Katman-2 Ölçeklendirme Çözümleri Nelerdir

Ölçeklenebilirlik trilemması, blok zincirinin en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. İşte Katman-2 ölçeklenebilirlik çözümlerinin nasıl yardımcı olabileceği.

Aug 12, 2022
|

Katman 2 Opt 1

Katman-2 ölçeklendirme çözümleri, altta yatan blok zincirinin hızını ve verimliliğini artıran bir blok zinciri protokolünün üzerinde çalışan teknolojidir. İşte ayrıntılı olarak nasıl çalıştığı.

Önemli Çıkarımlar

 • Katman-1 bir ana blok zincirini ifade ederken, Katman-2 bir ana blok zincirinin üzerinde yer alan ağı ifade eder
 • Katman-2 çözümleri, işlemleri ana ağ dışında işleyerek ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlamaktadır
 • Katman-2 çözümünün avantajları arasında saniye başına daha fazla işlem (TPS), daha düşük gaz ücretleri, korunan güvenlik ve uygulamaya özel ağlar yer alır

Katman-2 Ölçeklendirme Çözümleri Nelerdir?

Ethereum, işlem para birimi(ETH) olarak kullanılmasından kayıt tutma için değişmezliğine ve kriptografik olarak güvenli doğasına kadar, 2013 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana blok zinciri endüstrisinde muazzam bir büyüme için katalizör olmuştur.

Ancak, diğer birçok blok zinciri gibi Ethereum da ölçeklenebilirlik sorunuyla karşı karşıya olduğu bir noktaya ulaştı. 2022 yazı itibariyle Ethereum günde tahmini 500.000 işlem gerçekleştirmektedir ve bu da saniyede 30 işlem anlamına gelmektedir. Buna karşılık, Visa’nın ödeme sistemi günde 150 milyon ve saniyede 65.000 işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir – Ethereum’un yapabileceklerinin çok ötesinde.

Uygulamada, bir blok zincirinin sınırlarına ulaşılması, ağ tıkanıklığına (bir işlemin işlenmesinin saatler alabileceği) ve aşırı yüksek gaz ücretlerine neden olur.

Bazen Veri Bağlantı Katmanı (DLL) olarak da adlandırılan Katman-2’ye girin. Bu çözüm, Ethereum ana ağı (Layer-1) yerine üçüncü taraf ağlardaki işlemleri işleyerek blok zincirinin ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, yalnızca ana ağ üzerindeki iş yükünü hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda altta yatan blok zincirinin aynı güvenlik ve ademi merkeziyetçilik standartlarını da korur.

Katman-1 vs Katman-2 Blok Zincirleri

Katman-1, dağıtılmış veritabanının kendisini ifade eder – blok zincirinin tüm düğümlerini, altta yatan mutabakat mekanizmalarıyla birlikte tek bir sistemde bir araya getiren ağ. Örneğin, Bitcoin’in Katman-1’i Bitcoin ağıdır ve Ethereum’un Katman-1’i Ethereum ağıdır. Her ikisi de şu anda bir Proof of Work (PoW) mutabakat mekanizması kullanmaktadır.

Katman-2 ise blok zincirinin üzerinde yer alan bir bindirme ağıdır. Lightning Network, Bitcoin için Katman-2 çözümüdür. Plasma, Polygon, Optimism ve Arbitrum, Ethereum üzerine inşa edilen Katman-2 ağlarından sadece birkaçıdır.

Neden Önemlidirler?

Şu anda Ethereum, ağ güvenliği ve istikrarı açısından en sofistike blok zincirlerinden biridir. Bireylerin ve şirketlerin çoğunluğu bu blok zincirini işlemler için veya projeler oluşturmak için kullanmayı tercih ediyor. Ancak, işlem sayısı arttıkça ağ giderek daha sıkışık hale gelir.

Bunun üstesinden gelmek için madenciler daha yüksek gaz fiyatlı işlemleri onaylamaya öncelik veriyor. Ancak bu yüksek maliyetler, zaman zaman işlemin değerini aşabilen minimum gaz ücretini yükselterek kullanıcıya düşmektedir.

Katman-2 ile, altta yatan ağın (ana ağ) bu kadar büyük miktarda veriyi işlemesine gerek yoktur çünkü bu verileri farklı işleme kanallarına (üçüncü taraflara) gönderir ve yalnızca nihai sonucu Katman-1 blok zincirine kaydeder.

Katman-2 Çözümlerinin Avantajları

 • Saniye başına artan işlemler (TPS) kullanıcı deneyimini iyileştirebilir ve ana ağdaki ağ tıkanıklığını azaltabilir
 • İşlemler ana ağa kaydedilmeden önce tek bir pakette birleştirilerek gaz ücretleri azaltılır
 • Katman-2 çözümünde yapılan güncellemeler temel blok zincirini değiştirmez, çünkü Katman-2 blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve bu da ağ güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olur
 • Belirli bir özelliği optimize etmek için özel olarak tasarlanmış uygulamaya özel Katman-2 ağlarına izin verir

Katman-2 Çözümlerinin Dezavantajları

 • Likiditeyi birincil blok zincirinden kaldırabilir
 • Potansiyel güvenlik ve gizlilik açıkları; kullanıcılar Katman-2 çözümlerini kullanmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır
 • Diğer Ethereum tabanlı uygulamalarla ara bağlantıyı engelleyebilir (örneğin, bir L-2 kullanarak)

Ne Tür Katman-2 Çözümleri Var?

Katman-2 çözümleri temel olarak işlemlerin çoğunu ana ağdan uzağa yönlendirmeye odaklanır. Kısa bir süre içinde, bu zorluğun üstesinden gelmek için birçok Katman-2 projesi ortaya çıkmıştır. Ancak, sadece birkaçı en kritik sorunları çözmeyi başarmıştır. İşte Layer-2 blockchain ölçeklendirme çözümlerine üç örnek:

Devlet Kanalları

Bir durum kanalı, katılımcılar arasında iki yönlü bir iletişim kanalıdır. Başka bir deyişle, işlemlerin onaylanması için madenci gibi üçüncü bir tarafa ihtiyaç yoktur; bu da işlem hızını artırır.

Süreç, madencilere herhangi bir şey göndermeye gerek kalmadan doğrudan bir etkileşime izin vermek için Çoklu imza(multisig) aracılığıyla blok zincirinin bir bölümünü mühürleyerek başlar. İşlem onaylandıktan sonra, kanalın son durumu blok zincirine eklenir.

Örnekler: Bitcoin’in Yıldırım Ağı, Ethereum’un Raiden Network

Avantajlar

 • Karmaşık etkileşimleri yönetir
 • Son derece yüksek işlem hacmini çok düşük bir maliyetle gerçekleştirir

Dezavantajlar

 • Kurulum ve yerleşme kanalları için yüksek maliyet
 • Fonların açık ödeme kanallarında bloke edilmesi gerekmektedir
 • Açık katılımı desteklemiyor

Sıfır Bilgi Toplama

Sıfır bilgi toparlamaları (ZK-Rollups) ana blok zincirinden çıkarılan işlemleri birleştirir ve SNARK (Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) olarak bilinen kriptografik bir kanıt oluşturur. Geçerlilik kanıtı olarak da adlandırılan bu kanıt, ana blok zincirinde gerekli olan tek kayıttır; dolayısıyla, kullanıcıların tüm verileri işlemekten kaynaklanan gaz ücretini azaltır.

Örnekler: Değişmez X, Poligon Hermez, Starkware

Avantajlar

 • Güvenli ve merkezi olmayan
 • Neredeyse anında transferler

Dezavantajlar

 • Daha az zincir içi etkinliğe sahip daha küçük uygulamalar için hesaplama yapmak zor
 • Tüm ZK-Rollup’lar Ethereum Sanal Makinesi(EVM) uyumluluğu sunmaz
 • İşlem sıralaması bir kullanıcı tarafından etkilenebilir

İyimser Toplamalar

ZK-Rollup’ların aksine, iyimser rollup’lar sahtekarlık kanıtlarına dayanır. Basitçe söylemek gerekirse, toplayıcılar Katman-1’de minimum bilgi yayınlar ve verilerin doğru olduğunu varsayar.

İşlem gerçekten geçerliyse, ana blok zincirinin daha fazla bir şey yapması gerekmez. Hileli bir işlem durumunda, iyimser toparlama bir sahtekarlık kanıtı gerçekleştirir ve göndereni cezalandırır.

Örnekler: Arbitrum, Boba, Cartesi, Yakıt Ağı, İyimserlik

Avantajlar

 • Düşük gaz ücretleri
 • Artan iş hacmi
 • Akıllı sözleşme yeteneği
 • Güvenlik

Dezavantajlar

 • Uzun para çekme süreleri
 • Ağ katılımcıları arasında potansiyel teşvik uyumsuzluğu
 • Altta yatan Layer-1 işlemleri sansürleyebilir

Blockchain Ölçeklenebilirliği için Sırada Ne Var?

Ethereum blok zincirindeki Layer-2 blok zinciri projeleri ve çözümleri, blok zinciri ölçeklenebilirlik sorunlarına verilen en yaygın yanıtlardan biri haline gelmiştir. Bu teknolojiye yoğun bir şekilde odaklanarak, düşük işlem ücretlerinin eşlik ettiği yaygın bir benimseme ile bir gelecek vaat ediyor.

Yukarıda tanıtılan Katman-2 çözümleri, sektörün ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye yönelik ilk girişimidir. Ethereum’un 2022’nin sonlarında, ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmek için bir sonraki adımını kapsayan ‘The Merge‘i başlatması planlanıyor. Bununla birlikte, bunun blok zincirlerinin manzarasını nasıl değiştireceği ve Katman-2 ölçeklendirme çözümleri üzerindeki etkisi hala belirsizdir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens