Kripto Donanım Cüzdanı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Donanım cüzdanları, kripto para depolamak için en güvenli yöntemlerden biridir. Burada ne olduklarını, nasıl çalıştıklarını ve bir tanesine ihtiyacınız olup olmadığını açıklıyoruz.

Jun 17, 2022
|

Donanım Cüzdanları

Donanım Cüzdanı nedir?

İki ana kripto cüzdan türü vardır: yazılım tabanlı sıcak cüzdanlar ve fiziksel soğuk cüzdanlar. Bir tür soğuk cüzdan olan donanım cüzdanları, kripto para birimlerini saklamanın en güvenli yollarından birini sağlar. Özel anahtarlarınızı harici, fiziksel bir cihazda (genellikle bir USB veya Bluetooth cihazı) saklayarak çalışırlar.

Bir donanım cüzdanının tam olarak ne olduğuna geçmeden önce, açık ve özel anahtarlardan bahsetmemiz gerekir.

Donanım Cüzdanı Nasıl Çalışır?

Donanım cüzdanları kriptonuzun kendisini değil, ona erişen anahtarları saklar. Şöyle çalışır:

Açık ve özel anahtar çiftleri, verileri yetkisiz erişime karşı korumak için tasarlanmış bir şifreleme mekanizması olan açık anahtar kriptografisinin temel bir bileşenidir. Anahtarlar birlikte mesajları ve işlemleri şifrelemek ve şifrelerini çözmek için kullanılır.

Bu anahtarlar fiziksel anahtarlar değil, birbirleriyle matematiksel olarak ilişkili uzun sayı dizileridir. Bu bağlantı nedeniyle, bir açık anahtarla şifrelenmiş verilerin şifresi yalnızca ilgili özel anahtarla çözülebilir.

Özel Anahtarlar Neden Önemlidir?

Uzun, alfanümerik bir koddan oluşan özel anahtarlar, işlemleri doğrulamak için üçüncü bir tarafın gerekmediği, güvene dayalı olmayan bir şekilde kripto para birimine erişmenizi, almanızı ve göndermenizi sağlar. Özel anahtarlar, kripto para biriminiz üzerinde nihai sahiplik ve kontrol sağlar.

Bu güvenilmezlik kavramı, blok zinciri teknolojisinin temel bir bileşenidir. Tek bir kötü aktörün bu sistemi tehlikeye atamamasını sağlarken, katılımcıların diğer bireylere, kuruluşlara ve hatta hükümetlere duyması gereken güven düzeyini azaltmayı amaçlamaktadır. Kendi özel anahtarlarınıza sahip olduğunuzda, mali durumunuzun kontrolü sadece ve sadece sizde olur. Hiçbir kişi veya grup işlemlere müdahale edemez veya kontrolü ele geçiremez.

Hem aranabilir hem de paylaşılabilir olan bir açık anahtarın aksine, özel bir anahtarın gizli tutulması gerekir. Sonuç olarak, özel anahtarınızı kaybederseniz, kriptonuzun tutulduğu cüzdanınıza erişiminizi kaybedersiniz. Başka biri özel anahtarınızı öğrenirse, sizin adınıza cüzdanınızdan işlem yapabilir. Bu nedenle, bilgisayar korsanlığı risklerini sınırlandırmak için özel anahtarınızı çevrimdışı tutmanız her zaman tavsiye edilir.

Özel Anahtarlarınızı Nerede Saklayabilirsiniz? Soğuk Cüzdanlar’da.

İşte özel anahtarlarınızı saklamak için güvenli yöntemler olan farklı soğuk cüzdanlara genel bir bakış:

 • Donanım c üzdanları – Özel anahtarları saklamak için en güvenli seçenek olarak kabul edilen donanım cüzdanları, özel anahtarları çevrimdışı tutan fiziksel cihazlardır
 • Şifrelenmiş bir depolama cihazı – Donanım cüzdanlarına yatırım yapmak istemeyenler için çevrimdışı flash sürücüler iyi bir geçici çözüm sunabilir
 • Kağıt cüzdan – Donanım cüzdanlarına göre daha az güvenli olan kağıt cüzdanlar, üzerinde anahtarlarınızın basılı olduğu kağıt parçalarıdır. Maksimum güvenlik için, bu kağıt parçalarını lamine etmeniz ve bir kasada veya kiralık kasada saklamanız önerilir
 • Paslanmaz çelik – Bir yangın veya sel durumunda kağıt cüzdanınızın yok olmasından endişe ediyorsanız, özel anahtarlarınızı paslanmaz çelik üzerine kazımayı düşünün

Artık özel anahtarlarınızı güvende tutmanın önemini anladığımıza göre, özel anahtarları saklamanın en popüler ve güvenilir yöntemlerinden biri olan donanım cüzdanlarını daha derinlemesine inceleyelim.

Donanım Cüzdanı Nasıl Kullanılır

Her donanım cüzdanı biraz farklıdır, ancak adımlar genellikle aynıdır:

 1. Donanım cüzdanını bir bilgisayara veya akıllı telefona bağlayın
 2. Cihazı kurduktan sonra, cihaza ek bir güvenlik katmanı eklemek için bir PIN kodu ayarlamanız gerekecektir
 3. Donanım cüzdanınızın uygulaması size kripto göndermek ve almak için bir cüzdan adresi (açık anahtar) sağlayacaktır
 4. Donanım cüzdanınızdan başka bir adrese token gönderdiğinizde, cihazdaki PIN kodunu fiziksel olarak girerek işlemi onaylayın
 5. İşlemin onaylanması için bekleyin

Donanım Cüzdanının Faydaları

 • Kontrol – Donanım cüzdanları kendi özel anahtarlarınızı yönetmenize olanak tanıyarak fonlarınızın tam sahipliğini ve kontrolünü size verir.
 • Maksimum güvenlik – Özel anahtarlar her zaman çevrimdışı tutulduğundan, cihazın arızalı olduğu bir senaryo dışında kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmezler. Özel anahtarlar cihazdan hiç ayrılmadan işlemleri imzalayabildikleri için, bir yazılım cüzdanından daha güvenlidirler.
 • Yedekleme seçenekleri – Cüzdanınızı kaybederseniz, özel anahtarınızı yeniden oluşturmak ve farklı bir cüzdan kullanarak paranıza yeniden erişim sağlamak için tohum cüm lesini (kurtarma cümlesi olarak da bilinir) kullanabilirsiniz. Özel anahtarınız gibi, tohum cümlenizi de güvenli ve çevrimdışı olarak, ideal olarak bir kiralık kasada saklamanız çok önemlidir.

Donanım Cüzdanının Dezavantajları

Bir donanım cüzdanının güvenlik avantajları açık olsa da, farkında olmanız gereken bazı dezavantajlar vardır:

 • Peşin maliyet – Bu konuda iki yol yok: Donanım cüzdanları pahalıdır.
 • Kullanıcı deneyimi – Kurulum süreci yeni başlayanlar için oldukça zahmetli olabilir.
 • Erişilebilirlik – Donanım cüzdanları, kripto paranıza erişmeden önce fiziksel olarak bir cihaza takmanızı gerektirdiğinden günlük işlemler için daha az kullanışlıdır. Donanım cüzdanları, varlıklarını ticaret için değil, uzun vadeli tutmayı planlayanlar için en uygun olanıdır.

Donanım Cüzdanı Nasıl Seçilir

 • Güvenlik özellikleri – İki faktörlü kimlik doğrulama ve çoklu imza sunuyor mu? Kurtarma tohum cümlesi gibi bir yedekleme özelliği var mı?
 • Arayüz ve kullanım kolaylığı – Bazı cüzdanlar yeni başlayanlar için daha uygunken, diğerleri daha ileri düzey kullanıcılar için daha uygundur. Hayal kırıklığını önlemek için önce araştırmanızı yapın.
 • Desteklenen para birimleri – Kendinize sorun, saklamak istediğiniz coin ve tokenler cüzdan tarafından destekleniyor mu?
 • Desteklenen işletim sistemleri – Tüm cüzdanlar tüm işletim sistemleriyle uyumlu değildir, bu nedenle satın almadan önce kontrol edin.
 • Platform uyumluluğu – Cüzdanı düzenli olarak kullandığınız borsalara bağlayabilir misiniz? Merkezi olmayan uygulama (dapp) ve merkezi olmayan borsa (DEX) entegrasyonu sunuyor mu?
 • Taşınabilirlik – Günlük olarak yanınızda taşımanın ne kadar kolay olacağını düşünün.
 • İtibar – Cüzdan üreticisinin itibarı ve uzun ömürlülüğü son derece önemlidir. Ne beklemeniz gerektiğine dair daha iyi bir resim elde etmek için müşteri yorumlarını kontrol edin.

En İyi Donanım Cüzdanları

Bugün piyasada düzinelerce soğuk cüzdan var. Popüler donanım cüzdanları arasında Ledger ve BC Vault cihazları bulunmaktadır.

Kripto.com sınırlı sayıda üretilen bir ürün için CoolBitX ile işbirliği yaptı. Crypto.com x CoolWallet Pro donanım cüzdanı. Okuyucular, CRO ile ödeme yaparken %2’ye varan Pay Rewards’ın keyfini çıkarabilir Crypto.com Ödeme.

Son Düşünceler – Donanım Cüzdanına İhtiyacınız Var mı?

Donanım cüzdanları çok güvenli olmalarına rağmen herkes için, özellikle de deneyimsiz kullanıcılar için uygun değildir. Tipik olarak, bir donanım cüzdanı hantaldır ve yeni başlayanlar için uygun olmayan nispeten karmaşık işlemler ve ayarlar içerir. Bir donanım cüzdanı kullanıcısı, kayıp, hırsızlık veya imha durumunda bilgilerini düzenli olarak yedeklemelidir.

Bununla birlikte, aradığınız şey gönül rahatlığıysa ve sıcak cüzdanlarla gelen esnekliğe ihtiyacınız yoksa, bir donanım cüzdanı genellikle en iyi çözümdür.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

cold wallet

Crypto Wallet

cryptocurrency wallet

hardware wallet

private and public keys

private keys

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens