DAO Nedir ve Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan özerk kuruluşların nasıl çalıştığına ve iş dünyasının geleceği için ne anlama geldiğine derinlemesine bir bakış

Sep 10, 2022
|

DAO nedir

Önemli Çıkarımlar

  • DAO, merkezi bir kontrol noktası olmadan tamamen özerk ve çalışabilir olacak şekilde tasarlanmış bir varlıktır
  • Bir DAO genellikle şu beş özellik ile tanımlanır: düz organizasyon, şeffaflık, açık erişim, demokrasi ve ademi merkeziyetçilik
  • Bir DAO’nun kuralları, komite üyelerinden oluşan çekirdek bir ekip tarafından belirlenir ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla yürütülür
  • Bir DAO’da oylama gücü veya üyelik elde etmek için, kullanıcıların genellikle yönetim tokenına sahip olmaları gerekir
  • İyi bilinen örnekler arasında The DAO, Uniswap ve ConstitutionDAO bulunmaktadır

DAO Nedir?

Merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO ) kavramı ilk olarak 2015 yılında BitShares, Steemit ve EOS’un (Block.one) kurucusu Dan Larimer tarafından ortaya atılmıştır. Ancak bu yönetişim yöntemi, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in teorisini geliştirmesinin ardından ana akımın dikkatini çekti.

Tanım olarak bir DAO, merkezi bir kontrol noktası olmadan tamamen özerk ve çalışabilir olacak şekilde tasarlanmış bir varlıktır. Bunun yerine, ortak bir amaç için belirli kurallara uymayı kabul eden bir komiteden oluşur. Bu komite üyeleri, yerel token aracılığıyla DAO’ya kolektif olarak sahip olur ve yönetir ve DAO’nun birleşik bir hedef doğrultusunda çalışmasına yardımcı olur.

Bir DAO genellikle bu beş özellik ile tanımlanır:

  • Düz organizasyon Bir DAO’nun hiyerarşisi yoktur ve kararlar liderler veya yöneticiler yerine paydaşları veya üyeleri tarafından alınır; ancak, belirli karar alma alanları çekirdek veya seçilmiş bir ekibe devredilebilir
  • Şeffaflık Bir DAO açık kaynaklı olmalıdır ve herkes akıllı sözleşmedeki kodu inceleyebilir veya DAO’nun blok zincirindeki işlem geçmişini görüntüleyebilir
  • Açık Erişim Teorik olarak, yönetim tokenine sahip olmak gibi önceden belirlenmiş gereklilikleri yerine getirdikleri sürece herkes DAO üyesi olabilir
  • Demokrasi Oylama sürecinden geçtikten sonra hiçbir parti bir talebi veto edemez
  • Merkeziyetsizleştirme DAO’lar yürütme için akıllı sözleşmelere dayanır. DAO üyeleri zaman zaman hata veya güncelleme gibi sorunları gidermek için insan kaynakları kiralayabilir

DAO’lar Nasıl Çalışır?

Akıllı Sözleşmeler Yoluyla Yönetişim

Bir DAO’nun kuralları, komite üyelerinden oluşan çekirdek bir ekip tarafından belirlenir ve – en azından teoride – akıllı sözleşmeler kullanılarak yürütülür.

Akıllı sözleşmeler, DAO’nun faaliyet gösterdiği temel planı oluşturur. Bu sözleşmeler sonuçlandırıldıktan sonra blok zincirinde yayınlanır. Oldukça görünür, doğrulanabilir ve kamuya açık bir şekilde denetlenebilirler; mevcut veya potansiyel herhangi bir üye kodu inceleyebilir ve akıllı sözleşmenin DAO’nun hedefleriyle uyumlu olduğundan emin olabilir.

Prensip olarak, bir DAO, üyelerin çoğunluğu bu konuda fikir birliğine varmadıkça değiştirilemez veya tadil edilemez. Benzer şekilde, bir DAO içindeki hazine (fonlar) akıllı sözleşme tarafından korunduğu için, DAO üyelerinin çoğunluğunun onayı olmadan hiçbir taraf varlıklara erişemez.

Akıllı sözleşmelerin bir DAO’da uygulanması, kuruluşun çalışması için insan girdisine daha az bağımlı olmasını sağlar. Bunun yerine, kararlar bir oylama süreci aracılığıyla toplu olarak alınır ve akıllı sözleşme tarafından otomatik olarak yürütülür.

Oy Gücü

DAO’lar katılımcı ve demokratik olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, üyelerin çoğunluğu bir kararı destekliyorsa, o karar alınır.

Bir DAO’da oylama gücü ya da üyelik elde etmek için kullanıcıların genellikle DAO’nun yönetişim tokenlarına sahip olması gerekir. Ayrıca, oylama gücü genellikle her bir üyenin sahip olduğu token sayısına bağlı olarak üyeleri arasında dağıtılır.

Örnek vermek gerekirse, DAO’da 100 tokena sahip olan bir üye, yalnızca 50 tokena sahip olan bir üyeye kıyasla iki kat daha fazla oy gücüne sahip olabilir. Oy haklarının bu ortak dağılımının ardındaki inanç, bir DAO’ya daha fazla sermaye tahsis eden kullanıcıların, DAO’nun iyi niyetiyle hareket etmeye teşvik edildikleri için daha fazla karar verme gücüne sahip olmalarıdır.

DAO Örnekleri

DAO’ların kullanım alanları tek amaçlı basit projelerden uzun vadeli karmaşık projelere kadar çeşitlilik göstermektedir. Amacına bağlı olarak, bir DAO’nun kullanım alanları herhangi bir sektördeki geleneksel bir şirketinkine benzeyebilir.

DAO Türleri

DAO’lar, genellikle – ama her zaman değil – parasal kazanç için olmak üzere çok çeşitli nedenlerle kurulur.

İşte DAO’ların şu anda kullanıldığı bazı yollar:

Protokol DAO’ları: DAO’ların mevcut birincil kullanım alanlarından biri olan protokol DAO’ları, merkezi olmayan protokolleri yönetir. Örneğin MakerDAO, sabit coin DAI’nin dolara sabitlenmesini sürdürüyor.

Toplayıcı DAO’lar: Bir toplayıcı DAO’nun amacı, değiştirilemeyen tokenleri (NFT’ler) elde etmektir. Bir DAO’nun üyeleri paralarını bir havuzda toplayacak ve DAO üyeleri tarafından seçilen NFT’leri satın alacaktır. En yüksek profilli koleksiyoncu DAO’lardan biri olan PleasrDAO, 2021 yılında Wu-Tang Clan’ın “Once Upon a Time in Shaolin” albümünü bir devlet açık artırmasında satın aldı. ConstitutionDAO, bir açık artırmada ABD Anayasasının bir kopyasını satın almaya çalıştı ve bunu yapmak için 47 milyon ABD Doları Ether topladı.

Sosyal DAO’lar: Çoğu DAO’nun bir tür sosyal yönü vardır, ancak sosyal DAO’lar tamamen benzer ilgi alanlarına sahip insanları bir araya getirmek amacıyla oluşturulur.

Bu nedenle, çoğu DAO yönetişim tokenlarının sahipliğini gerektirdiğinden, biraz şehir kulübü gibi görünmeye başlayabilirler. Örneğin, Friends with Benefits tam üyelerin 75 FWB jetonu satın almasını gerektirir. Ünlü Bored Ape NFT koleksiyonu, sahiplerine Bored Ape Yacht Club discord kanalına ve üyelere özel etkinliklere erişim sağlıyor.

Yatırım DAO’ları: Girişim DAO’ları olarak da bilinen yatırım DAO’larının üyeleri varlıklarını bir havuzda toplar ve yönetişim tokenlarını kullanarak bu varlıkların nasıl ve nereye yatırılacağına dair oylama yapar. Kârlar ve zararlar tüm üyeler tarafından hisseleri oranında paylaşılır.

Hayırseverlik DAO’ları: Bu DAO’lar topluluk tarafından yönetilen bir hayır kurumu gibi hareket ederek fon toplar ve hangi kuruluşlara bağış yapılacağına toplu olarak karar verir. Bunlar, destekleyecekleri merkezi olmayan finans(DeFi) projelerini seçen hibe DAO’larına benzer şekilde çalışır.

İyi Bilinen DAO’lara Örnekler Şunlardır:

DAO

Türünün ilk örneği olan DAO, yatırımcı tarafından yönlendirilen bir risk sermayesi fonu olarak oluşturuldu. Ethereum blok zinciri üzerine kurulu Almanya merkezli bir şirket olan Slock.it tarafından, gerçek dünya işlemlerini blok zincirine entegre etmek amacıyla geliştirilmiştir.

2016 yılının başlarında şirket, kurucusu Christoph Jentzsch’in kitlesel fonlama kavramına atıfta bulunduğu ve bunu blok zincirine uyguladığı projesi için fon toplamak için bir yöntem arıyordu. Böylece DAO fikri doğmuş oldu.

Kuruluş döneminde DAO, 11.000’den fazla katılımcıdan yaklaşık 150 milyon ABD doları toplamayı başardığı ve şimdiye kadarki en büyük kitle fonlaması haline geldiği için beklenmedik bir başarı elde etti.

Uniswap

Uniswap, merkezi olmayan bir ağ protokolü üzerinde çalışan bir kripto para borsasıdır. Bu kuruluş, akıllı sözleşmeler kullanarak Ethereum blok zincirindeki kripto para tokenleri arasında otomatik işlemleri kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Tipik bir DAO’ya benzer şekilde Uniswap, protokolün kontrolünü üyelerine iade etmenin bir yolu olarak yönetim belirteci UNI‘ye güvenmektedir. UNI belirteci, Uniswap topluluğuna Uniswap projesinin günlük işleyişini ve gelişimini etkileyen teklifleri oylama olanağı verir.

UNI tokenı, geliştirme ekibi, Uniswap topluluk üyeleri, dış yatırımcılar ve danışmanlar da dahil olmak üzere platforma katkıda bulunanlar arasında paylaşılan maksimum 1 milyar arzına sahiptir.

Uniswap’e Crypto.com DeFi Cüzdanı üzerinden erişilebilir.

AnayasaDAO

ConstitutionDAO, Kasım 2021’de Amerika Birleşik Devletleri Anayasası‘nın orijinal kopyasını satın almak amacıyla kurulmuştur. Bu tek amaçlı DAO, 17.000’den fazla kişiyi bir araya getirdi ve 47 milyon ABD doları topladı. Ancak ConstitutionDAO nihayetinde ihaleyi Citadel’in kurucusu Ken Griffin’e kaybetti ve tüm varlıklar DAO’nun katılımcılarına iade edildi.

Buna rağmen etkinlik, DAO’nun gücünü ortaya koyan çok önemli bir adımı temsil ediyordu.

Sonuç

DAO’lar Web3 ‘ün ve kripto alanının evrimine sıkı sıkıya bağlıdır. Yalnızca birkaç yıllık bir operasyonel geçmişe sahip olan bu yapılarda iyileştirmeler beklenebilir ve yakında blok zinciri alanı içinde ve dışında daha yaygın hale gelebilirler.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens