PYUSD Nedir? PayPal’ın Yeni Stabil Kripto Parası — Nereden Alınacağına Dair Bilgi

PayPal, kendi kripto parası olan PYUSD stabil kripto parayı piyasaya sürdü. Bu yazıda, PYUSD’nin kullanım alanları, tokenomikleri ve nasıl alım satım yapılacağı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Sep 08, 2023
|

What Is Pyusd

Anahtar Çıkarımlar:

  • PYUSD, dijital ödemeler ve Web3 ortamları için tasarlanmış USD’ye sabitlenmiş bir stabil kripto paradır.
  • Fiat ve dijital para birimlerini birbirine bağlayarak PayPal’ın geniş satıcı ağı aracılığıyla küresel ödemeleri potansiyel olarak dönüştürmeyi amaçlamaktadır.
  • PYUSD, kısa vadeli ABD Hazine bonoları ve benzer nakit eşdeğerleri gibi USD mevduatlarıyla tamamen desteklenir ve PayPal’da ABD doları karşılığında 1’e 1 olarak kullanılabilir.
  • Crypto.com’da PYUSD ile nasıl işlem yapacağınızı ve PYUSD’ye nasıl yatırım yapacağınızı öğrenin.

Stabil Kripto Para Nedir?

PYUSD’ye detayına girmeden önce, fiyat dalgalanmalarıyla bilinen Bitcoin ve Ethereum gibi diğer kripto paraların aksine, sabit bir değere sahip olacak şekilde tasarlanmış bir kripto para türü olan stabil kripto para kavramını anlayalım. Bir stabil kripto paranın değeri genellikle USD gibi bir fiat para birimine sabitlenir.

PYUSD gibi stabil kripto paralar, kripto piyasasındaki yatırımcılara bir istikrar ve güvenilirlik ölçüsü sağlamayı amaçlamaktadır. Diğer kripto para birimlerinin fiyat dalgalanmalarıyla ilişkili riskleri azaltmanın bir yolunu sunabilirler, bu da sürekli şiddetli dalgalanmaya maruz kalmadan dijital varlıkların alım satımını yapmak veya tutmak isteyenler için popüler bir seçim haline gelir.

Stabil kripto paralar hakkında daha fazla bilgi için Stabil Kripto Para Nedir ve Nasıl Çalışır?

PYUSD Nedir?

Dijital ödemeler ve Web3 ortamları için tasarlanan PayPal USD (PYUSD), küresel ödeme hizmetleri sağlayıcısı PayPal tarafından piyasaya sürülen ABD dolarına sabitlenmiş bir stabil kripto paradır. Bir stabil kripto para olarak, USD’ye göre zaman içinde sabit bir değere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak USDT ve USDC gibi diğer stabil kripto paraların aksine PYUSD, New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından düzenleyici denetime tabidir.

Paxos Trust Company tarafından düzenlenen PYUSD, merkezi olmayan finans (DeFi) ile geleneksel finans (TradFi) arasında köprü kurmak için potansiyel bir adımdır. Benzersiz bir hibrit olarak, geleneksel fiat para biriminin istikrarı ile dijital para birimlerinin merkezi olmayan avantajlarını sunmaktadır. Kullanıcı açısından PYUSD, finansal sisteme kapsayıcı, geniş erişim sağlamayı, hızlı ve verimli para hareketini mümkün kılmayı amaçlamaktadır. Fiat ve dijital para birimlerini sorunsuz bir şekilde birbirine bağlama beklentisi olan tüketiciler, alım satım yapanlar ve geliştiriciler tarafından kullanılabilir.

PYUSD Ne İçin Kullanılabilir?

Şu anda, uygun ABD PayPal kullanıcıları şunları yapabilir:

  • PayPal ve uvumlu harici cüzdanlar arasında PYUSD transferi.
  • PYUSD kullanarak kişiden kişiye ödeme gönderme.
  • Ödeme sırasında seçerek PYUSD ile alışveriş yapabilme.
  • Pay Pal’ın desteklediği kripto para birimlerinden herhangi birini PYUSD’ye ve PYUSD’den dönüştürme.

PayPal, yol haritası açısından PYUSD’nin kendi ağına ve nihayetinde Venmo’ya sorunsuz bir şekilde entegre edileceğini duyurdu. Ek olarak, PayPal’ın bugüne kadar desteklediği tüm kripto para birimleri PYUSD’ye ve PYUSD’den dönüştürülebilir. Bu durum da kullanıcıların uygulamadan çıkmadan likiditeyi kripto portföylerinden stabil kripto paralara taşımalarına olanak tanır. Başka bir deyişle PYUSD, PayPal’ın 29 milyon kullanıcıdan oluşan mevcut ağından yararlanarak küresel ödemelerin kolaylaştırıcı seçeneği haline gelebilir.

PYUSD ayrıca programlanabilir olduğundan geliştiricilere, geleneksel ekonomi ile Web3 arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olabilecek, halka açık blokzincirlerine yerleştirilebilen işlevsel bir dijital para birimi sunmaktadır.

PYUSD Hangi Ağa Bağlıdır?

PYUSD PayPal tarafından piyasaya sürüldü, ancak bir ERC-20 token olarak Ethereum blokzincirinde yayınlandı. PayPal ağında desteklenen tek sabit kripto para olan PYUSD, PayPal’ın geniş ölçekte ödemeler konusundaki onlarca yıllık deneyiminden yararlanmaktadır. Geleneksel, gerçek dünya ödemeleri ile kripto alanı arasında bir köprü görevi gören PYUSD, TradFi tarafından kurulan ödeme ağını blokzincir protokollerinin hızı, maliyeti ve programlanabilirliği ile birleştirmektedir.

PYUSD Tokenomik

Paxos, Crypto.com Price‘a göre toplam arzı 43,3 milyon olan (bu yazı yazıldığında) PYUSD’nin sözleşme adresini resmen açıkladı. Diğer birçok stabil kripto paranın aksine PYUSD, ticari senet veya emtia gibi stabil kripto paralar için diğer yaygın destek yöntemlerinden daha fazla istikrar ve güvenilir çıkış rampaları sunan USD mevduatları ve diğer nakit eşdeğerleri ile desteklenmektedir.

Paxos ayrıca, Eylül 2023’ten itibaren aylık bir PYUSD Rezerv Raporu yayınlayacağını ve Amerikan Sertifikalı Kamu Muhasebecileri Enstitüsü (AICPA) standartlarına uygun olarak yürütülen rezervlerin üçüncü taraf denetimlerini kolaylaştıracağını duyurdu.

PYUSD ile Nasıl İşlem Yapılır

PYUSD, Crypto.com App’te Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve stabil kripto paranın büyüyen listesinde yer almıştır. Crypto.com App kullanıcıları artık USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimleriyle PYUSD satın alabilir ve Crypto.com Visa Kartı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla satıcıda harcayabilir.

Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto.com Exchange PYUSD alım satımı da yapabilirler. Bugün PYUSD alım satımı yapmaya başlamak için Crypto.com App indirin.

PYUSD Nasıl Stake Edilir?

Crypto.com kullanıcılarının daha basit bir ödül yapısından, daha yüksek varlık dağıtımı limitlerinden ve daha yüksek ödül oranlarından yararlanmalarını sağlayan yeni bir Crypto Earn programı olan Earn Plus artık PYUSD’yi de içeriyor.

PYUSD için Ödül Oranları

CRO Kilitleme TutarıEsnek1 Ay3 Ay
4.000 USD’den az%0.5%1%2
4.000 USD%0.75%3%4
4.000 USD veya üzeri%1%4%5
CRO Kilitleme Tutarı4.000 USD’den az
Esnek%0.5
1 Ay%1
3 Ay%2
CRO Kilitleme Tutarı4.000 USD
Esnek%0.75
1 Ay%3
3 Ay%4
CRO Kilitleme Tutarı4.000 USD veya üzeri
Esnek%1
1 Ay%4
3 Ay%5

Earn Plus ile PYUSD kilitleme hakkında daha fazla bilgi edinmek için nasıl çalışır bölümünü inceleyin.

Sonuç

PayPal’ın PayPal USD (PYUSD) token’ini piyasaya sürmesi, kripto piyasasına yeni bir stabil kripto para sunmanın ötesine geçiyor. Bu gelişme, dijital para birimlerinin geleceğine yönelik önemli bir adımdır. PayPal, düzenleyici standartlara bağlı kalarak ve mevcut TradFi altyapısını kullanarak kriptoyu küresel ödeme ekosistemine resmi olarak tanıtmak için konumlandırılmıştır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir bilgi, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto para, token veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir beyanı yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Exchange ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamadan farklıdır ve Crypto.com Exchange’deki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yetki bölgesi sınırlarına tabidir. Crypto.com Exchange erişiminden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yetki bölgesinde olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens