Gerçek Dünya Varlıkları – DeFi ile Gerçek Dünya Değerleri

Gerçek dünya varlıkları (RWA’lar), blok zinciri dışındaki kaynaklardan elde edilen performans ve değerleme ile varlıkları izlemek için blok zinciri teknolojisini kullanır. Nasıl çalıştıklarını bu makalede bulabilirsiniz

Nov 02, 2023
|

What Are Real World Assets In Crypto

Temel Çıkarımlar:

 • Gerçek dünya varlıkları (RWA’lar), blok zinciri dışındaki kaynaklardan elde edilen performansla varlıkları izlemek için dağıtılmış defter teknolojisini kullanır.
 • Yerli ve yerli olmayan tokenlar için RWA’ları tokenlaştırmanın iki ana yolu vardır.
 • Şu anda, para piyasası fonları, tahviller ve hisse senetleri ile desteklenen RWA protokolleri, kilitlenen toplam değer (TVL) açısından ~% 60 pazar payı ile pazara hakimdir ve bunu RWA kredisi ve gayrimenkul izlemektedir.
 • Finansal ve gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılması, blockchain atılımlarını yönlendiren, oyunun kurallarını değiştiren bir kullanım alanı olma potansiyeline sahiptir.
 • Tokenleştirmenin özel piyasalarda 80 kat büyüyeceği ve 2030 yılına kadar yaklaşık 4 trilyon ABD doları değerine ulaşacağı tahmin edilmektedir.

RWA’lara Giriş

Gerçek dünya varlıkları (RWA’lar), blok zinciri dışındaki kaynaklardan elde edilen performansla varlıkları izlemek için dağıtılmış defter teknolojisini (blok zinciri gibi) kullanır. Bunlar tokenize edilebilen ve blok zincirinde dijital to kenlar olarak temsil edilebilen maddi veya maddi olmayan varlıklardır. Ve giderek ilgi çekiyorlar: Boston Consulting Group tarafından hazırlanan bir rapora göre, zincir içi RWA piyasasının 2030 yılına kadar 4 trilyon ila 16 trilyon ABD dolarına ulaşacağı öngörülmektedir.

RWA tokenleri esasen bir blok zincirine özgü olmayan varlıkların temsilidir ve genellikle kripto para birimleriyle ilişkilendirilen uçucu varlıklardan farklıdır. Programlanabilir yeteneklere sahiptirler ve akredite yatırımcılar için kilitleme süreleri ve gereksinimler gibi özelliklerin dahil edilmesini sağlarlar.

RWA’lara örnek olarak gayrimenkul yatırımlarında mülkiyeti temsil eden tokenların çıkarılması veya gelişmekte olan ülkelerdeki girişimciler için finansman girişimlerine katılım gösterilebilir. Bu tokenlar bir blok zincirinde var olsa da, temel varlıklar fiziksel dünyada yer alır.

Gerçek Dünya Varlıkları Nasıl Tokenlaştırılır?

RWA’ları tokenize etmenin iki ana yolu vardır:

Yerel olmayan belirteçler

 • Zincir dışı yönetilen RWA’ları temsil etmek üzere zincir içi tokenlar çıkarılır.
 • Daha yaygın olan yol (RWA’ların erken aşaması nedeniyle), varlık saklama konusundaki mevcut finansal altyapıdan yararlanmaktır.
 • Örnek olarak: Mevcut tüm USD teminatlı sabit coinler şu anda yerel olmayan bir token biçimindedir.

Yerel tokenlar

 • Zincir üzerinde bir token çıkarılır ve RWA’nın kendisi olarak hareket eder. Başka bir deyişle, token başka herhangi bir zincir dışı varlığı temsil etmez.
 • Örneğin, Avrupa Yatırım Bankası 2021 yılında Ethereum halka açık blok zincirinde 100 milyon Euro tutarında iki yıllık dijital tahvil ihraç etmiştir.
What Are Real World Assets In Crypto Infographics 1

Tokenlaştırmanın Avantajları

RWA tokenizasyonunun çeşitli avantajları vardır:

Şeffaflık: Bir varlığın gerçek değeri zincir üzerinde yansıtılabilir.

Verimlilik: Varlık sahiplerine dağıtımlar kripto cüzdanları aracılığıyla kolaylaştırılabilir.

Likidite: Blok zincirinin zincir üzerindeki doğası, daha önce likit olmayan varlıkların alım satımını mümkün kılar.

Kendi kendini saklama: Bireyler varlıkları üzerinde kontrolü ellerinde tutma olanağına sahiptir.

Teminatlandırma: Varlıklar potansiyel olarak merkezi olmayan finans(DeFi) protokollerinde teminat olarak kullanılabilir.

Gerçek Dünya Varlıkları Henüz Kullanılıyor mu?

Evet. Geleneksel finans (TradFi), giderek daha fazla finans devinin bu alanda varlık göstermeye başlamasıyla birlikte gerçek dünya varlıklarının tokenlaştırılmasına katılmaya başladı.

Kripto Alanında RWA’ları Kim Oluşturuyor?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli varlık sınıflarından RWA’ları tokenize edebilen çeşitli RWA protokolleri bulunmaktadır:

 • Para piyasaları (örneğin, bankalar arası kredilerin vadeli mevduat sertifikaları, para piyasası yatırım fonları, ticari kağıtlar, Hazine bonoları)
 • Hisse senedi ve borç piyasaları (örneğin, hisse senetleri ve tahviller)
 • Gayrimenkul (örneğin, arazi ve üzerindeki binalardan oluşan mülk)
 • Karbon piyasaları (örneğin, karbon kredilerinin alınıp satıldığı ticaret sistemleri)
 • Lüks mallar (örneğin, tasarımcı çantaları, yüksek kaliteli saatler, mücevherler)
 • Emtia piyasaları (örneğin, altın, petrol, kahve, soya fasulyesi)

Aşağıdaki grafik, RWA protokollerinin piyasaya göre genel bir görünümünü göstermektedir:

Halihazırda, Hisse Senedi ve Borç Piyasaları kategorisi, aşağıda gösterilen verilerde de görüldüğü üzere, 2023 yılının 2. çeyreğinden bu yana RWA pazar payını domine etmektedir. Ayrıca, RWA kredilendirme ve gayrimenkul diğer popüler varlık kategorileridir. Bu arada, karbon piyasası gibi rejeneratif finansın önemli ölçüde düşmüş olması da dikkat çekicidir.

What Are Real World Assets In Crypto Infographics 2

En popüler RWA protokollerinden bazılarını derinlemesine incelemek için, Araştırma & İçgörü Ekibimiz tarafından hazırlanan Araştırma raporunun tamamını okuyunBu makalede atıfta bulunulan tüm gerçekler ve rakamlar için kaynakları da içerir.

Sonuç

Gerçek dünya varlıkları (RWA’lar) blok zinciri teknolojisinin dönüştürücü bir kullanım alanıdır, ancak henüz başlangıç aşamasındadır ve henüz kitlesel olarak benimsenmemiştir. Bununla birlikte, teorik olarak sanat eserleri, gayrimenkuller ve karbon kredilerinden tahvil ve hisse senetleri gibi finansal araçlara kadar neredeyse her şey tokenize edilebileceğinden, RWA’ların potansiyeli sınırsızdır.

RWA’ların uygulanması sürecinde değerleme ve denetim, saklama ve güvenlik, yönetişim ve güvenin yanı sıra birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik endişelerini de içeren çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bu engellerin aşılması, varlık yaratıcıları, token ihraççıları, hizmet sağlayıcıları, düzenleyici kurumlar ve tüccarlar dahil olmak üzere tüm paydaşlar arasında önemli bir işbirliği gerektirmektedir.

Genel olarak, RWA’lar için görünüm umut vericidir. Bir Citi raporuna göre, finansal ve gerçek dünya varlıklarının tokenizasyonu, blockchain atılımlarını yönlendiren oyunun kurallarını değiştiren kullanım durumu olma potansiyeline sahiptir. Citi, tokenizasyonun özel piyasalarda 80 kat büyüyebileceğini ve 2030 yılına kadar yaklaşık 4 trilyon ABD doları değerine ulaşabileceğini öne sürüyor.

Blok zinciri teknolojisi olgunlaşmaya devam ettikçe ve ortam geliştikçe, RWA’ların kripto alanına daha fazla benimsenmesi ve entegre edilmesi muhtemeldir. Zorluklar devam etse de, potansiyel faydalar RWA’ları gelecekteki kripto ortamında heyecan verici bir sınır haline getirmektedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens