Crypto.com Hesabınızı Güvenlik ve Veri Gizliliği En İyi Uygulamaları ile Koruyun

Güvenlik Ortak Bir Sorumluluktur

Jun 29, 2022
|

Crypto.com Hesabınızı Bu Veri Gizliliği ve Güvenliği En İyi Uygulamalarıyla Koruyun

Crypto.com’da güvenlik ve veri gizliliğine derinden bağlıyız ve ekiplerimiz bilgilerinizi ve varlıklarınızı korumak için yorulmadan çalışıyor. Kısa bir süre önce, hesabınızın ele geçirilmesi durumunda 250.000 ABD dolarına kadar koruma sağlayan Hesap Koruma Programını (APP) uygulamaya koyduk. Bu program şu anda 24 ülkede uygulanmaktadır.

Crypto.com ayrıca hesabınızın güvenliğini korumanın ortak bir sorumluluk olduğunu vurgulamak istiyor. Örneğin, APP’ye hak kazanmak için Crypto.com Uygulamanızda ve Borsanızda bulunan güvenlik özelliklerini etkinleştirmiş olmanız gerekir.

Bu makalede, Crypto.com uygulamanızı korumanız için en iyi uygulamaları paylaşacağız, çünkü her zaman birden fazla güvenlik katmanına sahip olmayı teşvik ediyoruz; “Derinlemesine Savunma” dediğimiz şey.

Yapılacaklar ve Yapılmayacaklar

Güvenlik ve gizlilik söz konusu olduğunda, her ayrıntı önemlidir:

 • Bir Crypto.com hesabına kaydolmak için benzersiz bir e-posta adresi / takma ad kullanın
  Yeni bir hesaba kaydolurken benzersiz bir e-posta adresi / takma ad belirleyerek, bu e-posta adresinin daha önce diğer şirket / sektör posta listesi ihlalleri yoluyla spam gönderenlere veya bilgisayar korsanlarına sızdırılmadığından emin olabilirsiniz. Bu, kendinizi kimlik avı saldırılarına karşı daha iyi korumak için atabileceğiniz birçok adımdan biridir. Bu ipucu, uygulamamızda ayarlanabilen bir Kimlik Avı Önleme Kodu ile eşleştirildiğinde en iyi sonucu verir.

 • Crypto.com’a kaydolmak için kullandığınız e-posta hesabının güvenliğini sağlayın
  Kişisel e-posta hesabınızın güvenliği, Crypto.com hesabınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.
  Crypto.com bağlantılı e-postanızı güvende tutmak için lütfen benzersiz ve uzun bir parola kullanın, e-posta sağlayıcınız destekliyorsa iki veya çok faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA veya MFA) açın ve hem e-postanız hem de Crypto.com hesabınızla ilgili olası güvenlik sorunlarını kontrol etmek için hesap etkinliğinizi düzenli olarak gözden geçirin. Kişisel e-postanızın ele geçirildiğini düşünüyorsanız ve Crypto.com uygulamanız hakkında endişeleriniz varsa, lütfen yardım için müşteri desteğimize ulaşın.

 • Kimlik Avı Önleme Kodu oluşturun ve kullanın
  Crypto.com Uygulaması, Exchange ve NFT ürünleri, Kimlik Avı Önleme Kodu kullanmanıza olanak tanıyan bir özellikle birlikte gelir. Bu kod yalnızca sizin bildiğiniz bir şeydir ve e-posta gövdesinde görünür ve bizden gelmiş gibi görünen e-postaların gerçek olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. Benzersiz bir e-posta adresiyle birlikte, Kimlik Avı Önleme Kodunun kullanılması, Crypto.com ile etkileşiminizin diğer hesaplardan ve hizmetlerden ayrı olarak doğrulanabilir kalmasını sağlar ve paranız için ekstra bir güvenlik katmanı ekler.

 • Telefonunuz ve kullandığınız Crypto.com hizmetleri için her zaman benzersiz desen kilitleri, parolalar ve şifreler belirleyin.
  Benzersiz desen kilitleri, parolalar ve şifreler, cihazınızı kaybetmeniz durumunda verilerinizin ve paranızın korunmasına yardımcı olacaktır. Kullandığınız çevrimiçi hizmetlerin her biri için farklı kilit açma kodları ayarladığınızda, bunlardan birinin ele geçirilmesi durumunda bilgisayar korsanlarının sahip olduğunuz her hesaba erişmesini önler. Kullandığınız Crypto.com ürünlerinin her biri için (Crypto.com App ve DeFi Wallet’ın şifreleri varken Crypto.com Exchange ve NFT’nin şifreleri vardır) ve diğer tüm uygulamalarınız ve cihazlarınız için farklı güçlü desen kilitlerine, şifrelere ve şifrelere sahip olmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

 • Güçlü ve benzersiz parolalar kullanın ve parola yönetim yazılımı yüklemeyi düşünün
  Bir parola yöneticisi ile zihninizi birden fazla parola kombinasyonunu hatırlamak zorunda kalmaktan kurtarabilirsiniz. Ana parolanızın güçlü ancak hatırlaması kolay olduğundan emin olun, örneğin yalnızca sizin için anlamlı olan ifadeler gibi. Uzunluk, güçlü bir paroladaki en kritik faktördür ve parolalarınızda özel karakterlerle birlikte büyük ve küçük harflerin bir kombinasyonunu kullanmak, bilgisayar korsanlarının hesabınızı ele geçirmesini önemli ölçüde zorlaştırır. Ayrıca, kolayca tahmin edilebilecek veya sosyal medyada bulunabilecek kişisel bilgileri kullanmaktan kaçınmayı unutmayın. Unutmayın, aynı şifreyi farklı platformlar için asla tekrar kullanmayın!

 • Tüm işlemleriniz için Crypto.com’un Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama (MFA) özelliğini etkinleştirin
  Hesabınız için Crypto.com’un Hesap Koruma Programına (APP) hak kazanmanın önemli bir bileşeni, uygulamalarınızda bulunan güvenlik özelliklerinin, özellikle de MFA özelliğinin etkinleştirilmesidir. APP olmasa bile, MFA’nın varlığı işlemleriniz için güçlü bir güvenlik katmanı sağlar. Bununla birlikte, APP’ye hak kazanmak için MFA’nızı etkinleştirmeniz gerekir, bu nedenle Crypto.com hesabınızı oluştururken yapmanız gereken ilk şeylerden biri budur. Buna ek olarak, APP kapsamında olmak için Crypto.com hesabınızda, daha önce tartışılan Kimlik Avı Önleme Kodu ve 24 Saatlik Para Çekme Kilidi özelliği dahil olmak üzere diğer güvenlik önlemlerini etkinleştirmeniz gerekir.

 • Yeni beyaz listeye alınan adresler için 24 Saatlik Para Çekme Kilidi özelliğinin her zaman etkin olduğundan emin olun.
  24 Saatlik Para Çekme Kilidi, hesabınızın 24 saatlik bir süre boyunca yeni beyaz listeye alınmış bir adrese para aktarmasını durdurarak paranız için ek bir güvenlik katmanı ekleyen bir özelliktir. Crypto.com, bir dolandırıcıya ait yeni eklenen bir adres üzerinden para çekilmesini önlemek amacıyla hesabınıza yetkisiz erişimi engellemek için Crypto.com Exchange hesabınızda bu özelliği her zaman etkinleştirmenizi önerir. Güvenliğiniz için, bu özellik şu anda Crypto.com Uygulamasında varsayılan olarak etkindir.

 • Cihazlarınızı rootlamayın/jailbreak yapmayın
  Rootlama/jailbreakveya cihazınızdaki yazılım kısıtlamalarını atlama uygulaması büyük bir güvenlik riskidir. Cihaz üreticileri, diğer pek çok şeyin yanı sıra güvenlik amacıyla bu kısıtlamaları uygulamaktadır. Cihazınızı rootlayarak/jailbreak yaparak, ileride güvenlik açıklarına açık bırakırsınız ve ayrıca hesabınızı riske atarsınız. Bu aynı zamanda APP’den yararlanabilmek için de bir gerekliliktir.

 • Uygulamalarınızı güncel tutun
  Uygulama üreticileri, güncellemeleri aracılığıyla düzenli olarak yeni güvenlik düzeltmeleri ve geliştirmeleri sunar. Bazen uygulama güncellemesi yalnızca güvenlik amaçlıdır. Uygulamalarınızı düzenli olarak güncellediğinizden emin olun – güncelleme hazır olur olmaz. Bu, tüm uygulamalarınız ve telefon işletim sisteminiz için geçerlidir; sadece Crypto.com uygulaması için değil.

 • Bilgilerinizi yayınlamayın veya paylaşmayın Crypto.com Visa Kartı herhangi biriyle
  Crypto.com Visa Kartınızla ödeme yaptığınızda, asla kasiyer gibi üçüncü bir taraf aracılığıyla ödeme yapmayın. Sosyal toplantılarda kart bilgilerinizi başkalarıyla paylaşmaktan kaçının. Lütfen Crypto.com’un hiçbir zaman kart bilgilerinizi istemeyeceğinden emin olun.

 • Crypto.com Visa Kartınızı kaybederseniz, Crypto.com Uygulaması aracılığıyla dondurun ve derhal Müşteri Destek ekibimizle iletişime geçin.
  Paranızı güvende tutmak için kayıp kartınızı uygulamamız aracılığıyla derhal kilitlemeniz çok önemlidir. Crypto.com Müşteri Destek ekibimiz, hesabınızın güvenliğini sağlamaktan kayıp kartınızı değiştirmeye kadar her adımda size yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizdedir. Kaybınızı ne kadar erken bildirirseniz, fonlarınızın güvenliğini sağlama şansınız o kadar artar.

 • MFA, PIN veya parolanız gibi hesap kimlik bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın
  Crypto.com’un bilgilerinizi isteyeceği tek durum, Crypto.com Müşteri Desteğinin adınızı, e-postanızı ve adınızı ve üzerinde bir tarih içeren el yazısı bir kağıtla bir selfie isteyerek kimliğinizi onaylamasıdır. Crypto.com’dan hiç kimse giriş bilgilerinizi, özel anahtarlarınızı, MFA güvenlik kodlarınızı veya kurtarma ifadelerinizi istemeyecektir – bizimle iletişime geçmek için hangi iletişim modunu kullanırsanız kullanın. En önemlisi, soğuk cüzdan depolamanız varsa, gizli ifadelerinizi asla telefon, e-posta veya sosyal medya üzerinden kimseyle paylaşmayın.

 • MFA kurtarma kodunuzu saklamayın veya Crypto.com DeFi Cüzdan ürünlerimize erişmek için kullandığınız aynı cihazdaki kurtarma ifadesi
  Çoklu ortam yedekleme uygulaması, cihazınızı kaybetmeniz durumunda Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama ile hesabınızı rahatça kurtarmanıza olanak tanır. Yedeklerinizden birini çevrimdışı bir ortamda tutmayı da düşünebilirsiniz.

 • Parolaları ve/veya oturum açma bilgilerini şifrelenmemiş bir biçimde saklamayın
  Anlık rahatlık için güvenliği feda etmeyin. Yetkisiz üçüncü tarafların hesabınıza ne zaman erişmeye çalışacağını veya cihazınızı kaybedip kaybetmeyeceğinizi tahmin edemezsiniz – Bu bir dakika, bir saat veya bir yıl sonra olabilir. Her zaman hazırlıklı olmalı ve korunmalısınız.

Kötü aktörlerle mücadele ederken hesaplarınızı güvence altına almak için sürekli çaba göstermeniz önemlidir. Cihazlarınızı ve hesaplarınızı korumak için bazı en iyi uygulamaların yanı sıra ileriye dönük iyi alışkanlıklar edinmenin yollarını paylaştık.

Crypto.com’un Hesap Koruma Programı politikası, veri gizliliği ve güvenlik farkındalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSS bölümümüzü ziyaret edin.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens