Kripto Ayı Piyasasında Nasıl Hayatta Kalınır?

Kendinizi bir sonraki boğa piyasasına hazırlayın.

Aug 22, 2022
|

Ayı Piyasası Opt 1

Ayı piyasası, bir piyasada uzun süreli fiyat düşüşleri yaşandığında ortaya çıkar. Geleneksel olarak, menkul kıymet fiyatlarının son zamanlardaki en yüksek seviyelerinden %20 veya daha fazla düşmesi olarak tanımlanabilir.

Ayı piyasaları genellikle kripto piyasası gibi genel bir piyasadaki düşüşlerle ilişkilendirilir, ancak tek tek varlıklarla da bağlantılı olabilir. Örneğin, Bitcoin birkaç ay boyunca aşağı yönlü fiyat hareketi yaşadığında, bu bir kripto ayı piyasasını tetikleyebilir.

Fiyatlardaki düşüş, özellikle yeni kullanıcılar için göz korkutucu olsa da, bu daha yavaş ve düşük pazar aşamasında fırsatlar var. İşte ayı piyasası dönemlerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağına dair beş strateji.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Kripto piyasalarının dört aşaması ve döngüsel doğası hakkında bilgi edinin
 • Kendinizi eğitmek ve bilinçli kararlar almak için ayı piyasası sırasındaki durgunluk dönemini kullanın
 • Piyasayı zamanlamak için hedef fiyatınızdan otomatik olarak satın almak veya satmak için Crypto.com’un uygulama içi özelliklerini kullanın
 • Uzun vadeli yatırım planları olan yatırımcılar için başarısı belgelenmiş popüler bir strateji olan Dolar Maliyet Ortalamasının (DCA) nasıl yapılacağını öğrenin
 • Uzun vadeli bir plan geliştirin

1. Kripto Piyasalarının Döngüsel Olduğunu Anlayın

Kripto para piyasasının tarihsel fiyat hareketlerine bakacak olursak, yükseliş dönemini genellikle düşüş döneminin takip ettiğini görürüz.

Kripto piyasası döngüsü genel olarak dört aşama ile tanımlanır: birikim, yükseliş(boğa piyasası), dağıtım ve düşüş (ayı piyasası) aşaması.

Birikim çoğu piyasa döngüsünün ilk aşamasıdır. Satıcıların piyasadan çıktığı ve fiyatların dengelenmeye başladığının düşünüldüğü bir önceki döngünün bitiminden sonra başlar. Bu aşamada, piyasaya olan ilgi düşük kaldığından piyasa hacmi tipik olarak ortalamanın altındadır. Bu nedenle, net bir trend ortaya çıkmaz ve varlıklar tipik olarak dar bir aralıkta işlem görür.

Genel olarak şu şekilde anılır boğa piyasası, the biçimlendirme aşaması piyasanın fiyat olarak artan bir oranda yükselmesidir. Fiyat artırma aşamasında, yeni piyasa katılımcı grupları piyasaya girme eğilimindedir ve bununla birlikte genellikle bu aşamanın başında hacimde kayda değer bir artış olur.

Bir noktada, bir boğa koşusunun ardından, bazı alıcılar satıcı olur. Bu bir dağıtım fazPiyasadaki alıcı ve satıcıların dengede olduğunun algılandığı durum.

Düşüş aşaması ya da ayı piyasası, çoğu piyasa katılımcısı için en değişken aşama olabilir. Dağıtım aşamasında arz talebi aşar aşmaz başlar ve görünüm giderek daha olumsuz hale geldiğinden piyasadaki korkuyla beslenen bir dönemdir.

4 Aşama

Başka bir deyişle, piyasa zaman içinde tekrarlanacak olan ağdalı ve azalan döngülerden geçer ve tüccarlar bu ayı piyasasından sonra başka bir boğa koşusu beklemektedir.

2. Kendinizi Eğitmek için Piyasadaki Durgunluk Süresini Kullanın

Ayı piyasası, kendinizi bir sonraki boğa piyasasına hazırlamak için daha yavaş bir hızda kripto hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatına sahip olduğunuz bir zamandır. Boğa piyasası çılgınlığına kıyasla daha az FOMO (kaçırma korkusu) ile bu zamanı blok zinciri ve kripto para hakkında bilgi edinmek ve düşündüğünüz projeler hakkında DYOR (kendi araştırmanızı yapın) yapmak için kullanın.

Crypto.com’daki eğitim kaynakları arasında üniversite, sektör profesyonelleriyle iki haftada bir yapılan AMA ‘lar (bana her şeyi sor) ve ileri düzey kripto kullanıcıları için derin içgörüler içeren araştırma raporları yer almaktadır.

Kripto ayı piyasalarının ayrıntılı bir analizi için derinlemesine analizimize bakın araştırma raporu.

3. Grafiklerden Uzaklaşın

Piyasa değişken olsa da, FUD (‘korku, belirsizlik ve şüphe’nin kripto kısaltması) bizi ideal fiyattan bir emir gerçekleştirme umuduyla her gün grafiklere bakmaya teşvik edebilir. Eğer piyasa zamanlaması tercih ettiğiniz bir strateji ise, süreci otomatikleştirmek isteyebilirsiniz.

Crypto.com’un Hedef Fiyat özelliği, kullanıcıların bir kripto para birimini hedefledikleri fiyattan satmalarına ve satın almalarına olanak tanır. Sadece tercih edilen parametreleri girin ve bunlar karşılandığında emir yerine getirilecektir.

Crypto.com Uygulamasında Hedef Fiyat Emri Nasıl Oluşturulur

 1. Açık Siparişler altında, ‘Satın Al’a dokunun.
 2. Satın almak istediğiniz bir kripto para seçin ve sipariş vermek istediğiniz hedef fiyatı girin.
 3. Girilen hedef fiyat, Kripto Cüzdanınızda mevcut olan, o andaki piyasa fiyatından daha düşük ve emir limiti dahilinde bir kripto para birimi miktarı olmalıdır.
 4. ‘Onayla’ya dokunun ve siparişinizi vermek için şifrenizi girin.

Siparişi tamamladıktan sonra değiştirilemez. İşlem gerçekleştirilmeden önce bir hata yaptıysanız veya hedef emrinizi değiştirmek istiyorsanız, Lion logosuna tıklayın ve buradan emri iptal etmek veya yeni bir emir oluşturmak için ‘Hedef Fiyat‘ı seçebilirsiniz.

Piyasayı zamanlamak tek strateji değildir ve birçok deneyimli tüccar, özellikle gönül tellerini titreten zamanlarda DCA olarak bilinen başka bir yaklaşımı tercih eder.

4. Dolar Maliyet Ortalamasını Avantajınıza Kullanın

Dolar Maliyet Ortalaması (DCA), bir varlığı düzenli aralıklarla sabit bir dolar tutarında (örneğin, her hafta 100 ABD Doları) satın alma eylemidir. Araştırmalar, uzun vadede DCA’nın piyasayı zamanlamaya çalışmaktan daha iyi sonuçlar verebileceğini göstermektedir.

Kullanıcılar, Crypto.com Uygulamasındaki DCA stratejisini ‘Yinelenen SatınAlma’ işleviyle rahatça otomatikleştirebilir ve haftalık, iki haftalık veya aylık bir programda kripto satın alabilir.

Kullanıcılar, dibi mükemmel bir şekilde zamanlamaya çalışmak yerine, kendilerini avantajlı bir şekilde konumlandırmak için bir ayı piyasası boyunca ortalama toplam satın alma maliyetlerini düşürebilirler.

dolar maliyet ortalaması DCA İnfografik

Crypto.com Uygulamasında Yinelenen Satın Almalar Nasıl Ayarlanır

Crypto.com Uygulamasında, 50’den fazla farklı token üzerinde ‘Yinelenen Satın Alımları‘ kullanma seçeneğiniz vardır.

İşte Yinelenen Satın Alma işleminin nasıl ayarlanacağına dair adım adım bir kılavuz:

 1. Crypto.com Uygulamasını Açın
 2. Yinelenen bir satın alma ayarlamak istediğiniz madeni parayı seçin; ör. CRO
 3. Yinelenen Satın Alma‘yı seçin
 4. CRO Yinelenen Satın Alma Ayarla‘yı seçin
 5. Frekans‘ ve ‘Ödeme Yöntemi’ niseçin
 6. Seçiminizi yaptıktan sonra ‘ ProgramıOnayla ‘yı seçin

Yinelenen Satın Almalar hakkında daha fazla bilgi için Yardım Merkezi makalemize bakın.

5. Uzun Vadeye Odaklanın

Bir ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini kimse bilemezken, hem geleneksel finans (TradFi) hem de kriptoda önceki ayı piyasalarını sürekli olarak bir boğa piyasası takip etmiştir.

Birçok yatırımcı, piyasadaki kısa vadeli dalgalanmalardan etkilenmeyen uzun vadeli bir plan geliştirir; bu plan, ne karşılayabileceklerinden daha fazla varlık satın almalarını ne de satın almak istediklerinde likiditelerinin tükenmesini sağlar.

Boğa piyasalarının zirveleri ne kadar heyecan vericiyse, ayı piyasasının dibi de o kadar ürkütücüdür. Bu olaylar, özellikle kripto piyasasında yeni olanlarda güçlü duygular uyandırabilir. Hem dip hem de tepe noktalarında dengeli bir duruş sergilemenin başarılı bir ticaret stratejisi olduğu kanıtlanmıştır.

Uzun vadeli bir ticaret stratejisinin nasıl geliştirileceğini görmek için portföy yönetimi hakkındaki makalemize göz atın.

Sonuç

Bir ayı piyasası sırasında işler ne kadar yavaşlasa da, ister DCA aracılığıyla olsun isterse de kriptonun farklı yönleri hakkında daha fazla eğitim almak için zaman ayırmak olsun, aktif kalmak önemlidir. Bunlar, bir sonraki boğa koşusu sırasında başarılı olmanıza yardımcı olabilecek yapı taşlarıdır. Söylendiği gibi, boğa piyasasında hızlı para kazanılabilir, ancak zenginlik, satın alma fiyatlarının düşük olduğu ayı piyasasında inşa edilir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri artabileceği gibi azalabilir de ve satın alma fiyatınızın tamamını ya da önemli bir kısmını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens