Kısa devre nedir? Kripto Piyasası Nasıl Kısa Devre Yapılır?

Açığa satış, düşen fiyatlardan potansiyel olarak kar elde etmenin bir yoludur. Kısa devrenin ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını öğrenin.

Jul 12, 2023
|

Bir Kripto Piyasasında Nasıl Short Yapılır?

Anahtar Çıkarımlar:

  • Açığa satış, bir tüccarın bir varlığı ödünç aldığı, sattığı ve fiyatında beklenen bir düşüşten kar elde etmek amacıyla daha sonra geri aldığı bir ticaret stratejisidir.
  • Piyasayı ve kripto para birimlerini araştırmak, potansiyel satış fırsatları hakkında bilgi vermeye yardımcı olabilir. Alım satım sinyalleri ayrıca fiyat eğilimlerini ve potansiyel dönüm noktalarını tespit etmek için kullanılır.
  • Kısa vadeli kripto para birimi, Crypto.com Exchange gibi ticaret platformlarında çeşitli şekillerde yapılabilir. Bunlar, marj ticareti ve vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türev sözleşmeleri içerir.
  • Piyasalar öngörülemez ve değişken olabileceğinden, kısa devre yapmak, diğer alım satım pozisyonlarındaki kayıplara karşı koruma sağlamanın potansiyel bir yoludur.

Kısa devre nedir?

Alım satımdaki ‘kısa satış’ terimi, bir tüccarın bir varlığı ödünç aldığı ve fiyatında beklenen bir düşüşten kar elde etmek amacıyla hemen sattığı stratejiyi ifade eden ‘açığa satış’tan gelir.

Açığa satıcı, varlığı bir süre sonra başlangıçta sattıklarından daha düşük bir fiyattan geri alarak ve böylece aradaki farkı cebe indirerek pozisyonu kapatır. Temelde, varlığın değerinin düşeceğine ve daha sonra daha da düşük bir fiyattan geri satın almalarına olanak sağlayacağına dair bahse giriyorlar.

Kısa devre, vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi türev sözleşmeler yoluyla da yapılabilir. Türev sözleşmeler, tüccarın, gerçekten ona sahip olmak zorunda kalmadan, bir dayanak varlığın (örneğin, kripto para birimi) fiyat hareketine maruz kalmasına izin verir.

Piyasayı ve kripto para birimlerini araştırmak, potansiyel satış fırsatları hakkında bilgi vermeye yardımcı olabilir. Crypto.com Üniversitesi , piyasa döngüleri , kendi araştırmanızı nasıl yapacağınız (DYOR) ve kripto para birimi fiyatlarını nelerin etkilediği dahil olmak üzere bu konuları ve daha fazlasını kapsayan makaleler sunar:

Kripto Fiyatını Ne Etkiler?

Kripto Piyasası Döngüsünün Dört Aşaması

Kripto Açgözlülük ve Korku Endeksi Nedir?

Ek olarak, alım satım sinyalleri , fiyat eğilimlerini ve potansiyel dönüş noktalarını analiz etmek için yaygın olarak kullanılır. Bu faydalı makalelerde farklı ticaret sinyalleri türleri hakkında bilgi edinin:

Kripto Ticaretinde Altın Haç ve Ölüm Haçı

Bir Kripto Grafiğindeki Mum Çubukları Nasıl Okunur: Yeni Başlayanlar İçin Bir Kılavuz

Bir kısa devre yapma fırsatı belirledikten ve bir ticaret pozisyonu açtıktan sonra, pozisyonu izlemek ve zararı durdur ve kârı al seviyeleri belirlemek gibi risk yönetimi stratejilerini benimsemeyi düşünmek önemlidir . Sonuçta, fiyat beklenen düşüş yerine artabilir ve potansiyel kayıplara yol açabilir. Ek olarak, birçok açığa satış yöntemi marj ve dolayısıyla kaldıraç içerdiğinden, kayıplar potansiyel olarak büyütülebilir.

Kısa Kripto Adımları

Kısa vadeli kripto para birimi, Crypto.com Exchange gibi ticaret platformlarında çeşitli şekillerde yapılabilir. Bunlar, marj ticaretini ve varsa türevleri içerir.

Marj ticareti

Marj ticareti, bir ticaret için ödeme yapmak için ödünç alınan fonların kullanılmasını içerir. Yatırımcının cebinden tam tutarı ödemeden pozisyon açmasına olanak tanır. Teminat, kazançları ve kayıpları potansiyel olarak büyütebilen kaldıraç kullanımına olanak tanır.

Kripto Spot Ticareti ve Marjin Ticaretinde marj ticareti ve kaldıraç hakkında daha fazla bilgi edinin : Fark Nedir?

Örneğin, Crypto.com Borsasında marj ticareti yoluyla kısa devre yapmak aşağıdaki adımları içerir:

  1. Crypto.com Exchange’e kaydolun.
  2. Uygunsa, bir marj ticareti hesabı açın.
  3. Piyasa ve alınıp satılacak kripto para birimleri hakkında kapsamlı araştırma yapın.
  4. Açığa satış emri verin.
  5. Zararı durdur ve kar al seviyelerini belirleyin.
  6. Ticareti izleyin ve riski yönetin.

Türev İşlemler

Açığa satış için yaygın olarak kullanılan bir türev türü, bir alıcı ve satıcı arasında bir dayanak varlığı (örneğin, kripto para birimi) satın almak (“uzun” olarak da adlandırılır) ve/veya satmak (“kısa” olarak da adlandırılır) için yapılan bir anlaşma olan vadeli işlem sözleşmesidir. belirli bir fiyat için belirli bir gelecekteki tarihte (son kullanma tarihinde). Örneğin, dayanak varlığın fiyatı düştüğünde kısa vadeli bir pozisyon kâr ederken, fiyat yükseldiğinde uzun vadeli bir pozisyon kâr eder. Vadeli işlemler ayrıca marj kullanımını da içerir.

Aşağıdaki örnekte, Tüccar A, dayanak varlık olarak ETH ile 1.300$’lık sabit bir fiyatla bir vadeli işlem sözleşmesine uzun vadeli yatırım yapıyor. Ticaretin diğer tarafında, sözleşmeyi kısa devre yapan Tüccar B var. Basitlik adına, marj ve kaldıraç etkisini göz ardı ediyoruz.

Örneğin, Crypto.com Borsasında vadeli işlemlerle kısa devre yapmak, yukarıda gösterildiği gibi marj ticaretine benzer adımları içerir.

Opsiyonlar, dayanak varlığın fiyat hareketine maruz kalma sağlayan başka bir türev türüdür. Örneğin, bir satım opsiyonu satın almak, dayanak varlığın fiyatı düştüğünde kâr sağlar:

Kripto Türevlerine, Opsiyonlara ve Vadeli İşlemlere Giriş bölümünde vadeli işlemler ve seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinin .

Kripto para birimini kısaltmanın başka bir yolu da, altta yatan kripto para biriminin fiyatı önceden belirlenmiş bir tavana veya tabana ulaşırsa otomatik olarak sona eren, kârı kilitleyen veya büyük kayıplara karşı koruyan özel bir türev türü olan UpDown Options’tır .

UpDown Seçenekleri ile kullanıcılar, piyasanın hangi yöne gideceğini düşündüklerine bağlı olarak bir sözleşme satın almayı veya satmayı seçebilirler. Kripto para biriminin fiyatının yükseleceğini düşünürlerse, uzun pozisyon açmak için bir sözleşme satın alabilirler. Fiyatının düşeceğini düşünürlerse kısa pozisyon açmak için sözleşme satabilirler.

YukarıAşağı Seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için YukarıAşağı Seçenekleri Nelerdir?

Korunmanın Bir Yolu Olarak Kısa Devre Yapmak

Piyasalar öngörülemez ve değişken olabileceğinden, bazı tüccarlar tarafından diğer alım satım pozisyonlarındaki kayıplara karşı korunma veya korunma yolu olarak kısa devre kullanılır.

Örneğin, bir tüccar spot piyasada Bitcoin satın alırsa ve fiyatı düşerse, bu kayıplara yol açabilir. Potansiyel kayba karşı korunmak için, tüccar, Bitcoin’in fiyatı düşerse kısa vadeli işlem pozisyonu kar edeceğinden, Bitcoin’i türevler yoluyla açığa satabilir.

Sonuç

Kısa devre yapmak, potansiyel olarak tüccarların kripto para birimi fiyatlarındaki düşüşlerden kar elde etmelerini sağlar. Ayrıca, bazı tüccarlar tarafından öngörülemeyen ve değişken piyasalardaki risklerden korunmak için bir strateji olarak kullanılır. Kripto para biriminde açığa satış yapmak isteyenler için kapsamlı araştırma yapmak, piyasa trendlerini analiz etmek, risk yönetimi stratejilerini benimsemek ve pozisyonları yakından izlemek önemlidir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın ve Spot Ticaret ve Marj Ticareti için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

UpDown Seçenekleri yargı yetkisi sınırlarına tabidir ve yalnızca Crypto.com Uygulamasının ABD’deki kullanıcıları tarafından kullanılabilir. Foris DAX Inc. ve Foris Inc. (d/b/a Crypto.com), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından düzenlenen Crypto.com | Türevleri Kuzey Amerika’ya, Crypto.c om | Türevleri Kuzey Amerika’da türev ticareti yapmak amacıyla ve kurallarına tabi olarak bağlantı sunmaktadır.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

cryptocurrencies

Exchange

Market

trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens