Kripto Tokenlar ve Madeni Paralar – Aradaki Fark Nedir?

Kripto tokenler ve coinler aynı şey midir? Tam olarak değil. Burada, popüler olanlara ilişkin içgörülerle birlikte farklılıklarını ve kullanımlarını açıklıyoruz.

Jun 20, 2022
|

kripto tokenler vs coinler

Anahtar Çıkarımlar:

Madeni Paralar

 • Bir kripto para, genellikle blok zincirine özgü bir dijital para birimidir; değer depolar ve bir değişim aracı olarak hareket eder.
 • Coinler Proof of Work (PoW) aracılığıyla çıkarılabilir veya Proof of Stake (PoS) aracılığıyla kazanılabilir.
 • Örnekler arasında Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve Cardano (ADA) bulunmaktadır.

Jetonlar

 • Bir kripto token, mevcut bir blok zinciri (genellikle Ethereum, merkezi olmayan projelerin üzerine inşa edilebileceği en popüler blok zinciri) üzerinde merkezi olmayan bir proje için oluşturulur.
 • Bir token bir varlığı temsil eder veya sahiplerine platforma özgü belirli özellikler sunar.
 • Tokenlar fayda, güvenlik ve yönetişim gibi işlevler sunar.
 • Örnekler arasında Cronos (CRO); Very, Very Simple Finance (VVS); ve Uniswap (UNI) bulunmaktadır.

Token vs Coin: Aradaki Fark Nedir?

Birçok kişi ‘kripto para’, ‘kripto token’ ve ‘kripto para birimi’ ifadelerini birbirinin yerine kullansa da, bunlar aynı şey değildir. Coin ve tokenlar dağıtılmış defter teknolojisini ( blok zinciri teknolojisi olarak da bilinir) kullansa da, coin ve token arasında bazı önemli farklar vardır.

TLDR şudur: Kripto paralar, genellikle bir blok zincirine özgü olan, temel amacı değer depolamak ve bir değişim aracı olarak çalışmak olan bir dijital para birimidir.

Kripto tokenlar, mevcut bir blok zincirinin üzerine inşa edilen ( akıllı sözleşmeler kullanılarak) ve fiziksel bir nesneyi temsil etmekten platforma özgü hizmetlere ve özelliklere erişim sağlamaya kadar çok çeşitli işlevlere hizmet edebilen dijital varlıklardır.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar kendi blok zincirlerine özgüdür. Bitcoin blok zinciri parası BTC’dir. Ethereum blok zincirinde ETH vardır. Ve Litecoin blok zinciri LTC kullanır. Bu kripto paralar öncelikle değer depolamak ve geleneksel para birimlerine benzer şekilde bir değişim aracı olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle kripto paralar aynı zamanda kripto para birimleri olarak da adlandırılır.

Madeni paralarla ilgili diğer benzersiz şeylerden biri de ortaya çıkış şekilleridir. Genel olarak, kripto paralar ya bir Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizması kullanılarak çıkarılır ya da bir Proof of Stake (PoS) mekanizması aracılığıyla kazanılır.

PoW ve PoS arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi için Proof of Work vs Proof of Stake başlıklı makaleyi okuyun.

Madeni Paralar Ne İçin Kullanılır?

Bitcoin yaratıldığında, geleneksel itibari para birimlerinin yerine geçmesi öngörülüyordu. Diğer kripto paralarla birlikte, kağıt para ve metal paralarla aynı şekilde çalışmak üzere tasarlanmıştır, yani normalde ABD doları veya avro ile kullanılan birçok şey için kullanılabilir:

 • Değer saklama
 • Diğer para birimleri ile değişim
 • Mal ve hizmetler için ödeme yapmak
 • Başkalarına aktarma

Bu geleneksel kullanımlara ek olarak, bazı kripto paralar ek özellikler sunmak için akıllı sözleşme teknolojisinden de faydalanabilir. Örneğin DASH, bir kripto para birimi olarak hareket eden ancak aynı zamanda sahiplerine merkezi olmayan özerk bir organizasyonda (DAO) oy kullanma olanağı veren bir altcoindir.

 • Bitcoin ( BTC) 2009 yılının başlarında gizemli ‘Satoshi Nakamoto’ tarafından piyasaya sürülmüştür ve dünyanın ilk ve en tanınmış kripto parasıdır. Başlangıcı, en değerli kripto para birimi haline gelmesini sağladı.
 • Eter ( ETH) en popüler kripto paralardan biridir ve bir kripto paradan daha fazlasıdır. Akıllı sözleşmelerin oluşturulması ve uygulanması sayesinde Ethereum, binlerce blok zinciri projesine ve değiştirilemez tokenlere (NFT’ler) ev sahipliği yapar hale geldi. Bazı açılardan, blok zinciri devriminin bel kemiğidir.
 • Cardano ( ADA) PoS konsensüsü üzerinde çalışan ilk platformlardan biri olan açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir blok zinciri platformudur ve yeşil bir kripto para olarak ün kazanmıştır. Cardano, 2015 yılında Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından kuruldu ve ADA coin’i ile eşler arası (P2P) işlemleri kolaylaştırıyor.

Jeton Nedir?

Kripto paralar gibi kripto tokenler de blok zinciri teknolojisi kullanılarak tasarlanmıştır; ancak kripto tokenler bir blok zincirine özgü değildir. Bunun yerine, çeşitli amaçları yerine getirmek için genellikle akıllı sözleşmeleri kullanarak bunun üzerine inşa edilirler.

Kripto paralar geleneksel para birimlerini taklit ederken, kripto tokenler daha çok varlıklar ve hatta tapular gibidir. Bir kripto token, bir DAO’daki mülkiyet payını, dijital bir ürünü veya NFT’yi ve hatta fiziksel bir nesneyi temsil edebilir. Kripto tokenlar, madeni paralar gibi alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir, ancak bir değişim aracı olarak kullanılmazlar.

Gerçek dünyadan bir örnek vermek gerekirse, kripto jetonlar daha çok kupon veya fişlere benzerken, kripto paralar dolar ve sent gibidir.

Çok sayıda kripto token türü vardır:

Bazı yönetişim tokenları, sahiplerine bir DAO’da oy hakkı sunar.

Utility to kenlar, tokenı çıkaran kurum tarafından geliştirilen belirli hizmetlere veya ürünlere erişim sağlayabilir.

Menkul kıymet tokenları geleneksel menkul kıymetler gibi hareket eder ve hatta birçok devlet kurumu tarafından aynı muameleye tabi tutulur.

Jetonlar Ne İçin Kullanılır?

Çoğu kripto token, bir blok zinciri projesi veya merkezi olmayan uygulama (dapp) içinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kripto paraların aksine, tokenlar madencilikle çıkarılmaz; proje geliştiricisi tarafından oluşturulur ve dağıtılır. Tokenlar alıcıların eline geçtikten sonra sayısız şekilde kullanılabilirler.

 • Filecoin(FIL) ve Arweave (AR), kullanıcılara merkezi olmayan ağlarında veri depolama ayrıcalığı için yardımcı tokenlerini harcama olanağı sunarak bulut depolama kavramını tam potansiyeline ulaştırıyor.

 • Piyasadaki en iyi bilinen oyna-kazan (P2E) oyunlarından biri olan Axie Infinity ‘de Smooth Love Potions (SLP) adlı bir yardımcı token bulunmaktadır. Oyuncular SLP kazanarak veya satın alarak özel oyun içi görevleri yerine getirebilirler.

 • Cronos(CRO), Crypto.com ekosistemi için yardımcı program belirtecidir. CRO, platformdaki ücretleri ödemek için kullanılabilir veya çeşitli avantajlar için stake edilebilir ve token sahiplerinin kripto tokenlerini daha düşük bir fiyata fiat ile takas etmelerine olanak tanır.

Stablecoinler Ne Olacak? Madeni Para mı Yoksa Jeton mu?

Stablecoin ‘ler belirli varlıklara bağlı kripto para birimleridir. Bunların çoğu aslında ERC-20 tokenları olduğu için (yani Ethereum blok zincirinde akıllı bir sözleşme aracılığıyla çalıştıkları için) biraz yanlış bir isimlendirmedir. Peki bunlara neden sabit coin deniyor? Bu isim, birincil işlevleri olan değişim aracına uygun düşmektedir.

USD Coin alın ( USDC), örneğin. Akıllı sözleşme tabanlı bir sabit coindir (yani, kendi zinciri yoktur ve bir ERC-20 tokenidir). Her USDC’nin değerini 1 ABD doları seviyesinde tutmak için tokenı çıkaran şirket tarafından tutulan ABD doları ile desteklenmektedir.

Sonuç

Coin mi yoksa token mı satın alınacağı sorusu büyük ölçüde sahibinin hedeflerine bağlıdır. Her ikisi de Crypto.com Uygulamasından veya Crypto. com Borsasından düşük ücretlerle ve en iyi uygulama fiyatlarıyla satın alınabilir. Crypto.com Price‘da binlerce coin ve token hakkındaki verilerimize ve açıklamalarımıza göz atın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens