Kripto Piyasası Döngüsünün Dört Aşaması

Kripto piyasasının iniş ve çıkışlarını anlamlandırın ve kripto piyasası döngüsündeki her aşamadan nasıl yararlanacağınızı öğrenin.

Aug 09, 2022
|

4 Faz Kv 1200 Hata 1

Çıkarımlar:

 • Bir kripto piyasası döngüsü dört aşamadan oluşur – birikim, artış, dağıtım ve düşüş
 • Her kripto piyasası döngüsü sürer dört yıl ortalama olarak
 • Bir kripto piyasası döngüsünü etkileyen ana faktörler arasında Bitcoin ile korelasyonu, Bitcoin’in yarıya inmesi ve sosyal ölçütler yer alır

Kripto Piyasası Döngüsü Neye Benziyor?

Yüksek düzeyde, piyasa döngüleri tipik olarak piyasa katılımcılarının psikolojisinden ve daha geniş ekonomik ortamdan ortaya çıkan belirli modellerdir. Bu, her piyasada meydana gelen doğal bir olgudur ve kripto piyasası da bir istisna değildir.

Kripto piyasası döngüleri, piyasaya çok az ilgi duyulması ya da hiç ilgi duyulmaması ile başlar. Bununla birlikte, daha fazla ilgi ve talep ortaya çıktıkça, varlık fiyatları genellikle artan talebe ayak uydurmak için yükselir. Bir noktada fiyatlar zirveye ulaşır ve nihayetinde faiz azaldıkça ve arz talebe ağır bastıkça düşmeye başlar. Her döngünün sonunda yeni bir döngü başlar.

Bir piyasa döngüsünün başlangıcını veya sonunu tam olarak belirlemek zor olsa da, çoğu kripto para birimi ( sabit coinler hariç) benzer aşamalardan geçer. Her bir aşamanın özelliklerini ve tipik bir kullanıcının bu aşamaların her birine nasıl yaklaşabileceğini anlamak, pazara daha bilinçli bir şekilde katılmanıza yardımcı olabilir.

1. Birikim Aşaması

Birikim, her piyasa döngüsünün ilk aşamasıdır. Satıcıların piyasadan çıktığı ve fiyatların dengelenmeye başladığının düşünüldüğü bir önceki döngünün bitiminden sonra başlar.

Bu aşamada, piyasaya olan ilgi düşük kaldığından piyasa hacmi tipik olarak ortalamanın altındadır. Bu nedenle, net bir trend ortaya çıkmaz ve varlıklar tipik olarak dar bir aralıkta işlem görür.

Özellikleri:

 • Piyasa duyarlılığına güvensizlik ve belirsizlik hakim
 • Düşük fiyat oynaklığı
 • Düşük işlem hacmi

Birikim aşaması, genellikle düşüş trendinin sonunu işaret eden bir konsolidasyon aşaması olarak da bilinir. Bazı piyasa katılımcıları hala piyasaya girmek için belirsiz bir zaman olduğunu düşünebilir, çünkü varlığın düşüş eğilimine devam edip etmeyeceğini anlamak zor olabilir. Ancak başka bir açıdan bakıldığında, uzun vadeli yatırımcılar genellikle birikim aşamasına bir boğa piyasasının başlangıcı olmasını umdukları dönemin habercisi olarak bakarlar.

Bu dönem, özellikle satın almak ve elde tutmak isteyen uzun vadeli kullanıcılar için caziptir. Ancak kısa vadeli yatırımcılar için sabır çok önemlidir çünkü bu aşama haftalardan aylara hatta yıllara kadar sürebilir. Bu noktada, genel olarak piyasa koşullarına ilişkin olumlu haberler piyasa katılımcılarının dikkatini çekebilir ve piyasayı potansiyel olarak bir sonraki aşamaya, yani fiyat artırma aşamasına itebilir.

2. İşaretleme Aşaması

Genellikle boğa piyasası aşaması olarak adlandırılan yükseliş aşaması, piyasanın artan bir oranda fiyat olarak yükseldiği dönemdir. Fiyat artırma aşamasında, yeni piyasa katılımcı grupları piyasaya girer ve bununla birlikte genellikle bu aşamanın başında hacimde kayda değer bir artış olur.

Piyasa duyarlılığı açısından bakıldığında, hala temkinli olmalarına rağmen, şirketler ve basın olumlu başlıklar yayınlamaya başladıkça piyasa katılımcıları görünüm konusunda iyimser olmaya başladı.

Bir varlığa olan talep arzdan fazla olmaya başlar ve sonuç olarak fiyatların değer kazanmasına neden olur.

Özellikleri:

 • Piyasa duyarlılığına iyimserlik ve heyecan hakim
 • Yükselen bir fiyat grafiği
 • İşlem hacminde artış
 • Elverişli ekonomik koşullar

Yukarı yönlü fiyat hareketinin fark edilmesi çok daha kolay olduğundan, fiyat artırma aşaması yeni katılımcıların piyasaya girmesi için iyi bir zaman olabilir. Buna ek olarak, yükseliş aşamasındaki düşüşler ya da geri çekilmeler çoğu kişi tarafından bir uyarı sinyalinden ziyade alım fırsatı olarak değerlendirilmektedir.

Ancak, fiyat artırma aşamasındaki genel iyimserliğe rağmen, varlıkların fiyatlarının mutlaka artması gerekmeyecektir. Tüm varlıklar genel eğilimi takip etmez ve bazıları yine de kendilerine özgü olumsuz haberlerden etkilenebilir ve bu da fiyatlarının genel eğilimin tersine gitmesine neden olabilir.

3. Dağıtım Aşaması

Bir noktada, bir boğa koşusunun ardından, bazı alıcılar satıcı olur. Bu, piyasadaki alıcı ve satıcıların dengede olduğu dağıtım aşamasıdır.

Bir tarafta, boğa piyasasının bitmediğine inandıkları için hala alım yapmak isteyen piyasa katılımcıları var. Diğer tarafta ise kârlarını sabitlemek isteyen satıcılar yer alıyor. Bu da boğalar ve ayılar arasında gerilim yaratıyor. Piyasanın bu aşamasında hala yüksek işlem hacmi görülürken, varlık fiyatları genellikle boğalar ya da ayılar teslim olana kadar sınırlı bir aralıkta dalgalanır.

Sonuç olarak, bu aşama genel piyasa duyarlılığının iyimserlikten açgözlülük ve korku arasında bir ayrıma dönüşmesine neden olabilir ve yükseliş trendinin devam edip etmeyeceği ya da bir ayı piyasasının gelip gelmeyeceği konusunda belirsizlik hakim olabilir. Korku ve açgözlülük endeksi, analistler tarafından genel piyasa duyarlılığındaki bu değişikliği ölçmek için kullanılan yaygın bir göstergedir.

Özellikleri:

 • Piyasa duyarlılığı aynı anda aşırı güven, açgözlülük ve belirsizlikle renkleniyor
 • Düşük fiyat oynaklığı
 • Yüksek işlem hacmi, ancak fiyat artışı olmadan

Dağıtım aşaması aynı zamanda bir boğa piyasasından sonraki ilk zayıflık işaretidir. Bu da bazılarının yeni bir düşüş trendinin yaklaşmakta olduğu sonucuna varmasına yol açabilir.

Bu süre zarfında, yükseliş evresinden önce veya bu evrenin başlangıcında bir varlık satın alan bazı katılımcılar, düşüş evresi olarak da bilinen yaklaşan ayı piyasasına hazırlık olarak pozisyonlarını tasfiye etmeye başlayabilir.

4. Markdown Aşaması

Markdown aşaması veya ayı Pazarçoğu piyasa katılımcısı için en korkutucu aşamadır. Dağıtım aşamasında arz talebi aşar aşmaz başlar ve görünüm giderek daha olumsuz hale geldiğinden piyasadaki korkuyla beslenen bir dönemdir.

Katılımcılar piyasanın yaklaşan durumundan ne kadar korkmaya başlarsa, satış baskısı da o kadar artar. Bazı durumlarda bu basamaklı etki, bir varlığın fiyatını, fiyatlandırma aşamasından bu yana görülmemiş seviyelere çıkarabilir.

Teknik açıdan bakıldığında, düşüş aşaması düşüş eğilimli bir grafik ve yüksek hacimli bir fiyat düşüşü ile tanımlanır. Piyasa duyarlılığı açısından bakıldığında, haber makaleleri başlıklarında ‘resesyon’ gibi kelimelerle olumsuza döndüğünde başlar.

Özellikleri:

 • Piyasa duyarlılığına endişe ve panik hakim
 • Düşüş trendli fiyat grafiği
 • Yüksek işlem hacmi
 • Olumsuz ekonomik koşullar

Düşüş aşaması açığasatış yapanların rüyasıdır ve piyasadaki düşüşten kazançlı çıkacakları dönemdir. Bu dönemde, katılımcılar mevcut sert piyasa ikliminde kayıplardan kaçınmak için temkinli bir yaklaşım benimsediğinden, iyi haberler bile bir varlığı düşüş trendinden çıkarmakta zorlanabilir.

Ancak tünelin ucunda ışık var, çünkü markdown aşamaları sonsuza kadar sürmüyor. Bu aşamanın sonunda genellikle yeni kripto piyasası döngüsü gelir. Köşede bekleyen şey, bir başka biçimlendirme aşaması olabilir.

4 Aşama

Kripto Piyasası Döngüsü Ne Kadar Sürer?

Genç geçmişine rağmen, kripto zaten birkaç piyasa döngüsü gördü.

Bitcoin‘in ilk piyasa döngülerinden biri 2013 yılında yaşanmış ve varlık sadece birkaç ay içinde birikim aşamasındaki 150 ABD dolarından, yükseliş aşamasının zirvesinde 1.150 ABD dolarının üzerine çıkmıştır. Sonunda 2015’in başındaki indirim aşamasında 250 ABD dolarına geriledi.

Bir sonraki döngü 2017’de başladı: 1.000 ABD$ civarından başlayıp yıl sonunda 19.000 ABD$’lık zirveye tırmandı, ancak indirim aşamasının sonunda yaklaşık 3.700 ABD$’lık düşük bir seviyeye geri döndü.

Her iki örnekte de varlığın bir piyasa döngüsünü tamamlaması yaklaşık dört yıl sürmüştür; dolayısıyla ortalama bir kripto piyasa döngüsünün dört yıl sürdüğü sonucuna varılabilir. Ancak, bu verilere dayanarak karar verirken dikkatli olun, çünkü çok küçük bir örneklem kümesine dayanmaktadır ve sektörün görmediği siyah kuğu olayları olabilir.

Kripto Piyasası Döngüsünü Etkileyen Faktörler

Geleneksel finansta, bir piyasa döngüsünü etkileyen faktörler, bir boğa veya ayı piyasasına neden olabilecek faktörlerle eş anlamlıdır.

Bunlar:

 • Siyasi duyarlılık
 • Arz ve talep
 • Mali ve parasal merkez bankası politikaları
 • Kurumsal performans verileri
 • Teknik göstergeler

Bununla birlikte, kripto para piyasası tarihsel olarak ek benzersiz özellikler görmüştür:

Bitcoin Yarılanıyor

Bir kripto para biriminin arkasındaki teknolojik gelişmeler, genellikle varlık için bir artış veya düşüş aşamasının başlaması için katalizör olabilir. Örneğin, Bitcoin’in yarıya indirilmesi.

Bu süreç, her 210.000 bloktan sonra Bitcoin madencileri için ödüllerin yarıya indirilmesini içerir. Daha basit bir ifadeyle, Bitcoin ağında madencilik için verilen ödülleri azaltır ve karşılığında yeni Bitcoin arzını sınırlar.

Bu nedenle, talebin güçlü kalması halinde, piyasada arz eksikliği algısı nedeniyle Bitcoin fiyatı genellikle daha yüksek olacaktır. Tarihsel olarak, Bitcoin’in yarıya inmesi her zaman yeni bir biçimlendirme aşaması yaratmıştır, bu da onu dikkat edilmesi gereken iyi bir gösterge haline getirmektedir.

Bitcoin Korelasyonu

Bir kripto varlığının nişine bakılmaksızın (sabit paralar hariç), çoğunun tüm kripto piyasası kapitalizasyonunun %54 ‘ünü işgal eden Bitcoin ile güçlü bir korelasyon paylaştığını belirtmek gerekir (yazım sırasında). Dolayısıyla, güçlü katalizörler olmadığı takdirde, daha küçük kripto varlıklarının piyasa döngülerinin Bitcoin’in piyasa döngüsüne benzemesi muhtemeldir.

Sosyal Medya Etkileyicileri

Birçok küçük kripto para birimine ilişkin ilginç bir gözlem, küçük piyasa değerleri nedeniyle fiyatlarının etkileyiciler tarafından önemli ölçüde etkilenebilmesidir. En büyük etkileyicilerden biri Elon Musk.

Şubat 2021’de, meme coin Dogecoin(DOGE) Musk’ın tweet atmasının hemen ardından %50’nin üzerinde artış gösterdi. Bir başka olayda Musk’a kaç tane Shiba Inu coin’ine(SHIB) sahip olduğu sorulduğunda “hiçbiri” cevabını vermesinin ardından kripto para piyasa değerinde %20’lik bir düşüş yaşadı.

Sosyal ölçütleri ölçmek veya tahmin etmek zor olsa da, kripto varlıkları etkili kişilerin tweet’lerine veya diğer sosyal medya etkileşim biçimlerine bağlı olarak dalgalanma eğilimindedir.

Kullanıcılar Piyasa Döngülerinden Nasıl Yararlanabilir?

Piyasa döngülerinin anlaşılması oldukça basit olsa da, kripto varlıkları hala yeni bir teknolojiye sahip yeni bir varlık sınıfıdır. Bu durum, piyasanın şu anda kripto döngüsü açısından nerede durduğunu tespit etmeye çalışırken birden fazla komplikasyon katmanı ekleyebilir. Eklemek gerekirse, piyasa döngüleri her zaman aynı kalıplara sahip olmayabilir ve piyasa katılımcıları genellikle geriye dönüp bakmadan bunu anlayamazlar.

Piyasaların döngüsel olduğunu anlamak – ve portföyünüzü düşüş aşamalarını hesaba katacak şekilde yönetmek – hazırlıksız yakalanmamanızı sağlamaya yardımcı olabilir. Her ne kadar hepimiz varlıklarımızın sadece fiyatlarının artmasını istesek de, piyasa döngüleri nihayetinde kaçınılmazdır.

Durum Tespiti ve Kendi Araştırmanızı Yapın

Bu makalede listelenen tüm örnekler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Bu tür bilgileri veya diğer materyalleri yasal, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak yorumlamamalısınız. Burada yer alan hiçbir şey, Crypto.com tarafından herhangi bir kripto varlığına yatırım yapmak, satın almak veya satmak için bir talep, tavsiye, onay veya teklif teşkil etmeyecektir. Kripto varlıkların alım satımından elde edilen getiriler, bulunduğunuz ülkede sermaye kazancı vergisi de dahil olmak üzere vergiye tabi olabilir.

Geçmiş performans, gelecekteki performansın garantisi veya öngörücüsü değildir. Kripto varlıkların değeri artabilir veya azalabilir ve satın alma fiyatınızın tamamını veya önemli bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bir kripto varlığı değerlendirirken, mümkün olan en iyi kararı vermek için araştırma ve durum tespiti yapmanız çok önemlidir, çünkü herhangi bir satın alma işlemi tamamen sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Arkadaşlarınla paylaş

Kripto yolculuğunuza başlamaya hazır mısınız?

Crypto.com'da bir hesap oluşturmak için tüm bilgilerin adım adım anlatıldığı kılavuzdan faydalanın

Şimdi Başla düğmesine tıklayarak kişisel verilerinizi nasıl kullandığımızı ve koruduğumuzu açıkladığımız Crypto.com Gizlilik Bildirimi metnini okuduğunuzu kabul etmiş olursunuz.
Mobile phone screen displaying total balance with Crypto.com App

Common Keywords: 

Ethereum / Dogecoin / Dapp / Tokens