NEAR Protokolü (NEAR) Nedir? Nasıl Çalışır ve NEAR Nasıl Satın Alınır?

NEAR protokolü, bir bilgisayar ağını merkezi olmayan uygulamalar için bir platform işletmeye teşvik etmek üzere tasarlanmıştır ve daha verimli veri alma ve ölçeklendirme için parçalamayı kullanır.

Feb 13, 2024
|

What Is Near

Anahtar Çıkarımlar:

  • NEAR protokolü, geliştiricilerin bilgisayarlardan veya düğümlerden oluşan bir ağdan yararlanarak merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmaları ve başlatmaları için bir platform sağlar.
  • NEAR’ın temel tasarımı, ağ altyapısını segmentlere bölerek düğümlerin işlemlerin yalnızca bir kısmını gerçekleştirmesini sağlayan ve böylece veri alma ve platform ölçeklendirmede verimliliği artıran bir süreç olan parçalamayı içerir.
  • Merkezi veri depolama sistemlerinin aksine NEAR, dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından işletilmekte ve sürdürülmekte, bu ağ ve yerel kripto para birimi NEAR token etrafında bir mimari oluşturmaktadır.
  • NEAR protokolü, hesaplama iş yükünü yönetilebilir parçalara dağıtmak için Nightshade sharding çözümünü kullanan bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri olarak çalışır ve zincirin daha küçük bölümlerini katılımcı düğümlere tahsis ederek güvenlik açıklarını en aza indirir.
  • NEAR protokolü, geliştiricilerin NEAR ağında Ethereum dapp’lerini başlatmasına olanak tanıyan Rainbow Bridge uygulamasını (Ethereum tokenlerinin sorunsuz aktarımı için) ve Aurora’yı (bir Katman-2 ölçeklendirme çözümü) içerir.

NEAR Protokolü Nedir?

NEAR protokolü, geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturması ve başlatması için özel olarak tasarlanmış bir platformu işletmek üzere bir bilgisayar ağını (nodes) teşvik etmek için tasarlanmış bir yazılımdır. NEAR protokolünün tasarımının özünde, ağın altyapısını birden fazla segmente bölen bir süreç olan sharding kavramı yatmaktadır. Bu bölünme düğümlerin ağ işlemlerinin yalnızca bir kısmını gerçekleştirmesini sağlayarak ağ verilerinin alınması için daha verimli bir yöntem oluşturulmasına ve platformun ölçeklendirilmesine katkıda bulunur.

NEAR işlevsel olarak Amazon Web Services (AWS) gibi merkezi veri depolama sistemlerine benzer şekilde çalışmakta ve uygulamaların üzerine inşa edildiği temel katman olarak hizmet vermektedir. Bununla birlikte, tek bir varlık tarafından yönetilmenin aksine NEAR, dağıtılmış bir bilgisayar ağı tarafından işletilmekte ve sürdürülmektedir.

Özünde NEAR protokolü, AWS’nin bireysel altyapı oluşturmaya gerek kalmadan bulutta kod dağıtımını kolaylaştırmasına benzer şekilde, bir bilgisayar ağı ve yerel kripto para birimi, NEAR belirteci etrafında inşa edilmiş bir mimari kurar.

NEAR Protokolü Nasıl Çalışır?

NEAR protokolü bir Proof of Stake (PoS) blockchain olarak faaliyet göstermekte olup, ‘Nightshade’ adı verilen sharding çözümü ile farklılaşmayı hedeflemektedir. Parçalama, her katılımcı düğümün platform verilerinin yalnızca küçük bir alt kümesini depolamasına olanak tanıyarak ölçeklenebilirliği ve işlem hacmini artırır, böylece işlem ücretlerini azaltır.

Nightshade

NEAR protokolünün parçalama çözümü olan Nightshade, hesaplama iş yükünü yönetilebilir ‘parçalara’ dağıtırken tek bir veri zincirinin korunmasını sağlar. Düğümler bu parçaları işleyerek işlenen bilgileri ana zincire ekler.

Nightshade’in dikkate değer bir avantajı, katılımcı düğümlere zincirin daha küçük bölümlerini tahsis ederek güvenlik açıklarını en aza indirme potansiyelidir.

Gökkuşağı Köprüsü

NEAR protokolü, Ethereum tokenlerinin Ethereum ve NEAR arasında sorunsuz bir şekilde aktarılmasını kolaylaştıran Rainbow Bridge uygulamasını içerir. Tokenları Ethereum’dan NEAR protokolüne taşımak için kullanıcılar, tokenları kilitleyen bir Ethereum akıllı sözleşmesine tokenları yatırır. Daha sonra, NEAR’ın platformunda orijinal tokenları temsil eden yeni tokenlar oluşturulur.

Orijinal fonlar akıllı sözleşme aracılığıyla depoda tutulduğundan, kullanıcılar orijinal tokenlarını geri almak istediklerinde bu süreç tersine çevrilebilir.

Aurora

NEAR protokolünde bir Layer-2 ölçeklendirme çözümü olan Aurora, geliştiricilerin Ethereum dapp’lerini NEAR ağında başlatmaları için tasarlanmıştır. Ethereum’un kodlama teknolojisinden – Ethereum Sanal Makinesi (EVM) – ve bir zincirler arası köprüsünden yararlanan Aurora, geliştiricilerin Ethereum akıllı sözleşmelerini ve varlıklarını sorunsuz bir şekilde bağlamalarına olanak tanıyarak NEAR protokolünün düşük ücretleri ve yüksek veriminin avantajlarını Ethereum’un aşinalığı ve uygulama ağıyla birleştiriyor.

NEAR Token ve NEAR Tokenomics

NEAR tokenı, işlem ücretlerini ödemek için birincil araç ve blok zincirinde veri depolamak için teminat görevi görür. Blok zinciri ekosistemindeki işlem doğrulayıcıları gibi paydaşlar NEAR token ödülleri alır. Doğrulayıcılar her dönem ödüllendirilir ve yıllık bazda toplam NEAR arzının %4,5’ine denk gelir.

Akıllı sözleşmeler oluşturan geliştiriciler, sözleşmeleri tarafından üretilen işlem ücretlerinin bir kısmını da alırlar. Her işlem ücretinin kalan kısmı yakılarak NEAR token’ın kıtlığına katkıda bulunur. NEAR protokolü, her yıl toplam NEAR token arzının %0,5’ini alan ve ekosistemin gelişimine yeniden yatırım yapmayı amaçlayan bir hazine oluşturmuştur.

NEAR protokolü, diğer zincirlerden ‘sarılmış’ tokenleri ve değiştirilemeyen tokenleri (NFT’ler) destekler ve Ethereum ile bir köprü kurarak kullanıcıların ERC-20 tokenlerini Ethereum’dan NEAR’a aktarmasına olanak tanır.

NEAR Token Nasıl Satın Alınır

Near protokolü (NEAR), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve sabit paranın büyüyen bir listesiyle Crypto.com Uygulamasında listelenmiştir.

Crypto.com App kullanıcıları artık NEAR adresinden USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle satın alabilir ve Crypto.com Visa Card’ı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla işyerinde harcayabilir.

Alternatif olarak, kullanıcılar NEAR’ı Crypto.com Exchange adresinden de satın alabilirler. Bugün NEAR satın almaya başlamak için Crypto.com Uygulamasını indirin.

Sonuç – NEAR Protokolü Üzerine Son Sözler

NEAR protokolü, sharding ve Nightshade sharding protokolü gibi yenilikçi çözümlerle desteklenen sağlam bir platform sunarak dapp alanında umut verici bir güç olarak ortaya çıkmıştır. Geleneksel merkezi sistemlerden farklı olan benzersiz mimarisi, dapp’lerin geleceğini güçlendirmek için uyum içinde çalışan dağıtılmış bir bilgisayar ağının potansiyelinin altını çiziyor.

Rainbow Bridge ve Aurora gibi özelliklerin dahil edilmesi NEAR protokolünün ekosistemini daha da zenginleştirerek Ethereum ile sorunsuz birlikte çalışabilirlik sağlıyor ve geliştiricilere ek avantajlarla birlikte tanıdık bir ortam sunuyor.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı sınırlamalarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış yargı bölgelerinde bulunmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens