Kripto Para Ticareti: Borsa Temelleri

Bu makalede kripto para borsalarının temel işlevleri, nasıl çalıştıkları ve ne tür emir ve işlemler gerçekleştirebileceğiniz ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Jan 14, 2020
|

Borsa, ticaret için bir pazar yeridir. Bu makalede kripto para borsalarının temel işlevleri, nasıl çalıştıkları ve ne tür emir ve işlemler gerçekleştirebileceğiniz ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Borsa nedir?

Borsa, alıcı ve satıcıların belirli fiyatlarla varlık alıp satmak için bir araya geldiği bir pazardır. En aşina olduğunuz tür, muhtemelen kripto para birimlerinin fiat veya diğer kripto para birimleri ile takas edilebildiği bir kripto para borsasıdır. Ayrıca, token takasçıları olarak adlandırılan ve bir algoritma tarafından belirlenen fiyatlarla alım veya satım yapılabilen başka tür borsalar da vardır.

Borsalar, piyasa katılımcılarının kendileriyle işlem yapmaya istekli bir alıcı veya satıcı bulmalarına gerek kalmadan işlem yapabilecekleri bir yer olarak mevcuttur. Çok sayıda kullanıcı tek bir yerde toplandığından ve bu da daha fazla likidite ve daha iyi fiyatlar sağladığından, bir borsa aracılığıyla alım satım yapmak tüccarlar için oldukça tercih edilir. Bu kavramları bu yazının ilerleyen bölümlerinde açıklayacağız.

Resim1

Ticaret Çiftleri

Crypto.com’un Uygulaması da dahil olmak üzere birçok borsa ve uygulama, çoğunlukla ABD doları olmak üzere kripto-fiat çiftlerini destekler. Bir işlem çifti size hangi para birimlerini birbiriyle değiştirebileceğinizi söyler. Örneğin, BTC/USD ABD doları ile bitcoin satın almanıza veya ABD doları karşılığında bitcoin satmanıza olanak tanır. BTC/USDT, ETH/BTC gibi kriptodan kriptoya çiftler de vardır. Aşağıda borsamızın desteklediği işlem çiftlerine bazı örnekler verilmiştir.

Bitcoin-Kripto Çiftleri

Resim13

Kripto-USDT Çiftleri

Resim4

Siparişinizin Gerçekleştirilmesi

Fiat para birimini borsaya yatırdıktan veya kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra (borsa kredi kartlarını destekliyorsa), ilk işleminizi gerçekleştirmeye hazırsınız demektir. Artık tercih ettiğiniz kripto para birimini satın almak için sipariş verebilirsiniz.

Resim6

Gönder tuşuna bastığınızda, borsa otomatik olarak sistemlerindeki en düşük fiyatlı teklif(ler) ile emrinizi eşleştirecektir. Daha sonra ilgili fiat para birimini hesabınızdan çıkaracak ve yeni satın aldığınız tokenin mülkiyetini size verecektir. Sipariş eşleştirildikten sonra doldurulduğu söylenir.

Temel Sipariş Türleri

Bir piyasa katılımcısı bir borsada işlem yapmak istediğinde, genellikle kullanılan iki ana emir türü vardır: piyasa emri veya limit emri.

Piyasa emirleri piyasada yapılır, yani tüccarlar işlemlerini o anda mevcut olan fiyattan hemen gerçekleştirmek isterler.

Resim2

Öte yandan limitli emirler, yatırımcıların işlem yapmak istedikleri bir fiyat belirtmelerine olanak tanır ve başka birinin emriyle eşleşene kadar gerçekleşmez.

Resim15

Başka bir deyişle, piyasa ve limit emirleri arasındaki fark aciliyet seviyeleridir. Piyasa emirlerini kullanan tüccarlar, fiyattan ziyade işlemin hemen gerçekleşmesine ve kesinliğine öncelik verirken, limit emirleri tüccarların daha iyi bir fiyat karşılığında emirlerinin gerçekleşmesini geciktirmelerine (hiçbir zaman gerçekleşmeme riskini kabul ederek) olanak tanır.

Kitap Siparişi

Çoğu borsa, piyasa katılımcılarının almaya veya satmaya istekli olduğu limit emirlerinin bir koleksiyonu olan emir defterlerini kullanır. Aşağıdaki resim, işleyen bir bitcoin sipariş defteri örneğidir. Bu borsadaki kullanıcılar 5.885,80$’dan 2,006986 BTC, 5.887,91$’dan 5,1803 BTC almaya istekliyken, 5.885,21$’dan 0,0002 birim, 5.881,71$’dan 0,009822 birim satmaya istekliler.

Resim14

Bir kullanıcı piyasadan 4 BTC satın almak istediğinde, önce 2,006986 birimi 5.885,80 dolardan, ardından siparişinin geri kalanını 5.887,91 dolardan satın almalıdır. Dolayısıyla ödenen ortalama fiyat 5.886,85$’dır.

Üstteki fiyatlar, ‘teklif’ veya ‘talep fiyatı’ üzerindeki tokenları temsil ettiği için teklif veya talep olarak adlandırılır. Yeşil sayılar, diğer yatırımcıların satın almak için ‘teklif’ verdiği teklifi temsil eder.

Alış-Satış Spreadi

Yukarıdaki emir defterinde, en düşük kotasyonlu satış ile en yüksek kotasyonlu teklif arasında bir fark olduğuna dikkat edin. Buna alış-satış ya da alış-satış farkı denir.

Alış-satış farkı neden vardır? Yukarıdaki örneği hatırlayın, kullanıcı piyasadan 4 BTC satın aldığında, diğer tüccarların belirlediği fiyatlardan teklif edilen BTC’leri satın almak zorundaydı. Aynı kullanıcı bunun yerine 4 BTC’yi 5.885,21 dolardan satın almak için bir limit emri vermiş olsaydı, BTC’yi ödedikleri 5.887,91 dolardan biraz daha ucuza satın alabilirdi.

Piyasa emirlerinin, alış ve satış fiyatı arasındaki farkı ödeyerek anında likidite talep eden yatırımcılar tarafından kullanıldığını görebiliriz. Dolayısıyla, alış-satış farkı likiditenin fiyatını temsil eder. Finansal piyasalarda, piyasa emri kullanmak ‘spread’i geçmek’ olarak adlandırılır.

Fiyat Kayması

Yukarıdaki örneğe geri dönecek olursak, yatırımcımız 4 BTC satın almıştır. İşleminden sonra emir defteri değişmiştir, çünkü 5.885,80$’lık limit emri artık dolmuştur. Hemen satın almak isteyen başka biri çıkarsa, bir sonraki en iyi teklif olan 5.887,91 $’dan satın almak zorunda kalacaktır. Başka bir deyişle, tüccarımız alım yaparken piyasayı hareket ettirmiştir. Emrin gerçekleştirilmesi sırasında oluşan fiyat hareketine fiyat kayması denir.

Pazar Derinliği

Bunun yerine piyasada 5,885.80 $’dan 5 BTC olsaydı ne olurdu? Yatırımcımız 4 BTC’nin tamamını daha düşük fiyattan satın alarak fiyat kaymasını sınırlandırabilirdi. Tersine, 5.885,80 $ karşılığında yalnızca 1 BTC teklif edilmiş olsaydı ve bir sonraki en yüksek teklif 5.900 $ olsaydı ne olurdu? Bu durumda, 4 BTC satın almak için verdiğimiz piyasa emri çok daha yüksek bir fiyattan gerçekleşmiş olacaktı.

Fiyat kaymasının etkisi, borsaların yeterli piyasa derinliğine sahip olmasının önemli olmasının nedenidir, aksi takdirde piyasa katılımcıları için işlem yapmak çok maliyetli hale gelir. Piyasa derinliği (yani emir defterinin her iki tarafındaki miktarlar) ne kadar yüksekse, kayma o kadar düşük olur.

Piyasa derinliği tipik olarak aşağıdaki gibi her bir fiyattaki teklif ve alımları gösteren bir grafikle temsil edilir. Bunun gibi grafikler, yatırımcıların fiyatın büyük alım veya satım emirlerine ne kadar duyarlı olduğunu tahmin etmelerine ve olası destek ve direnç seviyelerini ölçmelerine olanak tanır.

Resim10

Piyasa Yapıcılar ve Alıcılar

Eğer ‘spread’i geçmek’ alış-satış spread’ini ödemek anlamına geliyorsa, o zaman birileri kâr etmiş olmalıdır. Ama kim? Çok basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, bu kâr piyasa yapıcıları olarak bilinen limit emirlerini kullanan tüccarlara giderken, piyasa emirlerini kullanan tüccarlar piyasa alıcıları veya fiyat alıcıları olarak adlandırılır.

Piyasa yapıcılar isimlerini, birleştirilmiş limit emirlerinin piyasanın durumunu temsil eden tüm emir defterini oluşturmasından alır. Piyasa alıcıları ise emir defterinde listelenen fiyatları kabul eder ve işlemlerini hemen gerçekleştirir.

Crypto.com, ilk VIP seviyesindeki yapımcılar için daha düşük ücretler sunan bir VIP katmanlama sistemine sahiptir, böylece limit emirleri kullanarak ücretlerden tasarruf edebilirsiniz. Kullanıcılar aylık hacim kilometre taşlarına ulaşarak VIP kademelerini yükseltebilirler. Platformda CRO tokenleri kilitlenerek ek indirimler elde edilebilir. Ücret tablosunun tamamını aşağıda veya İşlem Ücretleri sayfamızda görebilirsiniz.

Gelişmiş Sipariş Türleri

Artık borsaların temellerini anladığımıza göre, ticaretinizde karşılaşabileceğiniz veya hatta kullanabileceğiniz bir dizi daha karmaşık emir türünü inceleyelim.

Stop emirleri

Durdurma emirleri, alış veya satış fiyatı belirli bir seviyeye ulaştığında veya bu seviyeyi geçtiğinde bir piyasa emrinin gerçekleştirilmesine yönelik koşullu emirlerdir. Stop emirleri kullanışlıdır çünkü emir defterinde görünmezler ve diğer piyasa katılımcılarına görünmezler, ancak yine de yatırımcıların bir fiyat belirlemelerine izin verirler. Ancak stop emirlerini kullanırken dikkatli olun, özellikle işlem miktarı büyükse veya piyasa likit değilse – stop emirleri fiyat belirli bir seviyeye ulaştığında piyasa emirlerine dönüşür, bu nedenle önemli bir kayma olabilir. Stop emirleri, daha iyi bir fiyat elde etmek yerine emir gerçekleştirmeye öncelik verdikleri için çoğunlukla stop-loss belirlemek için kullanılır.

Resim5

Stop-limit emirleri

Stop-limit emirleri, belirtilen fiyata ulaşıldığında bir limit emri verilmesi dışında stop emirlerine benzer. Bu, piyasa katılımcılarına uygulama fiyatı üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Bununla birlikte, limit emirleri gibi, özellikle fiyat stop-limit fiyat seviyenizi hızla geçerse, emrin yerine getirileceğinin garantisi yoktur.

Resim11

Buzdağı siparişleri

Buzdağı emirleri, bir emrin daha küçük limitli emirlere bölünmesi ve her birinin bir önceki emir yerine getirildikten sonra gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Buzdağı emirleri, gerçek emir boyutunu piyasadan gizlemek için büyük miktarlarda işlem yaparken özellikle kullanışlıdır. Hatta bazı borsalar, kullanıcıların her bir partinin miktarında ve üst ve alt fiyat limitlerinde rastgele değişikliklerle buzdağı emirleri belirlemelerine izin verir.

İşte altı küçük partide 630 BTC satmak için bir buzdağı emri örneği:

Resim9

Yukarıdaki tüm emir türleri, yatırımcılara özellikle büyük emirler için alım veya satım niyetlerini maskeleme olanağı verir; bu da diğer yatırımcıları piyasada bekleyen büyük bir emir olduğunu bilerek alım veya satım yapmaya teşvik eder.

Yararlı olan bir başka emir türü de Bir-diğerini-iptal eder veya OCO emridir. Bir OCO emri, farklı fiyatlardaki iki stop veya limit emrinden oluşur ve ilk emir gerçekleştiğinde diğer emir iptal edilir. Bu, bir tüccar mevcut fiyatın üstünde ve altında direnç ve destek seviyeleri görürse ve fiyat yukarı yönde kırılırsa jetonu satın almak veya destek seviyesi kırılırsa satmak isterse yararlı olabilir. Bu durumda tüccar, direncin hemen üzerinde bir alış durdurma ve desteğin hemen altında bir satış durdurma ile bir OCO emri verecektir.

Likidite Ölçümü

Likidite ve piyasa derinliği konusuna geri dönecek olursak, bir varlığın likit ya da likit olmadığını nasıl anlarız? Likidite, belirli bir işlem büyüklüğü göz önüne alındığında, piyasa katılımcılarının minimum fiyat kayması ile işlem yapabilme kolaylığıdır.

Peki likiditeyi nasıl ölçeriz? En yaygın kullanılan ölçüt, belirli bir süre boyunca (genellikle günlük) işlem gören menkul kıymet miktarı olan işlem hacmidir. Başka yöntemler de var, ancak şimdilik hacme odaklanacağız.

Hacim, bir piyasanın aktivitesini ölçmenin en doğrudan yoludur ve likidite için güvenilir bir vekildir. Birincisi, daha yüksek işlem hacmi daha fazla piyasa katılımcısı ve buna bağlı olarak daha fazla sayıda piyasa yapıcı ile ilişkilidir. Bu şekilde, piyasa yapıcılar arasında artan rekabet genel olarak emir defterinde daha rekabetçi fiyatlara yol açacak, alış-satış farkını daraltacak ve piyasanın büyük işlemleri absorbe etme kapasitesini artıracaktır. Diğer her şey eşit olduğunda, daha yüksek hacim daha fazla likidite ve daha iyi fiyat keşfi anlamına gelir.

Kriptoda hacim ve likidite

Geleneksel piyasalarda olduğu gibi, kripto para birimleri için de hacim, dikkate alınması gereken en önemli ölçütlerden biridir. Hacim bize kaç alıcı ve satıcının token alım satımıyla ilgilendiğini söyler ve dolaylı olarak kaç piyasa yapıcı olduğuna, herhangi bir emir boyutunun fiyat etkisine ve herhangi bir coin için adil bir fiyat alma olasılığımızın ne kadar olduğuna dair bir ipucu verir.

Token hacimlerini takip etmek için en yaygın olarak kullanılabilen araç, halka açık token likidite ölçümlerini listeleyen CoinMarketCap’tir.

Resim16

Token hacmi kadar önemli olan bir diğer şey de borsa hacmidir. Diğer her şey eşit olduğunda, daha fazla hacme sahip bir borsa işlemlerinizi daha iyi fiyatlarla gerçekleştirebilecektir. Bununla birlikte, yalnızca CoinMarketCap istatistiklerine güvenmek size hikayenin tamamını vermeyecektir.

Yıkama ticareti

Yıkama ticareti, bir borsadaki hacimleri manipüle etme uygulamasıdır. Bu, borsanın tokenların gerçekte intifa hakkı sahipliğinin değişmediği alım satımları kolaylaştırdığı, yani borsanın kendi platformunda alım satım yaptığı veya başkalarını bunu yapmaya teşvik ettiği durumdur. Tokenlar aslında el değiştirmez ve sadece bir pazarlama taktiği olarak hacim rakamlarını artırmak için borsadan geçirilir. Bu uygulama birçok borsa arasında çok yaygındır – Bitwise tarafından SEC’e sunulan bir rapor, düzenlenmemiş borsalardaki işlem hacimlerinin %95’inin sahte olduğu sonucuna varmıştır.

CoinMarketCap’teki manşet hacim rakamları, yıkama ticaretinin etkisini ortadan kaldırmak için herhangi bir ayarlama yapılmadan rapor edilir, bu nedenle tüccarlar belirli bir borsa veya tokenin likiditesi hakkında sonuç çıkarmadan önce dikkatli olmalıdır.

Gerçek likiditenin ölçülmesi

Yıkama ticaretinin yaygınlığı ve güvenilmez hacim rakamları göz önüne alındığında, kripto topluluğundaki yatırımcılar gerçek likiditeyi nasıl ölçebilir?

Bunun birkaç yolu vardır:

1) Büyük ölçekte yıkama ticareti yaptığından şüphelenilen borsalar tarafından verilen hacim rakamlarını sıralayabilir ve eleyebiliriz

2) Messari‘nin bu gösterge tablosunda olduğu gibi, 1 milyon dolarlık bir siparişin % fiyat etkisi gibi diğer ölçümleri kullanın

Resim3

Veri kalitesine yönelik eleştirilere yanıt olarak CoinMarketCap, likiditeyi ölçmek için iki ek metrik kullandı: düzeltilmiş hacim ve likidite. Bu rakamları düzeltmek için kullanılan metodoloji belirsiz olsa da, düzeltilmiş hacimlerin temizlenmemiş hacim istatistiklerinden daha düşük olduğunu açıkça görebiliyoruz.

Resim12

Sonuç

Artık bir borsanın arkasında işleyen mekanizmalar, likiditenin ne olduğu ve nasıl ölçüleceği hakkında temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, bu bilgiyi ticarete taşıyabileceğinizi umuyoruz. Henüz yapmadıysanız Crypto.com Exchange ‘e kaydolun ve teoriyi pratiğe dönüştürün.

Referanslar

1. Lesia Dubenko (Mayıs 2019). İşlem Hacimlerinin %95’i Sahtedir. Endişelenecek bir şey yok, diyor Bitwise. https://www.altcoinbuzz.io/cryptocurrency-news/finance-and-funding/95-of-trading-volumes-are-fake-nothing-to-worry-about-says-bitwise/ adresinden alındı.

Etiketler

crypto

Crypto101

DeFi

Exchange

trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens