Kopya Ticareti Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kopya ticareti, kullanıcıların piyasa analizini öğrenmek zorunda kalmadan diğer tüccarların uzmanlığından yararlanmasına olanak tanır. İşte nasıl başlayacağınız.

Jan 19, 2024
|

What Is Copy Trading And How Does It Work F

Anahtar Çıkarımlar:

  • Kopya alım satım, kullanıcıların diğer yatırımcıların işlemlerini kopyalamasına olanak tanır.
  • Yatırımcılar portföy ağırlıklarını ve emir akışlarını paylaşır, böylece takipçileri işlemlerini otomatik olarak kopyalayabilir.
  • Takipçiler, piyasa analizini öğrenmek veya kendi stratejilerini geliştirmek zorunda kalmadan yatırımcının uzmanlığından faydalanır.
  • Kullanıcılar, kopyalanacak kârlı stratejileri belirlemek için bir yatırımcının geçmiş performansını araştırabilir.
  • Dolar Maliyet Ortalaması (DCA), alım satım botları ve piyasa zamanlaması gibi diğer seçeneklerin her birinin artıları ve eksilerinin yanı sıra kopya alım satımla benzerlikleri ve farklılıkları vardır.

Kopya Ticareti Nedir?

Kopya alım satım, çeşitli alım satım platformlarında bulunan ve kullanıcıların platformdaki diğer, daha deneyimli yatırımcıların alım satımlarını kopyalamasına olanak tanıyan bir özelliktir. Portföy ağırlıklarını ve emir akışlarını paylaşmayı tercih eden yatırımcılar, stratejilerinin takipçileri tarafından otomatik olarak kopyalanmasını sağlayabilir.

Bu, kripto para birimine yeni başlayanlara, piyasaları analiz etmek veya sıfırdan kendi stratejilerini geliştirmek zorunda kalmadan, potansiyel olarak daha kanıtlanmış tüccarların uzmanlığı hakkında bir fikir verir. Kopya alım satım, kripto para dünyasında yeni olan kişilerin potansiyel olarak başarılı alım satım stratejilerinden faydalanması için uygulamalı bir yol sunduğundan popülerliği artmıştır.

Kopyalama Ticareti Nasıl Çalışır?

Kopyalama ticaretini destekleyen platformlarda, başkalarının portföylerini kopyalamasını isteyen yatırımcıların genellikle kaydolmaları ve hesaplarını onaylatmaları gerekir. Daha sonra alım satımları, çeşitli zaman dilimlerindeki getiriler gibi performans ölçütleriyle birlikte potansiyel takipçiler tarafından görülebilir.

Kullanıcılar, risk toleranslarına ve yatırım hedeflerine uygun olanları bulmak için farklı yatırımcıların stratejilerine göz atabilir. Bir yatırımcı kopyalanmak üzere seçildiğinde, portföy ağırlıkları ve sonraki işlemleri takipçinin hesabında çoğaltılır.

Bundan sonra, takipçinin portföyü kopyaladığı tüccarla birlikte hareket eder ve aynı alım ve satımları otomatik olarak gerçekleştirir. Bu potansiyel olarak, takipçinin kendi ticaret deneyimine ihtiyaç duymadan önceden oluşturulmuş stratejilerden kar elde etmesini sağlar, ancak piyasayı doğru bir şekilde araştırmak ve kendi analizlerini yapmak muhtemelen başarı şansını artıracaktır.

Kopyalanacak Tüccar Nasıl Bulunur?

Kopyalanacak yatırımcıları araştırırken toplam getiri, riske göre ayarlanmış getiri, volatilite, maksimum düşüş, işlem sıklığı ve işlem geçmişinin uzunluğu gibi ölçütlere çok dikkat edin.

Rakamların ötesinde, takipçiler yaklaşımlarını ve bunun hedefleriyle uyumlu olup olmadığını anlamak için yatırımcı açıklamalarını okumayı düşünmelidir. Farklı tokenlar veya sektörler, stratejiler, elde tutma süreleri ve risk profillerinde uzmanlaşmış yatırımcıları seçerek çeşitliliği göz önünde bulundurun.

Kullanıcılar ayrıca kendi kişiselleştirilmiş karışımlarını oluşturmak için birden fazla yatırımcının portföyünün alt kümelerini kopyalayabilir. Bir kullanıcı hangi yatırımcıyı seçerse seçsin, devam eden performansını izlediğinden ve getiriler kötüleşirse bağlantıyı kesmeye hazır olduğundan emin olmalıdır.

Kopyalanan birkaç tüccardan oluşan çeşitlendirilmiş bir sepeti korumak, tek bir tüccarı takip etmekten daha düşük riskli bir yaklaşım olabilir.

Kopyalama Ticaretine Alternatifler

Acemi yatırımcıların kripto para piyasasına giriş yapabilmesi için tek seçenek kopya alım satım değildir. Aşağıda, kripto para alanındaki en popüler üç alım satım stratejisi yer almaktadır.

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA)

Dolar Maliyet Ortalaması(DCA), her hafta 100 $ veya her ay 500 $ gibi sabit aralıklarla düzenli olarak belirli miktarlarda para yatırmayı içerir. Bu strateji, toplu yatırımın aksine birçok işlemde ödenen fiyatın ortalamasını alarak riski azaltmayı amaçlar.

DCA, duyguları sürecin dışına çıkarmaya yardımcı olur ve piyasayı zamanlamaya çalışmaktan kaçınır. Kullanıcılar, programlarına göre otomatik olarak para yatıran yinelenen satın alımlar ayarlayarak DCA’yı uygular. Düzenli yatırımlar, fiyatlar düştüğünde daha fazla token biriktirmek (fiyatlar yükseldiğinde daha az token biriktirmek) ve uzun vadede maliyetlerin ortalamasını almak için tasarlanmıştır.

DCA hakkında daha fazla bilgi için Dolar Maliyet Ortalaması Nasıl Çalışır?


Ticaret Botları

Alım satımbotları, önceden tanımlanmış alım satım stratejileri ve kurallarına göre alım satım emirlerini gerçekleştiren otomatik yazılım programlarıdır. Botlar, göstergeler veya sinyaller kullanarak trend takibi, arbitraj veya ortalama geri dönüş gibi stratejiler uygulayabilir. Piyasaları tarar, fiyat verilerini analiz eder ve parametrelere göre otonom olarak alım satım yaparlar. Bu sayede stratejiler, insanlar tarafından sürekli izlenmeden ve yönetilmeden günün her saati alınıp satılabilir.

Bununla birlikte, botlar strateji yürütmeyi otomatikleştirirken, bunları tasarlayanların botun kodunu araştırmak, tasarlamak, geriye dönük test etmek ve optimize etmek için hala ticaret deneyimine ve teknik becerilere ihtiyacı vardır. Kayma ve strateji etkinliği gibi konuların da zaman içinde izlenmesi gerekir.

Öğrenmek ticaret botları nasıl kullanılır Crypto.com Borsasında.

Daha fazlasını okuyun Telegram Ticaret Botları ile Kripto Ticaretini Artırın: Bilinmesi Gereken Her Şey.

Piyasa Zamanlaması

Piyasa zamanlaması, düşükten almak ve yüksekten satmak için gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışmaktır. Piyasa zamanlaması yapan yatırımcılar, giriş ve çıkış noktalarını tahmin etmek için genellikle piyasa trendlerini, temel unsurları, ekonomik raporları ve teknik göstergeleri analiz eder. Temel analiz token kullanımı, platform kullanımı ve sektördeki gelişmeler gibi faktörleri inceler.

Teknik analiz, fiyat ve hacim değişikliklerinde grafiklerin ve modellerin incelenmesini içerir. Başarılı piyasa zamanlaması yüksek ödüller getirebilse de, uzmanlar için bile oldukça zordur ve genellikle öngörülemeyen piyasa dalgalanmalarını doğru bir şekilde değerlendirmeyi gerektirir. Tam olarak dipleri satın almaya ve tepeleri satmaya çalışmak sıklıkla geri tepebilir, bu nedenle piyasa zamanlaması disiplin, risk yönetimi ve kaçınılmaz olarak kaçırılan fırsatların kabullenilmesini gerektirir.

Daha fazlasını okuyun Kripto Fiyatını Ne Etkiler?

Ayrıca Crypto.com’un aylık makro trendlerine de göz atın Alpha Navigator raporlar.

Hangi Ticaret Stratejisi En İyisidir?

Bu stratejilerin her birinin artıları ve eksileri vardır ve kopya ticarete kıyasla benzerlik ve farklılıklara sahiptir. Örneğin, DCA aynı zamanda otonom yürütmeyi de içerir, ancak tek bir strateji türüyle sınırlıdır.

Alım satım botları, otomatik olmalarının yanı sıra çeşitli strateji türleri (sistematikle sınırlı olmasına rağmen) sunar, ancak bazen parametrelerin isteğe bağlı olarak ayarlanmasını gerektirebilir ve ayrıca koddaki saldırılara ve hatalara maruz kalabilirler.

Piyasa zamanlaması giriş ve çıkış noktaları üzerinde daha fazla kontrol sağlar, ancak piyasa zamanlamasını uzmanlar için bile tutarlı bir şekilde doğru yapmak zordur.

Kopya alım satım, çeşitli önceden hazırlanmış stratejiler, otonom uygulama ve karşılaştırma için takip kayıtları sağlar. Bununla birlikte, değişmeleri veya getirilerin kötüleşmesi ihtimaline karşı kopyalanan stratejileri izlemek akıllıca olacaktır.

Yatırımcılar en uygun stratejiyi belirlemek için deneyimlerini, ilgi alanlarını, becerilerini ve mevcut zamanlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Sonuç

Kopya alım satım, kripto para acemilerinin diğer bilgili yatırımcıların deneyimlerinden yararlanmasının bir yoludur. Stratejilerin otomatik olarak kopyalanmasıyla, takipçiler kendi alım satım becerilerini geliştirmeden potansiyel olarak pozitif getirilerden faydalanabilir.

Kopyalanacak yatırımcıların doğru şekilde araştırılması ve seçilmesi; DCA, alım satım botları ve piyasa zamanlaması gibi diğer stratejilerle birleştirilmesi gibi kopya alım satım deneyimini geliştirebilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde veya vergi amaçlı ikamet ettiğiniz yargı bölgelerinde sermaye kazancı vergisi ve/veya gelir vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir dijital varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için kendi araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens