Litecoin (LTC) Nedir?

Bitcoin, ama daha hızlı ve daha ucuz mu? Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlayan Bitcoin yan ürünü Litecoin hakkında bilgi edinin.

Jan 31, 2024
|

What Is Litecoin

Önemli Çıkarımlar:

  • 2011 yılında yaratılan ve Bitcoin blokzincirinden doğan Litecoin (LTC), merkezileşme sorunlarını ele almayı ve madencilik dinamiklerini geliştirmeyi amaçlayan popüler bir kripto para birimidir.
  • Eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından tasarlanan Litecoin, Bitcoin’in 10 dakikasına kıyasla daha hızlı işlemlere ve 2,5 dakikalık blok oluşturma süresine sahiptir.
  • Litecoin’in Scrypt hashing algoritması, merkezi olmayan ve güvenli bir ödeme çözümü sunarak büyük madencilik operasyonlarının hakimiyetini önlemeyi amaçlıyor.
  • Daha büyük kripto para arzı ve daha hızlı işleme özelliği sayesinde Litecoin, günlük işlemlerde ve mikro ödemelerde öne çıkmaktadır.
  • Hem Litecoin hem de Bitcoin işlem hızı, ücretler ve potansiyel uzun vadeli değer gibi farklı alanlarda değer sunar.

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin(LTC), 2011 yılında Bitcoin blokzincirinin bir fork’u (çatallama) olarak oluşturulan popüler bir kripto para birimidir. Merkezileşme konusundaki endişeleri gidermek ve büyük ölçekli madencilik firmaları için madenciliği daha zor hale getirmek için tasarlanmıştır. Litecoin, Bitcoin‘den daha hızlı bir işlem süresine sahiptir ve günlük işlemler için bir araç olarak tasarlanmıştır.

Eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından yaratılan ve “Bitcoin altınının gümüşü” olarak adlandırılan Litecoin, maksimum 84 milyon kripto para arzına sahiptir ve blokzinciri her 2,5 dakikada bir yeni bir blok üretmektedir.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin, Bitcoin benzeri merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışır. İşlemleri bir Proof of Work(PoW) konsensüs mekanizması aracılığıyla kaydetmek ve doğrulamak için blokzincir teknolojisini kullanır. Litecoin ağı, blokzincirinin bir kopyasını tutan ve işlem doğrulama sürecine katılan düğümlerden oluşur.

Litecoin ağındaki işlemler, madencilerin karmaşık matematiksel problemleri çözmek için hesaplama gücünü kullandıkları madencilik yoluyla blokzincirine eklenen bloklar halinde gruplandırılır. Problemi çözen ilk madenci blokzincirine yeni bir blok ekler; madenciler çalışmalarının karşılığında yeni basılan Litecoin’lerle ödüllendirilir.

Litecoin ve Bitcoin arasındaki en önemli farklardan biri madencilik için kullanılan hashing algoritmasıdır. Litecoin, bellek yoğun olacak şekilde tasarlanmış olan Scrypt’i kullanır. Bu, büyük ölçekli madencilik operasyonlarının ağa hakim olmasını daha zor hale getirir.

Litecoin ayrıca Bitcoin’in 10 dakikasına kıyasla 2,5 dakikalık daha hızlı bir blok oluşturma süresine sahiptir. Bu da işlem onaylarının daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca Litecoin, Bitcoin’in 21 milyonluk arzından dört kat daha yüksek olan 84 milyonluk maksimum arz miktarına sahiptir.

Genel olarak Litecoin, merkezi olmayan ve güvenliğin temel ilkelerini korurken günlük işlemler için Bitcoin’e daha hızlı ve daha verimli bir alternatif sağlamayı amaçlamaktadır.

Litecoin Ne İçin Kullanılır?

Litecoin öncelikle uygun fiyatlarla anında eşler arası (P2P) işlemler için kullanılan dijital bir varlıktır. Genellikle günlük işlemler için Bitcoin’e göre daha hızlı ve daha verimli bir alternatif olarak kabul edilir. Bazıları onu Bitcoin için gerçek dünyadaki bir test ağı olarak görür ve belirli hareketlerin canlı bir ağ üzerindeki etkisini anlamak için denemeye izin verir.

Ayrıca, Litecoin mikro ödemeler için de değerlidir. Kullanılabilirliğini ve gizliliğini artırmak için akıllı sözleşmeler ve MimbleWimble yükseltmesi gibi özellikleri entegre etmektedir. Genel olarak Litecoin, düşük işlem ücretleri ve hızlı onaylarla merkezi olmayan ve güvenli bir ödeme çözümü sağlamayı amaçlamaktadır.

MimbleWimble Yükseltmesi Nedir?

İlk olarak Kasım 2019’da tasarlanan Litecoin MimbleWimble (MWEB) yükseltmesi, Litecoin ağında uygulanan bir gizlilik ve ölçeklenebilirlik geliştirmesidir; nihayet Mayıs 2022’de başlatıldı. MWEB, daha fazla işlem gizliliği sağlamak için gönderici ve alıcı adreslerinin yanı sıra işlem tutarlarını da gizler. Kullanıcıların MWEB’yi etkinleştirmek için yazılımlarını en son sürüme yükseltmeleri gerekir.

Hangisi Daha İyi? Litecoin mi Bitcoin mi?

Litecoin mi yoksa Bitcoin mi daha iyidir sorusunun cevabı, bireysel tercihlere ve özel kullanım durumlarına bağlıdır.

Bitcoin, daha yüksek piyasa değerine sahip en iyi bilinen ve yaygın olarak kabul edilen kripto para birimidir. Bir değer deposu ve ticari bir varlık olarak görülür. Litecoin ise daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretler sunarak günlük işlemler ve mikro ödemeler için daha uygundur.

Nihayetinde, Litecoin ve Bitcoin arasındaki seçim, kullanıcıların hızlı işlem hızı, düşük ücretler veya potansiyel uzun vadeli değer deposu gibi hangi faktörlere en çok değer verdiğine bağlıdır.

LTC Alım Satımı Nasıl Yapılır

Litecoin (LTC), Crypto.com App’te Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Polkadot (DOT), USD Coin (USDC) ve Cronos (CRO) dahil olmak üzere 250’den fazla desteklenen kripto para birimi ve stabil kripto paranın büyüyen listesinin bir parçası olarak listelenmiştir.

Crypto.com App kullanıcıları Litecoin’i USD, EUR, GBP ve 20’den fazla diğer fiat para birimiyle gerçek maliyetle satın alabilir ve Crypto.com Visa Kartı kullanarak dünya çapında 80 milyondan fazla satıcıda alışveriş yapabilir. Alternatif olarak, kullanıcılar Crypto.com Exchange üzerinden LTC alım satımı da yapabilirler.

Bugün LTC alım satımına başlamak için Crypto.com App indirin.

Sonuç

Özetle Litecoin, daha hızlı işlemler, daha düşük ücretler ve daha geniş kripto para arzı ile Bitcoin’e cazip bir alternatif sunuyor. Kripto para biriminde inovasyon için itici bir güç olan Litecoin’in kullanıcı dostu özellikleri ve devam eden yükseltmeleri, onu dijital finans dünyasında dinamik bir oyuncu olarak konumlandırıyor.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir bilgi, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto para, token veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıklarının alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca bilgi amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Exchange ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Main App’ten farklıdır ve Crypto.com Exchange’de ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Exchange’e erişmeden önce, lütfen coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı bölgesinde olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

bitcoin

coins & tokens

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens