Bitcoin Nedir? Kriptoya Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Bu makalede, Bitcoin’in ne olduğunu, arkasındaki sistemin nasıl çalıştığını ve orijinal kripto para biriminde gezinmenin temellerini öğrenin.

Jan 01, 2022
|

Bitcoin Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

 • Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adlı anonim bir kişi veya grup tarafından tasarlanan eşler arası (P2P) bir dijital para sistemidir.
 • Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizmasını kullanan ağ, madencileri sistemi sürdürdükleri için ödüllendirir.
 • Bitcoin, hiçbir tarafın müdahale edemediği veya sonlandıramadığı, tamamen özerk ve kendi kendini idame ettiren ilk ödeme ağıdır.
 • Bitcoin’in başlangıcından bu yana, her biri kendi kullanım alanlarını ve avantajlarını sunan yüz binlerce altcoin yaratıldı.

Bitcoin Nedir?

Teknik düzeyde Bitcoin, internette depolanan sayılar olarak düşünülebilir. Bitcoin, 2008 yılında ‘Satoshi Nakamoto’ (gerçek kimliği hala gizemini korumaktadır) adlı bir kişinin ‘Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi’ adlı bir beyaz kitap yayınlamasıyla ortaya çıkmıştır. Makalenin başlığı Bitcoin’in iki temel özelliğini ortaya koymaktadır:

 • Eşler Arası (P2P): Bitcoin, bankalar veya ödeme işlemcileri gibi üçüncü taraf aracılar olmadan doğrudan P2P ödemelerine izin verir. Bu, Bitcoin’in genellikle merkezi olmayan bir para birimi olarak kabul edilmesinin önemli bir nedenidir.
 • Elektronik Para: Geçmişte elektronik para geliştirmek için birçok girişimde bulunuldu, ancak Bitcoin kriptografi ve dağıtık sistemler gibi mevcut teknolojileri akıllıca kullanmasıyla öne çıkıyor ve bu da onu son derece güvenli ve verimli hale getiriyor.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin blok zinciri teknolojisini kullanır. Normal kullanıcılar işlem yapmak için sisteme erişebilirken, madenciler perde arkasında ağa güç vermek ve ağı korumak için çalışır. Herkes madenciliğe katılabilir.

Btc Infographic F Nedir

Kullanıcılar Bitcoin sistemi aracılığıyla para gönderir ve alır, perde arkasındaki zor işler madenciler tarafından halledilir.

Madencilerin verileri depolamak, işlemleri işlemek ve yayınlamak ve‘fikir birliği‘ olarak bilinen şeye ulaşmak için karmaşık bir matematiksel bulmacayı çözmek için çok fazla işlem gücüne sahip bilgisayarları çalıştırmaları gerekir. Bu mekanizmaya Proof of Work (PoW) adı verilir. Birisi Bitcoin ağına yeni bir işlem gönderdiğinde, madenciler işlemi alır ve perde arkasında yukarıdaki adımları tamamlar.

Madenciler bu merkezi olmayan ağı ücretsiz olarak sürdürmeye gönüllü değildir. Denklemi tamamladıktan ve işlemleri doğruladıktan sonra madencilik ödülleri ve işlem ücretleri alarak bunu yapmaya teşvik edilirler. Elbette ödemeler Bitcoin ile yapılıyor.

Bitcoin’in teknolojik yönleri hakkında daha derin bir anlayış kazanmak için bu Üniversite makalesine göz atın.

Bitcoin Neden Devrimci?

Bitcoin, tamamen özerk ve kendi kendini idame ettiren, tek bir tarafın veya olayın sisteme müdahale edemediği veya sistemi sonlandıramadığı ilk ödeme ağıdır. Kullanıcılar, internet erişimleri olduğu sürece dünyanın her yerinden, her zaman erişebilirler.

Bitcoin, internetten bu yana en önemli teknolojik devrimin önünü açtı – aracılık ücreti olmayan küresel bir dijital para birimi.

Bitcoin’in (ve genel olarak kripto para birimlerinin) diğer ilginç özellikleri şunlardır:

 • Sınırlı Arz: Mart 2023 itibariyle, toplam 21 milyon arzdan 19 milyon BTC dolaşımda bulunmaktadır. Bu kıtlık, Bitcoin’in genellikle ‘dijital altın’ olarak adlandırılmasının nedenidir.
 • Hızlı Yerleşim: Bitcoin için ödeme, banka havaleleri için iki güne karşılık yaklaşık bir saat sürer.
 • Akıllı Sözleşmeler: Geliştiriciler, akıllı sözleşmeler olarak da bilinen ağ üzerinde uygulamalar oluşturma yeteneğine sahiptir.

Neden Bu Kadar Çok Farklı Kripto Para Birimi Var?

Alternatif coinler (altcoinler) Bitcoin olmayan kripto para birimleridir. Altcoinler çeşitli amaçlar için mevcuttur. Diğerlerinin sahip olmadığı farklı vizyonlara, kullanıcılara veya faydalara sahiptirler.

Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash (BCH ) gibi örnekler Bitcoin’in özelliklerini paylaşır, ancak daha yüksek işlem hızları sunarlar. Ethereum (ETH) ve EOS, akıllı sözleşmeler yazmak ve merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için açık bir platform sağlamaya odaklanır.

Kripto para birimleri için temel bir sınıflandırma sistemi:

 • Kripto Para Birimleri/Ödeme Tokenları: Mal ve hizmetler için ödeme yapmak veya para transfer etmek için kullanılır.
 • Menkul Kıymet Tokenları: Kredi veya borcu temsil eder; örneğin, gelecekteki şirket kazançlarında veya gelecekteki sermaye akışlarında bir pay.
 • Yardımcı Tokenlar: Sahiplerine altta yatan merkezi olmayan uygulamaya (dapp) veya kripto ekosistemine erişim sağlar.

Örneğin, Cronos Coin (CRO), kullanıcıların bir Crypto.com Visa Kartı rezerve etmeleri ve diğer avantajlara erişmeleri için bir yardımcı token görevi görür. Aynı zamanda Crypto.com Pay için bir ödeme belirteci görevi görerek kullanıcıların %10’a kadar geri ödeme ile kripto para birimleri kullanarak Hediye Kartları, Mobil Kullanım Süresi ve daha fazlasını satın almalarına olanak tanır.

Bugün 20.000’den fazla farklı kripto para birimi var ve bu alan hala sürekli olarak yenilik ve uyum sağlıyor. Crypto.com Uygulamamızda ve Crypto. com Fiyat sayfasında tüm en iyi kripto para birimlerini takip edin.

Bitcoin Güvenli mi?

Bunun basit bir cevabı olmasa da, Bitcoin ağı oldukça güvenlidir ve on yılı aşkın bir süredir gerçek hayatta kullanılmaya devam etmektedir. Kullanıcıların kriptoyu nasıl sakladıkları ve anahtarlarını nasıl korudukları konusunda dikkatli olmaları da aynı derecede önemlidir.

Kripto para varlıklarını güvende tutmak için kullanıcılar, müşteri hizmetleri desteği sunan kurumsal düzeyde bir depolama çözümü kullanarak bunları kripto cüzdanlarında saklayabilirler. Ek güvenlik ve veri gizliliği en iyi uygulamalarını burada bulabilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır

Bitcoin satın almanın birçok farklı yolu vardır ve alıcı için doğru seçim bireysel tercihlerine bağlıdır.

 • Aracı kurumlar, bireylerin kripto para alıp satmasına olanak tanıyan bir tür finansal hizmettir. Genellikle çeşitli para birimlerine ve faiz getiren hesaplar gibi özelliklere erişim sağlarlar. Crypto.com Uygulaması, 80 milyondan fazla kullanıcının güvendiği bir aracı kurumdur ve yeni başlayanların kripto yolculuklarına başlamaları için harika bir yerdir.
 • Borsalar, bireyler ve kurumlar için kripto para ticaretini kolaylaştırır. Ayrıca, kullanıcıların bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olmak için grafik ve analiz araçları gibi bir dizi özellik sunarlar. Crypto.com Borsası, sektör lideri eşleştirme motoru ve güvenlik altyapısıyla tanınmaktadır.
 • Eşler arası pazar yerleri, insanların üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan birbirleriyle bağlantı kurmaları ve kripto para ticareti yapmaları için anonim bir yol sağlar. DeFi Wallet, kullanıcılara özel anahtarları üzerinde tam kontrol sağlayan, gözetim dışı bir uygulamadır.
 • Kripto para ATM’ leri geleneksel ATM’lere benzer ancak nakit yerine kripto para dağıtır.

Kripto Para Biriminin Geleneksel Finanstan Farkı Nedir?

Aşağıda Bitcoin’in faaliyet gösterdiği kripto para piyasasını karakterize eden kilit noktalar yer almaktadır:

 1. Haftanın yedi günü, günün 24 saati işlem gören tek varlık sınıfı.
 2. Coğrafi engellerin olmadığı küresel bir pazar.
 3. Tamamen özerk, kendi kendini idame ettiren ve merkezi olmayan ilk ödeme ağı.
 4. Likit ve yüksek verimli bir piyasa (büyük kripto para birimleri için).
 5. Yetenek ve sermaye bolluğu çeken yeni ve yüksek büyüme gösteren bir pazar.
 6. Oldukça değişken bir piyasa, piyasa katılımcılarına hem avantajlar hem de dezavantajlar getiren benzersiz bir set.

Crypto.com’un dönüştürücü özelliği, Bitcoin fiyatını gerçek zamanlı olarak kontrol etmek için kullanılır. Crypto.com Fiyat sayfasının sağ üst köşesinde bulunur.

Crypto.com Uygulamasında, kullanıcılar kredi/banka kartı, Apple Pay, Google Pay veya banka hesaplarından transfer edilen 20’den fazla fiat para birimini kullanarak Bitcoin ve 250’den fazla diğer madeni parayı rahatlıkla satın alabilirler. Bunu yapmak için kullanıcılar ‘Satın Al’a dokunabilir Ana ekrandan, satın alınacak jetonu ve ödeme yöntemini seçin.

Daha fazla bilgi için Yardım Merkezini ziyaret edin ve Crypto.com Uygulamasını buradan indirin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens