Filecoin (FIL) Nedir? Nasıl Çalışır ve Filecoin Nasıl Satın Alınır?

Filecoin, dijital bilgileri depolamak için küresel, eşler arası bir pazar oluşturmayı amaçlayan merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Nasıl çalıştığını birlikte inceleyelim

Feb 16, 2024
|

Filecoin F

Anahtar Çıkarımlar:

  • Filecoin, kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarını alıp satmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir ağa öncülük ederek dijital bilgi depolama için küresel, eşler arası bir pazarı teşvik etmektedir.
  • Filecoin, Proof of Replication (PoRep) ve Proof of Spacetime (PoSt) gibi kriptografik kanıtlar kullanarak depolanan verilerin bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlar ve dağıtılmış bir ortamda güvenliği artırır.
  • Yerel kripto para birimi FIL, Filecoin’in ekonomik omurgasını oluşturarak kullanıcıları depolama alanına katkıda bulunmaya, ağ bütünlüğünü korumaya ve ekosisteme aktif olarak katılmaya teşvik eder.
  • Filecoin’in InterPlanetary File System (IPFS) ile entegrasyonu, merkezi olmayan depolama ve içerik adreslenebilir depolama için kapsamlı bir çözüm sunarak çeşitli uygulamalardaki çok yönlülüğünü ve kullanışlılığını güçlendirir.

Filecoin Nedir?

Filecoin, dijital bilgilerin depolanması ve alınması için küresel, eşler arası (P2P) ve açık bir pazar oluşturmayı amaçlayan bir merkezi olmayan depolama ağı ve kripto para birimidir. Dağıtılmış bir dosya sisteminde hipermedya depolamak ve paylaşmak için içerik adreslenebilir, P2P bir yöntem oluşturmak üzere tasarlanmış bir protokol olan InterPlanetary File System’in (IPFS) arkasındaki aynı ekip olan Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir.

Filecoin, kullanıcıların küresel bir bilgisayar ağında kullanılmayan depolama alanını alıp satmalarını sağlamak için blockchain teknolojisini kullanır. Bu ağda kullanıcılar, mevcut depolama alanlarını verilerini depolamaya ihtiyaç duyan diğer kullanıcılara kiralayarak Filecoin ağının yerel kripto para birimi olan Filecoin (FIL) kazanabilirler. Filecoin’in merkezi olmayan yapısı, geleneksel merkezi bulut depolama hizmetlerine kıyasla veri depolama için daha verimli ve uygun maliyetli bir çözüm sunmayı amaçlamaktadır.

Filecoin ağı, depolanan verilerin bütünlüğünü ve güvenilirliğini sağlamak için Proof of Replication (PoRep) ve Proof of Spacetime (PoSt) dahil olmak üzere kriptografik kanıtlarının bir kombinasyonuna dayanır. Bu kanıtlar, ağ katılımcılarının depoladıklarını iddia ettikleri verileri depoladıklarını göstermeleri için bir yol sağlar.

Filecoin’in merkezi olmayan yaklaşımı, veri gizliliği, sansüre direnç ve veri kullanılabilirliği gibi sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Kullanıcıların dağıtık bir ağ üzerinde kullanılmayan depolama alanından yararlanmasına olanak tanıyarak geleneksel bulut depolama hizmetlerine bir alternatif sunar ve daha esnek ve sansüre dirençli bir depolama altyapısı oluşturur.

Filecoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Filecoin madenciliği yapmak için, ‘madencileritokenleri karşılığında depolama sunar. Bu sürecin nasıl işlediği aşağıda açıklanmıştır:

Filecoin Depolama

Filecoin, müşterilerin depolama sağlayıcılarını bulabildiği ve verilerini depolamak için şartları müzakere edebildiği merkezi olmayan bir pazar yeri olarak çalışır. Piyasa arz ve talep tarafından yönlendirilir ve depolama fiyatları, mevcut depolama miktarı ve veri erişiminin aciliyeti de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir.

Depolama Sağlayıcıları

Bilgisayarlarında yedek depolama kapasitesi olan kullanıcılar Filecoin ağında depolama sağlayıcısı olabilirler. Genellikle SP olarak adlandırılan bu sağlayıcılar, verileri depolamak ve almak için kullanılmayan disk alanlarını ağa sunarlar. Buna karşılık, depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılar veya kuruluşlar Filecoin ağında müşteri olabilirler. Verilerini ağda depolamak için depolama sağlayıcılarına Filecoin (FIL) cinsinden ödeme yaparlar.

Geri Alma Sağlayıcıları

Ayrıca ikinci bir sağlayıcı grubu daha vardır: erişim sağlayıcıları. Genellikle RP olarak adlandırılan bu sağlayıcılar, kullanıcılara verilerine hızlı erişim sağlamaktan sorumludur ve uzun süreli depolama yerine verilere hızlı erişime odaklanırlar. Çoğu zaman, depolama sağlayıcıları aynı sistemin bir parçası olarak kullanıcılarına geri alma erişimi de sağlar. Ancak, giderek daha fazla bağımsız RP ağa katılmaktadır.

Her iki hakkında daha fazla bilgiyi adresinden edinebilirsiniz.

Filecoin Token

FIL, Filecoin ağının yerel kripto para birimi ‘dir. Kullanıcılar FIL kullanarak depolama ve geri alma hizmetleri için ödeme yapar ve depolama sağlayıcıları depolama alanlarını sunarak FIL kazanır. FIL tarafından yaratılan ekonomik teşvikler, kullanıcıları depolama alanına katkıda bulunmaya ve ağın bütünlüğünü korumaya teşvik etmek için tasarlanmıştır.

Filecoin IPFS ile Nasıl Çalışır?

Giriş bölümünde de belirtildiği üzere Filecoin, Gezegenler Arası Dosya Sisteminin (IPFS) arkasındaki ekip olan Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir. IPFS, hiper ortamları depolamak ve paylaşmak için içerik adreslenebilir, eşler arası bir yöntem oluşturmaya odaklanırken, Filecoin, kullanıcıların IPFS kullanarak veri depolaması ve alması için bir teşvik katmanı sağlar.

Filecoin bu unsurları bir araya getirerek sansüre karşı dirençli ve geleneksel bulut depolama hizmetlerine daha uygun maliyetli bir alternatif sunan merkezi olmayan ve verimli bir depolama ağı oluşturmayı amaçlamaktadır. Kullanıcılar dağıtılmış bir depolama sağlayıcıları ağından faydalanabilir ve blockchain ve kriptografik kanıtlarının kullanımı depolanan verilerin güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamaya yardımcı olur.

Filecoin Tokenomics

Aşağıda Filecoin’in tokenomics adresinin birkaç önemli yönü yer almaktadır:

İlk Para Arzı (ICO): Filecoin, 2017 yılında merakla beklenen bir ICO gerçekleştirerek gelişimi için önemli miktarda fon toplamıştır. Yatırımcılar ICO sırasında FIL token’ları satın aldı ve bu token’lar ağ canlıya geçtikten sonra katkıda bulunanlara dağıtıldı.

Tahsis: Aşağıda Filecoin varlıklarının nasıl dağıtıldığına dair genel bir bakış yer almaktadır.

Kaynak: spec.filecoin.io

Hak Ediş Süreleri: Madencilik ödülleri uzun vadeli ağ uyumunu teşvik etmek için bir hak ediş programına tabi tutulur. Örneğin, madenciler tarafından kazanılan blok ödüllerinin %75’i 180 gün içinde doğrusal olarak hak edilirken, %25’i madenci nakit akışını ve karlılığını artırmak için hemen kullanılabilir hale getirilir. Kalan FIL tokenleri Protocol Labs ekiplerine, Filecoin Foundation’a altı yıl boyunca ve SAFT yatırımcılarına üç yıl boyunca verilir.

Toplam Arz: Filecoin’in toplam arzı sınırlandırılmıştır, yani oluşturulacak maksimum FIL token sayısı vardır. İlk toplam arz ICO ve sonraki token satışları sırasında belirlenmiştir.

Madencilik Ödülleri: Filecoin bir Proof of Replication (PoRep) konsensüs mekanizması kullanır ve madenciler depolama alanı sağlamak ve ağı korumak için yeni basılan FIL ile ödüllendirilir. Bu, katılımcıların Filecoin ekosistemine kaynak katkısında bulunmaları için bir teşvik görevi görür.

Yakma Mekanizmaları: Filecoin, ağ ücretleri veya cezalar gibi çeşitli amaçlar için kullanılan tokenlerin bir kısmının yakılabileceği mekanizmalar uygulamıştır. Yakma, tokenların dolaşımdan kaldırılmasını içerir ve potansiyel olarak genel token arzını ve kıtlığını etkiler.

Depolama Piyasası İşlemleri: Kullanıcılar Filecoin ağındaki depolama hizmetleri için FIL kullanarak ödeme yapar ve depolama sağlayıcıları depolama alanlarını müşterilere kiralayarak FIL kazanır. Arz ve talepten etkilenen piyasa dinamikleri, depolama hizmetlerinin fiyatlarını belirler.

Teşvik Mekanizmaları: Filecoin’in tokenomiği, depolama sağlayıcıları, müşteriler ve madenciler de dahil olmak üzere ekosistemdeki çeşitli katılımcılar için ekonomik teşvikler yaratmak üzere tasarlanmıştır. Bu, farklı paydaşların çıkarlarını hizalamaya yardımcı olur ve ağa aktif katılımı teşvik eder.

Ağ Yükseltmeleri: Birçok blok zinciri projesi gibi Filecoin de performansı, güvenliği ve işlevselliği iyileştirmek için ağ yükseltmelerine tabi tutulabilir. Yükseltmelerle ilgili yönetişim mekanizmaları ve kararları tokenomikleri etkileyebilir ve paydaşların genellikle karar alma sürecinde bir rolü vardır.

Tokenomiklerin zaman içinde gelişebileceğini ve Filecoin ağı olgunlaştıkça ve yükseltmelerden geçtikçe belirli ayrıntıların değişebileceğini unutmamak önemlidir.

Filecoin Nasıl Satın Alınır

Filecoin (FIL), Crypto.com Uygulamasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve sabit paranın büyüyen bir listesiyle listelenmiştir.

Crypto.com App kullanıcıları artık USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimleriyle FIL satın alabilir ve Crypto.com Visa Card kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla işyerinde harcayabilir.

Alternatif olarak, kullanıcılar Filecoin’i Crypto.com Exchange adresinden de satın alabilirler. Bugün FIL satın almaya başlamak için Crypto.com Uygulamasını indirin.

Sonuç

Filecoin (FIL), geleneksel bulut depolama hizmetlerinin zorluklarını ele alan merkezi olmayan bir depolama ağı ve kripto para birimidir. InterPlanetary File System’in (IPFS) yaratıcıları Protocol Labs tarafından geliştirilen Filecoin, dijital bilgilerin eşler arası ve açık bir şekilde depolanması ve alınması için küresel bir pazar oluşturmak üzere blok zinciri teknolojisinden yararlanmaktadır.

Ağ, merkezi olmayan bir pazar yeri olarak çalışmakta ve kullanıcıların kullanılmayan depolama alanlarını alıp satmalarına olanak sağlamaktadır. Mevcut kapasiteye sahip kullanıcılar depolama sağlayıcıları haline gelebilir ve kaynaklarını sunarak FIL kazanırken, müşteriler depolama ve geri alma hizmetleri için FIL olarak ödeme yaparlar. Filecoin’in merkeziyetsizliği kriptografik kanıtlarla desteklenmekte, depolanan verilerin bütünlüğünü sağlamakta ve veri gizliliği, sansüre direnç ve veri kullanılabilirliği gibi konuları ele almaktadır.

Filecoin satın almak isteyenler için Crypto.com App çeşitli fiat para birimleriyle FIL satın almak için uygun bir platform sunmaktadır. Kullanıcılar ayrıca Filecoin satın almak için Crypto.com Exchange adresini kullanabilirler.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı alanınızda sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı sınırlamalarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış yargı bölgelerinde bulunmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

coins & tokens

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens