NFT Oyunları Nedir? 2022’de Oynanacak Dört Oyun

NFT oyunları 2022 yılında yükselişe geçmiştir. Ne oldukları hakkında daha fazla bilgi edinin ve bugün piyasadaki en popüler NFT oyunlarından bazılarını keşfedin.

Nov 09, 2022
|

Giriş

Kriptonun popülaritesi artmaya devam ederken, NFT oyun fenomeni olarak adlandırılan oyna-kazan (P2E) oyunları da dünyayı kasıp kavuruyor. DappRadar ve Blockchain Gaming Alliance, oyunların Ağustos 2022’de blok zinciri faaliyetlerinin yarısından fazlasını oluşturduğunu ve yüz milyonlarca işlem yapıldığını bildirdi – bu da piyasadaki düşüşe rağmen en iyi blok zinciri oyunlarının aktif katılım görmeye devam ettiğini gösteriyor.

Anahtar Çıkarımlar:

  • NFT oyunları, NFT’leri oyun ortamının temel bir unsuru olarak kullanır; bu, belirli ödül modelleri bağlamında, oyunun üstünde bir ‘oyna-kazan’ (P2E) yapısı (kripto dilini kullanmak için) olarak tanımlanabilir.
  • Oyunlar, oyuncuların katılım yoluyla yerel tokenlar edinmelerine veya NFT’ler toplamalarına olanak tanır ve genellikle kullanıcılara tutmakta, satın almakta veya takas etmekte özgür oldukları bu dijital varlıkların tam sahipliğini ve kontrolünü verir.
  • Axie Infinity, Gods Unchained, DeFi Kingdoms ve The Sandbox, 2022’de piyasaya çıkan bazı P2E NFT oyunlarıdır.

Blockchain veya NFT Oyunu Nedir?

Blockchain oyunları, sanal bir oyun dünyası oluşturmak için blockchain teknolojisini, kripto para birimlerini ve oyun mekaniklerini birleştirir. Bu oyunlar genellikle NFT ‘leri oyun ortamında kullanmaktadır – oyunun kurallarına, oyuncu etkileşimlerine veya bir ödül sistemi olarak – oyuncunun avatarından silahlara, ekipmanlara, dış görünüşe veya araziye kadar.

‘Oyna-kazan’ (P2E) olarak adlandırılan oyun içi ödül modeli, oyuncuların ilerleme kaydettikçe jetonlar veya NFT’ler (oyun içinde veya dışında takas edilebilir) ile ödüllendirilmesine olanak tanıyor. Bu tür bir oyun ortamında, geliştiriciler oyunun ödüllerini ve kurallarını uygulamak için akıllı sözleşmeler kurarlar.

Geleneksel Oyunlardan Farkı Nedir?

Geleneksel oyunlarda, oyuncular oyunda sahip oldukları varlıkların bağımsız mülkiyetine sahip değildir; örneğin, kazanılan varlıkların veya ödüllerin bu oyunlar dışında takas edilememesi bunun bir göstergesidir.

Bu arada, NFT oyunları oyunculara katılım yoluyla yerel jetonlar edinme veya NFT toplama fırsatları sunar. Kullanıcılar genellikle dijital varlıklarının tam mülkiyetine ve kontrolüne sahip olurlar ve bunları tutmakta, satın almakta veya takas etmekte özgürdürler. Bu dijital varlıklar bazen kripto paralarla takas edilebilir ve ardından üçüncü taraf borsalarda fiat karşılığında alınıp satılabilir.

NFT Gaming’e Nasıl Başlanır

NFT oyunları bir blok zinciri üzerinde yaşadığından, bu tür oyunlarla etkileşim kurmak için genellikle desteklenen bir kripto cüzdanı kurmak gerekir. Oyuncuların NFT’lerini satın almalarını ve saklamalarını sağlar.

Bu makalede kripto cüzdanının ne olduğu ve uygun bir cüzdanın nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oyuna bağlı olarak, potansiyel kullanıcıların oyuna katılmadan önce oyun jetonları veya NFT’ler edinmeleri gerekebilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı kategorilerden tonlarca NFT oyunu vardır, bu nedenle taahhütte bulunmadan önce parametreleri ve katılım gereksinimlerini araştırmak ve anlamak önemlidir.

Bir NFT Oyununda Nelere Dikkat Edilmeli

Bugün piyasada bulunan çeşitli NFT oyunlarıyla birlikte, oyuncular yüzeyin ötesine geçmeli ve bir oyuna girmeden önce oyunun verilerini nasıl analiz edeceklerini öğrenmelidir. Bir blockchain oyununun başarısına çeşitli faktörler katkıda bulunabilir ve aşağıda bir projenin sağlığını ve potansiyelini değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken bazı yararlı ölçütler yer almaktadır.

Diğer faktörlerle birlikte düşünüldüğünde, (ani değil) istikrarlı kullanıcı artışı, bir oyuna yapay değil gerçek bir ilgi olduğunun potansiyel bir göstergesidir.

İşlem verileri de önemlidir. İşlem değeri, zincir üzerinde aktarılan toplam değer miktarını temsil eder ve bu da oyuncu katılım düzeyini ölçmeye yardımcı olabilir.

Bir projenin tokenomiği, ekonomik sürdürülebilirliğini ve başarısını belirleyebilir. Tokenomiklerine göre değerlendirilen iyi bir P2E oyunu, tokenı için dengeli bir arz ve talebe sahip olmalı ve oyuncuları bu tokenı tutmaya teşvik edecek gerçek bir oyun içi faydaya sahip olmalıdır. Özel yatırımcılardan alınan uzun bir hak ediş süresi de kısa vadede tokenın ani ve keskin bir şekilde satılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Daha da önemlisi, oyuncular kendi kendini idame ettiremeyen veya mevcut oyunculara herhangi bir değer sağlamak için yalnızca veya ağırlıklı olarak yeni oyuncuların katılmasına dayanan token ekonomik modellerine sahip projelere karşı dikkatli olmalıdır.

Sonuç olarak: Temel bir iş ve ekonomik model, oyuncuların ve onu destekleyen toplumun çıkarlarına en iyi şekilde hizmet etmelidir. Crypto.com en popüler oyunların temel metriklerini takip etmekte ve bulgularını haftalık NFT ve GameFi güncellemesinde paylaşmaktadır.

Axie Infinity

Resim kaynağı: The Lunacian

Sky Mavis tarafından geliştirilen Axie Infinity, en uzun süredir devam eden blok zinciri oyunlarından biridir ve yayın tarihi itibariyle P2E alanındaki en büyük piyasa değerlerinden birine sahiptir. Ronin yan zincirinin yardımıyla Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş Pokemon’dan ilham alan, açık uçlu bir dijital evcil hayvan evrenidir.

Kullanıcılar savaşabilecekleri, toplayabilecekleri ve yetiştirebilecekleri Axie’ler veya fantastik yaratıklarla oynarlar. Bu Eksenler NFT’ler tarafından temsil edilir ve her Eksen oyundaki rolünü belirleyen farklı özelliklere sahiptir.

Kayıt olmak ücretsiz olsa da, ilk ödeme söz konusudur: Oyuncular oyunu oynamaya başlamak için önce Axies’i satın almalıdır. İki oyun modu mevcuttur: Oyuncuya karşı çevre (PVE) savaşları içeren Macera modu ve Arena ya da oyuncuya karşı oyuncu (PVP) modu.

Oynanış

Oyuna girdikten sonra, bir oyuncunun oyuna katılabilmesi için üç Axie satın alması gerekir. Her Axie rastgele dağıtılan dört beceri kartına sahiptir ve her kartın saldırı ve savunma puanları vardır – işte bu noktada strateji oluşturmak işe yarar.

Macera modunda amaç, canavarlarla savaşarak ve deneyim puanı (XP) kazanarak Axie’lerin seviyesini yükseltmektir. Aksilerin seviyesi ne kadar yüksekse, SLP (Yumuşak Aşk İksiri) simgesi ödülleri elde etme şansı da o kadar yüksek olur.

PVP modunda amaç, rakiplerin vuruş puanlarını (HP’ler) sıfıra indirerek onları yenmektir. Bu sıra tabanlı savaş sisteminde oyuncular, kazanma şanslarını en üst düzeye çıkaran kartları stratejik olarak oynayarak düşmanları ortadan kaldırabilirler.

Tokenomics Infogr 3

Zincirsiz Tanrılar

Resim kaynağı: Gods Unchained blogu

Gods Unchained, Magic: The Gathering ve Hearthstone gibi diğer ticari kart oyunlarından esinlenen, oynaması ücretsiz, blok zinciri tabanlı bir fantezi kart oyunudur. 2019 yılında piyasaya sürülen oyun, özellikle NFT’ler için Ethereum’un ilk ZK-Rollup’ı olan Immutable X üzerine inşa edilmiştir. Genel oyun deneyimini iyileştiren temel özellikler olan gazsız para basma ve anında işlem onayı sunar.

Oynanış

Her kart, farklı özellikler, beceriler ve istatistiklerle ilişkilendirilmiş altı farklı Tanrıdan herhangi birini içerir. Oyuncular oyuna girerken ücretsiz Hoş Geldiniz destesinden iki kopya alırlar ve bunlar daha sonra 30 kartlık desteler oluşturmak için kullanılır. Oyunculara ayrıca ücretsiz kartlarından önceden ayarlanmış altı başlangıç destesi atanır – bu, nasıl bir deste oluşturacağını bilmeyenler için yararlıdır. Oyun ayrıca oyuncuların oyuna başlamadan önce destelerini rastgele seçtikleri kartlarla değiştirmelerine de olanak tanır, bu işlem “mulligan” olarak bilinir.

Gods Unchained sıra tabanlı bir mekaniğe dayanır: Her oyuncunun bir saldırı veya savunma eylemi ile sırasını yapmak için 60 saniyeye kadar süresi vardır. Mevcut üç oyun modundan birini seçebilirler: Solo Maç (bilgisayara karşı oynayın), Dereceli (rütbe atlamak ve ödüller kazanmak için kazanın) veya Doğrudan Mücadele (oyuncuya karşı oyuncu).

Forge, Gods Unchained’de oyuncuların kartları birleştirmesine olanak tanıyan bir özelliktir. İki aynı kart Forge’da birleştirilerek orijinalinin daha yüksek kaliteli bir versiyonu oluşturulabilir ve ardından NFT olarak basılabilir. Kaynaştırma, ‘Gauntlet of Gods’ adlı Dereceli modla bağlantılı bir mini oyunu kazanarak elde edilebilen bir oyun içi kaynak olan Flux gerektirir.

Tokenomics Infogr 2

Zincirsiz Tanrılar hakkında daha ayrıntılı bir rehberi Araştırma Sihirbazı makalemizde okuyabilirsiniz.


Kum Havuzu

Görüntü kaynağı: Sandbox Oyunu

The Sandbox, hem oyuncuların hem de içerik oluşturucuların keyif alması için tasarlanmış açık dünya, voksel tabanlı, oynaması ücretsiz bir NFT oyun platformudur. Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen bu merkezi olmayan oyun ekosistemi, Minecraft ve Roblox gibi diğer popüler geleneksel web oyunlarını anımsatıyor.

Sandbox’ın üç ana bileşeni vardır: bir voksel editörü (‘VoxEdit’), bir pazar yeri ve oyunun kendisi. VoxEdit, herkesin kendi voksel tabanlı varlıklarını oluşturmasına olanak tanıyan bir 3D aracıdır. Oyunun, kullanıcıların ‘ASSET’ olarak bilinen voksel varlıklarını serbestçe takas edebilecekleri ve para kazanabilecekleri kendi pazarı vardır. Ayrıca kullanıcıların yarattıklarıyla oynayabilecekleri, kaynak toplayabilecekleri ve ödüller ve jetonlar elde edebilecekleri bir oyun sistemi de bulunmaktadır. Bu bileşenler, kullanıcıların hedeflerine göre platformla etkileşime girmelerini sağlar.

Oynanış

Bir oyun olarak The Sandbox, katı mekanikleri takip etmek yerine yaratıcılığı, keşfi ve hayal gücünü teşvik eder. Bu model, her içerik oluşturucunun dünyayı istediği gibi şekillendirmesine ve diğer oyuncuların platformu benzersiz bir şekilde deneyimlemesine olanak tanıyarak kendisini kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin daha fazla para kazanılabileceği sanal bir dünya olarak sunuyor.

Tokenomics Infogr 5

DeFi Krallıkları

Görüntü kaynağı: The Metaverse Illuminated

DeFi Kingdoms, Runescape’e benzer bir görsel stile ve hisse sahip piksel tabanlı bir fantezi rol yapma oyunudur. Başlangıçta Harmony ONE blok zinciri üzerine inşa edilen DeFi Kingdom, bir Avalanche Alt Ağı olan DFK Chain üzerindeki Crystalvale genişlemesine taşındı. Orijinal Serendale bölgesi 21 Kasım 2022’de Klaytn’da yeniden başlayacak. DeFi Kingdom, P2E mekaniği ve bunun üzerine oyunlaştırılmış unsurlarla inşa edilmiş merkezi olmayan bir borsa (DEX) olarak markalanmıştır. Her bir oyun dışı karakter (NPC) oyuncuların DEX ile etkileşime girmesinin bir yolunu temsil eder. Örneğin, oyuncular Tüccar aracılığıyla para birimlerini takas edebilir, Druid’de LP jetonları oluşturabilir veya Satıcı aracılığıyla eşya ticareti yapabilir.

Oynanış

Başlamak için oyuncuların DFK zincirindeki gaz ücretlerini karşılayan ve stake edilebilen, farm yapılabilen veya diğer oyun içi para birimleriyle takas edilebilen JEWEL jetonları satın almaları gerekiyor. Oyuna girdikten sonra, bir oyuncu Pazar yerine gitmek ve MÜCEVHERLERİNİ KRİSTALLERLE takas etmek isteyecektir. CRYSTAL, Kahraman NFT’leri satın almak veya yeni Kahramanlar basmak gibi herhangi bir oyun içi eylem ve işleme katılmak için gerekli olan DeFi Kingdoms’ın Güç Simgesidir. MÜCEVHER veya KRİSTAL diğer jetonlarla veya oyun içi öğelerle takas edilebilir.

Asıl oyun, fayda temelli olarak kategorize edilebilecek NFT’ler olan Kahramanlar etrafında dönmektedir. Bir Kahramanın değeri becerilerine, özelliklerine, istatistiklerine ve nadirliğine bağlıdır. Oyuncular ilk Kahramanlarını elde etmek için KRİSTAL kullanarak Tavernadan bir Kahraman satın alabilirler. Oyunda ilerlemek için en az bir Kahramana sahip olmak yardımcı olur.

Oyuncular Kahramanlarını sıraladıktan sonra, deneyim ve ödüller kazanmak için onları savaş dışı görevlere gönderebilirler. Meslek görevlerinde bir Kahraman belirli mesleklerde (Madenci, Bahçıvan, Toplayıcı ve Balıkçı) çalışır ve becerilerini daha da artırır. Eğitim görevlerinde, Kahramanlar daha fazla deneyim için istatistiklerini test ederler.

Tokenomics Infogr 4

NFT Oyunları Nereye Gidiyor?

Bunlar günümüzde sadece dört popüler NFT oyunudur ve piyasada denemek için sunulan sayısız başka eğlenceli ve ilgi çekici oyun vardır. Geliştirme çabaları, girişim finansmanı ve GameFi’nin bugün aldığı akıl payı ile NFT oyun alanının büyümeye devam etmesini beklemeliyiz.

Bir NFT oyununu oynamak için zaman, para ve çaba harcamadan önce, gerçekten ilgilenmeye değer olup olmadığını bilmek için önce onu araştırmak en iyisidir.

Crypto.com, meraklıların trendleri takip etmelerine yardımcı olmak için en alakalı NFT ve GameFi güncellemelerini haftalık olarak toplar ve paylaşır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklara (NFT’ler gibi) yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens