Çapraz Marjlar, İzole Marjlar ve Akıllı Çapraz Marjların Avantajları

Çapraz, akıllı çapraz ve izole marjlar nedir? Her birinin avantajları ve Borsa’da nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinin.

Oct 26, 2022
|

Çapraz Marj Ticareti

Anahtar Çıkarımlar:

 • Marjin ticareti, bir işlem için ödeme yapmak üzere ödünç alınan fonların kullanılmasıdır. Yatırımcıların hesaplarında teminat gereksinimlerinin karşılandığından emin olmaları gerekir, aksi takdirde zorunlu tasfiyeler meydana gelebilir.
 • Çapraz marjin marjin bakiyelerinin farklı pozisyonlar arasında paylaşılmasına izin verirken, izole marjin tek bir pozisyona atanan ve farklı pozisyonlar arasında paylaşılamayan bir marjindir.
 • GEN 3.0 Crypto.com Borsası da dahil olmak üzere bazı borsalar tarafından sunulan akıllı çapraz marjlar, zıt yönlerdeki ve farklı ürün türlerindeki pozisyonlar için marj gereksinimi dengelemelerine izin verir. Potansiyel avantajlar arasında daha düşük toplam marj gereksinimleri ve gelişmiş sermaye verimliliği yer almaktadır.

Marjin Ticareti Nedir?

Marjin ticareti, bir işlem için ödeme yapmak üzere ödünç alınan fonların kullanılması anlamına gelir. Marjin ticaretinde anlaşılması gereken temel kavramlar kaldıraç, marjin, teminat ve likidasyondur.

 • Kaldıraç. Bu, bir ticaret yapmak için ödünç alınan fonların kullanılması anlamına gelir. Örneğin, bir tüccar 5x (yani 5’in katı) kaldıraç faktörüyle 1.000 $ değerinde Ethereum (ETH ) satın almak isterse, yalnızca 200 $ ödemesi gerekir ve geri kalanı (800 $) borsadan veya ticaret platformundan ödünç alınır. Başka bir deyişle, tüccar pozisyonunu 5 kat artırmak için borçlandı. Mevcut piyasa fiyatına dayalı hesap bakiyesinin değeri, eksi ödünç alınan tutar, öz sermaye olarak bilinir (farklı ticaret platformları bunu tanımlamak için farklı terimler kullanabilir).
 • Teminat. İki tür marj gereksinimi vardır: başlangıç marjı ve sürdürme marjı. İlk teminat, yatırımcının pozisyon açmak için yatırması gereken fon miktarıdır. Daha sonra, bir varlığın piyasa fiyatı gerçek zamanlı olarak dalgalandığı için öz sermaye seviyesi de dalgalanır. Özkaynak seviyesi belirli bir eşiğin altına düştüğünde (aynı zamanda bakım marjı), tüccar bir Teminat çağrısı. Bu noktada, özkaynak değerini sürdürme teminatı gereksinimi seviyesine geri getirmek için pozisyonlarının bir kısmını veya tamamını satmaları ve/veya hesaba daha fazla kendi fonlarını koymaları gerekir.
 • Teminat ve Tasfiye. Bir tüccarın hesabında bulunan varlıklar, kredi için teminat olarak kullanılır. Yatırımcı bir teminat tamamlama çağrısını karşılayamazsa, borsa veya yatırım platformu hesaptaki varlıkları satabilir ( likidasyon olarak da adlandırılır) ve elde edilen geliri krediyi ödemek için kullanabilir.

Nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin kaldıraçlı ve kaldıraçsız senaryolarda getiriler farklılık gösterir.

Marj Bilgileri 1 5 2

İzole Marj Nedir?

İzole marj, tek bir pozisyona atanan ve farklı pozisyonlar arasında paylaşılamayan bir marjdır. İzole teminatın temel potansiyel avantajı, tek bir pozisyon için herhangi bir teminat eksikliğinin veya likidasyonun portföydeki diğer pozisyonları etkilemeyecek olmasıdır. Bu, bir yatırımcının yakından izlemek ve üzerinde daha yüksek derecede kontrole sahip olmak istediği spekülatif ve yüksek kaldıraçlı bir pozisyon için uygun olabilir.

Çapraz Marj Nedir?

İzole bir marjın aksine, çapraz marj tüccarın aşağıdakileri yapmasına olanak tanır marj bakiyelerini farklı pozisyonlar arasında paylaştırabilir, Böylece bir pozisyondan elde edilen fazla teminat (yani teminat gereksinimini aşan özkaynak, ki bu genellikle bir kazanç olduğunda gerçekleşir), başka bir pozisyondan elde edilen teminat açığını (yani teminat gereksiniminin altındaki özkaynak, ki bu genellikle bir zarar olduğunda gerçekleşir) kapatmak için etkin bir şekilde kullanılabilir. Çapraz marjın ana faydası, bazı durumlarda marj çağrılarını ve kaybedilen bir pozisyonun zorunlu likidasyonunu önlemeye potansiyel olarak yardımcı olabilmesidir.

İzole marjlara kıyasla çapraz marjların görsel bir örneğine bakalım:

 • Biri ( ETH‘de) izole marj kullanan ve diğer üçü ( BTC, CRO, SAND‘de) çapraz marj kullanan dört pozisyon vardır. CRO ve SAND’ın açık emirleri vardır (yani, emirler başlatılmış ancak henüz tamamlanmamıştır). Bu tokenlar, teminat çağrılarının karşılanmaması durumunda tasfiye edilecek olan teminat olarak kullanılan varlıklardır.
 • Burada toplam marjı, yatırımcının hesabında bulunan toplam fon miktarını ifade etmek için kullanıyoruz. Kullanılan marj, tüm pozisyonlara tahsis edilen fon miktarıdır. ‘Kullanılmayan/paylaşılan marj’ kullanılmayan fonları ifade eder ve bu nedenle prensipte ihtiyaç duyan herhangi bir çapraz marj pozisyonuna dağıtılabilir. Açık (yani, yerine getirilmemiş) emirlerin de toplam marjdan fon alacağını unutmayın. Sürdürme teminatı (MM) başlangıç teminatından (IM) daha düşüktür, bu nedenle etkin bir şekilde başlangıç teminatına dahil edilir.
 • Ardından, ETH ve BTC pozisyonları kayıplar yaşar ve bakım marjlarının altına düşer. ETH izole bir marjin pozisyonu olduğundan, BTC, CRO ve SAND pozisyonları için mevcut olan kullanılmamış/paylaşılan marjini kullanamaz, bu nedenle marjin çağrısının karşılanmadığı varsayılarak ETH pozisyonu likide edilir (yani ETH pozisyonu artık yoktur).
Marj Bilgileri 4 5
 • Buna karşılık, BTC çapraz teminatlı bir pozisyon olduğundan, teminatını yenilemek ve tasfiye edilmekten kaçınmak için BTC, CRO ve SAND pozisyonları için mevcut olan ortak teminatı toplu olarak kullanabilir.
Margin Infogr 5 5 1

Akıllı Çapraz Marjların Avantajları

Akıllı çapraz teminat, zıt yönlerdeki (örn. uzun ve kısa) ve farklı ürün türlerindeki pozisyonlar için teminat gereksinimi dengelemelerine olanak tanır. Ürün tür lerine örnek olarak spot teminat (yani spot piyasada işlem yapmak için teminat kullanmak), vadeli işlemler ve sürekli vadeli işlemler verilebilir. Akıllı çapraz marjın temel potansiyel faydaları, genel marj gereksinimlerinin azaltılması ve tüccar için sermaye verimliliğinin artırılmasıdır.

 • Zıt yönlerde pozisyonlar. Bu, uzun ve kısa anlamına gelir. Uzun pozisyon, varlığı satın almak anlamına gelir. Kısa pozisyon, varlığın açığa satılması anlamına gelir. Bunlar zıt yönlerde pozisyonlardır çünkü uzun pozisyon varlık fiyatı yükseldiğinde (düştüğünde), kısa pozisyon ise fiyat düştüğünde (yükseldiğinde) kazanır (kaybeder).
 • Uzun pozisyon kaybettiğinde kısa pozisyon kazanacağından, uzun pozisyondaki herhangi bir teminat eksikliği için kısa pozisyonda teminat fazlası olacaktır. Benzer şekilde, kısa pozisyon kaybettiğinde uzun pozisyon kazandığından, kısa pozisyondaki herhangi bir teminat eksikliği için uzun pozisyonda teminat fazlası olacaktır. Akıllı çapraz teminat, zıt yönlerdeki pozisyonlar arasındaki bu dengeleme etkilerini tanır ve bu nedenle yatırımcının genel olarak daha düşük teminat gereksinimlerinden yararlanmasına izin verebilir.
 • Farklı ürün tipleri. Aynı dayanak varlık farklı ürün türleriyle marj üzerinden alınıp satılabildiğinden, ürün türleri arasında marj dengelemeleri için fırsatlar vardır. Örneğin, BTC uzun veya kısa vadeli, marjlı, spot piyasada ve vadeli ve sürekli vadeli işlem piyasalarında (yani, vadeli işlem sözleşmesindeki dayanak varlık BTC’dir) alınıp satılabilir. Akıllı çapraz marj, ürün türleri arasındaki bu dengeleme etkilerini tanır ve tüccarın genel olarak daha düşük marj gereksinimlerinden yararlanmasına olanak tanıyabilir.
 • Geliştirilmiş sermaye verimliliği. Düşük marj gereksinimleri nedeniyle, tüccarlar potansiyel olarak fonlarını başka amaçlarla kullanabilirler. Fonlar teminat gerekliliklerine bağlı değildir, bu nedenle genel portföy likiditesi ve esnekliği potansiyel olarak iyileştirilir.

Çapraz Teminat Vs Akıllı Çapraz Teminat Gereksinimleri

Marj Bilgileri 2 5 2

GEN 3.0 Crypto.com Borsasından akıllı çapraz marjın marj gereksinimlerini nasıl azaltabileceğine dair varsayımsal bir örneğe göz atalım. Yatırımcının aşağıdaki üç varsayımsal pozisyonu gerçekleştirdiğini ve başlangıç teminatı gereksiniminin pozisyon değerinin %5’i olduğunu (yani 20x kaldıraç kullandığını) varsayalım:

 • 60.000 $ fiyattan 1 BTC Eylül vadeli vadeli işlem sözleşmesi uzun
 • 61.500 $ fiyattan 1 BTC sürekli vadeli işlem sözleşmesi uzun
 • Her biri 61.000 $ fiyattan 2 BTC Haziran vadeli vadeli işlem sözleşmesi açığı

Çapraz teminat altında, başlangıç teminatı gereksinimi 12.175 $’dır. Ancak akıllı çapraz marj, uzun pozisyonlar ve kısa pozisyonlar için teminat gereksinimlerini ayrı ayrı toplar, ardından hangisi daha büyükse başlangıç teminat gereksinimi olarak onu kullanır. Örneğimizde, uzun pozisyonlar için toplam teminat gereksinimi 6.075 $; kısa pozisyonlar için 6.100 $’dır. Bu nedenle, başlangıç teminatı gereksinimi ikisinden büyük olan 6.100 $’dır. Bu, çapraz teminat kapsamında gerekli olan 12.175 $’lık başlangıç teminatından önemli ölçüde daha düşüktür.

GEN 3.0 Crypto.com Exchange Akıllı Çapraz Marj SSS bölümüne göz atın daha fazla ayrıntı için.

Akıllı Çapraz Teminat Ne Zaman Kullanılır?

Teminat ve çapraz teminat üzerinde birden fazla pozisyonu olan yatırımcılar, dalgalı piyasalarda akıllı çapraz teminatı faydalı bulabilir. Bunun nedeni, mekanizmanın kullanıcıların gereksiz zorunlu likidasyonlardan ve bunun sonucunda ortaya çıkan zararların gerçekleşmesinden kaçınmasına yardımcı olabilmesidir.

Dahası, akıllı çapraz teminat, zıt yönlerdeki pozisyonlar ve farklı ürün türleri arasındaki teminat gereksinimlerini dengeleme kabiliyetiyle, karmaşık portföylere sahip tüccarlar tarafından kullanılma eğilimindedir. Bu portföyler, spot ve vadeli işlem piyasalarında uzun ve kısa pozisyonlar tutuyor olabilir (örneğin, riskten korunma için). Bir tüccar spotta uzun bir pozisyonu korumak için kısa vadeli bir pozisyona sahip olabilir, ancak vadeli pozisyon marj eksikliği nedeniyle likide edilirse, koruma ortadan kalkacaktır. Bu nedenle akıllı bir çapraz marj bu durumda faydalı olabilir, çünkü çeşitli pozisyonların dengelendiği zorunlu tasfiyeden kaçınma potansiyeli sunar.

Sonuç – Çapraz Marjları Tercih Etmeli misiniz?

Çapraz teminat, teminat bakiyelerinin birden fazla pozisyon arasında paylaşılmasına izin verirken, izole teminat paylaşılamayan tek bir pozisyona atanır. Akıllı çapraz teminat, zıt yönlerdeki ve farklı ürün türlerindeki pozisyonlar için teminat gereksinimi dengelemelerine olanak tanır. Akıllı çapraz marjın başlıca potansiyel avantajları, zorunlu tasfiye olasılığının azalması, daha düşük marj gereksinimleri ve gelişmiş sermaye verimliliğidir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez. Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın ve Spot Ticaret ve Marj Ticareti için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens