Jetonlar Ağlar Arasında Nasıl Taşınır?

Tokenlar aynı anda birden fazla blok zincirinde bulunabilir. Kripto paranın bir ağdan diğerine nasıl taşınacağı aşağıda açıklanmıştır.

Mar 10, 2023
|

Blok Zincirleri Arasında Kripto Geçişi Opt

Birçok kripto para tokenı aynı anda birden fazla blok zincirinde bulunur. Bazen kullanıcılar, yalnızca belirli zincirlerde mevcut olan bir işlemi gerçekleştirmek için varlıkları zincirler arasında taşımak isterler. Bu makale kripto tokenların blok zincirleri arasında taşınması sürecini açıklamaktadır.

Anahtar Çıkarımlar:

  • Yerel bir coin başlangıçta kendi blok zincirinde var olsa da, paketlenmiş sürümler diğer blok zincirlerinde kullanılmasını sağlar.
  • Gerçek kripto para, ihraç eden tarafından gerçekleştirilen ekstra adımlar olmadan bir zincirden diğerine geçmez.
  • Varlıkları yerel bir zincirin dışında tutmak, kullanıcının farkında olması gereken bazı zorlukları da beraberinde getirir.

Tokenlar Yerel Zincirden Nasıl Taşınır? Köprüler ve Eşler Arası Takaslar

Kripto para zincirleri arasında geçişin nasıl işlediğini anlamak için iyi bilinen bir örneğe bakalım: Ethereum. ETH, Ethereum ağının yerel coinidir, ancak diğer birçok zincirde de paketlenmiş bir versiyon olarak bulunur.

Merkezi Kripto Köprüleri Nasıl Çalışır?

Taşıma işleminin ilk adımı, orijinal ETH’yi, yerel ETH’yi elinde tutan ve taşımayı kolaylaştıracak olan güvenilir bir tarafa teslim etmektir. Kullanıcı, üçüncü tarafın sistemi içinde bu değerin bir temsilini alır. Örneğin, bir borsaya 1 ETH yatırıldığında, cüzdan bakiyesi 1 ETH gösterecektir – Platform ETH’ye sahipken, kullanıcı cüzdan bakiyesini aynı miktarda ETH için kullanabileceğine dair bir söze sahiptir; ancak kullanıcının artık ETH’nin kendisi üzerinde kontrolü yoktur.

Borsa ETH için Ethereum’dan daha fazla ağı destekliyorsa, otomatik olarak bir köprü görevi de görür. ETH bakiyesi daha sonra tercih edilen herhangi bir desteklenen zincire çekilebilir. Yeni başlayanlar için bu, varlıkları bir zincirden diğerine taşımanın en basit yoludur.

Akıllı Sözleşme Köprüleri Nasıl Çalışır?

Bir kripto varlığı bir zincirden diğerine taşımak için bir başka seçenek de köprünün merkezsizleştirilmiş bir versiyonunu kullanmaktır. Bir zincirde, bir varlık bir köprünün akıllı sözleşmesine gönderilir, bu da eşdeğerini otomatik olarak diğer zincirdeki cüzdana gönderir. Bunun işe yaraması için hizmette yeterli likidite olması gerekir ki bu da her zaman mümkün değildir.

Bir başka seçenek de ‘atomik takas’ yoluyla farklı blok zincirleri arasında geçiş yapmaktır – Atomik çapraz zincir ticareti olarak da bilinir – iki zincir üzerinde iki tarafça yürütülen eşler arası bir akıllı sözleşmedir. Her iki taraf da kendi taraflarında bir akıllı sözleşme ile etkileşime girer, dijital olarak imzalayarak işlemi kabul eder ve ardından fonlarını akıllı sözleşmeye gönderir, bu da fonları diğer tarafa serbest bırakarak işlemi tamamlar.

Kripto Köprünün Hangi Tarafında?

Köprülemeyi tanımlamak için yaygın olarak kullanılan ifadeye rağmen, yukarıdaki durumların hiçbirinde kripto paranın aslında bir zincirden diğerine geçmediğini belirtmek önemlidir. Köprüleme aslında kripto para birimini kimin ve hangi zincir üzerinde kontrol ettiğinin bir temsilidir. Taşıma işlemi yalnızca kullanıcı açısından gerçekleşir, çünkü sahip oldukları değer bir zincirden diğerine taşınır. Teknik açıdan bakıldığında, her iki zincirdeki varlıklar da sağlam kalmaktadır. Bu zincirlerdeki token miktarlarının değiştiği tek zaman, bir token ihraç edenin bir zincirdeki tokenları yakması ve başka bir zincirde yenilerini ihraç etmesi durumudur.

Jetonları Taşıma: Nedenler ve Seçenekler

Sarılmış bir token için yaygın bir kullanım durumu, bir cüzdan bakiyesini bir platformdan diğerine taşımaktır. Transferlerin dışında, bakiyelerin zincirler arasında taşınmasının tipik bir nedeni, cazip getiri fırsatları, NFT darphaneleri veya benzerleri gibi başka bir zincirde gerçekleşen işlemlere ilgi duymaktır. Ancak varlıklar halihazırda bu zincir üzerinde tutulmuyorsa, başlamak için taşınmaları gerekir.

Ağın her iki platform tarafından da desteklenmesi koşuluyla, kullanıcı böyle bir aktarım yaparken daha yavaş veya daha pahalı olabilecek yerel ağı kullanmak zorunda kalmak yerine en ucuz ve en hızlı seçeneği seçebilir.

Sarılmış Bitcoin

Orijinal kripto para birimi Bitcoin(BTC), çok popüler bir sarılmış token olarak iki katına çıkar. Çok fazla likiditeye sahip olduğu için değeri altcoin piyasasına kıyasla nispeten istikrarlıdır. Bu nedenle, birçok zincir Bitcoin’in kendi versiyonlarını bünyesine katmayı tercih etmekte ve bu versiyonlar alım satım ve teminat gibi çeşitli şekillerde kullanılabilmektedir.

Bitcoin nispeten pahalıdır ve doğal haliyle bir cüzdandan diğerine taşınması çok yavaştır, bu nedenle sarılmış versiyonlar Bitcoin’i bir yerden diğerine hızlı bir şekilde ulaştırmak için mükemmel bir araçtır.

Sarılmış ETH ve Ethereum

En popüler ikinci kripto para birimi olan Ether(ETH), paketlenmiş bir token olarak da son derece popülerdir, çünkü taşınabileceği zincirlerin çoğu Ethereum ile aynı şekilde çalışır, genellikle sadece daha düşük ücretlerle. Ethereum zincirinin kendisi de diğer zincirlerin coinlerinin paketlenmiş versiyonları için en popüler yerdir.

Stablecoin’ler Nasıl Taşınır?

USDT, USDC ve TUSD gibi çeşitli sabit coinler de bir dizi zincirde mevcuttur. Ancak BTC ve ETH‘nin paketlenmiş versiyonlarından farklı olarak, coin yerinetoken oldukları için birden fazla zincirde yerel olarak var olabilirler: ihraç eden kuruluş bunları desteklemek istediği zincirlerden herhangi birinde ihraç etmeyi seçebilir. Resmi olarak desteklenen zincirlere ek olarak, diğer zincirler de kendi wrapped token versiyonlarını içerebilir; bunlar doğrudan o zincirden itfa edilemez, ancak itfa için yerel olarak desteklenen bir zincire geri taşınabilir.

Yerel Olmayan Zincirlerde Jetonların Zorlukları

Yerel olmayan ve yerel varlık arasındaki ilişkiyi bilmek önemlidir: Yerel olmayan varlığın kim tarafından ihraç edildiği ve yerel zincirin güvenliğine geri dönmek için atılacak adımların neler olduğu.

Çoğu token projesinde olduğu gibi, paketlenmiş tokenı veren kişi kullanıcının güvenebileceği bir taraf olmalıdır. İhraççının kim olduğunu araştırmak, itfa için yeterli desteğin olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir ve kullanıcıya, paketlenmiş sürümü kullanmaya devam ederken yerel tokenlarının güvende tutulacağı konusunda güvence verebilir.

Kaybolan Köprüler

Güvenlik açısından, örneğin, Tether tarafından doğrudan desteklenmeyen varsayımsal bir alternatif zincirde USDT’nin yerel olmayan bir versiyonunu sunan tek bir köprü varsa ve bu köprü çökerse, alternatif zincirde tutulan USDT potansiyel olarak değersiz hale gelebilir çünkü artık geri köprülenemez veya kullanılamaz.

Köprü Hack’leri

Örneğin, yerel tokenı tutan bir köprünün saldırıya uğraması ve yerel tokenların çalınması ek bir risktir: Köprüyü kullanmış olan ve tokenın sarılmış versiyonlarını elinde bulunduranlar bu tokenları yerel zincire geri taşıyamayabilir. Değerleri uzun vadeli depolarken, varlıkları değersiz hale getirebilecek bu başarısızlık noktalarını ortadan kaldırdığı için bunu yerel olarak desteklenen bir zincirde yapmak daha güvenlidir.

Platform Sınırlamaları

Son olarak, bazı platformlar yalnızca Ethereum’u destekleyebilir ve bunu göz önünde bulundurmadan kripto parayı o platforma taşımak fon kaybına neden olabilir. Sarılmış token kullanımıyla ilişkili riskler nedeniyle, birden fazla zincirde bulunan varlık kavramına aşina olmak en iyisidir; her zaman zincirin alıcı uçta desteklenip desteklenmediğini kontrol edin.

Son Sözler: Tokenları Zincirler Arasında Taşımak İyi Bir Fikir mi?

Bir kullanıcının varlıkları birden fazla ekosistemde kullanılabildiği için geçiş yapmak avantajlıdır. Belirli durumlarda, farklı bir blok zincirine geçiş, transfer ücretlerinin en aza indirilmesine ve transferlerin ilk zincirdekinden daha hızlı yapılmasına da olanak sağlayabilir.

Yerel zincir ile varlığın (veya kullanıcının kontrolünün) bulunduğu zincir arasındaki her adımda, en kötü durumda kullanıcının başlangıç noktasına geri dönme kabiliyetini kısıtlayabilecek potansiyel bir hata noktasının var olduğunun farkında olmak çok önemlidir.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finans, siber güvenlik veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir madeni para, jeton veya diğer kripto varlıklarına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri, onay veya teklif teşkil etmez. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens