Reddit’in MOON ve BRICK Jetonları Nedir?

Bu makalede, Reddit’in MOON ve BRICK jetonlarının ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve nasıl satın alınacağını öğrenin.

Jul 19, 2023
|

Anahtar Çıkarımlar:

  • Reddit Topluluk Puanları sistemi, blockchain teknolojisine dayalı olarak platforma katkılarından dolayı kullanıcıları ödüllendiren bir deneydir.
  • Hem MOON hem de BRICK, Reddit’in Topluluk Puanları sisteminin parçalarıdır. Topluluk katkılarını ödüllendirmek için oluşturulurlar ve r/CryptoCurrency ve r/FortNiteBR alt dizinlerinde buna karşılık gelen gerçek kullanım durumlarına sahiptirler.
  • MOON ve BRICK’in popülaritesindeki artış, muhtemelen Reddit’in Kullanım Koşullarındaki güncellemelerden kaynaklandı.
  • Kullanıcılar artık Crypto.com Uygulamasında MOON ve BRICK satın alabilir.

Giriş

Reddit Topluluk Puanları Nedir?

Reddit Topluluk Puanları sistemi, blockchain teknolojisine dayalı olarak platforma katkılarından dolayı kullanıcıları ödüllendiren bir deneydir. Topluluk Puanları, belirli alt dizilere katılarak kazanılabilen ve bu topluluklarda özel özelliklerin veya avantajların kilidini açmak için kullanılabilen bir tür dijital simgedir.

Sistem önce Ethereum blok zincirinin üzerine inşa edildi ve ardından Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmek için 2021’de oluşturulan bir Katman-2 ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum Nova’ya taşındı .

Topluluk Puanları, mobil uygulamada bulunan Reddit tarafından geliştirilen bir Ethereum cüzdanı olan Vault’ta saklanır. Reddit Kasasında, kullanıcılar birden fazla alt dizindeki Topluluk Puanlarını kontrol edebilir, diğer kullanıcılara aktarabilir ve harcayabilir.

MOON Jetonu Nedir?

r/CryptoCurrency Moons ( MOON ), Mayıs 2020’de Reddit’teki Topluluk Puanları projesinin bir parçası olarak tanıtıldı. Aylar, kullanıcıları r/CryptoCurrency alt dizinine yaptıkları katkılardan dolayı ödüllendirmek için kullanılan ERC-20 belirteçleridir .

Kullanıcılar, diğer kullanıcılardan olumlu oy alan gönderiler veya yorumlar oluşturarak Ay kazanabilirler. Bir gönderi veya yorum ne kadar çok olumlu oy alırsa, kullanıcı o kadar çok Ay kazanır. Kullanıcılar ayrıca topluluk anketlerine ve diğer etkinliklere katılarak Ay kazanabilirler.

Bir ERC-20 belirteci olarak, her tür Ethereum tabanlı kripto para birimiyle birlikte çalışabilir ve Reddit’ten bağımsızdır. Uydular, üçüncü taraf bir güvenlik firması tarafından denetlenen bir dizi akıllı sözleşme tarafından yönetilir. Sözleşmeler bakiyeleri, transferleri, dağıtımı ve Özel Üyelik satın alımını yönetir.

Tokenomik

Aylar, insanların r/CryptoCurrency’te yaptıkları bireysel katkılara (yorumlar, gönderiler vb.) göre aylık olarak dağıtılır. Reddit karması, bir kullanıcının katkısını ölçmek için bir temel sağlar, ancak nihai karar topluluğa bağlıdır.

Başlangıçta, lansman tarihinden bu yana alt dizinde kazanılan karmaya göre 50 milyon Ay dağıtılacak. Takip eden her ay dağıtılan miktar 5 milyondan başlayacak ve her döngüde %2,5 azalacak, böylece zamanla dağıtılan Ay sayısı yılda %1 artacaktır.

MOON Kullanım Örnekleri

Aylar, özel içerik ve özelliklere erişim gibi çeşitli avantajlar sağlayan r/CryptoCurrency alt dizininde özel üyelik rozetleri satın almak için kullanılabilir. Ayrıca çeşitli kripto para borsalarında alınıp satılabilirler ve gerçek dünyada mal ve hizmet satın almak için kullanılabilirler.

Ek olarak, Aylar takas edilebilir, bahşiş verilebilir veya toplulukta harcanabilir. Moons’un kullanım durumları arasında, GIF resimlerinin yorumlara, özel ifadelere ve kullanıcı adı için özel yeteneklere gömülmesini sağlayan r/CryptoCurrency Üyeliğinin satın alınması yer alır. Ayrıca Moons, r/CryptoCurrency’te reklam vermek üzere banner alanı kiralamak için kullanılabilir.

Aylar ayrıca, topluluğun nasıl yönetildiğini ve Ayların gelecekteki dağıtımını etkileyebilecek olan alt dizin üzerindeki yönetişim anketlerinde oy kullanmak için kullanılabilir. Bir kullanıcının oy ağırlığı, kazandıkları Ay miktarına göre belirlenir.

Moons’un diğer kullanım durumları, r/CryptoCurrency’te AMA’ları ve eşantiyonları barındırmayı içerir. Ancak, etkinliklere ev sahipliği yapmaya hak kazanabilmek için Ayların yakılması gerekecekti. Son olarak, Aylar, yalnızca r/CryptoCurrency alt dizininde kullanılabilen Reddit paraları için de kullanılabilir.

BRICK Simgesi Nedir?

r/FortNiteBR Bricks ( BRICK ), Reddit tarafından yayınlanan ve Epic Games tarafından Fortnite Battle Royale oyununa adanmış r/FortNiteBR alt dizini için Topluluk Puanlarıdır.

Fortnite oyunu, yüz oyuncunun bir adaya hava dalışı yaptığı ve kendilerini diğer oyunculardan korumak için silah ve teçhizat topladığı, oynaması ücretsiz, popüler bir battle royale oyunudur. Bricks, Reddit kullanıcılarını r/FortNiteBR alt dizinindeki gönderiler ve yorumlar gibi katkılarından dolayı ödüllendirir.

Tokenomik

Tuğlalar, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 111 milyonluk bir dolaşım arzına sahiptir. Moons’a benzer şekilde Bricks, Reddit’in Ethereum tabanlı cüzdanı Reddit Vault’ta saklanabilen ERC-20 belirteçleridir.

Tuğlalar dört haftada bir dağıtılır ve alınan miktar, topluluktaki her kullanıcının dönem boyunca kazandığı karma puan miktarına bağlıdır. Dağıtımdan bir hafta önce bir dağıtım önerisi halka duyurulacak ve topluluk listeyi gözden geçirip istenirse değişiklik önerebilecek. Dağıtım tamamlandıktan sonra Brick’ler, uygun kullanıcılara Reddit Vault aracılığıyla otomatik olarak gönderilir.

BRICK Kullanım Örnekleri

Tuğlaların kullanım durumları Aylarınkine benzer. Tuğlalar, rozetler ve yorumlara GIF yerleştirme yeteneği gibi özel özelliklerin kilidini açmak için Özel Üyelik satın almak için kullanılabilir. Tuğlalar ayrıca yönetim anketlerinde oy kullanmak ve diğer kullanıcılara bahşiş vermek için kullanılabilir ve ayrıca r/FortNiteBR madeni paralarına dönüştürülebilir ve bu paralar daha sonra kullanıcılar tarafından favori gönderilerini veya yorumlarını ödüllendirmek için kullanılabilir.

Temmuz 2023’te MOON ve BRICK’in popülaritesindeki artış, muhtemelen Reddit’in tokenleştirilmiş Topluluk Puanlarının ticaretine izin veren Kullanım Koşulları’nın güncellenmesinden kaynaklandı. Topluluk Puanları için somut bir değişiklik duyurulmamış olsa da topluluktaki birçok kişi, gelecekte Reddit’ten daha fazla odaklanacaklarını düşünüyor. MOON ve BRICK gibi belirteçlerin değerindeki son artışa yol açan bu spekülasyondur.

Ek olarak, r/CryptoCurrency ve r/FortNiteBR alt dizinleri sırasıyla 6,6 milyondan fazla ve 2,6 milyon üyeyle oldukça popülerdir. Özel Üyelikler ve madeni para satın alma gibi bu belirteçlerin kullanım durumlarıyla birleştiğinde, ilgili topluluklarda belirteçlere olan talep arttı.

Crypto.com ile MOON ve BRICK Nasıl Satın Alınır?

250’den fazla popüler kripto para birimini destekleyen Crypto.com Uygulaması , Moons and Bricks satın almayı ve saklamayı basit ve kullanışlı hale getirir. Kullanıcılar, hızlı bir doğrulama sürecinin ardından bunları satın almaya başlayabilir (yetki alanına göre değişir).

Satın almak sadece birkaç adım alır:

  1. Crypto.com Uygulamasını indirin.
  2. Bir hesap oluşturun ve katılım sürecini takip edin.
  3. Kredi kartı ve banka havalesi dahil olmak üzere sunulan ödeme yöntemlerinden herhangi biri aracılığıyla hesaba para yatırın.
  4. Hesapta yeterli para olduğunda, ‘Satın Al’a dokunun ve MOON veya BRICK’i seçin.
  5. İşlem ayrıntılarını inceleyin ve satın alma işlemini onaylayın.

Ek olarak, Crypto.com Uygulaması Moons, Bricks ve diğer kripto para birimlerini saklamak için güvenli, kullanımı kolay bir cüzdandır. Crypto.com ile Moons and Bricks satın alın .

Sonuç

Moons and Bricks, popüler r/CryptoCurrency ve r/FortNiteBR topluluklarının yerel belirteçleridir ve ilgili alt dizinlerinde gerçek kullanım durumlarına sahiptir. Reddit’in tokenize edilmiş Topluluk Puanlarının ticaretine izin veren Reddit’in Kullanım Koşullarındaki son değişiklikler, Moons and Bricks’e olan ilginin artmasına neden oldu.

Sonuç olarak, Moons and Bricks, blockchain destekli topluluk ödül sistemlerinin çevrimiçi etkileşimi ve işbirliğini nasıl teşvik edebileceğinin öncü örnekleri olarak görülebilir. Reddit’in topluluk odaklı kripto para birimi deneyleri olarak, bu belirteçler, platformun toplulukları içinde katılımı artırma ve anlamlı katkıları teşvik etme becerisi göstermiştir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens