a kıyasla çeşitli iyileştirmeler sağlar.

PoS ve PoW arasındaki farklar hakkında her şeyi öğrenin .

Ethereum Staking Nasıl Çalışır?

Ethereum’da doğrulayıcı olmak için, kişinin yatırma sözleşmesine en az 32 ETH yatırması ve bir doğrulayıcı istemcisi çalıştırması gerekir. ETH yatırıldıktan sonra adaylar, aktif doğrulayıcılar olmak için sıralarını bekledikleri bir aktivasyon kuyruğuna (protokol/zincirin kendisi tarafından yönetilen) katılır.

Ethereum, yaklaşık 6.4 dakika süren ‘dönemlerde’ çalışır. Her çağda, PoS mutabakat mekanizmasının istikrarını sağlayan kayıp limiti nedeniyle sınırlı sayıda doğrulayıcı ağa katılabilir veya ağa ayrılabilir. Doğrulayıcı sayısı belirli bir eşiği aşarsa, bir kuyruk sistemi uygulanır.

Doğrulayıcı Olmak Ne Kadar Sürer?

Ethereum’da doğrulayıcı olarak aktifleşmek ve ödül kazanmaya başlamak için geçen süre, sıradaki doğrulayıcıların sayısı ve staking talebi dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Doğrulayıcıların, doğrulayıcıları seçen rastgele işaretçinin manipüle edilmesini önlemek için etkinleştirmeden önce en az dört dönem beklemesi gerekir.

Talep, kayıp sınırını aşarsa, doğrulayıcılar ilk gelen alır aktivasyon kuyruğuna girerek potansiyel olarak gecikmelere neden olur. ETH staking talebi, Şanghay Yükseltmesi’nden bu yana fırladı, bu nedenle adaylar daha uzun bekleme süreleri beklemelidir.

Aktivasyon kuyruğu sırasında, doğrulayıcılar blokları onaylayamaz ve öneremezler ve henüz aktif olmadıkları için herhangi bir ödül kazanamazlar. Aktivasyon kuyruğundaki doğrulayıcılar da ağdan çıkış talebinde bulunamaz ve tamamen gönüllü geri çekilme gerçekleştiremez.

Uzun bir aktivasyon kuyruğu, staking talebinde bir artış olduğunu gösterir; buna karşılık, tam çıkış gönüllü kuyruğu için daha kısa bir bekleme süresi, ETH’lerini geri alan daha az doğrulayıcı ile ilişkilidir. Bu etkinleştirme ve çıkış kuyrukları, Ethereum ağının kararlılığında hayati bir rol oynar.

Crypto.com ile ETH Nasıl Stake Edilir?

Crypto.com ile staking yaparken, kullanıcılar 32 ETH’lik dik minimum depozitoyu atlatabilir ve 0.00000001 ETH kadar düşük bir miktardan stake yapabilirler.

Crypto.com ile zincir üzerinde ETH stake etmek için, kullanıcıların Crypto.com Uygulaması veya Exchange aracılığıyla bir talepte bulunması gerekir. Staking talebinden önce kullanıcılar, kuyruk uzunluğuna bağlı olarak birkaç saatten birkaç haftaya kadar değişebilen tahmini aktivasyon süresini görebilirler. Bu, Ethereum’un Şangay Yükseltmesi’nden bu yana giderek daha uzun hale gelen kendi doğrulayıcı sırası ile ilişkilidir.

Staking isteği durumu aktivasyon dönemini geçtikten ve ‘Staked’ olarak değiştiğinde, kullanıcılar katılımları için ödül almaya başlayabilir. Crypto.com, kullanıcıların stake yapmaya başladıkları ilk ödül tarihine ilişkin bir tahmin sunar. Stake’i geri alırken, Crypto.com talebi mümkün olan en hızlı şekilde işler; ancak, çoğu protokol, kullanıcılar hisseyi geri aldığında bir ayrılma süresi uygular.

Crypto.com ile zincir üzerinde staking ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazlasını buradan okuyun .

Ödül Alma

Ödüller arasında yeni basılan ETH; blok teklifleri ve tasdikler yoluyla kazanılırlar. Kazanılan ödüllerin miktarı, yatırılan ETH miktarına bağlıdır. Etkinleştirme dönemini geçtikten sonra bunlar, kullanıcının Ethereum cüzdanına yatırılan ve geri çekilebilen veya yeniden alınabilen ödüller için uygun hale gelir.

Kullanıcılar Crypto.com üzerinden stake yaptıklarında, doğrulayıcılardan Crypto.com tarafından tahsil edilen hizmet ücretleri düşüldükten sonra alınan ödüller, Ethereum tarafından oluşturulduklarında (veya duruma göre bağlanmadığında) dağıtılır.

ETH Staking Ödüllerini Etkileyen Faktörler

Birkaç önemli faktör, Ethereum staking ödüllerini etkiler:

1. ETH Stake Edildi

Bir staking havuzunda daha fazla sayıda doğrulayıcı (örneğin, stake edilen ETH miktarı), tek başına home stakinge kıyasla yeni bloklar önermek ve ödüller almak için daha yüksek seçim şansı.

2. Kesme ve Doğrulama Cezaları

Doğrulayıcıların ağın kurallarına uyması ve dürüst davranması gerekir. Herhangi bir kötü niyetli veya işbirlikçi olmayan davranış, doğrulayıcının stake ettiği ETH’nin bir kısmının yakıldığı ciddi cezalarla sonuçlanabilir. Doğrulayıcılar, cezalardan kaçınmak ve ödüllerini korumak için dürüst davranmaya teşvik edilir.

3. Piyasa Oynaklığı/ETH Fiyatı

ETH’nin fiyatı, bir kullanıcının stake ettiği varlıkların değerini etkileyebilir. Örneğin, ETH’nin fiyatı önemli ölçüde düşerse, kullanıcıların ödüllerinin ABD doları değeri etkilenebilir. Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, Ethereum’da stake yapmadan önce riskleri ve ödülleri dikkatlice değerlendirmek önemlidir.

ETH fiyatını Crypto.com Fiyat sayfasında izleyin .

Crypto.com ile ETH Stake Etmeye Başlayın

Crypto.com Uygulamasında staking yapmak, kullanıcıların boştaki varlıklarını birkaç dokunuşla çalıştırmalarına olanak tanır. Kullanıcılar, minimum 32-ETH payını atlayarak ödülleri günlük olarak alabilirler. Kullanıcılar, ETH staking yaparak, Ethereum ağının güvenliğine ve ademi merkeziyetçiliğine katkıda bulunur, ancak staking ödüllerini etkileyen faktörleri göz önünde bulundurmak ve ilgili potansiyel riskleri anlamak önemlidir.

Crypto.com Uygulamasında Ethereum Stake Edin .

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens