Cronos’taki En İyi 5 DeFi Projesi

DEX’lerden getiri toplayıcılarına, Cronos ağındaki en iyi beş DeFi projesini keşfedin

Jul 26, 2022
|

Cronos'taki En İyi 5 DeFi Projesi

Merkezi olmayan finans (DeFi), alanın temel unsurlarından birine odaklandığı için kriptoda sıcak bir konudur: ademi merkeziyetçilik. DeFi’nin tam olarak ne olduğunu anlamakta hala zorlanıyorsanız, devam etmeden önce özetleyelim.

DeFi, kullanıcıların ve işletmelerin eşler arası (P2P) finansal ağlar aracılığıyla finansal işlemler gerçekleştirmesine olanak tanıyarak üçüncü taraf aracıları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu gelişmekte olan teknoloji, bu işlemleri blok zincirlerine kaydetmek ve güvence altına almak için güvenlik protokolleri ve yazılımları kullanır. DeFi’nin hedefleri arasında finansal hizmetlere erişimin artırılması, işlem süresi ve maliyetlerinin azaltılması ve fonların kontrolünün kullanıcılara geri aktarılması yer alıyor.

Bu makalede, Cronos ağındaki en popüler beş DeFi projesini tanıtıyoruz. Hem Ethereum hem de Cosmos ekosistemleriyle birlikte çalışan ilk blok zinciri ağıdır ve kripto para birimi ticaretini, DeFi’yi, NFT‘leri, oyunları ve metaverse‘i destekleyerek kullanıcılara Web3‘teki her şeye tam erişim sağlar.

Uygulama ve DeFi Cüzdan dahil olmak üzere Crypto.com ürün paketi, Cronos ekosisteminde bulunan merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), borç verme platformları ve getiri toplayıcıları arasında sorunsuz bir köprü oluşturur.

Bir DeFi cüzdanının nasıl kurulacağı ve farklı DeFi araçlarının nasıl kullanılacağı hakkında bir giriş için yeni başlayanlar için DeFi kılavuzumuzu okuyun.

Cronos ağındaki TVL’ye (kilitlenen toplam değer) göre sıralanmış en iyi 5 DeFi Projemiz şunlardır:

 • VVS Finans (DEX)
 • Tectonic (Borç Verme Platformu)
 • Ferro (Stablecoin DEX)
 • Mad Meerkat Finans (DEX)
 • Beefy Finance (Getiri Toplayıcı)

1. VVS Finans (DEX)

Bu VVS Finans protokolü, kilitlenen toplam değere(TVL) göre Cronos zincirinin en büyüğüdür. Adı Çok, Çok Basit Finans anlamına gelmektedir. Bu DEX, takaslar, stake etme ve likidite havuzları dahil olmak üzere en popüler DeFi işlevlerini gezinmesi kolay bir kullanıcı arayüzünde sunar.

VVS Finance, imza niteliğindeki özellikleri nedeniyle kripto sahipleri arasında hızla popülerlik kazandı:

 • Piyasa değerinin %5’i ile %20’si arasında makul işlem hacmi
 • Lansmanın ilk aylarında 170 milyon ABD dolarına sıçrayan önemli bir başlangıç piyasa değeri

DeFi jargonuna aşina değil misiniz? Bilmeniz Gereken 5 DeFi Terimi başlıklı yazımıza göz atın.


2. Tectonic (Borç Verme Platformu)

Tektonik işlemleri otomatikleştiren algoritmalara dayalı, gözetim dışı bir para piyasası protokolüdür. Gözetim dışı, kullanıcının fonlarının emanetçisi olarak kaldığı anlamına gelir. Proje, kullanıcıların likidite tedarikçisi veya borçlusu olarak katılmalarına olanak sağlamaktadır.

Tedarikçiler, pasif gelir fırsatları umuduyla piyasaya likidite sağlar. Borçlular likiditeyi aşırı teminatlı bir şekilde ödünç alabilirler (yani, bir kredi için kilitlenen fonlar ödünç verilenden fazla olmalıdır), bu da kilitleme süresi boyunca teminatın değerinin artmasını bekleyenlere hitap eder.

Bu, Tectonic protokolünün yerel belirteci olan TONIC tarafından desteklenen bir faiz teşvik programı ile tamamlanmaktadır.

Tectonic projesinin başlıca faydaları şunlardır:

 • Kullanıcılar orijinal varlıklarını tasfiye etmek zorunda kalmadan kripto varlıklarına erişimi ödünç alabilirler
 • Belirli kripto para birimleri, kısa vadeli alım satım veya verim çiftçiliği için tüccarlar tarafından ödünç alınabilir
 • HODLer‘ aktif olarak yönetmek zorunda kalmadan protokole varlık sağlayarak faizden ek getiri elde edebilir

3. Ferro (Stablecoin DEX)

Ferrostabilcoinler ve diğer sabitlenmiş varlıklar için verimli ve güvenli ticaret sağlamaya odaklanan bir sabit takas Otomatik Piyasa Yapıcı(AMM) protokolüdür.

Protokol takas, stake etme ve sabit coinlerden oluşan likidite havuzlarına izin verir. Daha değişken kripto varlıklarının alım satımına kıyasla daha düşük ücretler, daha düşük kayma ve daha az Kalıcı Kayıp (IL) riskinin reklamını yapar.

Ferro protokolünün en popüler özellikleri şunlardır:

 • Likidite Havuzları – likidite sağlayıcı (LP) tokenleri ve katkı işlemiyle orantılı olarak kazanılan bir ücret karşılığında sağlanan likidite
 • Ferro Swap – desteklenen tokenler düşük ücretler ve kayma ile takas edilebilir

Crypto.com DeFi Cüzdanı şimdi entegre Ferro protokolü Böylece kullanıcılar, yerel token olan FERde ödüller almak için doğrudan DeFi Earn’de sabit coin yatırabilirler. Başka bir deyişle, kullanıcıların ayrı bir merkezi olmayan uygulama(dapp) indirip kaydolmalarına gerek yoktur, ancak Ferro ile doğrudan DeFi Cüzdan’da etkileşime girebilir.

4. Mad Meerkat Finans (DEX)

Mad Meerkat veya MM Finansmirket maskotu ile kolayca tanınabilir. Şu anda, düşük işlem ücretleri (%0,17) ve Cronos ekosisteminde Protokol Sahibi Likidite (POL ) sunan ilk şirket olması nedeniyle Cronos’taki en popüler DEX’lerden ve Otomatik Piyasa Yapıcılardan (AMM’ler) biridir.

Kullanıcılar, MM Finance kullanarak yield farm’lar ve likidite havuzları aracılığıyla token üretebilir; ayrıca kullanıcılar, tokenlerini likidite havuzlarında stake ettiklerinde çiftlerinden geçen tüm işlemlerde işlem ücretleri (%0,10) ile ödüllendirilebilirler.

Kullanıcılar MM Finance üzerinde bir token takası (ticareti) yaptıklarında, bir kısmı MMF ‘yi geri almak ve POL oluşturmak için kullanılan %0,17’lik bir işlem ücreti öderler. MM Finance, “ücretlerimizin büyük bir kısmını MMF’yi geri almaya ve likidite havuzları oluşturmaya ayırarak, platformun işlem hacmi büyüdükçe MMF üzerinde deflasyonist baskı yaratmaya yardımcı olacağını ve bunun da zaman içinde fiyat artışına yol açacağını” belirtiyor.

5. Beefy Finance (Getiri Toplayıcı)

Beefy Finans (BIFI) birden fazla blok zinciri arasında köprü kuran ve diğer DeFi platformlarının çoğundan daha yüksek yıllık yüzde getirilerle(APY‘ler) bileşik faiz kazancı sunan merkezi olmayan bir çok zincirli getiri optimize edicidir. Bir getiri optimizatörü olarak Beefy Finance, akıllı sözleşmeler aracılığıyla likidite havuzlarının ve AMM ödüllerinin kullanımını otomatik olarak optimize eder.

BIFI’nin en popüler özelliği, kullanıcıların istedikleri zaman kripto para yatırıp çekebilecekleri Kasalardır. Beefy Finans Kasalarını bu kadar cazip kılan şey yatırım stratejileridir: yatırılan jetonlar için ödül jetonları şeklinde bileşik getiri tahakkuk ettirilir.

Son Sözler

Yukarıda açıklanan beş DeFi Cronos protokolünün yanı sıra Aave Lending V2, Yearn Earn V2 ve Compound L ending gibi daha birçok protokolü Crypto.com DeFi Cüzdanının DeFi tarayıcısında bulabilirsiniz.

Crypto.com DeFi Cüzdan, kullanıcıların DeFi ile ilgili her şeye tek bir yerden rahatça erişmelerini sağlayan gözetim dışı bir cüzdandır. Kullanıcılar 20’den fazla blok zincirinde 700’den fazla tokenı kolayca ve güvenli bir şekilde yönetebilir, tokenları sorunsuz bir şekilde takas edebilir, token ödülleri kazanabilir, NFT’lerini yönetebilir ve en popüler DApp’lerle saniyeler içinde bağlantı kurabilir.

DeFi ve Cryto.com DeFi Cüzdanının nasıl kullanılacağına ilişkin yeni başlayanlar için bir kılavuz için bu makaleye bakın. DeFi jargonu hakkında hala kafanız karışık mı? 5 popüler DeFi teriminden oluşan bu liste konuya açıklık getirecektir.

Son olarak, tüm bu DeFi projelerine ev sahipliği yapan ekosistem olan Cronos’a giriş için bu giriş bölümüne göz atabilirsiniz.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

Cronos

Cronos network

DeFi

DeFi DApp Browser

Defi Earn

DeFi Wallet

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens