Crypto.com Borsası Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Genel Bakış

Yatırımcıların Crypto.com Borsasını nasıl kullandığını merak edenler için, burada yeni başlayanlar için spottan marj ticaretine kadar her şeyi kapsayan bir giriş var.

Sep 23, 2022
|

Cdc Değişim Kv

Önemli Çıkarımlar

  • Spot ticaret, belirli bir tarihte alım ve satımı ifade eder
  • Marjin ticareti, ödünç alınan fonları kullanarak kripto para alım ve satımını tanımlar
  • Türevler, kripto paraların mülkiyetini almadan fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapmaktır
  • Limitli emirler Borsa’ya belirli bir limit fiyat ile verilir
  • Piyasa emirleri mevcut en iyi fiyat üzerinden derhal gerçekleştirilir

Crypto.com Borsası Nasıl Çalışır?

Borsa, alıcı ve satıcıların belirli fiyatlarla varlık ticareti yapmak için bir araya geldiği bir pazardır. Piyasa katılımcılarının kendileriyle ticaret yapmak isteyen bir alıcı veya satıcı aramak zorunda kalmadan işlem yaptıkları bir platform olarak varlığını sürdürmektedir. Borsa bu görevi üstlenir. Crypto.com Borsasında, kripto paralar sabit paralar veya diğer kripto paralarla takas edilebilir.

Bir borsa aracılığıyla alım satım yapmak tüccarlar için oldukça tercih edilir çünkü çok sayıda kullanıcı tek bir yerde toplanır ve bu da genellikle daha fazla likidite (yani, bir varlığın piyasada bulunabilirliği) ve teorik olarak daha rekabetçi fiyatlar sağlar.

Crypto.com Borsası, kullanıcılara piyasa lideri ücretlerle 200’den fazla farklı kripto para birimiyle işlem yapma olanağı ve Crypto.com’un yerel tokenı Cronos’u(CRO) kilitleyenler için indirimler sunuyor.

Crypto.com Borsası ile Uygulama Arasındaki Fark Nedir?

Crypto.com Uygulaması, kullanıcıların kripto para birimi satın almasına, satmasına ve saklamasına olanak tanır. Kullanıcıların fiat para birimleriyle kripto satın almalarına olanak tanıyan, kriptoya gezinmesi kolay bir giriş noktasıdır. Buna karşılık, Crypto.com Borsası, mevcut fiyattan basit bir alım satımın ötesine geçen daha karmaşık alım satım işlemlerine izin verir.

Crypto.com Uygulaması yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilirken, Crypto.com Exchange hem bir uygulama hem de bir masaüstü platformu sunar.

Crypto.com Exchange’de işlem yapmaya başlamak için kullanıcılar bir Crypto.com Exchange hesabına kaydolur ve ‘müşterini tanı’(KYC) prosedürlerini tamamlar. Onaylandıktan sonra, banka havalesi yoluyla (bazı yargı bölgelerinde) veya Crypto.com Uygulaması gibi başka bir platformdan kripto para yatırabilirler. Crypto.com Uygulaması ve Borsa arasında transfer ücretsizdir.

Kripto Ticareti Yapmanın En Yaygın Yolları Nelerdir?

Kripto para ticareti çeşitli eylemleri ifade edebilir. En popüler ticaret araçlarından bazıları şunlardır:

1) Spot Ticaret: Kripto paraların ve tokenların (kripto para birimleri) belirli bir tarihte (yani ‘spot’ tarihte) bir borsada alınıp satılması.

2) Marjin Ticareti: Ödünç alınan fonları kullanarak kripto para satın almak ve satmak. Bu, kullanıcıların daha büyük bir miktar üzerinde spekülasyon yaparken yalnızca küçük bir meblağı önceden koymalarına olanak tanır.

3) Türevler : Kripto paraların mülkiyetini almadan fiyat hareketleri üzerine spekülasyon yapmak.

İşlem Çiftleri Nedir?

Bir işlem çifti size hangi kriptoların birbiriyle değiştirilebileceğini söyler. Örneğin, bir BTC/ETH ticaret çiftinin mevcudiyeti, kullanıcıların eter ile bitcoin satın almasına veya eter karşılığında bitcoin satmasına olanak tanır. Ayrıca kullanıcıların farklı para birimlerinin maliyetini karşılaştırmasına da olanak tanır. Başka bir deyişle, kullanıcıların kripto varlıklarının birbirlerine göre göreceli fiyatını anlamalarına yardımcı olurlar (yani, BTC/CRO’ya bakıldığında BTC’nin ne kadar CRO’ya eşit olduğu).

En çok yönlü kripto para birimi eşleştirmeleri arasında BTC, ETH ve CRO yer alıyor – sırasıyla piyasa değeri ve yerel tokenımız açısından en büyük iki kripto para birimi. Crypto.com Borsası, kullanıcılara 200’den fazla eşleştirme seçeneği sunar.

Aşağıda Crypto.com Borsasının desteklediği işlem çiftlerine ve bunların nasıl listelendiğine dair örnekler yer almaktadır.

BTC Çiftleri

Resim13

USDT Çiftleri

Resim4

Kullanıcıların ticaret çiftlerini anlamalarının iki ana nedeni vardır:

  1. Bazı kripto para birimleri fiat ile değil, yalnızca diğer kripto para birimleri ile satın alınabilir. Bu eşleştirmeler hakkında bilgi sahibi olmak, varlıklarını daha yaygın tokenların ötesine genişletmek isteyen kullanıcılar için gereklidir.
  2. Ayrıca, farklı kripto ticaret çiftlerinin fiyatlarını bilmek, bilgili kullanıcılara arbitraj olarak bilinen bir şeyden yararlanma fırsatı verir bu, farklı çiftlerdeki varlıklardaki küçük fiyat farklılıklarından kar elde etmek anlamına gelir.

Crypto.com Borsasında Hangi İşlemleri Gerçekleştirebilirsiniz?

Crypto.com Borsası, kullanıcılar için düzinelerce ticaret aracı sunmaktadır. Burada, her yatırımcının bilmesi gereken üç temeli tanıtıyoruz.

1) Spot Ticaret

Yukarıda tanıtıldığı gibi, kriptoda spot ticaret, bir ticaret karı elde etmek amacıyla gerçek zamanlı fiyatlarla kripto para satın alma ve satma sürecidir.

Crypto.com Borsasındaki spot tüccarlar, kısa vadeli düzenli kârlar elde etmek amacıyla genellikle kısa bir süre içinde (yani birkaç saat veya bir gün) bir dizi kripto para birimi alıp satarlar. Öte yandan, Crypto.com Uygulamasında, bu genellikle orta veya uzun vadede bir kripto varlığını tutmayı (HODLing) içerir.

Yardım Merkezi makalemizi okumak için Borsada spot ticaretin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi.

2) Marjin Ticareti

Yukarıda tanıttığımız gibi, marj ticareti, bir finansal varlıkla işlem yapmak için bir komisyoncudan ödünç alınan fonların kullanılması uygulamasını ifade eder. Bu, Crypto.com Borsası söz konusu olduğunda Crypto.com olan komisyoncudan alınan kredinin teminatını oluşturur. Marj, komisyoncudan ödünç alınan paradır ve tutarı, varlığın toplam değeri ile kredi tutarı arasındaki farktır.

Marjin hesabı, bir yatırımcının hesabındaki mevcut varlıkları bir kredi için teminat olarak kullanmasına izin verilen standart bir aracılık hesabıdır. Marjın sağladığı kaldıraç, hem kazançları hem de kayıpları artırma eğilimindedir.

Örneğin, marjin 0,1 BTC ise ancak bu marjine dayalı işlemin değeri 1 BTC ise (yani, 10x), piyasadaki %5’lik bir hareket (her iki yönde) 0,05 BTC’lik bir kazanç veya kayba (yani, marjin değerinin %50’sine) çevrilir.

Hakkında daha fazla bilgi edinmek için Yardım Merkezi makalemize bakın Crypto.com Borsasında marj ticareti ve desteklenen ticaret çiftlerinin ayrıntıları.

3) Limit ve Piyasa Emirleri

Piyasa emirleri, mevcut piyasa fiyatından mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesi amaçlanan işlemlerdir. Limit emirleri, ister alış ister satış olsun, bir tüccarın işlemi tamamlamaya istekli olduğu maksimum veya minimum fiyatı belirler. Birincisi uygulama hızına odaklanırken, ikincisi doğru fiyatı vurgular.

Limit Emirleri

Limitli emirler Borsa’da belirli bir limit fiyatla verilir. Limit fiyatı, kullanıcının işlem yapmak istediği maksimum veya minimum fiyatı belirler. Piyasa fiyatı limit fiyata veya daha iyisine ulaştığında emir yerine getirilecektir.

Bir limit emri, emir miktarını karşılamak için farklı fiyatlarla doldurulabilir.

  • Satış Limit emirleri, piyasa fiyatı limit fiyatına eşit veya daha yüksek olduğunda yerine getirilir.
  • Alış Limit emirleri, piyasa fiyatı limit fiyatına eşit veya daha düşük olduğunda yerine getirilir.

Piyasa Emirleri

Alış/Satış Piyasa emirleri mevcut en iyi fiyattan derhal gerçekleştirilir. Bu, bir piyasa emrinin gerçekleşmek için Borsa emir defterindeki tüm açık emirleri alacağı anlamına gelir. Bir piyasa emri, emir miktarını karşılamak için farklı fiyatlarla doldurulabilir.

Piyasa emirleri piyasadaki en iyi fiyattan derhal yerine getirilecek ve yerine getirilmeyen kısım (varsa) otomatik olarak iptal edilecektir. Piyasa emirleri her zaman, bir borsadan likiditeyi kaldıran ve gerçekleşen emirlere uygulanan maliyetler olan alıcı ücretlerine tabi olur.

Sonuç

İşte Crypto.com Borsasına yeni başlayanlar için bir giriş; ayrıca ticaret, kripto çiftleri ve borsada işlem yapmak için gereken temel işlevler. Crypto.com Borsası için daha fazla araç öğrenmek için, YouTube kanalımızda size ipuçlarını gösteren bu videolara ve Crypto.com Yardım Merkezindeki bu adım adım kılavuzlara göz atın.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir dijital varlığa yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, öneri veya teklif teşkil etmeyecektir. Dijital varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, yargı bölgenizde sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Crypto.com ürünlerinin veya özelliklerinin herhangi bir açıklaması yalnızca açıklama amaçlıdır ve bir onay, davet veya talep teşkil etmez. Ayrıca, Crypto.com Borsası ve burada açıklanan ürünler Crypto.com Ana Uygulamasından farklıdır ve Crypto.com Borsasındaki ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliği yargı yetkisi sınırlarına tabidir. Crypto.com Borsasına erişmeden önce, lütfen aşağıdaki bağlantılara bakın ve Spot Ticaret, Teminat Ticareti, Türev Ticareti ve Borç Verme için coğrafi olarak kısıtlanmış herhangi bir yargı alanında olmadığınızdan emin olun.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Dijital varlıkların değeri düşebilir veya artabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Dijital bir varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırmanızı ve durum tespitinizi yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Etiketler

Crypto101

Exchange

trading

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens