Yönetişim Tokenları Nedir?

Yönetişim tokenleri, sahiplerine kripto ve blok zinciri projelerinde söz hakkı verir. Nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak öğrenin.

Jul 11, 2022
|

Gov Token 1200

Önemli Çıkarımlar

 • Yönetişim tokenları, sahiplerinin merkezi olmayan özerk kuruluşlarda (DAO’lar) kararları oylamasına olanak tanır
 • DAO’lar, gücü ve etkiyi geleneksel kuruluşlar gibi yukarıdan aşağıya bir şekilde yoğunlaştırmak yerine üyeler arasında dağıtmak için yönetişim belirteçlerini kullanır

Yönetişim Tokenları Nedir?

Geleneksel kuruluşların çoğu hiyerarşiye dayanır. Birkaç kişiden oluşan bir yönetim kurulu veya diğer liderler kuruluşun tepesinde durur ve kararlar alır.

Merkezi olmayan finans ve diğer blok zinciri tabanlı projeler farklı bir yaklaşım benimsemektedir. Merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) tüm karar alma yetkisini küçük bir kurula vermek yerine, yetkinin bir kısmını token sahiplerine dağıtır.

Bir projenin geleceğini merkezi olmayan oylama önlemleri aracılığıyla yönlendiren bu sürece zincir içi yönetişim denir. Ancak proje liderleri hangi parametrelerin değişime uygun olduğuna karar verir ve onay sürecinin nasıl işleyeceğini belirler.

Yönetişim belirteçleri bu süreçteki oylama çipidir. Bunlar belirli bir projeye bağlı ERC-20 tokenlarıdır ve sahiplerine bir kuruluşun veya blok zinciri ekosisteminin geleceğinde söz hakkı verir. Token sahiplerinin belirli bir oy kotası, projede değişiklik yapılıp yapılmayacağını ve hangi değişikliklerin yapılacağını belirler. Başka bir deyişle, belirteçler protokolü ‘yönetir’.

Yönetişim Tokenları Ne İçin Kullanılır?

Yönetişim tokenı sahipleri topluluğu toplu olarak karar alabilir, kararları etkileyebilir veya değişiklik önerebilir. Bunlar arasında örneğin işlem ücretlerinin maliyeti veya UI (kullanıcı arayüzü) değişiklikleri yer almaktadır.

Oylanabilir parametreler projeden projeye değişir ve token sahiplerine çok fazla etki verilir. Bu, yönetişim tokenı etkisi altına giren parametreleri belirleyen blok zincirinin ilk kurulumuna bağlıdır. En fazla etkiyi, birçok projede kurucular, ekip veya yatırımcılar olmak üzere en fazla token’a sahip olanlar kullanır.

Son olarak, yönetişim tokenleri yalnızca oy hakkı vermek için tasarlanmamıştır. Birçok blok zinciri projesi, yönetişim tokenlerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi başka şekilde kullanılmasına da izin verir:

 • Staking ve kilitlemeler
 • Ödünç verme ve alma
 • Verimli tarım
 • Ücretlerden elde edilen nakit akışı

Yönetişim tokenlarının sunduğu olanakları keşfetmek istiyorsanız, çok sayıda seçeneğiniz var. Yönetişim tokenlarına sahip yüzlerce blok zinciri projesi var.

İşte en popüler üç tanesi:

Maker (MKR)

 • Maker, kullanıcıların çeşitli kripto varlıklarını ödünç vermelerine ve DAI ödünç almalarına olanak tanıyan bir DAO’dur
 • Token sahipleri platformdaki kredilere faiz ücreti tahakkuk ettirebilir ve krediler için kabul edilen teminat türlerini oylayabilir
 • MKR tokenı 2021’in 1. çeyreği ile 2022’nin 1. çeyreği arasında %350 büyüme kaydetti

Maker Vakfı CEO’su Rune Christensen ile gerçekleştirdiğimiz AMA’yı izleyin:

Bileşik (COMP)

 • Compound, çeşitli kripto para birimleri için borç alma ve borç verme imkanı sağlayan bir DeFi protokolüdür
 • COMP, Compound’un yönetişim tokenıdır ve sahipleri tarafından likidite madenciliği de yapılabilir
 • Sahipler, krediler için kabul edilen teminat türlerini oylayabilir ve ödenmemiş krediler için faiz ücreti alabilir

Tektonik (TONİK)

 • Tectonic , kullanıcıların likidite tedarikçisi veya borçlusu olarak katılmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir borç verme ve borç alma platformudur
 • Merkezi kilit kararlarla yola çıkarken, yol haritası yönetişim sürecinin zaman içinde topluma ve paydaşlara tam olarak aktarılmasını planlamaktadır
 • Token sahipleri faiz oranları, teminatlandırma oranı ve token tahsisi konusunda oy kullanabilir

Tectonic ve yönetişim tokenı TONIC ‘e Crypto.com DeFi Cüzdanı üzerinden erişilebilir.

Bizi okuyun Yeni başlayanlar için DeFi rehberi borç verme ve borç alma platformları ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Yönetişim Tokenları Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yönetişim tokenlarına yatırım yapmadan önce, toplam token arzını ve dağılımını araştırın.

Bazı projelerde, toplam arzın büyük bir kısmı paydaşlar için bir hak ediş planına bağlanmıştır ve bu nedenle henüz onların kullanımına sunulmamıştır. Bu durum projenin değerini şişirebilir ve daha sonra hak ediş tokenları ekibe ve yatırımcılara tek seferde dağıtıldığında projenin değeri düşebilir.

Toplam tedarik bilgilerini projenin web sitesinde veya teknik incelemelerinde bulabilirsiniz.

Son Sözler

Yönetişim tokenları, DAO’larda ve diğer merkezi olmayan projelerde bir sahiplik biçimi sunar ve sahiplerinin bu projelerin gelecekteki yönü üzerinde etkili olmasına olanak tanır. Buna ek olarak, genellikle hizmetlerinin kullanımı için talep ettikleri ücretlerin bir kısmının tahakkuk etmesine izin verirler.

Yukarıda bahsedilen MKR, COMP ve TONIC dahil olmak üzere yönetişim tokenlerini Crypto.com Borsasında takas edebilir ve bunları Crypto.com Uygulaması ve DeFi Cüzdanında kullanabilirsiniz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından tokenlere veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens