Ethereum’un ERC-4337 Standardı ve Hesap Soyutlama Kılavuzu

Ethereum’un ERC-4337 standardını ve hesap soyutlama kavramını, ayrıca bunların akıllı sözleşme cüzdanlarında devrim yaratma potansiyelini keşfedin.

Dec 18, 2023
|

What Is Eth Erc 4337 F

Önemli Çıkarımlar:

  • Ethereum’un hesap soyutlaması, kullanıcıların cüzdanlarını akıllı sözleşme hesaplarına dönüştüren, akıllı sözleşme cüzdanlarıyla kullanıcı etkileşimlerini basitleştiren ve özel anahtarların kaybolmasını önleyerek Web3 deneyimini geliştiren bir kavramdır.
  • 2023’te bir akıllı sözleşme eklenerek dağıtılan ERC-4337 token standardı, Ethereum protokolünü değiştirmeden hesap soyutlamasını mümkün kılarak yeni bir kripto para cüzdanı türünün önünü açıyor.
  • ERC-4337, küresel bir akıllı sözleşme tarafından işlenen ‘sözde işlem’ nesneleri sunarak kullanıcıların her işlemde özel anahtar kullanma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
  • Hesap soyutlaması, hesap erişimi için güvenli bir yöntem sunan sosyal kurtarmayı destekler ve kullanıcıların güvenilir adresleri beyaz listeye almasına veya kurtarma için donanım cüzdanları kullanmasına olanak tanır.
  • Hesap soyutlama, tohum ifadelere olan ihtiyacı ortadan kaldırır, güvenliği artırır ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve biyometri gibi özelliklerin daha geniş çapta benimsenmesini sağlayabilir.

Giriş

Bu makalede, Ethereum hesap soyutlamasının akıllı sözleşme hesaplarıyla kullanıcı etkileşimini nasıl dönüştürmeyi amaçladığını açıklıyoruz. Ethereum için ERC-4337 token standardını ve Web3 devrimini teşvik ederek daha fazla kullanıcı çekmek ve büyük ölçekli kabulü teşvik etmek için potansiyel avantajlarını araştırıyoruz.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, hesap soyutlamasını Ethereum platformunun geniş ölçekli kabulünü artırmada kilit bir faktör olarak gördüğünü söyledi. Kullanıcı açısından bakıldığında bu özellik işlem süreçlerini basitleştiriyor ve cüzdan kullanıcı deneyimini geliştiriyor. Bunun nasıl çalıştığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hesap Soyutlaması Neden Oluşturuldu?

Ethereum, kuruluşunun ardından blok zincirine dayalı olarak iki tür hesap içeren bir hesap sistemi geliştirdi: Harici Olarak Sahip Olunan Hesaplar (EOA’lar) ve sözleşme hesapları (CA’lar). EOA’lar açık ve özel anahtarlar aracılığıyla yönetilirken, CA’lar akıllı sözleşmelerle (kodlar) yönetilir.

Kullanıcıların Ethereum ile etkileşimi, Ethereum blok zincirinde gerçekleştirilen her eylemin kullanıcı tarafından bir işlem başlatılmasını ve EOA’ları kullanılarak ödenmesini gerektirdiği EOA’ların kullanımı yoluyla yapılır.

EOA’ların Dezavantajları

Ancak, bu yapılandırmanın bazı dezavantajları vardır:

MetaMask ve diğer tanınmış sağlayıcılarınkiler gibi gözetimdışı cüzdanlar, kullanıcılara hesaplarına erişim sağlayan genel ve özel olmak üzere iki kriptografik anahtardan oluşur. Bir kullanıcı işlem yapmak istediğinde – benzersiz bir token(NFT‘ler) veya kripto para yatırmak, bağışlamak veya taşımak – EOA işlemi imzalar ve ilgili gaz ücretleriyle ilgilenir.

Ethereum için gaz ücretleri, işlemleri ve akıllı sözleşmeleri gerçekleştirmek için gereken hesaplama kaynaklarının miktarını ölçmenin bir yolu olarak tanıtıldı. Doğrulayıcıları (‘The Merge‘ öncesinde madenciler olarak bilinir) kullanıcı işlemlerini bloklara dahil etmeye motive etmek için kullanıcılar bu gaz ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

Merkezi olmayan uygulamalara(dapps) yeni başlayanlar için EOA’larla ilgili süreç uzun ve karmaşık bir görevdir. Buna ek olarak, bir kullanıcının EOA hesaplarına bağlı özel anahtarlar yanlış yerleştirilirse, bu hesaplarda depolanan fonları kolayca kaybedebilirler. Bu da zor ve rahatsız edici bir Web3 deneyimine neden olur.

ERC-4337 Standardı

Mart 2023’te ETHDenver’daki WalletCon etkinliğinde (ve daha sonra Temmuz 2023’te Paris EthCC’de) Ethereum ekibi ve Buterin, EOA’ların sıkıcı sürecinde devrim yaratacak olan Ethereum’da hesap soyutlamasının uygulanması olan ERC-4337 standardının dağıtımını duyurdu.

ERC-4337 standardının uygulanmasından önce, hesap soyutlamasını zaten öneren ancak hiçbir zaman uygulanmayan bir dizi Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP’ler) vardı. 2021’de EIP-4337 ortaya atıldı ve 2023’te konsensüs katmanı protokolünde herhangi bir ayarlama yapılmayacağı vaadi nedeniyle yönetişim yoluyla nihayetinde izin verildi.

Uygulanması, yeni bir kripto para cüzdanı türünün geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.

ERC-4337 Nasıl Çalışır?

ERC-4337 standardı, kullanıcı adına bir işlem gönderen UserOperation olarak adlandırılan bir ‘sözde işlem’ nesnesi sunar. Bu onaylanmamış UserOperation işlemleri alternatif bir mempool‘da saklanır.

Ethereum ağındaki düğümler, çeşitli UserOperation işlemlerini alan ve bunları paket işlem olarak bilinen tek bir işlemde paketleyen bir ‘Bundler’ olarak hareket etme seçeneğine sahiptir. Bu paket işlem daha sonra ‘EntryPoint’ olarak bilinen küresel bir akıllı sözleşmeye gönderilir ve Ethereum blok zincirinde yalnızca bir giriş noktası olduğu için önemlidir.

Bundler, EntryPoint akıllı sözleşmesindeki ‘handleOps’ işlevini çağırarak süreci başlatır. Bundle işlemi alındığında, bunun bir parçası olan her hesap için validateUserOp çalıştırılır.

ValidateUserOp, bir işlemin imzasının geçerli olduğunu doğrulamak için tasarlanmıştır. Hesabın değerlendirmesine uygunsa, belirtilen gaz ücreti ödemesi işlenir. İşlevi tamamlamak için başka bir işlevin uygulanması gerekir ve EntryPoint sözleşmesinden aktarılan işlem daha sonra yürütülür. Bu süreç, tüm işlevi programatik hale getirerek özel anahtar kullanımı ihtiyacını ve kullanıcılar için manuel süreçleri ortadan kaldırır.

Hesap Soyutlama Cüzdanları

Buterin sosyal kurtarmayı “bir cüzdanın güvenliğini sağlamak için tercih edilen yöntem” olarak tanımlamıştır. Bu, Ethereum sistemi içinde çalışan bazı cüzdanlar tarafından popüler hale getirilen bir tekniktir.

Sosyal kurtarma ile bir kullanıcı, ailesi ve arkadaşları gibi güvendiği kişilere ya da Ledger ve Trezor gibi donanım cüzdanlarına ait adresleri beyaz listeye alarak hesabına yeniden erişim sağlayabilir.

Sosyal kurtarmanın Crypto.com DeFi Cüzdan için yakında kullanıma sunulması bekleniyor.

Hesapları Soyutlamanın Avantajları

Hesap soyutlaması, Web3 kullananlara bir dizi avantaj sağlar.

Tohum ifadelere güvenmek artık gerekli değildir

ERC-4337 standardı, tohum ifadelere olan ihtiyacı ve bunların kaybolması ya da çalınmasıyla ilişkili riskleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, iki faktörlü kimlik doğrulama(2FA) ve biyometri gibi geleneksel bankacılık uygulamalarından daha kullanıcı dostu olan ve potansiyel olarak benimsenmeyi artırabilecek diğer güvenlik önlemlerini de getiriyor.

Akıllı sözleşme cüzdanları insan hatalarını tamponlamaya yardımcı olabilir

Akıllı sözleşme cüzdanlarının uygulanması insan hatası riskini azaltır ve böylece işlemlerin doğruluğunu artırır. Ayrıca, hesap soyutlaması bir blok zinciri ağının güvenliğini güçlendirir: Saldırganların belirli bir hesaptaki fonlara erişmesi zordur çünkü kullanıcının özel anahtarı, o hesapta depolanan varlıkları manipüle etmek yerine yalnızca bir akıllı sözleşmenin çalıştırılmasını onaylamak için kullanılır.

Zincirler sorunsuz bir şekilde birlikte çalışır

Adaptasyon, ERC-4337 yardımıyla birden fazla blok zincirine hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilebilir. Cronos, Polygon, Avalanche, Arbitrum ve diğerleri gibi EVM ağları için uygundur.

İşbirlikçi hesaplar ve çok kişili işlemler sunulur

Tek bir tohum cümlesi nedeniyle, MetaMask gibi bir EOA cüzdanının kullanıcısı, kripto cüzdanının tam kontrolünü birine verme veya gizli tutma ve kimseye erişim vermeme seçeneğine sahiptir. Bunun ortası yoktur.

Bununla birlikte, hesap soyutlama cüzdanları, herhangi bir işlemin yalnızca iki veya daha fazla kullanıcı imzaladığında tamamlanabileceği çoklu imza sistemi imkanı sunar. Ayrıca, belirli bir dönemde yalnızca belirli bir cüzdan grubuna belirli ödemeler yapmasına izin verilen kullanıcıların eklenmesi için seçenekler vardır.

Hesap Soyutlamanın Geleceği

Ayrıntılı finansal analizler ve gerçek zamanlı bilgi sağlama kabiliyetiyle hesap soyutlama, bireylerin paralarını yönetme biçimlerinin önemli bir parçası haline gelebilir. Bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda gelişmeye devam etmesi ve kullanıcılara daha da fazla fayda sağlaması muhtemeldir.

Küçük hatalardan kaynaklanan toplam kayıp riski taşıyan mevcut EOA cüzdan hesabı modelinden uzaklaşmak, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için hesap soyutlama ile kolaylaştırılmıştır.

Bu yeni konsept, kullanıcıların akıllı sözleşmeler kullanarak hesaplarını kişisel gereksinimlerine daha iyi uyacak şekilde uyarlayabilecekleri bir dünya hayal ediyor. Bu, bireylerin dijital para birimini yönetme biçiminde devrim yaratabilir ve Web3 hareketini yaygın kabul görmeye doğru itebilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens