Kripto Argosu: Bilmeniz Gereken 28 Terim

Kripto dünyası teknik jargon, argo ve kısaltmalarla doludur. Sohbete katılabilmeniz için bilmeniz gereken her şey burada.

Aug 31, 2022
|

Bilinmesi gereken Kripto Argo terimleri

Kendinize hiç “Halı çekme nedir?” diye sorduysanız veya NGMI, IYKYK ve BTD gibi kısaltmalar kafanızı karıştırdıysa yalnız değilsiniz. Takip etmenize yardımcı olmak için en yaygın ve tuhaf kripto argo terimlerinden bazılarını toplarken okumaya devam edin. WAGMI! (Yakında anlayacaksın.)

Maymun

Ape veya apeing, bir kişinin bir token veya NFT ‘yi piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra, önceden uygun bir araştırma yapmadan satın almasıdır.

Bagholder

Bagholder, değeri sürekli düşmesine rağmen varlıklarını elinde tutan bir kişiyi tanımlar. Bir varlığın değeri neredeyse sıfıra düştüğünde bile, genellikle fiyatının eninde sonunda geri döneceği umuduyla (ya da sadece kaybetme korkusuyla) pozisyonlarını koruyabilirler.

Bitcoin Maksimalisti

Adından da anlaşılacağı üzere, Bitcoin Maksimalistleri Bitcoin’in değerli tek kripto para birimi ve desteklenmeye değer tek dijital varlık olduğuna inanmaktadır.

BTD

BTD, bir varlığı düşük piyasa fiyatından satın almayı teşvik etmek için kullanılan bir deyimdir. Kısaltmanın açılımı ‘düşüşü satın al’, yani indirimli bir fiyattan daha fazla kripto kilitleme fırsatından yararlanmak anlamına geliyor. Buradaki fikir, fiyatın eninde sonunda geri döneceği ve büyük olasılıkla değerinin artacağıdır.

Cryptojacking

Cryptojacking, bir bilgisayar korsanının masum bir kurbanın bilgisayar gücünü kullanarak bilgisayar korsanı adına gizlice kripto para madenciliği yaptığı bir siber suç türüdür. ‘Kötü niyetli kripto madencilik’ olarak da adlandırılan cryptojacking, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarının hızla yükseldiği 2017 kripto patlaması sırasında yaygın bir sorun haline geldi.

Kriptosis

Kriptoz, kripto hakkındaki her bilgiyi özümsemeye çalışan ve bu konuda konuşmayı bırakmayan birini ifade eder.

💎🙌 Elmas Eller/Kağıt Eller

Elmas eller ve kağıt eller, tüccarların risk iştahını tanımlamak için kullanılan terimlerdir.

  • Elmas ellere sahip bir tüccar, piyasa koşulları ne olursa olsun acı sona kadar dayanacaktır. Bu terim yüksek risk iştahını ifade eder. Elmas ellere sahip tüccarlar, tokenler tüccarın gözünde tam potansiyeline ulaşana kadar teslim olmaz ve tokenlerini satmazlar
  • Buna karşılık, kağıttan elleri olan bir tüccar ilk sorun işaretinde pozisyonunu satacaktır. Kısacası, panikle satış yaparlar. Kağıt elli tüccarlar genellikle yüksek volatiliteli tokenlar için düşük risk toleransına sahiptir ve kayıpları önlemek için pozisyonlarından erken çıkma eğilimindedir

Elmas eller genellikle uzun vadeli piyasa katılımcılarında tanımlanan bir ticaret ahlakı iken, kağıt eller daha çok dalgalı işlemciler ve günlük işlemciler arasında görülen bir ahlaktır.

Elmas eller ilk filmimizde bir Paskalya Yumurtasıydı. Bulabilir misin?

https://www.youtube.com/watch?v=9hBC5TVdYT8

DYOR

DYOR “kendi araştırmanı yap” anlamına gelir. Kriptoda, yatırımcılara yatırım yapmadan önce bir projeyi incelemelerini hatırlatmak için yaygın olarak kullanılır.

Çevirme/Flappening

Flippening terimi 2017 yılında, en büyük kripto para birimindeki potansiyel bir değişimi tanımlamak için ortaya atılmıştır. Özellikle, Ethereum’un (ETH) toplam piyasa değeri (dolaşımdaki toplam token sayısının 1 token değeriyle çarpımı) açısından Bitcoin’i (BTC ) lider kripto para birimi olarak geçtiği teorik bir olayı ifade eder.

İlgili flappening, 2018 yılında Charlie Lee tarafından Litecoin’in(LTC) piyasa değerinde Bitcoin Cash’i(BCH) geçmesini tanımlamak için ortaya atılan bir terimdir.

FOMO

Kriptoda ‘kaçırma korkusu’nun kısaltması olan FOMO, bir tüccarın veya yatırımcının potansiyel olarak kazançlı bir fırsatı kaçırıyor olabileceği korkusunu ifade eder. Bitcoin’in fiyatının 2017’deki hızlı yükseliş ve düşüşünün arkasındaki önemli itici güçlerden biriydi.

Bu korku, bireyleri dürtüsel davranmaya ve yatırım kararlarını mantık ve muhakeme yerine duygulara dayalı olarak vermeye itebilir. FOMO, kripto para birimi fiyatlarını güçlü bir şekilde etkileyebilir ve kripto piyasalarında büyük dalgalanmalara neden olabilir. Ayrıca yatırımcıların çok daha büyük mali kayıplara uğramasına yol açabilir.

FUD

FUD, ‘korku, belirsizlik ve şüphe’ anlamına gelen bir pazarlama ve iletişim terimidir. Genellikle yanlış bilgi yayma veya korku uyandırma yoluyla insanları bir ürün, pazar veya marka gibi bir şey hakkında olumsuz bir algıya sahip olmaları yönünde etkilemek için kullanılan psikolojik bir taktiktir.

Kriptoda FUD genellikle iki kategoriye ayrılır:

  1. Fiyatları aşağı doğru manipüle etmek amacıyla belirli bir proje hakkında yaygın korku, belirsizlik ve şüphe uyandırmaya yönelik kasıtlı girişim
  2. Bir varlık sınıfı olarak kriptoya yönelik genel şüphecilik, konuyla ilgili abartılı olumsuzlukların veya ‘sahte haberlerin’ yayılmasına neden olabilir

FUD – kasıtlı olsun ya da olmasın – bir coin’in, bir şirketin veya bir projenin piyasa değerini ve hatta tüm bir piyasayı etkileyebilir. FOMO’nun tam tersi olarak düşünülebilir. Piyasalar yükseldiğinde bireyler FOMO duygularına kapılabilir; piyasalar soğuduğunda ise FUD daha kolay yayılabilir.

GM

GM kısaltması ‘Günaydın’ anlamına gelmektedir. Kriptoda, pozitifliği teşvik etmek, başkalarını selamlamak ve çevrimiçi arkadaşlık kurmak için kullanılır. Özellikle Twitter topluluğunun üyeleri, güne düzenli olarak bir GM tweet’iyle başlıyor ve takipçileri de genellikle bir GM yanıtıyla tweet atıyor.

HODL

‘Hold on for dear life’ ifadesinin kısaltması olan HODL terimi aslında ‘hold’ kelimesinin yanlış yazılmasından türemiştir ve günümüzde ‘keep’ anlamına gelmektedir. Satın al ve elde tut stratejisini ifade eder. Bu nedenle, bir coin satın alan ve öngörülebilir bir gelecekte satmayı planlamayan bir kripto tüccarı, coin’in ‘hodler’ı olarak adlandırılır.

Terim, yazım hatasının ilk kez ortaya çıktığı Bitcointalk forumundaki 2013 tarihli bir çevrimiçi gönderiden kaynaklanmıştır. Esasen, bir hodler’ın amacı, uzun vadeli kazançları göz önünde bulundurarak piyasanın çeşitli iniş ve çıkışlarını atlatmaktır.

Kısa vadeli piyasa hareketleri, tüm piyasalar çökse veya ciddi şekilde dalgalansa bile bir hodler’ı etkilemeyecektir. Bunun yerine, hodlerlar kriptonun uzun vadeli değerine duydukları güvenle fiyattan bağımsız olarak pozisyonlarını koruyacaklardır.

IYKYK

IYKYK ‘biliyorsan, biliyorsundur’un kısaltmasıdır. Bir gönderinin veya mesajın yalnızca birkaç kişi için anlamlı olacağını ima eder. Bu kısaltma, yaygın olarak bilinen bilgileri paylaşan biriyle alay etmek için ironik olarak da kullanılabilir.

LFG

LFG, “hadi gidelim!”in kısaltmasıdır ve bir proje hakkındaki heyecanı ifade etmek için kullanılır.

🚀 Ay/Mooning

Güçlü bir yükseliş eğilimine sahip olduğu tahmin edilen bir kripto para birimini tanımlamak için kullanılır; bir kripto para birimi yükselişe geçtiğinde, fiyatının mecazi olarak aya gidecek kadar yükseldiği anlamına gelir. Bu etkinlik, kripto paralarını satmak için en uygun zamanı belirlemeye çalışan yatırımcılar tarafından mümkün olan en iyi fiyatı elde etmek için kullanılabilir.

Karşılaşabileceğiniz ifadelere örnek olarak şunlar verilebilir:

  • ‘Ethereum aya gidiyor’ (Ethereum’un fiyatı yükseliyor)
  • “Ne zaman ay?” (fiyatlar düşmeye başlamadan önce satmak için en uygun zaman ne zaman?)
  • ‘Prices are mooning’ (fiyatlar tavan yapıyor)

Bir madeni paranın beklentileri konusunda aşırı hevesli olan kişiler moonbois veya moonboy olarak etiketlenir.

NGMI/WAGMI

NGMI “başaramayacak” anlamına gelir. Kriptoda, genellikle kötü bir kararın sonucu olarak gelecekteki başarısızlığın bir tahmini olarak kullanılır (bir tokenin değerinin yükseliş eğiliminde olduğuna dair tüm piyasa göstergelerine rağmen dibi satmak gibi). Ayrıca, kriptoya karşı bir duruş sergileyen veya temel kripto kavramlarını anlamayan kişilerle alay etmek için bir etiket olarak da kullanılabilir.

WAGMI ise “hepimiz başaracağız” anlamına gelmektedir. Bu kısaltma, kripto topluluğu tarafından bir projeye hem pozitiflik hem de güven aşılamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca topluluğu birbirlerini desteklemeye ve umutlarını kaybetmemeye teşvik etmek için de kullanılır.

Eroin yok

No-coiner, kriptoyu son derece eleştiren ve kripto para birimlerinin çok az değeri olduğuna veya hiç değeri olmadığına inanan kişiler için kullanılan aşağılayıcı bir terimdir. No-coiner’lar kriptonun başarısız olmasının garanti olduğunu düşünür ve bu nedenle portföylerinde Bitcoin(BTC), Ethereum (ETH) veya başka bir dijital para birimi tutmazlar.

Normie

Geleneksel bir zihniyete sahip ve kripto para birimleri hakkında çok az bilgisi olan veya hiç bilgisi olmayan bir kişi.

Pompa ve Boşaltma

Bir tür dolandırıcılık olan pump-and-dump planları, yanlış veya yanıltıcı olumlu bilgiler yoluyla bir varlığın fiyatının yapay olarak şişirilmesini içerir. Tipik olarak, bir grup insan belirli bir varlığın büyük miktarlarını düşük bir fiyattan tek seferde satın alarak ilgili varlığın talebini ve fiyatını artırır.

Fiyattaki bu ani yükseliş daha sonra başkalarının da atlayıp satın almasına neden olacak ve ilk grup daha sonra hızlı bir kar elde etmek için varlıkları satacak (boşaltacak) ve geç satın alanların genellikle ağır kayıplara uğramasına neden olacaktır.

Rekt

Enkazın kripto argosu olan rekt, bir tüccar kötü bir ticaret veya yatırım nedeniyle ciddi mali kayıp yaşadığında meydana gelen şeydir.

Halı/Kilim Çekme

Bir tür kripto dolandırıcılığı olan rug pull, bir geliştirme ekibinin bir projeyi tamamlanmadan önce terk etmesi, tüm varlıkları boşaltması ve yatırımcıları değersiz bir para birimiyle bırakmasıdır. Adını ‘halıyı birinin altından çekmek’ deyiminden alır. Dolandırılan kurbanlar ‘zor durumda kaldıklarını’ söyleyeceklerdir.

Sats

Sats, Bitcoin’in(BTC) en küçük birimi olan Satoshis’in kısaltmasıdır ve adını madalyonun zor yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan almıştır. Tıpkı itibari para gibi, kripto paralar da daha küçük birimlere bölünebilir. Bu nedenle, Sat’ları bir dolardaki sentler gibi düşünmek faydalı olacaktır. 1 dolar 100 sente eşitken, 1 Bitcoin 100 milyon Satoshiye eşittir.

Shill

Şilin, menfaati olan birinin heyecan yaratmak ve potansiyel yatırımcıları satın almaya ikna etmek için belirli bir kripto para birimini tanıtmasıdır. Belirli bir coin veya tokenı tanıtmak için para alan kişiler de shillers olarak kabul edilebilir.

Vaporware

Vaporware, hala bir konsept olan ve henüz çalışan bir ürünü olmayan bir blok zinciri veya yazılım projesini ifade eder. Bir vaporware projesi, halka sunulmadan önce aylarca hatta yıllarca tanıtılabilir. Bazı durumlarda hiç geliştirilmeyebilir bile.

Zayıf Eller

Zayıf eller, fiyatların düştüğüne dair ilk işarette kripto paralarını satan kişileri tanımlar. Elleri zayıf olanlar genellikle stratejilerine inanmazlar ve olumsuz haberlerden ya da bir varlığın fiyat hareketinden kolayca ürkerler.

🐋 Balina

Balina, belirli bir kripto paraya büyük miktarlarda sahip olan kişi veya kuruluş anlamına gelir. Balina olarak kabul edilmek için resmi bir eşik olmamakla birlikte, sahip olunan coin veya token sayısının, sahiplerinin alım veya satım yapması durumunda piyasa fiyatları üzerinde bir etkiye sahip olacak kadar önemli olması gerekir. Esasen, piyasayı manipüle etmek için yeterli fonları var.

Emirlerinin büyüklüğü nedeniyle, bir balinanın işlemleri, özellikle likiditesi düşük varlıklarda, volatilitede geçici bir artış yaratabilir. Sonuç olarak, yatırımcılar sektördeki bilinen balinaları takip ederek bir hamle yapacakları zamana hazırlanmak isterler.

İlgili terim olan ayı balinası, piyasada düşüş eğilimi gösteren ve fiyatların düşeceğine inanan bir balina tüccarını tanımlar.

Lambo ne zaman?

“When Lambo?”, genellikle “Wen Lambo?” olarak da yazılır, “Ne zaman bir Lamborghini alacaksın?” anlamına gelir. Sadece paranın fiyatına odaklanan insanlarla alay etmek için ironik bir şekilde kullanılır.

Kripto paranın ilk günlerinde birçok zengin kripto para yatırımcısı, piyasadaki başarılarını kanıtlamak için bir statü sembolü olarak Lamborghini satın aldı. Bunu takiben, Lamborghini’ler bir kriptonun başarısıyla eş anlamlı hale geldi ve topluluktaki birçok kişi, bir kripto yatırımının ne zaman bir Lamborghini satın almaya yetecek kadar değerli olacağını sormak için “Ne zaman Lambo?” kripto argo ifadesini kullandı.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens