Yan Zincirler Nedir? Blockchain’i Yan Tarafta Ölçeklendirme

Yan zincirlerin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangi kripto projelerinin bunları kullandığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Feb 04, 2021
|

Yan Zincirler Nedir Otp

Anahtar Çıkarımlar:

  • Yan zincir, iki yönlü bir köprü kullanarak ana blok zincirine (ana zincir) bağlanan ayrı, bağımsız bir blok zinciridir.
  • Tokenların veya diğer dijital varlıkların ana zincir ile yan zincir arasında transfer edilmesini sağlar.
  • Bir yan zincir genel veya özel olabilir ve her yan zincirin kendi jetonu, protokolü, mutabakat mekanizması ve güvenliği vardır.
  • Yan zincirler, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) gibi blok zinciri uygulamalarını çalıştırmak için kullanılabilir, ana zincirden bir miktar hesaplama yükü alır ve blok zincirinin ölçeklenmesine yardımcı olur.

Giriş

Blockchain’in en büyük zorluğu ölçeklenebilirliktir. Bu genellikle kripto para biriminin ‘kutsal kasesi’ olarak bilinir ve blok zincirinin ana akıma ulaşmasını ve Visa ve PayPal gibi ödeme sistemleriyle doğrudan rekabet etmesini engelleyen temel unsurlardan biridir. Bu yazıda, soruna yönelik umut verici bir çözümü daha derinlemesine inceliyoruz: yan zincirler. Yan zincirlerin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve hangi ekosistemlerin bunları kullandığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yan Zincir Nedir?

Yan zincirlerin arkasındaki teori ilk olarak Dr Adam Back tarafından ‘Pegged Sidechains ile Blockchain Yeniliklerini Etkinleştirmek’ başlıklı makalesinde dile getirilmiştir. İki yönlü bir köprü kullanarak ana blok zincirine (ana zincir) bağlanan ayrı bir blok zinciri olarak bir yan zincir, tokenlerin veya dijital varlıkların ana zincir ile yan zincir arasında aktarılmasını sağlar.

İster halka açık ister özel olsun, her bir yan zincir kendi token’ı, protokolü, mutabakat mekanizması ve güvenliği olan bağımsız bir blok zinciri ağıdır. Ayrıca, blok zincirinin tasarımına bağlı olarak ana zincire birden fazla yan zincir bağlanabilir ve ana ağ bir röle ağı olarak kullanılarak yan zincirler arası iletişim de mümkündür.

Yan zincirler, merkezi olmayan uygulamalar (dapps) olarak bilinen blok zinciri uygulamalarını çalıştırmak ve ölçeklendirmenin bir yolu olarak ana zincirden bir miktar hesaplama yükü almak için kullanılabilir. Diğer ölçeklendirme çözümleriyle de birleştirilebilirler.

Tipik bir yan zincir uygulaması, varlıkları kilitleyerek ilk blok zincirinde (ana zincir) bir işlem oluşturur, ardından ikinci blok zincirinde (yan zincir) bir işlem oluşturur ve işleme varlıkların ilk blok zincirinde doğru şekilde kilitlendiğine dair kriptografik kanıtlar sağlar.

Tipik Yan Zincir Uygulaması Mayıs 24 Ft

Yan zincirler umut verici bir çözüm gibi görünse de, blok zinciri tasarımına karmaşıklık katmakta ve ilk kurulum için çok fazla çaba ve yatırım gerektirmektedir. Yan zincirler bağımsız blok zincirleri olduğundan, ana zincir tarafından güvence altına alınmadıkları için güvenlikleri potansiyel olarak tehlikeye girebilir. Öte yandan, bir yan zincir tehlikeye girerse, ana zinciri etkilemeyecektir, bu nedenle yeni protokolleri ve ana zincirdeki iyileştirmeleri denemek için kullanılabilir.

Plazma Zinciri

Plasma, Ethereum blok zinciri için bir başka Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümüdür. Ethereum blok zinciri ile etkileşime giren bir yan zincir (alt zincirler veya plazma zincirleri olarak da bilinir) oluşturmak için bir çerçevedir. Plazma mimarisi hiyerarşik bir yan zincir ağacıdır ve her bir yan zincir bağımsız olarak çalıştığından ve ana zincir ve diğer yan zincirlere paralel çalıştığından, hız ve verimlilik optimize edilmiştir.

Ayrıca, her bir yan zincir aynı güvenli ekosistemde benzersiz uygulamaları işlemek için kullanılabilir. Kuralları, token değişim oranını ve yan zincirin durum karmalarını içeren bir akıllı sözleşme, yan zincirin oluşturulması sırasında oluşturulur ve ana zincire yerleştirilir. Blok taahhütleri aşağı doğru akar ve çıkışlar herhangi bir üst zincire gönderilebilir ve nihayetinde kök blok zincirine işlenir.

Plazma Zinciri Sözleşmeleri 24 Mayıs Ft

Blok zincirlerini hızlandırma ve ölçeklendirme hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için farklı mutabakat mekanizmaları hakkında bilgi edinin.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

Blockchain

crypto

DApps

plasma sidechain

scalability

scaling

sidechain protocols

sidechains

smart contracts

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens