Blok Kaşifleri Nedir ve Nasıl Çalışır?

Blok kaşifleri, herkesin bir blok zincirindeki işlemleri görüntülemesine olanak tanır. İşte nasıl çalıştıkları ve onlara nasıl erişileceği.

Jun 16, 2023
|

Blok Kaşifleri Kv Nedir

Anahtar Çıkarımlar:

  • Bir blok gezgini, çevrimiçi bir blok zinciri tarayıcısı veya bir blok zincirini görüntülemek ve işlemleri kontrol etmek için kullanılan bir araçtır.
  • Bitcoin ve bazı altcoinler için blok kaşifleri mevcuttur.
  • Bir blok gezgininde en sık aranan bilgi formlarından biri ‘son bloklar ve işlemler’dir.
  • Bir Merkle ağacı, tüm işlem kümesinin dijital parmak izini üreterek bir bloktaki tüm işlemleri özetler ve böylece kullanıcıların bir işlemin bir bloğa dahil edilip edilmediğini doğrulamasını sağlar.
  • Belirli bir blokta gerçekleşen her bir işlem hakkında bilgi de mevcuttur.

Blok Kaşifleri Nedir?

Bir blok gezgini, çevrimiçi bir blok zinciri tarayıcısı veya bir blok zincirini görüntülemek ve işlemleri kontrol etmek için kullanılan bir araçtır. Tek bir bloğun içeriği, işlem geçmişi ve adres bakiyesi gibi bilgiler sağlar.

Başka bir deyişle, blok gezgini bir arama aracıdır. Web tarayıcılarının internette gezinmek için kullanılması gibi, blok gezginleri de bir blok zincirinde gezinmeye olanak tanır.

Bitcoin ve bazı altcoinler için blok kaşifleri mevcuttur. Belirli bir coin’in işlemlerini aramak için kullanıcılar o kripto paraya özel blok gezginini kullanmalıdır.

blockexplorer.com

blockchain.com

blockcypher.com

btc.com

Bitcoin hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun Bitcoin Nedir? Kriptoya Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Bir Kılavuz.

etherscan.io

ethplorer.io

blockchair.com/ethereum

Blok kaşiflerinin sağladığı en yaygın işlevlerden bazılarını tanıtmak için BTC’nin blockexplorer.com adresini örnek olarak kullanıyoruz. Okuyucular blok zincirinde gezinmek üzere adımlarımızı takip etmek için yukarıdaki bağlantıyı kullanabilirler.

Blok Kaşiflerini Kullanma: En Son Blokları ve Onaylanmamış İşlemleri Bulma

Bir blok gezgininde en sık aranan bilgi formlarından biri ‘son bloklar ve işlemler’dir. Bir madenci bir bloğu çözdüğünde, blok zincirine eklenir ve blok kaşifleri daha sonra bu bilgileri günceller:

Blok Kaşiflerini Kullanma: Blokları Bulma ve Tüm İşlemlerini Görüntüleme

Her bir blokla ilgili daha ayrıntılı bilgi için kullanıcılar blok besleme bağlantısına tıklayabilir ya da blok yükseklik numarasını doğrudan blok gezgininin arama kutusuna girebilirler.

Belirli bir blokta gerçekleşen her bir işlem hakkında da bilgi vardır. Bir kullanıcı bireysel bir işleme tıkladığında, işlem kimliği (TXID) ve ilişkili Bitcoin adresleri görüntülenir. Bunun incelenmesi genellikle kaç bitcoin’in işlem gördüğünü, hangi adresten alındığını ve nereden alındığını sağlar.

Merkle Ağaçları ve Merkle Kökleri Nedir?

Burada Merkle kökünün ne olduğu ve Merkle ağacıyla nasıl ilişkili olduğuna dair kısa bir giriş yer almaktadır.

Merkle Ağaçları

Bitcoin’in blok zinciri sisteminde, bir blok içinde birden fazla işlem mevcuttur. Bir Merkle ağacı, tüm işlem kümesinin dijital parmak izini üreterek bir bloktaki tüm işlemleri özetler ve böylece kullanıcıların bir işlemin bir bloğa dahil edilip edilmediğini doğrulamasını sağlar.

Neden Ağaç Deniyor?

Teknik olarak bir Merkle ağacı, eşleştirilmiş verilerin (yapraklar) hashlenmesi, ardından tek bir hash kalana kadar sonuçların eşleştirilmesi ve hashlenmesi ile oluşturulan bir ağaç yapısıdır: Merkle kökü. Bir Merkle ağacı, tek tek işlemlerin karmalarından (yani işlem kimliklerinden) başlayarak aşağıdan yukarıya doğru oluşturulur. Bitcoin’deki Merkle ağaçları çift SHA-256 kullanır.

Her yaprak düğüm işlem verilerinin bir karmasıdır ve her yaprak olmayan düğüm önceki karmalarının bir karmasıdır. Merkle ağaçları ikilidir ve bu nedenle çift sayıda yaprak düğümü gerektirir. İşlem sayısı tek ise, çift sayıda yaprak düğüm oluşturmak için son hash bir kez çoğaltılır.

Merkle Ağaçlarının Nasıl Çalıştığını Anlama

Örneğin, dört işlem içeren bir blok hayal edin: A, B, C ve D.

Merkle ağacı:

Merkle Rootjun29 için Hash'ler

Tüm TXID’ler için benzersiz bir parmak izi oluşturmaya yönelik bir fikir, tüm TXID’leri birleştirmek ve bunları karma hale getirmektir. Ancak, bir TXID’nin hash’in bir parçası olup olmadığını kontrol etmek için diğer tüm TXID’lerin de bilinmesi gerekir.

Basit Hash Yapısıjun29

Ancak, bir Merkle ağacında, bir TXID’nin Merkle kökünün bir parçası olup olmadığını kontrol etmek için, ağacın yolu boyunca yalnızca bazı hash’lerin bilinmesi gerekir. Sonuç olarak, blok başlığı için bir Merkle kökünü parmak izi olarak kullanmak, bloktaki diğer tüm TXID’leri bilmek zorunda kalmadan bir blokta bir işlemin var olup olmadığını gösterebilir.

Merkle Ağacı Ve Merkle Rootjun29

Daha Fazla Keşfetmek için Blok Kaşiflerini Kullanma

Blok gezginlerinde görüntülenen her veri parçası birbiriyle bağlantılıdır ve diğerleriyle iyi bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Örneğin, kullanıcılar işlem listesinden her bir işlem kimliğine tıklayarak o işlem hakkında daha fazla ayrıntı görüntüleyebilirler.

Listede işlemin gerçekleştiği blok yüksekliği, toplam onay sayısı ve diğer birkaç ek veri noktası görüntülenir. Buradan, kullanıcılar cüzdan adresine tıklayabilir, daha fazla gezinebilir ve işlem geçmişini ve bakiyesini kontrol edebilir.

Blok Kaşifleri Hakkında Son Sözler

Blok kaşifleri, blok zinciri ve kripto paranın güvene dayalı olmayan ve merkezi olmayan doğasının temel unsurlarından biridir: herkes hangi işlemlerin ne zaman doğrulandığını herkese açık olarak kontrol edebilir. İster kripto ve Web3’te yeni olun ister deneyimli bir tüccar, blok zincirinin şeffaflığından yararlanmak için bu aracı kullanın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens