Parçalama Nedir?

Parçalama, işlem hızını ve ölçeklenebilirliği artırabilir. Terimin ne anlama geldiğini ve parçalamanın nasıl çalıştığını öğrenin.

Jun 30, 2023
|

Anahtar Çıkarımlar:

  • Parçalama, ağı ‘parçalar’ adı verilen daha küçük bölümlere ayırarak ölçeklenebilirliği ve işlem hızını artırmak için blok zincirinde kullanılan bir tekniktir.
  • Zilliqa, Ethereum, Cardano, Harmony ve QuarkChain gibi projeler, ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için parçalama uygulamıştır.
  • Parçalama, güvenlik, karmaşıklık ve sıkı bağlantıyla ilgili zorluklarla birlikte dikkatli bir uygulama gerektirir.

Parçalama Nedir?

Blok zincirinde parçalama, ölçeklenebilirliği iyileştirmek ve işlem hızını artırmak için ağı parça adı verilen daha küçük bölümlere ayıran bir tekniği ifade eder .

Daha teknik terimlerle parçalama, yatay bölümleme olarak da bilinen bir veritabanı bölümleme biçimidir; burada veritabanı, yüksek eşzamanlılık ve kısa yanıt süreleri sağlamak için yatay olarak parçalara (parçalara) bölünür. Blok zinciri parçalama durumunda, ağ, işlem doğrulamasının gerçekleştiği birden çok parçaya bölünür (tüm blok zinciri ağı yerine) ve her parça, benzersiz bir akıllı sözleşmeler kümesine sahiptir .

parçalama F
Parçalama, bir veritabanını daha sonra bir blok zincirinde daha hızlı işlenebilen daha küçük parçalara veya parçalara böler.

İsteğe bağlı parçalar ekleyerek ve işlemleri paralel bir şekilde yürüterek, blok zinciri teorik olarak ölçeklenebilirliğini artırabilir. Bunun, sıkı bağlantı ve diğer dezavantajlar gibi güç dağıtımıyla ilgili sınırlamaları olsa da parçalama, blok zinciri ölçeklenebilirlik sorunları için sürdürülebilir uzun vadeli bir çözümdür.

Blockchain ölçeklenebilirliği hakkında buradan daha fazla bilgi edinin .

Sharding Kullanan Kripto Projeleri

Zilliqa, sharding uygulamasını hayata geçiren ilk halka açık blok zinciri platformudur. Ethereum Vakfı, Ethereum blok zinciri için parçalama kullanmayı da planlıyor.

Ölçeklenebilirlik sorunları için bir çözüm olarak parçalamayı kullanan veya kullanmayı planlayan diğer blockchain projeleri Cardano ve QuarkChain’dir .

Sharding’in Zorlukları

Parçalama, ilk bakışta blok zincirinin başına bela olan ölçeklenebilirlik sorunlarının çözümü gibi görünse de maalesef o kadar kolay değil.

Bir blok zinciri parçalamanın iki ana dezavantajı, karmaşıklık ve güvenliktir. Bilgisayar korsanları, bireysel segmentleri kontrol etmek için gereken azaltılmış hash gücü nedeniyle, segmentli bir blok zincirinde tek bir parçayı ele geçirebilir. Bir segment saldırıya uğradığında, kötü amaçlı işlemler potansiyel olarak önde gelen ağa yayınlanarak tüm sistemi bozabilir.

Ek olarak, farklı düğüm kümeleri farklı blok zinciri segmentlerini yönettiğinden, her parça ayrı bir blok zinciri ağı olarak görünür. Bir alt alanın kullanıcılarının ve uygulamalarının başka bir alt alanla iletişim kurmasına izin vermek için alanlar arası iletişim mekanizmalarına ihtiyaç vardır.

Çift Harcama, Karmaşıklık ve Sıkı Bağlantı

Uygun olmayan uygulama, tüm ağın güvenliğini önemli ölçüde etkileyen çifte harcamaya neden olabilir. Sharding ile ilgili bir diğer zorluk ise karmaşıklığıdır. Ağ bölmelerini ve durumun yeniden atanmasını içerdiğinden, mevcut blok zinciri ağlarında sharding uygulamak çok zordur.

Parçalamanın ihtiyaç duyduğu temel unsurlardan biri, parçalamanın bir özelliği olan ancak yan zincirlerin bir özelliği olmayan sıkı bağlantıdır. Bağımlılık olarak geçersiz bir ana zincir bloğu belirten bir alt zincir bloğu, tanımı gereği geçersizdir. Daha da önemlisi, geçersiz bir alt zincir bloğu içeren ana zincir bloğu geçersizdir.

Sharding Blok Zincirleri Üzerine Son Sözler

Parçalama, blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorununa yönelik birkaç çözümden biridir. Parçalama, işlem hızını büyük ölçüde artırabilse de, uygun şekilde ele alınması gereken kendi zorlukları ve önlemleri ile birlikte gelir.

Ölçeklenebilirlik sorununa başka bir çözüm olan Layer-2’ler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens