Bu Kripto Boğa Piyasasında Nasıl Ticaret Yapılır?

Kripto boğa piyasası burada ve yatırımcılar stratejilerini bu piyasa aşamasına göre ayarlıyor. İşte nasıl.

Apr 03, 2024
|

Bu Boğa Piyasası Nasıl Kazanılır?

Anahtar Çıkarımlar:

 • Kendi Araştırmanızı Yapın (DYOR): Kapsamlı bir araştırma yapmak çok önemlidir. Etkileyiciler cazip fırsatlardan kaçınsa da, potansiyel dolandırıcılıklara veya şişirilmiş token fiyatlarına kanmamak için DYOR çok önemlidir.
 • Bir Anlatı Seçin: Piyasada ilgi çeken çeşitli anlatılar varken, iki ila üç kategoriye odaklanmak, araştırma ve portföy yönetimini kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. AI tokenleri, meme coinleri, DePIN ve altyapı gibi en son trend anlatıları takip etmek, ticaret kararlarına rehberlik edebilir.
 • Bir Strateji Oluşturun: Açık bir ticaret stratejisi oluşturmak, tercih edilen anlatılara maruz kalmayı değerlendirmeyi, risk toleransını belirlemeyi, belirli madeni para ve tokenleri seçmeyi ve bir satın alma yaklaşımına karar vermeyi (örneğin, götürü miktara karşı Dolar Maliyet Ortalaması) içerir. Stratejiye bağlı kalmak, FOMO veya FUD’dan etkilenen duygusal ticareti azaltmaya yardımcı olur.
 • Daha Yüksek Fiyatları Kabul Edin: Mevcut kripto boğa piyasası göz önüne alındığında, yatırımcıların daha yüksek fiyatlara uyum sağlaması gerekiyor. Piyasanın zamanlaması zor olsa da, boğa ve ayı piyasalarının döngüsel doğasını tanımak, uzun vadeli ticaret başarısı için çok önemlidir.
 • Kazançlarınızı Güvenceye Alın: Kripto piyasasının doğasında var olan oynaklık, bu süreçte karları güvence altına almanın önemini vurguluyor. Potansiyel daha fazla kazanç elde etmek için varlıkları elde tutma isteğine rağmen, tutarlı bir şekilde kâr elde etmek, ilk yatırımların korunmasına ve riskin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Giriş

2022’de kripto ayı piyasasında nasıl hayatta kalabileceğinize dair bir rehber hazırladık. Şimdi, 2024 kripto boğa piyasası , Bitcoin spot ETF onayının BTC’yi 70.000 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) itmesinin ardından geldi. Lafı daha fazla uzatmadan yatırımcıların bu heyecan verici piyasa aşamasından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğine dair rehberimizi burada bulabilirsiniz.

Kendi Araştırmanızı Yapın

Kripto para birimi alanı yeniden yükselişe geçerken, kripto etkileyicileri sosyal medyada yeniden ortaya çıkmaya başlıyor. Birçok YouTube canlı yayını, X konuları, Discord ve Telegram grupları tek bir şeyin sözünü veriyor: kripto alfa — yatırımcıların yeni ve sıcak bir kripto projesini herkesten önce satın almalarına ve 50 ila 100 kat veya daha fazla kazanç elde etmelerine yardımcı olacak içeriden öğrenilen bilgiler .

Her ne kadar mükemmel bir fırsat gibi görünse de (bir YouTube videosu izleyin, yeni bir token satın alın ve ardından zengin olun), kripto milyoneri olmak genellikle o kadar kolay değildir. Bu nedenle kripto topluluğunun söylenmemiş 1 numaralı kuralı kendi araştırmanızı yapmaktır — DYOR .

Birçok kripto fenomeni güvenilir olsa da, diğerleri token fiyatını şişirmek için daha fazla alıcı çekmek amacıyla erken satın aldıkları kripto projelerini şilinlendiriyor olabilir.

Etkileyicileri takip etmeye karar verirseniz saygın kripto etkileyicileri genellikle aşağıdaki özellikleri paylaşır:

 • Birkaç yıldır uzaydalar.
 • Büyük bir takipçi kitlesi edindiler.
 • Hangi kripto projelerine yatırım yaptıkları konusunda şeffaflar.
 • Takipçilerini dikkatli ve gerçekçi beklentilerle ticaret yapmaya teşvik ederek ihtiyatlı tavsiyeler verirler.

Ayrıca başarılı kripto projelerini nasıl araştırıp bulacağınıza dair ayrıntılı kılavuzumuzu da okuyun .

Bir Anlatı Seçin

Kripto boğa piyasası ısınırken, farklı anlatılar da ilgi görüyor. Yılın başından bu yana, AI tokenleri ve meme coinleri, piyasanın tercih ettiği token kategorileri olan önde gelen anlatılar olarak kristalleşti. Geçmişte, değiştirilemeyen tokenler ( NFT’ler ), merkezi olmayan finans ( DeFi ) ve GameFi başarılı anlatılardı. Blockchain teknolojisi ilerledikçe yeni anlatılar da ortaya çıkıyor: Şu anda DePIN ve altyapı, büyük ilgi gören diğer iki token kategorisidir.

Merkezi Olmayan Fiziksel Altyapı Ağları (DePIN’ler), blockchain teknolojisi ve tokenleştirilmiş ekonomik teşviklerin kullanımı yoluyla gerçek dünya altyapısını geliştirmek ve sürdürmek için yeni bir yaklaşım sağlar. Altyapı kripto para birimleri, diğer kripto para birimlerinin çalışmak için kullandığı temel teknolojiyi geliştirmeye odaklanan kripto projeleridir. Altyapı belirteçleri çoğunlukla Katman 1 blockchain ağlarıyla ilişkilendirilir.

Pek çok farklı kategori varken, hepsi hakkında bilgi edinmek, bireysel projeleri araştırmak ve fiyat hareketlerini takip etmek çok zor olabilir. Bu nedenle, birçok deneyimli yatırımcı portföylerini iki ila üç anlatıyla sınırlamayı tavsiye ediyor; bu da onlara bunları derinlemesine araştırma ve satın aldıkları madeni paraları ve tokenleri tutarlı bir şekilde takip etme şansı veriyor.

Araştırma raporlarımızdan en son kripto trendleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ticaret Stratejisi Oluşturun

İnandığınız hikayeleri seçtikten ve portföyünüz için kripto projelerini araştırdıktan sonra, bir ticaret stratejisi oluşturmanın zamanı geldi.

 • Hangi anlatılara maruz kalmak istiyorsunuz? Yapay zeka, meme paraları, altyapı ve oyun, şu anda alanda trend olan anlatıların örnekleridir.
 • Risk toleransınız nedir? Yalnızca Bitcoin’de ve Ethereum ve Solana gibi potansiyel olarak büyük piyasa değerine sahip tokenlarda pozisyon tutmaktan daha mı rahatsınız? Yoksa daha fazla risk almaya ve daha yüksek getiri potansiyeli olan projeleri satın almaya mı isteklisiniz? Meme paraları ve küçük piyasa değerine sahip altcoinler genellikle bu kategoriye girer.
 • Hangi coin ve tokenleri satın almak istiyorsunuz? Tercih ettiğiniz anlatıları ve risk toleransınızı belirledikten sonra, kategorilerinize uyan bireysel kripto projelerini seçmenin zamanı geldi. Deneyimli yatırımcıların çoğu, yeni başlayanların, bireysel pozisyonlarının nasıl geliştiğini kontrol altında tutabilmeleri için portföylerini 15-20’den fazla koin ve token ile sınırlamamalarını tavsiye ediyor.
 • Nasıl satın alacaksınız? Bazı yatırımcılar ilgilendikleri pozisyonları tek seferde satın alırken, birçok yatırımcı Dolar Maliyet Ortalaması ( DCA ) yaklaşımını tercih ediyor. Birkaç hafta veya ay boyunca DCA’cılar yavaş yavaş seçtikleri koin ve tokenlarda pozisyon satın alıyorlar. Bu yaklaşımın avantajı, portföyünüzün tamamını çok yüksek bir fiyattan satın almaktan kaçınmanızdır. Araştırmalar DCA’nın genellikle piyasayı zamanlamaya çalışmaktan daha iyi olduğunu gösterdi.

Son olarak birçok yatırımcı, bir strateji oluşturduğunuzda ona bağlı kalmanızı önerir. Bu, FOMO veya FUD gibi duyguların alım satım kararlarınızı etkilemesine izin vermenizi engeller.

Davranış psikolojisinin finansal piyasaları nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinin .

Daha Yüksek Fiyatları Kabul Edin

Kripto piyasası, sürekli olarak ayı piyasalarını takip eden boğa piyasaları döngüleriyle gelirken, piyasa bir bütün olarak büyüdü ve birçok kripto varlığının fiyatları geçmişte olduğundan daha yüksek. Son ayı piyasası Mayıs 2022’den 2023’ün 3. çeyreğine kadar sürdü ve birçok trader, geçmişte fiyatların yükselişe geçmesine yol açan yaklaşan Nisan 2024 Bitcoin yarılanması gibi piyasa sinyallerine baktı.

Ancak 2024’ün başındaki Bitcoin ETF onayları, kripto fiyatlarının birçok kişinin beklediğinden önce yükseldiğini gördü. Bu durum yatırımcıların kendilerini zayıf hissetmelerine (yani fiyatlar yükselmeden önce yeterince alım yapmadıklarını düşünmelerine) yol açabilir. Bu döngü sırasındaki en düşük Bitcoin fiyatı 18.490 dolardı; bu, Bitcoin’in 2017’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan 19.892 dolara benzer bir fiyat aralığı ve hem 2018 hem de 2019’un yıllık en yüksek seviyelerinden daha yüksek.

İşte Bitcoin fiyatının kısa bir geçmişi .

Kazançlarınızı Güvenceye Alın

Kripto piyasası değişkenliğiyle , başka bir deyişle büyük fiyat dalgalanmalarıyla biliniyor. Bir yandan bu, yatırımcıların genellikle borsada mümkün olandan daha iyi performans gösteren karlar elde etmelerine olanak tanır.

Öte yandan bu durum fiyatların aniden düşebileceği anlamına da geliyor. Bu nedenle pek çok deneyimli trader ‘yol boyunca kar elde ettiklerini’ söylüyor. Bu, satın aldıkları madeni para ve tokenlardan kazanç elde ettikçe, bu kazançların bir kısmını bir stabilcoin olan Bitcoin’e takas ederek veya banka hesaplarına aktararak güvence altına aldıkları anlamına geliyor.

Sonuç

Boğa piyasaları, kripto alanında coşku ve adrenalin zamanıdır; ancak bu, yatırımcıların fazla düşünmeden ve araştırmadan aceleci kararlar almasına yol açabilir. Kendi araştırmanızı yaptığınızdan, inandığınız anlatıları seçip seçtiğinizden, portföyünüz için bir strateji oluşturduğunuzdan, boğa piyasası sırasında daha yüksek fiyatları kabul etmeye istekli olduğunuzdan ve yol boyunca kar elde etmeyi değerlendirdiğinizden emin olun.

Bunlar birçok kripto yatırımcısının takip ettiği standartlardır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir husus, aşağıdakiler tarafından bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmez Kripto.com herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklara yatırım yapmak, satın almak veya satmak. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens