Kripto Ticaretinde Zararı Durdur ve Kar Al Seviyeleri

Kripto ticareti risklerini yönetmek için zararı durdurma ve kar alma seviyelerinin nasıl kullanıldığını öğrenin.

Aug 09, 2023
|

Bir kripto yatırımcısı olarak ustalaşmanız gereken temel becerilerden biri risk yönetimidir. Zararı durdur ve kar al seviyelerini belirlemek, tüm yatırımcıların kullanabileceği risk yönetiminin bir yönüdür. Bu makalede, kripto alım satım risklerini yönetmek için zararı durdur ve kar al seviyelerinin nasıl kullanıldığını açıklıyoruz.

Anahtar Çıkarımlar:

 • Bir işleme girdikten sonra zararları durdur ve karları al’ı belirlemek, maksimum zarar ve kar hedefini tanımlamaya yarar. Zararları durdurmak aşağı yönlü riski sınırlarken, karları almak kazançları kilitler.
 • Zararı durdur ve kar al seviyelerinin belirlenmesi fiyat yüzdelerine, teknik göstergelere (hareketli ortalamalar gibi), destek ve direnç seviyelerine ve risk-ödül oranlarına dayanır.
 • Fiyatlara ulaşıldığında emirlerin yerine getirilmesi bu stratejinin kullanılmasında çok önemli olduğundan, işlemin ömrü boyunca seviyeleri ayarlayarak zararı durdur ve kar al emirlerini aktif olarak yönetin.

Ticarette Zararı Durdur ve Kar Al Seviyelerinin Önemi

Uygun zarar durdurma ve kar alma seviyelerinin belirlenmesi, ticaret sırasında risk yönetiminin önemli bir bileşenidir. Bu risk yönetimi araçları, yatırımcıların, işlemler aleyhine hareket ettiğinde kayıpları kısa sürede kesmelerine ve işlemler lehte hareket ettiğinde karları kilitlemelerine yardımcı olur. Bu yazıda genel olarak ‘ kısa ‘ yerine ‘ uzun ‘ olan (yani bir kripto token satın alan) bir yatırımcının bakış açısını ele alıyoruz. Aşağıda zararı durdurma ve kar alma seviyelerinin etkili bir şekilde nasıl belirleneceğine ilişkin temel bilgiler yer almaktadır.

Kaybı durdurmak

Belirli bir fiyat noktasına ulaştığında bir kripto tokenini satmak için bir borsaya (veya ticaret platformuna) bir zararı durdurma emri (“zararı durdur” olarak da bilinir) verilir. Bu, bir pozisyondaki kaybı sınırlamak için tasarlanmıştır. Yatırımcının tolere edebileceği maksimum zararı belirlemek için genellikle herhangi bir işleme girdikten sonra zararı durdurma emri verilir.

Zararı durdur seçeneğini belirlemek için, bir yatırımcının öncelikle pozisyonu artık tutmak istemeyeceği bir fiyat noktası belirlemesi gerekir. Bu, giriş fiyatının, belirli bir fiyat seviyesinin altında bir yüzde veya hareketli ortalama veya destek seviyesi gibi teknik bir göstergenin altında olabilir. Yaygın zararı durdurma stratejileri şunları içerir:

 • Fiyat yüzdesine dayalı: Giriş fiyatının %X altına bir zarar durdurma koyun. Örneğin, bir tüccar BTC’yi 30.000 ABD Doları’ndan satın alırsa, 28.500 ABD Doları’na %5’lik zararı durdurma kararı verebilir. Bu, ticaret onlara karşı hareket ederse maksimum zararı %5 ile sınırlar.
 • Sermaye yüzdesi: Bazı yatırımcılar, bir işlemde kaybetmeye hazır oldukları toplam portföy büyüklüğünün sabit bir yüzdesini hedefler ve kaç birim satın almaları gerektiğini belirlemek için bunu zarar durdurma ile birleştirirler. Örneğin, portföy büyüklüğü 10.000 ABD Doları ise ve yatırımcı, ticari giriş fiyatı 1.900 ABD Doları ve zararı durdurma 1.500 ABD Doları olan bir ETH alımında yalnızca %2 (yani 200 ABD Doları) kaybetmeye istekliyse, satın alınacak birim sayısı şöyle olur: 0,5 (200/[1,900-1,500] ).
 • Sabit fiyat: Sabit bir fiyat noktasında zararı durdurun. Bu seviye, hareketli ortalamalar veya destek seviyeleri gibi yaygın olarak kullanılan bazı teknik göstergelere dayanabilir.
 • Hareketli ortalama: Kısa veya orta vadeli hareketli ortalamanın altına bir zararı durdurma yerleştirin. Token fiyatının hareketli ortalamanın altına kırılması, kısa vadeli trendin aşağı doğru gittiğini gösterir ve bu da yatırımcıların çıkış yapmasına neden olabilir.
 • Destek seviyesi: Grafikteki önemli bir destek seviyesinin hemen altına bir zararı durdurma yerleştirin. Destek, fiyatın bu seviyeye ulaştıktan sonra tarihsel olarak yeniden yükseldiği yerdir. Desteğin kırılması durumunda genel eğilim tersine dönebilir ve bu da yatırımcıların piyasadan çıkmasına neden olabilir.

Burada önemli olan, yatırımcının alım satımda katlanmak istediği maksimum zarara karşılık gelen zararı durdurma seviyesini belirlemektir. Bu, risk toleransına, pozisyon büyüklüğüne ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, ihtiyatlı tüccarlar daha büyük pozisyon büyüklükleri için daha sıkı stoplar koyabilirler çünkü kayıplar daha küçük pozisyonlara göre nispeten daha büyük olacaktır.

Kısa devre yapma hakkında daha fazlasını okuyun Kısa devre nedir? Kripto Piyasası Nasıl Kısa Devre Yapılır?.

Kar almak

Bir hedef fiyata ulaştığında bir kripto tokenini satmak için bir kar alma emri (aynı zamanda ‘kar al’ olarak da bilinir) verilir, böylece ticarette kar sabitlenir. Zararı durdurmada olduğu gibi, herhangi bir işleme girdikten sonra kar alma hedefi belirlenmelidir.

Kâr almak için bir tüccar öncelikle ticaretten çıkmak ve kârı güvence altına almak istediği fiyatı belirlemelidir. Yaygın kar alma stratejileri zararı durdurmaya benzer ve şunları içerir:

 • Fiyat yüzdesine dayalı: Giriş fiyatından %X kazanımı hedefleyin. Örneğin, ticaretin tüccarın lehine olması durumunda %10’luk bir kazanç hedefleyin.
 • Sabit fiyat: Hareketli ortalamalar, Fibonacci uzantıları ve direnç seviyeleri gibi teknik göstergelere dayalı olabilecek belirli bir fiyat seviyesini hedefleyin.
 • Hareketli ortalama: Kısa veya orta vadeli hareketli ortalamalar, potansiyel direnç seviyelerini (yani çıkışların garanti edilebileceği yerleri) belirlemek için kullanılır. Alternatif olarak hareketli ortalamaların üzerindeki kırılmalar yükseliş eğiliminin devam ettiği ve yükselişle çıkış yapmanın zamanının geldiği şeklinde yorumlanabilir.
 • Direnç seviyesi: Fiyatın tarihsel olarak direnç bulduğu kar alma seviyelerini hedefleyin (yani fiyatın tarihsel olarak yukarıya doğru kırılmayı başaramadığı seviyeler). Bu, fiyat bu seviyeye ulaştığında yükseliş eğiliminin devam etmesinin zor olabileceği anlamına geliyor.

Zararları durdurmada olduğu gibi, önemli olan yatırımcının hedeflerine, pozisyon büyüklüğüne ve diğer faktörlere dayalı olarak gerçekçi bir kar hedefi belirlemektir. Kâr alma seviyelerinin ayarlanması, tüccarın, açgözlülük yapmak ve kârın potansiyel olarak buharlaşmasını izlemek yerine, ticaret kendi lehinde hareket ettiğinde kârı gerçekten kilitlemesini sağlar.

En İyi 10 Boğa Kripto Ticaret Göstergesi’nde ticaret sinyalleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Zararı Durdur ve Kâr Al Emirlerini Yönetme

İşlemin ömrü boyunca hem zararı durdur hem de kar al emirlerini aktif olarak yönetmek önemlidir. Piyasa ortamı değiştikçe ve kripto tokenlar büyük hamleler yaptıkça dikkate alınması gereken faktörler arasında siparişlerin aşağıdakilere göre ayarlanması yer alır:

 • Olumlu bir risk/ödül oranını koruyun. Token önemli ölçüde yatırımcının lehine hareket ederse, potansiyel olarak daha fazla kar elde etmek için zarar durdurmayı artırabilirler. Belirli bir risk/ödül oranını hedeflemek için zararı durdurma ve karı alma da birleştirilebilir. Örneğin, 5 $’lık bir zararı hedefleyen zararı durdurma ve 10 $’lık bir kazancı hedefleyen kârı alma, etkili bir şekilde iki kat risk/ödül oranı anlamına gelir (başka bir deyişle, 10 $’lık bir kazanç için 5 $’ı riske atmak) – tipik olarak birin üzerinde bir oran. zaman minimum gereklilik olacaktır.
 • Yeni destek ve direnç seviyelerine saygı gösterin. Zararları durdurma yeni destek seviyelerine göre ayarlanabilir ve karları ortaya çıkan yeni direnç seviyelerine taşıyabilir.
 • Önemli olaylara tepki verin. Önemli bir haberin tokenı veya daha geniş bir piyasayı etkilemesi durumunda, riski azaltmak için stoplar ve hedefler sıkılaştırılabilir.
 • Değişken dönemlerdeki kayıpları sınırlayın. Geçici fiyat dalgalanmalarından kaynaklanan gereksiz çıkışları önlemek için, volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde zararı durdurma genişletilebilir. Benzer şekilde, daha değişken olan tokenlar için daha geniş stoplar, daha stabil tokenlar için ise daha dar stoplar kullanılabilir.
 • Momentum yavaşlarsa kazanç elde edin. Kazançlar tamamen buharlaşmadan önce tokenin rallisinin sönme işaretleri göstermesi durumunda karlar daha erken alınabilir.

Sonuç

Zararları durdurma, kayıpları kısa sürede azaltabilir, kar alma ise kazançları kilitleyebilir. Yatırımcılar genellikle, herhangi bir ticaret stratejisinde zaman içinde riske göre ayarlanmış getirilerini iyileştirme potansiyeline sahip, teknik göstergeler tarafından bilgilendirilebilen fiyat yüzdelerine veya sabit fiyatlara dayalı olarak zararı durdurma seviyelerini belirler. Disiplin ve sürekli izleme gerektirse de bu basit risk yönetimi araçları, ticaret sonuçlarında fark yaratmaya yardımcı olabilir.

Uygun ancak esnek zararı durdurma ve kar alma seviyelerini belirlemek ve bunları aktif olarak yönetmek, ticaret sırasında risk yönetimi açısından çok önemlidir. Ancak zararı durdurma ve kar alma seviyelerine bağlı kalma disiplininin çok önemli olduğunu tekrarlamakta fayda var; sonuçta, tüccar bu seviyeleri ayarlayıp daha sonra bunları gerçekten kullanmazsa bunların hiçbir faydası olmaz.

Crypto.com Borsasında kayıpları nasıl durduracağınızı ve kar elde edeceğinizi öğrenin .

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Exchange’e erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantıya bakın ve herhangi bir coğrafi kısıtlamalı yetki alanında bulunmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens