Proof of Work vs Proof of Stake

PoS ve PoW ağı arasındaki farkın ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? En popüler iki mutabakat mekanizması ve nasıl çalıştıkları hakkında bilgi edinin.

Dec 21, 2022
|

Pos Pow F Kv

Anahtar Çıkarımlar:

  • Proof of Work (PoW), madencilerin işlem bloklarını doğrulamak için karmaşık matematiksel problemleri çözme konusunda rekabet etmelerini sağlar.
  • PoW ağlarında işlemlerin hızı ve miktarı sınırlıdır.
  • PoW, rekabetçi yapısı nedeniyle daha fazla elektrik kullanır.
  • Proof of Stake (PoS), işlem bloklarını doğrulamak için doğrulayıcıları rastgele seçer.
  • İşlemler PoS ağlarında PoW’a göre daha hızlı onaylanır.
  • Süreçler daha az enerji gerektirir ve bu nedenle PoS nispeten daha çevre dostudur.

Uzlaşma Mekanizmaları Nedir?

Kripto para birimleri, blok zincirindeki işlemlerin herkes için şeffaf ve herkes tarafından doğrulanabilir olmasıyla, merkezi olmayan ve dağıtık olacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu blok zincirinin değişmez yapısı nedeniyle bu, girilen verilerin büyük ölçüde geri döndürülemez olduğu anlamına gelir.

Proof of Work (PoW) ve Proof of Stake (PoS), işlemleri işlemek ve bir blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak için kullanılan yaygın mutabakat mekanizmalarıdır. Bu iki tür mutabakat mekanizması iyi davranışı teşvik eder ve kötü niyetli davranmayı zor ve pahalı hale getirir. Amaçlandığı gibi çalıştığında, bu, fonların alıcısını aldatmak için aynı para birimiyle iki kez ödeme yapma eylemi olan çifte harcama gibi dolandırıcılığı önler.

Mutabakat mekanizmalarına henüz aşina değil misiniz? Bu makalede fikir birliği hakkında 101 bilgi edinin.

Proof of Work (PoW) Nedir?

PoW, madencilerin bilgi işlem gücünü kullanarak karmaşık bir matematik problemini çözmelerine dayanır ve bu süreç madencilik olarak da bilinir. Kısacası, bulmaca çözüldüğünde blok zincirinde yeni bir blok doğrulanmış olur. Bulmacayı en hızlı çözene bir ödül (örneğin, belirli bir miktar Bitcoin) verilir. Bir blok zincirinin işleyişini tüm taraflar için güvence altına alan şey madencilerin ortak çabalarıdır.

PoW Nasıl Çalışır?

Madencilerin bulmacayı çözmek için yarıştığı rekabetçi bir yarış sayesinde, bulmacayı çözmeyi başaran madenci yeni bloğu oluşturur ve daha sonra bu bloğa yerleştirilen işlemleri onaylar. Bulmacanın zorluğu, blokların ağa ne kadar hızlı eklendiğine bağlı olarak yukarı veya aşağı ayarlanır. Defter dağıtıldığından, madenciler değiştirilmiş bir versiyonu reddedebilir ve böylece kurcalamayı önleyebilir.

Aşağıdaki kripto para birimleri PoW’a dayanmaktadır:
Bitcoin $BTC

Dogecoin $DOGE

Ethereum Classic $ETC

Litecoin $LTC

Monero $XMR

Proof of Stake (PoS) Nedir?

PoS, PoW mutabakat mekanizmasının bazı verimsizliklerini ele almayı ve gereken hesaplama kaynaklarını azaltmayı amaçlayan daha yeni bir yaklaşımdır. Enerji yoğun matematiksel hesaplamalar yapmak yerine, doğrulayıcılar olarak bilinen ağ katılımcılarının yeni bloklar oluşturma yeteneklerini etkinleştirmek için ağa bir miktar token yatırmaları gerekir.

PoS Nasıl Çalışır?

PoS ağlarında işlemlerin doğrulanması, işlemleri onaylamak ve blok bilgilerini doğrulamak için rastgele doğrulayıcılar seçilerek gerçekleştirilir. Doğrulayıcı olmak için, bir coin sahibinin işlettiği bir node ‘a belirli miktarda coin ‘stake’ etmesi gerekir. Bir sonraki bloğun teklifçisi olarak seçilme şansı, bir düğüm tarafından yatırılan token miktarı ile orantılıdır.

Doğrulayıcılar, işlemleri onaylamak ve blok bilgilerini doğrulamak için rastgele seçilir. Bu sistem, PoW gibi rekabetçi ödül tabanlı bir mekanizma kullanmak yerine ücretleri kimin alacağını rastgele belirler. Bloklar birden fazla doğrulayıcı tarafından doğrulanır ve belirli sayıda doğrulayıcı bloğun doğru olduğunu doğruladığında blok sonlandırılır ve kapatılır.

Farklı ekosistemlerin bir düğüm işlemine ilişkin farklı gereksinimleri vardır. Örneğin, Ethereum ağında herkes 32 ETH stake ederek bir node başlatabilir. Cardano ve Polkadot gibi diğer ağlar, aktif bir doğrulayıcı olmak için farklı gereksinimlere sahip olabilir. Örneğin, Polkadot doğrulayıcıları aday göstererek seçer.

Aşağıdaki kripto para birimleri PoS’a dayanmaktadır:

Cosmos $ATOM

Cardano $ADA

Ethereum $ETH

Polkadot $DOT

Solana $SOL

Ethereum’un PoW’dan PoS’a Geçişi – Nam-ı Diğer ‘The Merge’

15 Eylül 2022’de Ethereum, POW mutabakat mekanizmasından PoS’a başarılı bir şekilde geçiş yaparak enerji tüketimini ~%99 oranında azaltmıştır. Geçiş Ethereum 2.0 ya da ‘The Merge’ olarak adlandırıldı.

Ethereum 2.0 ve ‘The Merge’ hakkında her şeyi öğrenin.

Ethereum 1.0, kullanıcıların matematiksel bir problemi ilk çözen olmak ve ödül kazanmak için hesaplama gücü açısından rekabet etmelerini gerektiren bir PoW zinciriydi. Bu sadece ekipmana sahip olmak açısından değil, aynı zamanda madencilik kulelerini çalıştırmak için gereken elektrik maliyeti açısından da maliyetlidir.

Ancak, geçişle birlikte Ethereum 2.0, doğrulayıcıların bir düğümü etkinleştirmek ve işlemlerin doğrulanmasını gerçekleştirmek için 32 ETH yatırmaları gereken bir PoS ağına dönüştü. Önerilen her blok için bir doğrulayıcı seçilir ve işlemlerden ağ ücreti kazanır. Doğrulayıcıların pahalı ve enerji tüketen madencilik teçhizatlarına sahip olmalarına gerek kalmadığı için enerji tüketiminde belirgin bir düşüşü kolaylaştıran şey budur.

Bir Bakışta PoS vs PoW

Çalışma KanıtıHissenin Kanıtı
Bir bloğun madenciliği/doğrulanmasıMatematiksel bir bulmacayı çözmek için hesaplama gücü ile belirlenirGenel olarak stake edilen token miktarına göre belirlenir, daha büyük stake miktarlarının bir blok önerme olasılığı daha yüksektir
ÖdülBloğun madencisi yeni basılan token ile ödüllendirilirBir blok öneren, blok ödülleri ve ağ ücretleri ile ödüllendirilir
Rekabet Madenciler hesaplama gücüne göre rekabet ediyorBir doğrulayıcı, hissenin büyüklüğü ile orantılı bir olasılıkla seçilir
Ekipman GPU’lar gibi özel ekipmanlara giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadırStandart sunucu sınıfı cihaz
Verimlilik ve GüvenilirlikGiderek pahalılaşan ekipman ve yüksek enerji tüketimiNispeten daha uygun maliyetli
GüvenlikHashrate ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar güvenli olurÖdülleri stake etmek ve kesmek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur
Kötü niyetli blokları tanıtabilmeBir bilgisayar korsanının bilgisayar gücünün en az %51’ine sahip olmasını gerektirirBir bilgisayar korsanının yatırılan toplam jetonların en az %51’ini kontrol etmesini gerektirir
Bir bloğun madenciliği/doğrulanması
Çalışma KanıtıMatematiksel bir bulmacayı çözmek için hesaplama gücü ile belirlenir
Hissenin KanıtıGenel olarak stake edilen token miktarına göre belirlenir, daha büyük stake miktarlarının bir blok önerme olasılığı daha yüksektir
Ödül
Çalışma KanıtıBloğun madencisi yeni basılan token ile ödüllendirilir
Hissenin KanıtıBir blok öneren, blok ödülleri ve ağ ücretleri ile ödüllendirilir
Rekabet
Çalışma KanıtıMadenciler hesaplama gücüne göre rekabet ediyor
Hissenin KanıtıBir doğrulayıcı, hissenin büyüklüğü ile orantılı bir olasılıkla seçilir
Ekipman
Çalışma KanıtıGPU’lar gibi özel ekipmanlara giderek daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır
Hissenin KanıtıStandart sunucu sınıfı cihaz
Verimlilik ve Güvenilirlik
Çalışma KanıtıGiderek pahalılaşan ekipman ve yüksek enerji tüketimi
Hissenin KanıtıNispeten daha uygun maliyetli
Güvenlik
Çalışma KanıtıHashrate ne kadar yüksek olursa, ağ o kadar güvenli olur
Hissenin KanıtıÖdülleri stake etmek ve kesmek ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur
Kötü niyetli blokları tanıtabilme
Çalışma KanıtıBir bilgisayar korsanının bilgisayar gücünün en az %51’ine sahip olmasını gerektirir
Hissenin KanıtıBir bilgisayar korsanının yatırılan toplam jetonların en az %51’ini kontrol etmesini gerektirir

Hangisi Daha İyi – PoW mu PoS mu?

Mutabakat mekanizmaları blok zinciri ağlarının ayrılmaz bir parçasıdır ve işlemlerin doğrulanmasından sorumlu tarafların merkezsizleştirilmesini sağlar. Bir blok zincirinin değişmez, güvenilmez ve dağıtılmış olma gibi paradigma özelliklerine ulaşmak için güvenilir bir mutabakat mekanizması gereklidir.

En uygun mutabakat mekanizmasının türü bir ağın ihtiyaçlarına bağlıdır. Örneğin, PoW’un genellikle bir ağda dolandırıcılığı önleme, güvenlik ve güven oluşturma için daha uygun olduğu söylenir. Teoride istisnalar olsa da pratikte çoğunlukla madenciler, bir kripto varlığın işlem geçmişini güvence altına alan ve aynı zamanda zaman içinde veri değiştirmenin zorluğunu artıran PoW tarafından sağlanan koruma nedeniyle bir işlem hakkında yanıltılamaz.

Benzer şekilde, ağ performansı ve ölçeklenebilirliğin PoS tabanlı bir mutabakat mekanizması kullanmanın iki önemli avantajı olduğu söylenmektedir. PoS genellikle saniye başına zincir içi işlemler (TPS) ve gerçek ağ aktarım mutabakatı için yüksek işlem hızı gerektiğinde kullanılır. Dahası, doğrulayıcılar hata veya sahtekarlık nedeniyle cezalandırılabilir ve bu da zinciri güvenli tutmaları için onları finansal olarak teşvik eder.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir. Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

consensus mechanisms

proof of stake

proof of work

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens