Katman-0 Protokolleri Nelerdir? Özelleştirilmiş Blok Zincirleri için Altyapı

Katman-0 protokolleri, özelleştirilmiş Katman-1 blok zincirlerinin üzerine inşa edildiği altyapıdır. Cosmos, Polkadot ve Avalanche gibi önemli projeleri araştırıyoruz.

Aug 07, 2023
|

Blockchain'de Katman-0 Nedir?

Anahtar Çıkarımlar:

  • Katman-0 protokolleri, Katman-1 blok zincirlerinin üzerine inşa edildiği temeli oluşturur.
  • Katman-0 protokolleri, geliştiricilerin belirli uygulamalar veya kullanım durumları için tasarlanmış özelleştirilmiş Katman-1 blok zincirlerini başlatmasına olanak tanır.
  • Bir ana zincir, Katman-1’ler arasındaki veri aktarımını desteklerken, yan zincirler, ana zincire bağlı, uygulamaya özel Katman-1’lerdir.
  • Cosmos, Polkadot ve Avalanche, şu anda aktarma/yan zincir yapısını kullanan Katman-0 ağlarının öne çıkan örnekleridir; LayerZero ve zkLink gibi yeni gelenler ise çoklu zincir birlikte çalışabilirliğinin bir sonraki ilerlemesini temsil etmektedir.
  • Önümüzdeki yıllarda, Layer-0 protokolleri, sorunsuz bir şekilde birlikte çalışan birden fazla özel Katman-1 blok zincirinin büyümesini sağlayarak, yeni bir blok zincir inovasyonu dalgasını başlatma potansiyeline sahip.

Blockchain’deki Katman-0 Protokolleri Nelerdir?

Katman-0 protokolleri, Katman-1 blok zincirlerinin üzerine inşa edildiği temeli oluşturur. Blockchain ağları ve uygulamaları için altyapı görevi görerek, ölçeklenebilirlik ve blockchainler arasında birlikte çalışabilirliğin sağlanması da dahil olmak üzere sektörün karşılaştığı sorunların üstesinden gelmeye çalışan bir çözümü temsil ediyorlar.

Katman-0 protokolleri, geliştiricilerin belirli uygulamalar veya kullanım durumları için tasarlanmış özelleştirilmiş Katman-1 blok zincirlerini başlatmasına olanak tanır. Layer-0’ların desteğiyle geliştiriciler fikir birliği ve güvenlik yerine uygulamalara odaklanabilirler.

Katman-1 blok zincirlerinin iletişim kurmasına ve birlikte çalışmasına izin vermek amacıyla Katman-0 protokolleri, kullanıcılara birden fazla ağ üzerinde kesintisiz bir deneyim sunar. Layer-0 ağları tarafından sağlanan birlikte çalışabilirlik çözümleri olmasaydı, bireysel blok zincirleri büyük ölçüde izolasyon halinde çalışacaktı. Bu onların faydasını sınırlar ve sistemler birbirleriyle iletişim kuramadığında ve etkileşimde bulunamadığında ortaya çıkan ağ oluşturma etkilerini engeller.

Katman-0 Nasıl Çalışır?

Bir dizi dikkate değer Katman-0 protokolü, röle/yan zincir tabanlı altyapıyı benimser. Bu esas olarak üç bileşenden oluşur:

  • Bir ana zincir, Katman-1’ler arasındaki veri aktarımını destekler.
  • Yan zincirler, ana zincire bağlı, uygulamaya özel Katman-1’lerdir.
  • Zincirler arası iletişim protokolü, Katman-1’ler arasında veri alışverişi için bir standart görevi görür.

Röle/Yan Zincir Ağı Örnekleri

Şu anda Cosmos , Polkadot ve Avalanche , röle/yan zincir yapısını kullanan Katman-0 ağlarının öne çıkan örnekleridir. LayerZero ve zkLink gibi yeni gelenler, çoklu zincir birlikte çalışabilirliğinin bir sonraki ilerlemesini temsil ediyor.

Katman-0 ve blockchain birlikte çalışabilirliğini daha ayrıntılı olarak keşfetmek için özel Layer-0: Birlikte Çalışabilirlik Çözümlerine Derin Bakış raporumuzu okuyun. Crypto.com Private üyesi olun ve bugün rapora erişin .

Katman-0 Protokollerinin Geleceği Nasıl Görünüyor?

Önümüzdeki yıllarda, Katman-0 protokolleri, sorunsuz bir şekilde birlikte çalışan birden fazla özel Katman-1 blok zincirinin büyümesini sağlayarak yeni bir blok zincir inovasyonu dalgasını başlatma potansiyeline sahip. Çeşitli teknik zorluklar ve benimseme zorlukları hala devam ediyor ancak Katman-0, daha açık, üretken ve şekillendirilebilir bir blockchain ekosisteminin temelini oluşturabilir.

Daha Fazla Okuma

Crypto.com Araştırma ve İçgörü Ekibi tarafından hazırlanan raporun tamamını okuyun: Katman-0: Özelleştirilmiş Blok Zincirleri için Altyapı .

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens