Yapay Zeka Web3’ün Oluşturulmasına Nasıl Yardımcı Olabilir?

Yapay zekanın kendini geliştirmesi aynı zamanda Web3’ün oluşturulmasına yardımcı oluyor. Üretken yapay zekanın Web3’ün geleceğini şekillendirmeye nasıl yardımcı olacağını birlikte inceleyelim

Mar 02, 2023
|

Ai Help Web3 Otp Nologo

Temel Çıkarımlar:

  • Üretken YZ, adından da anlaşılacağı üzere metin, görüntü, ses ve video içeriği gibi yapay içerik üretmek için kullanılan bir YZ türüdür.
  • Web3’teki yapay zeka uygulamaları arasında oyunlarda dijital koleksiyonların dağıtımı, NFT’ler, varlık oluşturma ve yazılım geliştirme yer almaktadır.
  • İçerik üretiminin dışında yapay zeka, geliştirme süreçlerini kolaylaştırarak ve merkezi olmayan uygulamalarda (dapps) kullanıcı deneyimini iyileştirerek Web3 alanını yönlendirmeye de yardımcı olabilir.
  • Telif hakkı, doğruluk ve yaratıcılık gibi zorluklar devam etse de, YZ çağı geldi – YZ modelleri hem işletmeleri hem de sektörleri dönüştürüyor.

Yapay Zeka Tarafından Oluşturulan İçeriğe Giriş

Yapay Zeka Tarafından Üretilen İçerik (AIGC), sırasıyla DALL-E ve ChatGPT gibi etkileyici görsel varlıklar üreten ve insan benzeri diyaloglar gerçekleştiren uygulamalarla son zamanlarda oldukça popüler hale geldi.

Genel anlamda üretken yapay zeka, bilgisayar modelleriyle metin, görüntü, ses ve video gibi içerikler üretmek için kullanılan bir yapay zeka türüdür. AIGC, Profesyonel Olarak Oluşturulan İçerik (PGC) ve Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerikten (UGC) sonra içerik üretiminin bir sonraki aşaması olarak kabul edilmektedir.

PGC genellikle grafik tasarımcılar ve animatörler gibi yaratıcı profesyoneller tarafından markaların kullanması veya yayınlaması için üretilirken, UGC son kullanıcılar tarafından oluşturulur ve doğrudan YouTube, Facebook veya Twitter gibi sosyal medya sitelerinde paylaşılır.

Yapay zeka son yıllarda hızla geliştiğinden, artık çeşitli içerik türleri üretebilmektedir. YZ’nin bazı ilgili dalları, bilgisayarların metni nasıl işlediğini ve analiz ettiğini araştıran Doğal Dil İşleme (NLP) ve bir eğitim veri kümesine benzer özelliklere sahip yeni veriler (örneğin, görüntüler ve videolar) üretmeyi amaçlayan Üretken Çekişmeli Ağlardır (GANs).

Yapay zeka tarafından üretilen içerik, yaratıcılık sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir ve işletmeler, içeriğin oluşturulma şeklini ve yaratıcı ekiplerin sektörler genelinde işleyişini dönüştürme potansiyelini fark etmeye başlıyor.

İşte yapay zeka ve Web3’ü birbirine bağlayan potansiyel senaryolar ve kullanım örnekleri.

Web3’te AIGC Uygulamaları

Web3’te Üretken Yapay Zeka ve Diğer Modellerin Potansiyel Uygulama Alanları
NFTBlockchain OyunMetaverseWeb3 Geliştirme
Markalaşma ve Medya
Üretken Sanat NFT’leri
Oyun varlığı oluşturma
Oyun anlatıları ve hikaye tasarımı
Karakter modelleme ve oluşturma
Karakter animasyonu
Sürükleyici 3D ortam tasarımı
Dinamik varlık ve doku üretimi
Kod oluşturma
Kod hata ayıklama
İş akışı otomasyonu
Kod denetimleri
NFTMarkalaşma ve Medya
Üretken Sanat NFT’leri
Blockchain OyunOyun varlığı oluşturma
Oyun anlatıları ve hikaye tasarımı
Karakter modelleme ve oluşturma
Karakter animasyonu
MetaverseSürükleyici 3D ortam tasarımı
Dinamik varlık ve doku üretimi
Web3 GeliştirmeKod oluşturma
Kod hata ayıklama
İş akışı otomasyonu
Kod denetimleri

Metin Yapay Zekası ve Web3 Üzerindeki Etkisi

Metin YZ, metin üretmek için YZ kullanımını ifade eder. Özetleme, diyalog sistemleri ve makine çevirisi gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmak üzere belirli bir girdiden insan benzeri metin üreten bir NLP biçimidir . Günümüzde metin oluşturucular çeşitli amaçlar için orijinal, yaratıcı içerik üretmek için kullanılmaktadır ve Web3’te metin oluşturmanın son derece faydalı olabileceği alanlar vardır.

Metin yapay zekası araçlarının yardımıyla, çevrimiçi arama yeniden tasarlandı ve Web’de gezinmenin daha sezgisel bir yolunu sağlar. ChatGPT’nin Microsoft’un çevrimiçi arama motoru Bing ile en son entegrasyonu, artık Web’de arama yapmanın bir yolu olarak bir sohbet arayüzünü tanıttı.

Bu arada Google, karmaşık konuları basitleştirmeye yardımcı olan ve sorgular için içgörüler sentezleyen LaMDA destekli deneysel bir konuşma yapay zekası metin hizmeti olan Bard adlı NLP modelinin kendi versiyonunu yayınladı.

Üretken Yapay Zeka İnsanların Web’de Arama Yapma Şeklini Değiştirebilir

Üretken yapay zeka, insanların Web’deki bilgileri filtreleme şeklini değiştirme potansiyeline sahiptir ve potansiyel olarak arama motorlarının reklam modellerine olan bağımlılığı azaltabilir – birçok mevcut Web2 kullanıcısının uzun süredir atlatmak istediği bir şey.

Metin oluşturma araçları, kullanıcıların bir sorgu yaparken SEO tarafından oluşturulan içeriğin gürültüsünü kesmelerine olanak tanır (her ne kadar insan müdahalesi ve ince ayar söz konusu olsa da). Arama tercihleri metin yapay zeka araçları lehine değişirse, arama motorları değiştirilebilir, bu da arama ile ilgili reklam karmaşasının azalması anlamına gelir – Web3’ün temel kriterlerinden biri teknolojinin gücünü tekrar kullanıcıların eline vermektir.

Blok zinciri oyunlarında, metin yapay zekasının oyun geliştiricilerinin ve sanatçıların yaratıcılığını ve üretkenliğini güçlendirebileceği birçok yol vardır. Metin yapay zekası kullanılarak, diyalog, hikaye ve karakter kompozisyonu gibi temel video oyunu öğeleri hızlı bir şekilde üretilebilir ve rafine edilebilir, böylece fikirler daha hızlı üretilerek yaratıcı süreç kolaylaştırılabilir.

Yapay Zeka NFT’leri

Yapay zeka, daha sonra NFT’lere dönüştürülebilecek içerik türleri olan görüntü ve videoların oluşturulmasına da yardımcı olabilir. Yapay zeka tarafından üretilen bu NFT’ler.Üretken Sanat NFT‘leri olarak bilinir ve burada sanatçı ilk olarak bir dizi kuralın (bir dizi renk ve desen gibi) yanı sıra yineleme sayısı ve rastgelelik derecesi gibi parametreleri girecektir. Bilgisayar daha sonra sanat eserini bu belirtilen çerçeve içinde üretecektir.

Bunun bir örneği “Autoglyphs” NFT koleksiyonunu yaratan “CryptoPunks” üreticisi Larva Labs’dır. Aşağıda yapay zeka yardımıyla oluşturulan diğer NFT koleksiyonları örnekleri yer almaktadır.

Üretken Sanat NFT’leriWhite Horizontal Research
KoleksiyonAçıklamaMaksimum TedarikÖrnek
OtogliflerCryptoPunks yaratıcısı Larva Labs tarafından yayınlandı
Ethereum blok zincirinde çalışan kod tarafından oluşturuldu
512
FidenzaGörsel sanatçı Tyler Hobbs tarafından oluşturulmuştur
Çok çeşitli eğriler ve bloklar üreten çok yönlü bir algoritma kullanır
999
RingersSanatçı Dmitri Cherniak tarafından oluşturulmuştur
Eserler JavaScript ile oluşturulmakta ve bir ipi bir dizi mandalın etrafına sarmanın çeşitli yollarını tasvir etmektedir
1,000
Chromie SquiggleErick ‘Snowfro’ Calderon tarafından oluşturulmuştur
Dokuz farklı stil şemasında rastgele oluşturulmuş dalgalı çizgilerden oluşur
10,000
Kayıp ŞairlerDijital sanatçı Pak tarafından yaratıldı
Hem bir NFT koleksiyonu hem de bir strateji oyunu
65,536
KoleksiyonOtoglifler
AçıklamaCryptoPunks yaratıcısı Larva Labs tarafından yayınlandı
Ethereum blok zincirinde çalışan kod tarafından oluşturuldu
Maksimum Tedarik512
Örnek
KoleksiyonFidenza
AçıklamaGörsel sanatçı Tyler Hobbs tarafından oluşturulmuştur
Çok çeşitli eğriler ve bloklar üreten çok yönlü bir algoritma kullanır
Maksimum Tedarik999
Örnek
KoleksiyonRingers
AçıklamaSanatçı Dmitri Cherniak tarafından oluşturulmuştur
Eserler JavaScript ile oluşturulmakta ve bir ipi bir dizi mandalın etrafına sarmanın çeşitli yollarını tasvir etmektedir
Maksimum Tedarik1,000
Örnek
KoleksiyonChromie Squiggle
AçıklamaErick ‘Snowfro’ Calderon tarafından oluşturulmuştur
Dokuz farklı stil şemasında rastgele oluşturulmuş dalgalı çizgilerden oluşur
Maksimum Tedarik10,000
Örnek
KoleksiyonKayıp Şairler
AçıklamaDijital sanatçı Pak tarafından yaratıldı
Hem bir NFT koleksiyonu hem de bir strateji oyunu
Maksimum Tedarik65,536
Örnek

18 Ocak 2023 itibarıyla Kaynaklar: OpenSea, CoinDesk, NFT Akşamı, Crypto.com Araştırma

Blockchain Oyunlarında Yapay Zeka Avatarları ve Öğeleri

Üretken yapay zeka modelleri, Web3 ortamında avatarlardan ekipmanlara, araçlardan eserlere kadar geniş ölçekte oyun varlıklarının oluşturulmasına yardımcı olabilir. Oyun endüstrisi, metin açıklamalarından yaratıcı varlıklar ve içerik üretebilen metinden görüntüye üretken yapay zeka modellerini uygulayabilir. Belirli parametreler dahilinde modern dil modelleri, oluşturulan varlıkların etrafında eşya gücü istatistikleri, karakter özellikleri veya irfan gibi bağlamlar oluşturmak için de kullanılabilir.

Yapay zeka tarafından üretilen görüntüler ve videolar artık o kadar gelişmiştir ki, blok zinciri oyunlarında ve Metaverse’deki sanal ürünlerde özel efektler oluşturmak için bile kullanılabilirler. Örneğin, Mirror World, oyundaki karakterler için varlık görevi gören yapay zeka güdümlü sanal “Aynalar” kullanan bir GameFi projesidir. Ayna varlıkları her oyunda tamamen birlikte çalışabilir ve varlık sahiplerinin bunları yayınlandıkça yeni mücadelelerde kullanabilmelerini sağlar.

Alethea AI‘nin CharacterGPT projesi, üretken yapay zekanın oyundaki bir başka örneğidir. Bir metin açıklamasından etkileşimli yapay zeka karakterleri oluşturmak için CharacterGPT adlı çok modlu bir yapay zeka sistemine sahiptir, bu nedenle metinden karakter oluşturmaya olanak tanır. Etkileşimli karakterler, farklı doğal dil tanımlarına dayalı olarak farklı görünümlere, seslere, kişiliklere ve kimliklere sahip olabilir.

Karakterler blok zincirinde tokenize edilebilir ve sahipleri ayrıca kişiliklerini özelleştirebilir ve zekalarını eğitebilir, ayrıca Alethea’nın AI Protokolü üzerindeki çeşitli diğer dapp’lerde ticaret yapabilir ve kullanabilir. Bu etkileşimli karakterler için önerilen kullanım alanları arasında Dijital İkizler (fiziksel bir nesneyi yansıtmak üzere tasarlanmış sanal modeller), Dijital Rehberler, Dijital Yol Arkadaşları, Sanal Asistanlar ve Yapay Zeka Oyuncu Olmayan Karakterler (NPC’ler) yer almaktadır.

YZ Hataları Bulmaya Yardımcı Olabilir

Yapay zeka, Web3 altyapısı ve uygulamaları oluşturma söz konusu olduğunda geliştirme sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, AI uygulamaları kodda hata ayıklamak için kullanılır. ChatGPT, yapay zekayı kullanarak bir dereceye kadar yalnızca kod okuma ve yazma değil, aynı zamanda koddaki hataları bulma becerisini de göstermiştir.

Bazı kripto uzmanları artık basit kod denetim görevleri için yapay zeka destekli programı kullanmaya başlamıştır: Akıllı sözleşme denetim firması Certik ‘teki geliştiriciler ChatGPT “karmaşık kod parçacıklarının semantiğini hızlı bir şekilde anlamak ve özetlemek” için kullandı.

Araştırmanızı bir üst seviyeye taşıyın ve yapay zekanın Web3 alanındaki uygulamalarına ilişkin derinlemesine analizimizi okumak için son özelli̇k raporu.

Son Sözler: Web3’te Yapay Zeka Kullanımına İlişkin Zorluklar, Riskler ve Genel Görünüm

Yapay zeka ile olasılıklar sonsuzdur ve yalnızca kullanıcıların hayal gücü ile sınırlıdır. İlk aşamalarında bile, YZ modelleri işletmeleri ve hatta endüstrileri dönüştürme yeteneklerini göstermeye devam ediyor. Yaygın benimsemeyle sonuçlanan düşük giriş engelleri sayesinde, YZ’nin bu dijital dünyada gelecekteki yaşam biçimimiz haline gelmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, bu tür bir teknolojinin beraberinde getirdiği bazı zorluklar ve riskler de var.

Zorluklardan biri, tüketiciler ve kuruluşlar tarafından yapay zeka tarafından üretilen içeriğe karşı tepki gösterilmesi olabilir. Örneğin, büyük bir stok fotoğraf web sitesi ve platformu olan Getty Images, YZ sanat araçları kullanılarak oluşturulan illüstrasyonların yüklenmesine ve satılmasına izin vermedi. Buna gerekçe olarak telif hakkı endişeleri gösteriliyor, zira yapay zeka tarafından üretilen bazı görseller telif hakkı olan içeriği yeniden üretiyor ve orijinal sanatçının filigranları hala görülebiliyor.

AIGC için bir başka zorluk da kalite endişeleri. Stanford profesörü Andrew Ng, ChatGPT’nin bir abaküsün bir GPU’dan nasıl daha hızlı olduğunu yanlış bir şekilde açıkladığı bir örnek üretti, ki bu neyse ki doğru değil.

Bu alandaki çoğu kişi için eve çok yakın bir yere isabet etmesi, bu teknolojinin işgücünü bozmaya başladığının kanıtıdır. Ancak, yapay zekanın iş yerinde insanların yerini alacağı yanlış bir kanıdır. Aslında, mevcut ve gelişmekte olan pazarlarda yeni fırsatlar yaratabilir: YZ’nin işleri artırmaya yardımcı olması ya da YZ ile ilgili yeni iş türlerinin yaratılması muhtemeldir.

Yazar William Gibson’a atfedilen ünlü bir söz, yapay zekanın geleceğini en iyi şekilde tanımlamış olabilir: “Gelecek zaten burada – sadece eşit olarak dağıtılmadı.” Bu, günümüzde YZ ve Web3 arasındaki kesişim için de söylenebilir.

Daha fazla örnek ve referans da dahil olmak üzere yapay zeka ve kullanım alanları hakkındaki raporun tamamını okuyun, Burada.

Crypto.com Uygulamasında Web3 ve AI Tokenlarını İzleme

Yapay zeka teknolojisinin yükselişi, hızla popülerlik kazanan yeni yapay zeka tokenlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu ilgiyi karşılamak için Crypto.com Uygulaması, Track Coins’e yeni bir kategori ekledi, böylece kullanıcılar en iyi AI tokenlerini kolayca takip edebilirler. Tüm kategorilere buradan göz atın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens