ERC-20 Tokenları Nedir? Ethereum’un En Önemli Token Standardı Hakkında Her Şey

ERC-20, Ethereum üzerinde değiştirilebilir tokenlar için bir token standardıdır. Ne olduğunu ve bununla nasıl kripto para basılabileceğini öğrenin.

May 15, 2024
|

Erc20 Otp Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

 • ERC-20, Ethereum blok zincirinde değiştirilebilir tokenlar oluşturmak için teknik bir standarttır ve bunların nasıl oluşturulması, çıkarılması ve dağıtılması gerektiğine dair bir çerçeve sağlar.
 • Token standartlarının amacı, akıllı sözleşmeler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak ve yeni basılan tokenlerin borsalar ve cüzdanlar gibi üçüncü taraf hizmetleriyle uyumlu olmasını sağlamaktır.
 • ERC-20’nin kullanıma sunulması, geliştiricileri Ethereum üzerine inşa etme konusunda güçlendirerek bir ağ etkisi yarattı ve yüzlerce yeni token yaratan 2017 ICO patlamasının arkasındaki itici güç oldu.

ERC-20 Ne Anlama Geliyor?

Token standartları dünyasında ERC-20 hüküm sürmektedir. 2015 yılında Ethereum’un kurucularından Fabian Vogelsteller tarafından önerilen bu standart, Ethereum blok zincirinde değiştirilebilir tokenlar oluşturmak için teknik bir standarttır. “ERC”, “Ethereum Yorum Talebi” anlamına gelir ve “20”, tokenlerin nasıl oluşturulması, çıkarılması ve dağıtılması gerektiğine ilişkin bir dizi kuralı tanımlayan bu özel teklife atanan numaradır.

Değiştirilebilir jetonlar birbirinden ayırt edilemez ve herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Birçok token, tüm Ethereum ekosisteminin itici gücü haline gelen ve ağdaki yüz binlerce sözleşmeyi oluşturan ERC-20 standardını kullanmaktadır.

Token Standartları Nedir?

Token standartları, bir akıllı sözleşmenin temel blok zincirinde nasıl işlediğine dair uygulama düzeyinde yönergeler ortaya koyan bir akıllı sözleşme parametreleri kategorisidir. Bir token standardı daha spesifik olarak token tedariki, işlem onayı ve token verilerinin erişilebilirliği gibi parametreleri ele alır.

Token standartlarının amacı birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak, yeni basılan tokenların aynı standarttaki diğer tokenlarla takas edilebilmesini ve borsalar ve cüzdanlar gibi üçüncü taraf hizmetleriyle uyumlu olmasını sağlamaktır. Başka bir deyişle, ERC-20, kullanıcıların bu standart üzerine inşa edilmiş birçok kripto parayı satın alabilmesini, takas edebilmesini ve HODL yapabilmesini sağlayan şeydir. Bu çerçeve olmadan, geliştiriciler birbirleriyle veya protokollerle öngörülebilir şekillerde etkileşime giremeyen benzersiz kod tabanları ve araç setleri kullanarak belirteçler oluşturacaklardı.

NFT’ler için ERC-721 gibi diğer token standartları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Üniversite makalesi.

Bilinmesi Gereken En İyi 10 ERC-20 Tokeni

Yüz binlerce ERC-20 tokenı olsa da, birkaç tanesi diğerlerinden öne çıkmaktadır. İşte günümüzün en popülerlerinden bazıları:

Tether (USDT) USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.
USD Coin (USDC)USDC, Ethereum tarafından desteklenen ve Circle ve Coinbase tarafından ortaklaşa oluşturulan tamamen teminatlı bir ABD doları stablecoin’dir.
Poligon (MATIC) MATIC, geliştiricilerin düşük işlem ücretleriyle güvenli, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu dapp’ler oluşturmasını sağlayan bir ölçeklendirme platformudur.
Shiba Inu (SHIB)SHIB, bir katrilyonluk arzın kasıtlı olarak bol olduğu, merkezi olmayan bir topluluk oluşturma deneyidir.
Uniswap (UNI) UNI, ERC-20 tokenlerinin otomatik likidite sağlama yöntemiyle takas edilmesine yönelik bir protokol olan Uniswap için yönetim tokenidir.
Cronos (CRO) CRO, yüksek işlem hızına ve düşük ücretlere sahip açık kaynaklı ve enerji tasarruflu bir halka açık blok zinciri olan Cronos’un yerel token’ıdır.
Chainlink (LINK) LINK, zincir dışı verilerin akıllı sözleşmelere entegrasyonuna izin veren ilk ağlardan biri olan Chainlink’e güç vermektedir.
Dai (DAI)DAI, Ethereum blok zincirinde yer alan ve ABD dolarına yumuşak bir şekilde sabitlenmiş, merkezi olmayan, teminat destekli bir sabit coindir.
ApeCoin (APE) APE, kültürü Metaverse’e doğru ilerleten topluluk liderliğindeki girişimler için merkezi olmayan protokol katmanını destekler.
Sarılı Bitcoin (WBTC)WBTC, Bitcoin tarafından 1:1 oranında desteklenen bir ERC-20 tokenidir ve BTC’nin likiditesini Ethereum ekosistemine getirmektedir.
Tether (USDT) USD Coin (USDC)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.USDC, Ethereum tarafından desteklenen ve Circle ve Coinbase tarafından ortaklaşa oluşturulan tamamen teminatlı bir ABD doları stablecoin’dir.
Tether (USDT) Poligon (MATIC)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.MATIC, geliştiricilerin düşük işlem ücretleriyle güvenli, ölçeklenebilir ve kullanıcı dostu dapp’ler oluşturmasını sağlayan bir ölçeklendirme platformudur.
Tether (USDT) Shiba Inu (SHIB)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.SHIB, bir katrilyonluk arzın kasıtlı olarak bol olduğu, merkezi olmayan bir topluluk oluşturma deneyidir.
Tether (USDT) Uniswap (UNI)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.UNI, ERC-20 tokenlerinin otomatik likidite sağlama yöntemiyle takas edilmesine yönelik bir protokol olan Uniswap için yönetim tokenidir.
Tether (USDT) Cronos (CRO)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.CRO, yüksek işlem hızına ve düşük ücretlere sahip açık kaynaklı ve enerji tasarruflu bir halka açık blok zinciri olan Cronos’un yerel token’ıdır.
Tether (USDT) Chainlink (LINK)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.LINK, zincir dışı verilerin akıllı sözleşmelere entegrasyonuna izin veren ilk ağlardan biri olan Chainlink’e güç vermektedir.
Tether (USDT) Dai (DAI)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.DAI, Ethereum blok zincirinde yer alan ve ABD dolarına yumuşak bir şekilde sabitlenmiş, merkezi olmayan, teminat destekli bir sabit coindir.
Tether (USDT) ApeCoin (APE)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.APE, kültürü Metaverse’e doğru ilerleten topluluk liderliğindeki girişimler için merkezi olmayan protokol katmanını destekler.
Tether (USDT) Sarılı Bitcoin (WBTC)
USDT, ABD dolarına sabitlenmiştir ve şu anda en popüler stablecoin pazarda.WBTC, Bitcoin tarafından 1:1 oranında desteklenen bir ERC-20 tokenidir ve BTC’nin likiditesini Ethereum ekosistemine getirmektedir.

Kullanıcılar tüm ERC-20 jetonlarını kolayca takip edebilir Crypto.com Fiyat Sayfa.

ERC-20 Tokenları Nasıl Çalışır?

ERC-20 tokenleri için birbirleriyle ve Crypto.com Uygulaması ve MetaMask gibi üçüncü taraf hizmetlerle birlikte çalışabilirlik, bir uygulama programlama arayüzünün (API) uygulanmasıyla sağlanır. Bu, geliştiricilerin bir token hakkında zincir üzerindeki verileri almasını ve bu verileri akıllı sözleşmelerindeki belirli işlevleri tetiklemek için kullanmasını sağlar.

API, bir ERC-20 belirtecinin sahip olması gereken altı ana özelliği ana hatlarıyla belirtir:

 1. Toplam token arzına ilişkin veriler.
 2. Bir Ethereum cüzdanındaki token bakiyesine ilişkin veriler.
 3. Kullanıcının bir tokenin mülkiyetini başka bir kullanıcıya devretmesine olanak tanıyan işlevsellik.
 4. Akıllı sözleşmelerin tokenları sahibi adına transfer etmesine olanak tanıyan işlevsellik.
 5. Bir akıllı sözleşmenin çekebileceği token sayısına bir sınır koyan işlevsellik.
 6. Harici adreslere belirli bir bakiyeden token harcama izni veren işlevsellik.

ERC-20 Kripto Tokenları için Nasıl Altın Standart Haline Geldi?

ERC-20 standardı tanıtılmadan önce, geliştiricilerin Ethereum üzerinde token oluştururken kullanabilecekleri ortak bir dil yoktu. Bu, sıfırdan projeler inşa etmeleri ve herhangi bir jetonu takas etmek için özel blok zinciri köprüleri kurmaları gerektiği anlamına geliyordu – her ikisi de teknik bilgi gerektiriyordu.

ERC-20, Ethereum üzerine inşa etmenin önündeki engelleri azaltarak geliştiricileri güçlendirdi ve projelerinin binlerce token ve hizmetle birlikte çalışabileceğini bilerek onlara güven verdi ve bir ağ etkisi yarattı.

Ayrıca, ERC-20 token standardının değiştirilebilir temeli, blok zinciri teknolojisinin önemli bir kullanım alanı olan ve olmaya devam eden kripto para birimi için çok uygundur. ERC-20 tokenleri, oy hakkı ve ödül mekanizmaları gibi sahiplere yönelik yardımcı programları içerecek şekilde de özelleştirilebilir.

Yukarıdaki faktörler ERC-20 tokenlerinin popülaritesinin artmasına yol açarak 2017’de başlayan ilk madeni para arzı (ICO) patlamasının önünü açmıştır. Toplanan milyarlarca dolarla birlikte, bu süre zarfında yeni nesil projeler başlatıldı ve birçoğu kripto para alanının temel direkleri haline geldi.

Crypto.com’da ERC-20 Tokenları Nasıl Satın Alınır?

Crypto.com Uygulamasında, kullanıcılar kredi/banka kartı, Apple Pay, Google Pay veya banka hesaplarından transfer edilen 20’den fazla fiat para birimini kullanarak ERC-20 jetonlarını ve 250’den fazla diğer jet onu rahatça satın alabilirler. Bunu yapmak için ‘Satın Al’a dokunun Ana Ekrandan, ardından satın alınacak jetonu ve ödeme yöntemini seçin.

Daha fazla bilgi için Yardım Merkezini ziyaret edin ve Crypto.com Uygulamasını buradan indirin.

Son Sözler – ERC-20 Altın Standardını Koruyacak mı?

Ethereum’un orijinal token standardı olan ERC-20, yalnızca Ethereum ağı için değil, tüm kripto ekosistemi için blok zinciri projelerinin büyümesinde ayrılmaz bir rol oynamıştır. Yaygın olarak benimsenmesi, geliştiricilerin standartları etrafında merkezi olmayan finans (DeFi) ürünleri, oyunlar, borsalar ve çok daha fazlasını oluşturmaları için kapıları açtı ve merkezi olmayan teknolojinin olanaklarını genişletti.

ERC-20’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, alternatif veya iyileştirme olarak başka token standartları da geliştirilmiştir. En dikkate değer olanları şunlardır:

 • ERC-777: ERC-20’ye benzer şekilde, bu token standardı bazı farklılıklarla birlikte değiştirilebilir tokenlar için parametreler tanımlar. Özellikle, ‘geriye dönük uyumluluğu’ bu tokenlerin eski cüzdanlarla bağlantı kurmasına ve daha geniş bir Ethereum ekosistemine girmesine olanak tanır.
 • ERC-721: ERC-20’nin aksine ERC-721, Ethereum blok zincirinde oluşturulan benzersiz, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) için standarttır. Kullanım alanları arasında dijital sanat eserleri, fiziksel mülkler ve erişim anahtarları gibi değiştirilemeyen varlıklar yer alır.
 • ERC-1155: Bu çoklu token standardı ERC-20 ve ERC-721’in temellerini birleştirir, yani ERC-1155 tokenleri değiştirilebilir, değiştirilemez veya her ikisi de olabilir.

Diğer blok zinciri ekosistemlerinin token standartlarını anlamak isteyenler için bu Üniversite makalesi tüm bilgileri içermektedir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens